Podsumowanie 2022 roku

środa, 4 stycznia 2023

Dziś zestawienie najważniejszych wydarzeń księcia i księżnej Walii oraz ich dzieci, które wydarzyły się w mijającym roku. Obfitowały one w wiele oficjalnych wyjść książęcej pary, a także publicznych zobowiązań księcia George'a, księżniczki Charlotte oraz księcia Louisa! Ten rok przyniósł zarówno radosne jak i smutne wydarzenia. A to wszystko znajdziecie w jednym miejscu. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


Photo: Matt Porteous

9 stycznia księżna Kate obchodziła swoje 40.urodziny! Z tej okazji Pałac Kensington wydał trzy oficjalne fotografie solenizantki z sesji zdjęciowej wykonanej przez Paolo Roversi. 

Embed from Getty Images


2 lutego (wtedy) księżna Cambridge stała się patronką organizacji Rugby Football League oraz Rugby Football Union, którą niegdyś wspierał książę Harry. Tego samego dnia Jej Królewska Wysokość odwiedziła stadion Twickenham, aby uczestniczyć w sportowych aktywnościach.


3 lutego księżna Kate odbyła wspólne wyjście z (wtedy) księciem Karolem i księżną Camillą. Razem odwiedzili Trinity Buoy Wharf - miejsce szkoleniowe przeznaczone dla promowania sztuki i kultury brytyjskiej.

Embed from Getty Images


10 lutego książę William odbył oficjalną wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich! Udał się do stolicy kraju, aby zwiedzić Jubail Mangrove (rezerwat przyrody), Jebel Ali (port morski) oraz wziąć udział w EXPO 2020 Dubai (wystawie, podczas której omawiane są programy i projekty dotyczące problemów współczesnego świata).

Embed from Getty Images


13 lutego stacja telewizyjna CBeebies wyemitowała kolejny odcinek CBeebies' Bedtime Story, w którym wystąpiła księżna Kate. Miała okazję przeczytać bajkę The Owl Who Was Afraid of the Dark autorstwa Jill Tomlison. Ta inicjatywa związana była z Children's Mental Health Week, który odbył się w dniach 7-13 lutego.

Embed from Getty Images


W dniach 22-23 lutego księżna Kate odbyła oficjalną wizytę w Danii! Podczas dwudniowego pobytu w jednym ze skandynawskich krajów, Jej Królewska Wysokość odwiedziła Wydział Psychologii Uniwersytetu Kopenhaskiego oraz siedzibę organizacji LEGO Foundation. Natomiast drugiego dnia spotkała się z królową Małgorzatą i księżną Mary w Pałacu Christiana IX, odwiedziła Stenurten Forest Kindergarten oraz zapoznała się z działalnością fundacji The Mary Foundation. 

Embed from Getty Images


26 lutego książę William, księżna Kate oraz książę George udali się na stadion Twickenham, aby obejrzeć mecz rugby rozegrany między drużynami Walii i Anglii w ramach 23. Pucharu Sześciu Narodów. Zwycięstwo odniosła Walia, pokonując rywala wynikiem 23:19.

Embed from Getty Images


24 lutego światem wstrząsnęła informacja o rozpoczęciu wojny przez Federację Rosyjską na wolną i niepodległą Ukrainę. Swoje wsparcie wobec narodu ukraińskiego wyraziła Brytyjska Rodzina Królewska. Z tego również powodu - w dniu 9 marca - książę William i księżna Kate odwiedzili Ukraińskie Centrum Kultury, aby dowiedzieć się więcej na temat działań, jakie podejmują Brytyjczycy na rzecz uciekających przed wojną.

Embed from Getty Images


14 marca był obchodzony Dzień Wspólnoty Narodów. Z tej okazji para książęca wzięła udział w nabożeństwie, które odbyło się w Opactwie Westminsterskim.

Embed from Getty Images


17 marca był obchodzony Dzień Świętego Patryka. Ówcześni książę i księżna Cambridge zawitali do Aldershot w hrabstwie Hampshire, aby wziąć udział w tegorocznych uroczystościach świętujących dziedzictwo patrona Irlandii. 

Embed from Getty Images


W dniach 19 marca - 26 marca  książę i księżna Cambridge udali się z oficjalną wizytą na Karaiby! Powodem tejże podróży był zbliżający się Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II. Odwiedzili trzy kraje znajdujące się na Morzu Karaibskim: Jamajkę, Belize i Bahamy.

Embed from Getty Images


29 marca - w Opactwie Westminsterskim - odbyło się nabożeństwo dziękczynne za życie księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II. Na tym wydarzeniu byli członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej (w tym książę i księżna Walii z dziećmi, księciem George'em i księżniczką Charlotte!) jak i reprezentanci europejskich rodów panujących.

Embed from Getty Images


17 kwietnia były obchodzone Święta Wielkanocne. Dlatego Brytyjska Rodzina Królewska - jak co roku - udała się na nabożeństwo w Kaplicy św. Jerzego w Zamku Windsor. Byli na nim obecni również książę George i księżniczka Charlotte!

Embed from Getty Images


23 kwietnia najmłodsze dziecko pary książęcej, książę Louis, obchodził swoje 4.urodziny! Z tej okazji Pałac Kensington opublikował cztery fotografie z udziałem chłopca. Zostały one wykonane przez księżną Kate w czasie pobytu rodziny w Norfolk.

Embed from Getty Images


25 kwietnia w Wielkiej Brytanii obchodzony był Anzac Day czyli upamiętnienie żołnierzy z Australii i Nowej Zelandii, którzy zginęli podczas walk na wyspie Gallipoli w czasie trwania I wojny światowej. W godzinach porannych, książę William złożył wieniec pod pomnikiem Cenotaph, a w godzinach popołudniowych para książęca uczestniczyła w nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim.

Embed from Getty Images


2 maja księżniczka Charlotte obchodziła swoje 7.urodziny! Z tej okazji Pałac Kensington opublikował trzy oficjalne zdjęcia z udziałem solenizantki.


7 maja księżna Kate objęła patronat nad organizacją Maternal Mental Health, która wspiera kobiety w ciąży jak i kobiety w połogu. Z tej okazji Jej Królewska Wysokość wygłosiła krótkie przemówienie na temat narodzin dziecka oraz zdrowia psychicznego matek noworodków.


 W dniach 11-12 maja książę i księżna Cambridge odwiedzili Szkocję! Ich wizyta była związana z tegorocznym Mental Health Awareness Week, podczas którego omawiane się kwestie dotyczące zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

  • Dzień I (wizyta w St. John's Primary School, firmie budowlanej Wheatley Group oraz na Uniwersytecie w Glasgow)
  • Dzień II (wizyta w Heart of Midlothian Football Club)

Embed from Getty Images


Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II był najważniejszym świętem Zjednoczonego Królestwa w tym roku! Uroczystości celebrujące urodziny brytyjskiej monarchini rozpoczęły się już w maju. Tak prezentował się plan poszczególnych wydarzeń:

Embed from Getty Images


13 czerwca na Zamku Windsor odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające Dzień Orderu Podwiązki. Na tym wydarzeniu byli obecni książę i księżna Cambridge.

Embed from Getty Images


Z kolei 17 czerwca miały miejsce słynne wyścigi konne Royal Ascot.

Embed from Getty Images


19 czerwca w Wielkiej Brytanii był obchodzony Dzień Ojca! Z tej okazji Pałac Kensington opublikował jedną fotografię księcia Williama ze swoimi dziećmi: księciem George'em, księżniczką Charlotte oraz księciem Louisem.


21 czerwca książę William obchodził swoje 40.urodziny! Z tego powodu Jego Królewska Wysokość postanowił je uczcić w niecodzienny sposób. Pałac Kensington opublikował kilka fotografii podczas rozdawania przez księcia czasopisma ,,The Big Issue''. Celem tej działalności było wsparcie osób bezdomnych, aby mogły znaleźć pracę i zacząć swoje życie od nowa.


W dniach ... odbył się tegoroczny wielkoszlemowy turniej tenisowy na Wimbledonie. Z tej okazji księżna Kate - jako patronka All England Lawn Tennis and Croquet Club - uczestniczyła w zawodach ćwierćfinałowych oraz finałowych z udziałem kobiet i mężczyzn.

Embed from Getty Images


Para książęca i ich dzieci spędzili wakacje w Wielkiej Brytanii, a dokładniej - w Zamku Balmoral. Tam chodzili na spacery, jeździli na rowerze oraz spotkali się z pozostałymi członkami Brytyjskiej Rodziny Królewskiej, w tym z królową Elżbietą.


22 lipca książę George obchodził swoje 9.urodziny! Z tej okazji Pałac Kensington opublikował jedną fotografię z udziałem najstarszego syna księcia i księżnej Cambridge.


W dniach 6-31 lipca w Anglii odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Kobiet. Tuż przed rozpoczęciem meczu finałowego, Pałac Kensington opublikował krótki filmik z udziałem księcia Williama i księżniczki Charlotte, w którym życzyli wygranej drużynie narodowej. Ostatecznie Anglia pokonała reprezentację Niemiec wynikiem 2:1.


2 sierpnia księżniczka Charlotte odbyła pierwsze, oficjalne wyjście (bez braci) ze swoimi rodzicami! Miała okazję podziwiać sportowe zawody związane z Commonwealth Games, które rozpoczęły się 28 lipca, a zakończyły 8 sierpnia 2022 roku.

Embed from Getty Images


Początek września obfitował zarówno w radosne jak i smutne wydarzenia. 8 września książę George, księżniczka Charlotte oraz książę Louis rozpoczęli swoją edukację w Lambrook School znajdującej się niedaleko Adelaide Cottage - nowej posiadłości, do której para książęca z dziećmi przeprowadziła się w wakacje.

Embed from Getty Images


Natomiast dzień później Pałac Buckingham wydał oświadczenie dotyczące pogarszającego się zdrowia królowej Elżbiety. Dokładnie o godzinie 18:20 ukazała się krótka informacja o następującej treści:

Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro powrócą do Londynu.

Te niezwykle smutne wieści ze Zjednoczonego Królestwa wstrząsnęły całą Wspólnotą Narodów jak i całym światem! Najważniejsi przywódcy krajów przesłali kondolencje z powodu śmierci królowej, a flagi budynków rządowych jak i ambasad Wielkiej Brytanii zostały opuszczone do połowy masztu.


Z związku ze śmiercią królowej Elżbiety, nastąpiła zmiana w sukcesji do tronu jak i tytułach poszczególnych członków rodziny królewskiej. Od 9 września 2022 roku książę William znajduje się na pierwszej pozycji w sukcesji do tronu, a jego tytuł królewski został ogłoszony przez króla Karola w orędziu do narodu. Od teraz on i jego żona, Catherine, posługują się tytułem książę i księżna Walii!

W swoim orędziu, król Karol ogłosił 11-dniową żałobę narodową, podczas której członkowie rodziny królewskiej odwiedzili miasta Zjednoczonego Królestwa, aby spotkać się z ich mieszkańcami oraz uczestniczyć w uroczystości przetransportowania ciała królowej z Balmoral do Edynburga, a następnie z Edynburga do Londynu.

Tak prezentował się plan uroczystości żałobnych:

Embed from Getty Images


Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety odbyły się 19 września w Opactwie Westminsterskim, a następnie w Kaplicy św. Jerzego w Zamku Windsor. Szczegółowy opis tego wydarzenia zamieściłam zarówno podczas prowadzonej przeze mnie relacji na żywo jak i w podsumowaniu.

Embed from Getty Images


27 września Kate i William - w związku z nowym tytułem nadanym przez króla Karola - złożyli oficjalną wizytę w Walii. Tam udali się do RNLI Holyhead Lifeboat Station w Anglesey oraz St. Thomas's Church.

Embed from Getty Images


10 października był obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji para książęca - jako działacze na rzecz podejmowania rozmów na temat dobrostanu psychicznego - wzięli udział w audycji BBC Radio 1 poświęconej temu zagadnieniu.

Embed from Getty Images


W dniach 12-13 listopada odbyły się główne uroczystości Remembrance Day, podczas którego oddaje się hołd brytyjskim żołnierzom walczącym podczas I i II wojny światowej. Tak jak co roku, książę i księżna uczestniczyli w Festival of Remembrance w Royal Albert Hall oraz składaniu wieńców pod pomnikiem Cenotaph.

Embed from Getty Images


W dniach 22-23 listopada odbyła się wizyta państwowa prezydenta Republiki Południowej Afryki, Cyrila Ramaphosa do Wielkiej Brytanii. Pierwszego dnia został uroczyście powitany przez księcia i księżnę Walii w Corinthia Hotel, a następnie odbyły się uroczystości z udziałem brytyjskich żołnierzy w Horse Guards Parade. Natomiast wieczorem odbył się bankiet na cześć zagranicznego gościa, na którym mogliśmy podziwiać członkinie rodziny królewskiej w długich sukniach i tiarach.

Embed from Getty Images


W dniach 30 listopada - 2 grudnia książę i księżna Walii udali się na trzydniową wizytę do Stanów Zjednoczonych, a konkretnie do Bostonu. Powodem tej długiej podróży było zorganizowanie tegorocznego The Earthshot Prize. Tak prezentował się plan spotkań pary książęcej:

Embed from Getty Images2 grudnia - w Stanach Zjedoczonych - odbyła się druga edycja ceremonii wręczenia nagród The Earthshot Prize założona przez księcia Williama. Oto wykonane przeze mnie posty nawiązujące go tego wydarzenia:

Embed from Getty Images


6 grudnia - w Pałacu Buckingham - odbyło się doroczne przyjęcie dyplomatyczne organizowane dla ambasadorów Wielkiej Brytanii z całego świata. Na tym wydarzeniu byli obecni książę i księżna Walii, którą mogliśmy ponownie podziwiać w królewskiej tiarze.

Embed from Getty Images


13 grudnia Pałac Kensinton opublikował oficjalną fotografię księcia Williama, księżnej Kate oraz ich dzieci, która miała posłużyć jako karta świąteczna w odpowiedzi na listy od fanów rodziny królewskiej. Zdjęcie zostało wykonane w czasie pobytu rodziny w ich prywatnej posiadłości Anmer Hall w hrabstwie Norfolk.


15 grudnia odbyło się kolejne nabożeństwo kolędowe zorganizowane przez księżną Kate! Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć najbliższej rodziny księżnej jak i członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Do Opactwa Westminsterskiego również przybyła dwójka starszych dzieci pary książęcej, książę George i księżniczka Charlotte.

Embed from Getty Images


Para książęca i ich dzieci spędzili tegoroczne święta Bożego Narodzenia z Brytyjską Rodziną Królewską w Sandringham. 25 grudnia - jak co roku - udali się na popołudniowe nabożeństwo do kościoła św. Marii Magdaleny, a następnie porozmawiali z zebrami mieszkańcami.

Embed from Getty Images


INNE OFICJALNE ZDJĘCIA OPUBLIKOWANE W 2022 ROKU:


3 stycznia - Nowe zdjęcie pary książęcej z okazji rozpoczęcia 2022 roku:


twitter.com/KensingtonRoyal

1 października - Nowa oficjalna fotografia króla Karola, królowej Camilli, księcia Williama oraz księżnej Kate:


Photo: Chris Jackson

Tak wyglądał 2022 rok! A czego możemy się spodziewać w 2023 roku? Na pewno dużo ciekawych wydarzeń takich jak koronacja króla Karola 6 maja oraz pierwsze Trooping The Colour brytyjskiego monarchy, które odbędzie się 17 czerwca. Nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejne informacje oraz wyjścia rodziny z Walii! ;)


Prześlij komentarz