Orędzie króla Karola III

niedziela, 11 września 2022

 Wczoraj o godzinie 18:00 brytyjskiego czasu stacja telewizyjna BBC wyemitowała orędzie króla Karola III zaadresowanego do mieszkańców Zjednoczonego Królestwa jak i krajów należących do Wspólnoty Narodów. W swojej 10-minutowej przemowie podziękował brytyjskiej monarchini za 70 lat panowania na tronie oraz obiecał, że będzie stał na straży prawa konstytucyjnego, jednocześnie pamiętając o wielkim dziedzictwie swojej matki. W nim również nawiązał do swojego starszego syna, Williama, którego - i jego żonę, Catherine - ogłosił księciem i księżną Walii. Po więcej szczegółów zapraszam do dalszej części posta!


Buckingham Palace

Postanowiłam przetłumaczyć całość tej długiej przemowy:

Przemawiam do Was dzisiaj ze szczególnym smutkiem. Przez całe swoje życie, Jej Wysokość Królowa - moja ukochana Matka - była dla mnie i całej rodziny inspiracją i przykładem, a my mamy wobec niej największy dług, jaki każda rodzina może mieć wobec swojej matki; za jej miłość, oddanie, przywództwo, zrozumienie i przykład. Życie królowej Elżbiety było dobrze przeżyte: była to obietnica z dotrzymanym przeznaczeniem, a teraz jest to najgłębsza żałoba po jej śmierci. Dzisiaj odnawiam Wam tę obietnicy - służby przez całe moje życie. Oprócz osobistego smutku, jaki odczuwa moja rodzina, dzielimy się nim także z wieloma z Was w Wielkiej Brytanii, we wszystkich krajach, w którym królowa była głową państwa, we Wspólnocie i na całym świecie. Jest to głębokie poczucie wdzięczności za ponad 70 lat, podczas których moja Matka - jako Królowa - służyła ludziom tak wielu narodom. W 1947 roku - w swoje 21.urodziny - zobowiązała się podjąć audycji z Kapsztadu do Wspólnoty Narodów, w której powiedziała, że poświęci swoje życie - krótkie lub długie - służbie swojemu narodowi. To było coś więcej niż obietnica: to było głębokie, osobiste zaangażowanie, które określało całe jej życie. Poświęciła swoją ofiarę za obowiązek. Jej poświęcenie i oddanie jako Władczyni nigdy się nie zmieniło; w czasach zmian i postępu; w czasach radości i świętowania oraz w czasach smutku i straty. W jej życiu poświęconym służbie widzieliśmy to trwałe umiłowanie tradycji wraz z nieustraszonym przyjęciem tego postępu, który czyni nas wielkim jako Wspólnota Narodów. Uczucie, podziw i szacunek, które wzbudzała, stały się znakiem rozpoznawczym jej panowania. Jak może zaświadczyć każdy członek mojej rodziny, łączyła te cechy z ciepłem, poczuciem humoru i nieomylną zdolnością dostrzegania w ludziach tego, co najlepsze. Oddaję hołd pamięci mojej Matki i oddaję cześć Jej życiu poświęconemu służbie. Wiem, że jej śmierć przysparza wielu z nas wielkiego smutku i tym smutkiem dzielę właśnie z Wami.

Embed from Getty Images


Rola i obowiązki Monarchii również pozostają, podobnie jak szczególna relacja i odpowiedzialność Władcy wobec Kościoła Anglii - kościoła, w którym moja własna wiara jest tak głęboko zakorzeniona. Na tej wierze i wartościach, którymi ona inspirowała, zostałem wychowany, aby pielęgnować poczucie obowiązku wobec innych i szanować cenne tradycje, wolności i obowiązki naszej wyjątkowej historii i naszego systemu rządów parlamentarnych. Tak jak sama Królowa uczyniła z takim niezachwianym oddaniem, ja również teraz uroczyście przysięgam sobie - przez dany mi czas, jaki Bóg mi daje - przestrzegać zasad konstytucyjnych w sercu naszego narodu. Gdziekolwiek mieszkacie - w Wielkiej Brytanii lub w Królestwach czy na terytoriach na całym świecie - niezależnie od tego, jakie może być Wasze pochodzenie lub przekonania. Moje życie oczywiście się zmieni, gdy podejmę się nowych obowiązków. Nie będzie już możliwości poświęcania dużej ilości czasu i energii organizacjom charytatywnym i sprawom, na których tak bardzo mi zależy. Ale wiem, że ta ważna praca będzie kontynuowana w zaufanych rękach. To także czas zmian dla mojej rodziny. Liczę na serdeczną pomoc mojej kochanej żony, Camilli. W uznaniu jej własnej lojalnej służby publicznej od czasu naszego małżeństwa przez 17 lat, zostaje moją królową małżonką. Wiem, że niezłomnie odda się obowiązkom w swojej nowej roli. Jako mój następca, William przejmuje teraz szkockie tytuły, które tak wiele dla mnie znaczyły. Zastępuje mnie na stanowisku księcia Kornwalii i przejmuje obowiązki w Księstwie Kornwalii, które pełniłam od ponad 50 lat.

Embed from Getty Images


Dziś jestem dumny, że mogę go ogłosić Księciem Walii, Tywysog Cymru - kraju, którego tytuł miałem tak wielki zaszczyt nosić przez tak wiele lat mojego życia i pełnionych obowiązków. Z Catherine u boku - nasz nowy książę i księżna Walii - wiem, że będą nadal inspirować i prowadzić nasze narodowe rozmowy, pomagając przenieść to, co marginalne, na centralne miejsce, gdzie można udzielić istotnej pomocy. Chcę również wyrazić moją miłość do Harry'ego i Meghan, którzy nadal budują swoje życie za granicą. Za nieco ponad tydzień spotkamy się jako naród, jako Wspólnota i globalna społeczność, aby odprowadzić moją ukochaną matkę na spoczynek. W tymże smutku pamiętajmy i czerpmy siłę ze światła jej przykładu. W imieniu całej mojej rodziny pragnę wyrazić najszczersze i najserdeczniejsze podziękowania za kondolencje i wsparcie. Znaczą dla mnie więcej, niż jestem w stanie tego wyrazić. Moja ukochana Mamo - kiedy rozpoczynasz swoją ostatnią wielką podróż, aby dołączyć do mojego drogiego zmarłego taty, chcę po prostu powiedzieć: dziękuję. Dziękuję za miłość i oddanie naszej rodzinie i rodzinie Wspólnoty Narodów, którym tak gorliwie służyłaś przez te wszystkie lata. Niech chóry aniołów śpiewają Tobie na odpoczynek.

Embed from Getty Images


Filmik z orędzia króla Karola:A poniżej filmik ,,zza kulis'':

3 komentarze

 1. Niedawno nastąpił koniec pewnej epoki na pewno była to była szokująca wiadomość, król Karol III dziwnie to brzmi jednak trzeba się do tego przyzwyczaić. Na filmikach widać Williama i Kate oraz Harrego i Meghan wysiadających z jednego samochodu ciekawe czy ich to pogodzi. Zapraszam na mój blog i krótką notkę o królowej www:opowiadaniadagaitomekswk.blogspot.com mam nadzieję że autorka bloga również wpadnie na niego i nie pogniewa się za umieszczenie jej bloga. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie gniewam. Bardzo często zaglądam na Twojego bloga. Lubię czytać tego typu opowiadania. Żeby zainteresowani czytelnicy mogli przejść z mojego bloga na Twój, dodam adres URL Twojego bloga do specjalnej listy, która znajduje się na prawym pasku bocznym. Wtedy czytelnikom będzie łatwiej go znaleźć :).

   Usuń
 2. Dziękuję zaskoczyłaś mnie jeśli pozwolisz ja również dodam go do swojego bloga. Mam nadzieję że oglądała, a właściwie czytałaś dzisiejszy post i wyrazisz swoją opinię o nim. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń