Księżna Catherine

JEJ KRÓLEWSKA WYSOKOŚĆ CATHERINE ELIZABETH, KSIĘŻNA WALII, KSIĘŻNA KORNWALII, KSIĘŻNA CAMBRIDGE, KSIĘŻNA ROTHESAY, HRABINA CHESTER, HRABINA CARRICK, HRABINA STRATHEARN, BARONESSA RENFREW, BARONESSA CARRICKFERGUS
Embed from Getty Images

Jej Królewska Wysokość Catherine Elizabeth (Katarzyna Elżbieta) Mountbatten-Windsor (z domu Middleton), członkini Brytyjskiej Rodziny Królewskiej, urodzona 9 stycznia 1982 roku w Royal Berkshire Hospital w Reading w hrabstwie Berkshire jako pierwsze dziecko Carole (z domu Goldsmith) i Michaela Middletonów.

mylusciouslife.com

Kate ma młodsze rodzeństwo: siostrę Philippę urodzoną 6 września 1983 roku i brata Jamesa urodzonego 15 kwietnia 1987 roku. Państwo Middleton poznali się pracując na lotnisku - Carole jako stewardessa, a Michael jako dyspozytor lotów British Airways. W 1987 roku rodzice Kate otworzyli firmę ,,Party Pieces'' zajmującą się organizowaniem przyjęć na różne okazje. Catherine Elizabeth została ochrzczona 20 czerwca 1982 roku w St.Andrew's Bradfield. Co ciekawe, chrzest przyszłej księżnej odbył się dzień przed narodzinami księcia Williama.

www.dailymail.co.uk

Od maja 1984 do września 1986 roku Kate przebywała z rodzicami i siostrą w Jordanii. Tam zaczęła uczęszczać do angielskiego przedszkola w Ammanie. Po powrocie do kraju, Carole i Michael zapisali córkę do St.Andrew's School w pobliżu miejscowości Pangbourne w hrabstwie Berkishire, a następnie do Downe House.

www.thehollywoodgossip.com

Następnie zaczęła uczęszczać do Marlborough Collage. Później zdecydowała się studiować historię sztuki na Uniwersytecie St.Andrew's w Fife - małym, malowniczym miasteczku znajdującym  się w Szkocji. Kate ukończyła tam studia z wyróżnieniem. W latach 2005-2007 pracowała w sklepie odzieżowym ,,Jigsaw''. Od tamtego czasu do stycznia 2011 roku pomagała w rodzinnej firmie ,,Party Pieces''.

www.pinterest.com

W 2001 roku, podczas studiów Szkocji, Kate poznała księcia Williama. Na początku byli przyjaciółmi. Razem ze swoimi przyjaciółmi mieszkali razem w internacie. W 2003 roku zostali parą, choć wtedy nie zostało jeszcze to potwierdzone publicznie. Przez najbliższe cztery lata związek Kate i Williama trzymał się dobrze, lecz w 2007 roku przeżywali kryzys, co skończyło się rozstaniem. Po kilku miesiącach postanowili do siebie wrócić.

www.cbsnews.com

Przez trzy lata wszystko się dobrze układało aż nastąpił dzień 16 listopada 2010 roku. Tego dnia ogłoszono zaręczyny syna księcia Walii z panna Catherine Middleton. Z tej okazji narzeczeni pojawili się w jednej z komnat Pałacu Buckingham, aby zrobić zdjęcia i udzielić wywiadu. William oświadczył się Kate podczas pobytu pary w Kenii. ,,To było bardzo romantyczne''- mówiła Kate.
Embed from Getty Images

Wkrótce ogłoszono datę ślubu narzeczonych - ceremonia zaślubin odbędzie się 29 kwietnia 2011 roku. W tym dniu o godzinie 11:00 w Opactwie Westminsterskim książę poślubił swoja ukochaną, a po religijnej ceremonii udali się karocą do Pałacu Buckingham, gdzie tam pozdrowili poddanych z balkonu pałacu. Wieczorem odbyło się przyjęcie weselne w Clarence House. Ich pierwszym tańcem była piosenka Eltona Johna, ale śpiewana przez Ellie Goulding - ,,Your Song''.
Embed from Getty Images

W dniu 3 grudnia 2012 roku ogłoszono iż książę i księżna Cambridge oczekują narodzin swojego pierwszego dziecka. Książę George Alexander Louis urodził się 22 lipca 2013 roku o godzinie 16:24 brytyjskiego czasu. Dzień później dumni rodzice pokazali go światu. Więcej informacji o księciu George'u możecie zobaczyć w zakładce ,,Książę George''.
Embed from Getty Images

Natomiast 8 września 2014 roku ogłoszono drugą ciążę księżnej. Księżniczka Charlotte Elizabeth Diana przyszła na świat 2 maja 2015 roku o godzinie 8:34 brytyjskiego czasu. Zaledwie dziesięć godzin po porodzie pokazano księżniczkę światu. Więcej informacji o księżniczce możecie się dowiedzieć w zakładce ,,Księżniczka Charlotte''.
Embed from Getty Images

4 września 2017 roku Pałac Kensington ogłosił, że książę i księżna Cambridge oczekują narodzin trzeciego potomka. Książę Louis Arthur Charles przyszedł na świat 23 kwietnia 2018 roku w St. Mary's Hospital w dzielnicy Paddington w Londynie o godzinie 11:01 brytyjskiego czasu. Wiecej informacji o księciu możecie przeczytać w zakładce ,,Książę Louis''.
Embed from Getty Images

W ciągu 10 lat księżna Cambridge zyskała wielką sympatię wśród Brytyjczyków. Jako księżna wsparła organizacje charytatywne skupiające się na dzieciach, sztuce oraz zdrowiu psychicznym.

Organizacje, które są pod patronatem księżnej:

Action for Children (wspiera dzieci i młodzież wykluczoną społecznie)
All England Lawn Tennis and Croquet Club (klub tenisowy organizujący coroczne mistrzostwa tenisowe Wimbledonu)
Anna Freud Centre for Children and Families (wspiera dzieci i ich rodziny w rozwiązywaniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym)
East Anglia's Children's Hospices (wspiera rodziny i zapewnia opiekę dla dzieci z chorobami zagrażającymi życiu)
Evelina London Children's Hospital (opiekuje się dziećmi i młodzieżą w celu ich dalszego rozwoju)
Family Action (zapewnia wsparcie ubogim oraz tym, którzy są wykluczeni społecznie)
Forward Trust (pomaga ludziom uzależnionym oraz związanym z przestępczością w celu zmiany swojego życia)
National Portrait Gallery (znajdują się w niej portrety najsłynniejszych postaci w brytyjskiej historii)
Natural History Museum (muzeum, w którym pogłębia się wiedzę o przyrodzie oraz zachowaniu lepszej troski o planetę)
NHS Charities Together (organizacja skupiająca 240 innych organizacji związanych z Brytyjską Służbą Zdrowia)
Embed from Getty Images

Place2Be (działa w szkołach zapewniających wczesną interwencję w zakresie zdrowia psychicznego)
Royal Air Force Air Cadets (młodzieżowa organizacja lotnicza sponsorowana przez RAF działająca na terenie Wielkiej Brytanii)
Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (wspiera rozwój nauki oraz zapewnia praktyki dla ginekologów i położników)
SportsAid (pomaga przyszłym gwiazdom sportu poprzez dofinansowanie w pierwszych latach ich kariery)
The 1851 Trust (angażuje młode pokolenia do brania udziału w żeglarstwie, aby stali się przyszłymi innowatorami morskiej technologii)
The Foundling Museum (inspiruje wszystkich do wniesienia pozytywnych zmian w społeczeństwo)
The Lawn Tennis Association (promuje sport tenisowy poprzez finansowanie treningów oraz zawodów)
The Royal Photographic Society (ma na celu promowanie sztuki oraz fotografii)
The Scout Association (zapewnia zajęcia i możliwości rozwoju osobistego dla młodych osób w wieku 6-25 lat)
The Victoria & Albert Museum (muzeum sztuki, designu; promuje badania, wiedzę i radość z zaprojektowanego świata jak najszerszemu gronu odbiorców)
Maternal Mental Health Alliance (jej celem jest zapewnienie kobietom i rodzinom dotkniętym okołoporodowymi problemami psychicznymi dostępu do wysokiej jakości kompleksowej opieki i wsparcia)
 
Embed from Getty Images

Od 2012 roku książę i księżna Cambridge razem prowadzą The Royal Foundation - fundację, w której skład wchodzą programy związane z codziennym życiem Brytyjczyków tzn. ochroną przyrody, rozwoju wczesnych lat u dzieci, ratowników (policjanci, strażacy, ratownicy medyczni), sytuacją związaną z COVID-19 oraz dbaniu o swoje zdrowie psychiczne. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie fundacji:
Kierując się pragnieniem, aby takie coś zmienić, The Royal Foundation jest głównym przedsięwzięciem filantropijnym i charytatywnym dla księcia i księżnej Cambridge. Nasze programy wspierają szerokie i ambitne spektrum działań, łącząc ludzi, pomysły i zasoby, aby zrozumieć problemy, odkrywać kreatywne rozwiązania i być katalizatorem długoterminowego wpływu.
Do królewskiej fundacji należą również organizacje charytatywne objęte patronatem przez parę książęcą (wymienione wyżej).
Embed from Getty Images

Projekty/kampanie/inicjatywy, w które była/jest zaangażowana księżna Cambridge:
HeadsTogether (kampania założona w 2016 roku przez The Royal Foundation; jej celem jest piętnowanie znaczenia zdrowia psychicznego u ludzi oraz zmianę rozmowy na ten dosyć wrażliwy temat)
#5BIGINSIGHTS (przeprowadzenie badania naukowego na temat tego, co Wielka Brytania myśli o wczesnych latach)
The 5 Big Questions (prowadzenie badań opinii publicznej na temat wczesnych lat dzieciństwa; omawiano opinie społeczeństwa o wychowaniu następnego pokolenia)
Children's Mental Health Week (księżna co roku nagrywa kilkuminutowy filmik aby świętować i promować znaczenie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia dzieci)
BBC's Education's Tiny People (inicjatywa oferująca szereg bezpłatnych zasobów cyfrowych w celu wsparcia rodziców w rozwijaniu języka u ich dzieci, począwszy na ciąży, a skończywszy na ukończeniu przez dziecko 4.roku życia)
Early Years Steering Group (grupa powołana w 2018 roku, na jej spotkaniach omawiane są działania polegające na zmianie, która pozytywnie wpłynie na wczesne lata dzieci oraz to, jak będzie wyglądać ich dorosłe życie)
#SupportingBabyBanks (księżna, wraz z 19 brytyjskimi markami oraz sprzedawcami detalicznymi, przekazała ponad 10 000 nowych przedmiotów dla ponad 40 dziecięcych banków na terenie całej Wielkiej Brytanii)
Embed from Getty Images

RHS Back to Nature Garden (księżna jest współprojektantką tej akcji; jej celem jest uświadomienie ludziom, że natura i środowisko ma pozytywny wpływ na rozwój dzieciństwa)
COVID-19 Response Fund (fundacja księcia i księżnej Cambridge przekazała 1,8 miliona funtów na wsparcie medyków i ich zdrowia psychicznego)
The King's Cup (regaty, które zostały zainaugurowane w 2019 roku; ich celem było wsparcie ośmiu organizacji znajdujących się pod patronatem księżnej)
Shout 85258 (platforma polegająca na całodobowym wsparciu osób zmagających się z problemami życia codziennego)
The Royal Foundation Centre for Early Childhood (uruchomiona w czerwcu 2021 roku przez księżną Cambridge; jej celem jest pobudzenie świadomości i działania w zakresie wpływu wczesnych lat na dorosłe życie ludzi)
Mentally Healthy Schools (strona internetowa przeznaczona dla nauczycieli i pracowników szkół podstawowych, dająca bezpłatny dostęp do zasobów zdrowia psychicznego, w tym planów lekcji, porad, informacji, aby mogli zrozumieć i wesprzeć zdrowie psychiczne uczniów ich szkoły)
#OkToSay (seria filmików przedstawiających ludzi z różnych środowisk, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z życia; pokazuje ona siłę rozmowy z innymi na temat problemów ze zdrowiem psychicznym)
Hold Still (projekt fotograficzny, który zakończył się wydaniem książki ukazującej codzienność społeczeństwa Wielkiej Brytanii podczas wprowadzonego lockdownu z powodu pandemii koronawirusa w 2020 roku)
#ShapingUs (kampania księżnej Kate we współpracy z The Royal Foundation Centre for Early Childhood, której celem jest podniesienie świadomości brytyjskiego społeczeństwa na temat wczesnego dzieciństwa)
 
Embed from Getty Images

W czerwcu 2021 roku Jej Królewska Wysokość, we współpracy z The Royal Foundation, założyła organizację non-profit The Royal Foundation Centre for Early Childhood, której misją jest zwiększenie świadomości i działania na rzecz wpływu pierwszych pięciu lat życia dziecka na jego dalsze funkcjonowanie w dorosłym życiu.
Embed from Getty Images


8 września - po śmierci królowej Elżbiety II - księżna otrzymała następujący tytuł:

JEJ KRÓLEWSKA WYSOKOŚĆ CATHERINE, KSIĘŻNA WALII, KSIĘŻNA KORNWALII I CAMBRIDGE, HRABINA CARRICK, BARONESSA CARRICKFERGUS

Księżna - wraz z rodziną - obecnie mieszka w posiadłości Adelaide Cottage znajdującej się nieopodal Zamku Windsor.

2 komentarze