Król Karol i Królowa Camilla wrócili do Londynu + Spotkanie ze zgromadzonym tłumem pod Pałacem Buckingham + Kate i William oficjalnie księciem i księżną Walii!

piątek, 9 września 2022

 Wczoraj ogłoszono, że królowa Elżbieta zmarła w swojej letniej rezydencji w Balmoral, w otoczeniu swoich najstarszych dzieci - księcia Karola i księżniczki Anny. Jego następcą został najstarszy syn zmarłej monarchini, który dziś - wraz z małżonką, królową Camillą - powrócił do Londynu. Tam spotkał się ze zgromadzonym tłumem oraz miał okazję zobaczyć bukiety kwiatów pozostawione przy bramie Pałacu Buckingham. W godzinach popołudniowych spotkał się z premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss, a o godzinie 18:00 brytyjskiego czasu wygłosił orędzie, w którym powiedział, że jego starszy syn, William i jego żona, Catherine stali się księciem i księżną Walii! Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/RoyalFamily

9 września Pałac Buckingham uruchomił elektroniczną wersję księgi kondolencyjnej, do której można się wpisywać za pomocą telefonu/laptopa/komputera. Jeśli ktoś jest zainteresowany napisaniem kilku słów na temat tego smutnego wydarzenia, odsyłam do linka załączonego poniżej:


Ponadto wystosowano oświadczenie dotyczące królewskiej żałoby:

    Po śmierci Jej Królewskiej Mości, życzeniem Jego Królewskiej Mości jest, aby okres królewskiej żałoby trwał do teraz aż do siedmiu dni po pogrzebie królowej. Termin pogrzebu zostanie podany w odpowiednim czasie. Królewska żałoba będzie dotyczyła członków rodziny królewskiej, personelu Domu Królewskiego i przedstawicieli rodziny królewskiej pełniących obowiązki służbowe, wraz z żołnierzami pełniącymi obowiązki ceremonialne. Wczoraj flagi w królewskich rezydencjach zostały opuszczone do połowy masztu i pozostaną one w tym samym położeniu do godziny 8:00 rano po ostatnim dniu królewskiej żałoby. Półmaszt flag w królewskich rezydencjach nie dotyczy The Royal Standard i The Royal Standard w Szkocji, gdy król jest w rezydencji, ponieważ zawsze ona powiewała na samej górze masztu. Wytyczne dotyczące flag na innych budynkach użyteczności publicznej zostały wydane przez Departament Kultury, Mediów i Sportu. Salwy armatnie zostanę oddane w Londynie o godzinie 13:00 brytyjskiego czasu w Hyde Parku przez The King's Troop Royal Horse Artillery oraz przy Tower of London przez Honorable Artillery Company. Za każdy rok życia królowej zostanie wystrzelona jedna salwa armatnia. Królewskie rezydencje zostaną zamknięte do pogrzebu królowej. Obejmuje to The Queen's Gallery i Royal Mews w Pałacu Buckingham oraz The Queen's Gallery w Edynburgu. Zamek Balmoral i Sandringham House - prywatne posiadłości królowej - również zostaną zamknięte w tym okresie. Ponadto Zamek Hillsborough - oficjalna rezydencja w Irlandii Północnej - także zostanie zamknięty.W dalszej części można przeczytać:

Po śmierci Jej Królewskiej Mości, dla członków społeczeństwa, którzy chcą oddać hołd w postaci kwiatów w pobliżu królewskich rezydencji, udziela się następujących wskazówek:

Pałac Buckingham: zgromadzeni będą mieli możliwość złożenia kwiatów w wyznaczonych miejscach w The Green Park lub Hyde Park. Kwiaty pozostawione przy bramie Pałacu Buckingham zostaną przeniesione do The Green Park Floral Tribute Garden przez The Royal Parks. Dalsze wytyczne zostaną wydane przez The Royal Parks.

Zamek Windsor: kwiaty będzie można zostawić przy Cambridge Gate na Long Walk. Te kwiaty będą wnoszone każdego wieczoru do zamku i umieszczone na trawie Kapituły Zamkowej po południowej stronie Kaplicy św. Jerzego oraz Cambridge Drive.

Sandringham House: kwiaty będzie można zostawić przy Bramie Głównej.

Pałac Holyroodhouse: zgromadzeni będą zachęcani do składania hołdu poprzez podawanie kwiatów strażnikom przy wejściu do The Queen's Gallery. Te kwiaty zostaną złożone na trawie przez Północną Wieżą pałacu.

Zamek Hillsborough: można złożyć kwiaty na dziedzińcu zamku, przed głównymi bramami.

Informacje na temat składania hołdu w postaci kwiatów przy innych budynkach użyteczności publicznej zostanę wydane przez Cabinet Office.


Od wczoraj mieszkańcy kraju gromadzą się pod Pałacem Buckingham, aby oddać hołd zmarłej monarchini. Kwiaty również są składane przy rezydencjach należących do rodziny królewskiej: Zamku Windsor, Pałacu Holyroodhouse, Zamku Balmoral czy Sandringham House.


Tak prezentuje się Shankill Road w Belfaście:


Po godzinie 11:00 król Karol i królowa Camilla opuścili Zamek Balmoral, aby udać się na lotnisko w  Aberdeen. Stamtąd udali się w podróż do Londynu, aby rozpocząć pierwsze, królewskie obowiązki w swojej nowej roli - króla i królowej Zjednoczonego Królestwa. Poniżej zdjęcia z wyjazdu z Zamku Balmoral i z lotniska w Aberdeen:

Embed from Getty Images


Filmik z lotniska:


Zgodnie z wydanym oświadczeniem przez Pałac Buckingham, na terenie całego Zjednoczonego Królestwa oddano 96 salw armatnich na cześć królowej Elżbiety II. Każdy rok jej życia w postaci jednej salwy armatniej oddano m.in. w Londynie, Edynburgu, Belfaście, Plymouth oraz na brytyjskich terytoriach zamorskich (m.in. na Gibraltarze).

Embed from Getty Images


Filmik:


Powitanie na lotnisku RAF Northolt:

Embed from Getty Images


Po godzinie 14:00 para królewska - w słynnym królewskim powozie - dotarła pod Pałac Buckingham. Samochód zatrzymał się przed bramą, aby król i królowa mogli spotkać się z tłumem opłakującym śmierć królowej. Oglądając filmiki z tego wydarzenia, da się usłyszeć skandowanie ,,God Save The King'' czy śpiewanie hymnu, zmieniając słowo z ,,Queen'' na ,,King''.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Ich Królewskie Mości mieli okazję zobaczyć bukiety kwiatów i liściki pozostawione pod bramą Pałacu Buckingham. Jak widać na poniższych fotografiach, nie zabrakło wzruszenia na ich twarzach:

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Następnie nowy król i królowa Wielkiej Brytanii udali się pieszo na dziedziniec Pałacu, oficjalnie rozpoczynając okres panowania Karola III, a kończąc drugą epokę elżbietańską.

Embed from Getty Images


Filmik:


Jak podała do informacji Sarah Campbell, około godziny 15:00 brytyjskiego czasu do Balmoral przyjechały wnuczki zmarłej królowej: księżniczka Beatrice, księżniczka Eugenie oraz Zara Tindall.


Pojawiło się również nowe zdjęcie księżnej Kornwalii i Cambridge. Prawdopodobnie była w drodze po dzieci, które przebywały na zajęciach edukacyjnych w Lambrook School.


Po godzinie 16:00 doszło do spotkania króla Karola III z premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss. Była to pierwsza audiencja Jego Królewskiej Mości.

Embed from Getty Images


Filmik ze spotkania:


Jeszcze nie podano dokładnej daty pogrzebu królowej Elżbiety, ale już swoją obecność zadeklarował prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden.


Wydarzeniem zwieńczającym dzisiejszy dzień było wygłoszenie orędzia przez króla Karola do narodu brytyjskiego oraz mieszkańców krajów Wspólnoty Narodów. W nim podziękował zmarłej matce za 70 lat wiernej służby krajowi oraz wyraził chęć kontynuowania jej dziedzictwa oraz strzeżenia prawa konstytucyjnego. Największym zaskoczeniem była wiadomość monarchy skierowana do jego synów - Williama i Harry'ego. Król oficjalnie ogłosił Williama i Kate księciem i księżną Walii oraz ,,wyraził swoją miłość'' do księcia Harry'ego i księżnej Meghan.


Jedno z królewskich źródeł zdradziło reakcję pary książęcej na słowa króla:

Para koncentruje się na pogłębianiu zaufania i szacunku mieszkańców Walii w miarę upływu czasu. Książę i księżna Walii podejdą do swoich ról w skromny i pokorny sposób, w jaki wcześniej podchodzili do swojej pracy. Nowa księżna Walii docenia historię związaną z tą rolą, ale - co zrozumiałe - będzie chciała spojrzeć w przyszłość, tworząc swoją własną ścieżkę.


Ze względu na dość obszerne oświadczenie nowego króla, orędzie zostanie w całości przetłumaczone w oddzielnym poście. Postaram się go dodać jeszcze jutro. Na razie zostawiam Was z filmikiem:


O godzinie 18:00 w Katedrze św. Pawła odbyło się nabożeństwo upamiętniające królową Elżbietę II. Pod koniec religijnej ceremonii - po raz pierwszy od 70 lat - można było posłuchać nowej wersji hymnu Zjednoczonego Królestwa: God Save The King.


Jednocześnie potwierdzono, że oficjalna proklamacja króla Karola odbędzie się 10 września o godzinie 10:00 brytyjskiego czasu w Pałacu św. Jakuba w Londynie. Proklamacji dokona Rada Akcesyjna. Już wiadomo, że na tej uroczystości będzie obecny książę William, nowy książę Walii. Jeśli to będzie możliwe, postaram się poprowadzić relację na blogu.


Jeśli ktoś jest zainteresowany napisaniem listu kondolencyjnego, podaję adres:

His Majesty The King

Buckingham Palace

London SW1A 1AA

United Kingdom


2 komentarze

  1. Jak teraz będzie nazywać się blog? Dalej tak samo czy zmienicie na rodzinka Walii?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od wczoraj nazwa bloga nosi ,,The Wales Family''. Adres URL pozostaje bez zmian, ponieważ wiązałyby się problemy ze znalezieniem bloga.

      Usuń