Książę William

JEGO KRÓLEWSKA WYSOKOŚĆ WILLIAM ARTHUR PHILIP LOUIS, KSIĄŻĘ WALII, KSIĄŻĘ KORNWALII, KSIĄŻĘ CAMBRIDGE, KSIĄŻĘ ROTHESAY, HRABIA CHESTER, HRABIA CARRICK, HRABIA STRATHEARN, BARON RENFREW, BARON CARRICKFERGUS, WŁADCA WYSP, KSIĄŻĘ I WIELKI STEWARD SZKOCJI
Embed from Getty Images

Jego Królewska Wysokość William Arthur Philip Louis (Wilhelm Artur Filip Ludwik) Mountbatten-Windsor, książę Zjednoczonego Królewska, członek Brytyjskiej Rodziny Królewskiej, urodzony 21 czerwca 1982 roku w St.Mary's Hospital w Londynie jako pierwsze i najstarsze dziecko księcia Karola i księżnej Diany.
Embed from Getty Images

William posiada jeszcze młodszego brata, księcia Harry'ego, który urodził się 15 września 1984 roku. Jako wnuk monarchini Zjednoczonego Królestwa, otrzymał tytuł ,,Jego Królewska Wysokość''. Gdy William był małym chłopcem, jego rodzice nazywali go pieszczotliwie ,,Wombat''. Został ochrzczony 4 sierpnia 1982 roku w dniu 82.urodzin jego prababci w Sali Muzycznej w Pałacu Buckingham. Chrztu udzielił biskup Canterbury, dr Robert Runcie.
Embed from Getty Images

Ciekawostką było to, że mały książę bardzo lubił ssać palec swojej mamy, co można zobaczyć na powyższej fotografii. Jego rodzicami chrzestnymi zostali :

  • Konstantyn II,król Hellenów
  • Sir Laurence van der Post
  • Alexandra Windsor
  • Lady Ogilvy
  • Natalia Grosvenor
  • Norton Knathbull
  • Lord Romsey
  • lady Susan Hussey
Embed from Getty Images

Pierwsze publiczne wystąpienie księcia odbyło się 1 marca podczas Dnia Świętego Dawida w Cardiff. Ośmioletni książę wraz z rodzicami udał się do Katedry Llandaff. Następnie podpisał się w książce potwierdzając przy tym, że jest leworęczny. 3 czerwca 1991 roku jeden z uczniów, który posiadał kij golfowy niechcący uderzył księcia w głowę po czym William trafił do Królewskiego Szpitala w Berkshire (tam gdzie urodziła się Kate). Książę złamał czaszkę przez co musiał przejść operację w Great Ormond Street Hospital. Blizna po operacji jest widoczna do dziś. William również do dzisiejszych czasów jest wielkim fanem drużyny sportowej Aston Villa.
Embed from Getty Images

31 sierpnia 1997 roku doszło do tragedii. Księżna Diana, w towarzystwie Dodi Al-Fayeda, zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu. Wtedy William i Harry przebywali w zamku Balmoral z Królową Elżbietą II. Książę Karol obudził Williama w nocy aby poinformować go o śmierci matki. Razem z ojcem postanowili, że Harry'ego poinformują o tym rano. Podczas pogrzebu księżnej Walii, książę William, w towarzystwie ojca, młodszego brata i wuja Charlesa Spencera, szedł za trumną od Pałacu Buckingham do Westminster Abbey.
Embed from Getty Images

Na początku książę zaczął chodzić do przedszkola prowadzonego przez Jane Mynor. Później uczęszczał do prywatnego przedszkola Wetherby School na zachodnim Londynie, a następnie do szkoły prywatnej Ludgrove School w Berkshire. Po zdaniu egzaminów, został przyjęty do Eton Collage. Tam uczył się biologii, geografii i historii sztuki na poziomie zaawansowanym. Jak większość uczniów, po ukończeniu szkoły średniej, zrobił roczną przerwę w nauce. Przez ten czas brał udział w obozie British Army w Belize. Później został wolontariuszem Raleigh International w Chile.
Embed from Getty Images

W 2001 roku został przyjęty do St.Andrews w Szkocji, który ukończył cztery lata później. Na początku studiował na kierunku historia sztuki ale później zmienił przedmiot na geografię. Kończąc swoją naukę w Fife, uzyskał stopień szkockiego magistra sztuk pięknych wyższej drugiej klasy, co jest najlepszym, akademickim wynikiem osiągniętym przez brytyjskiego następcę tronu. Będąc w St.Andrews przedstawiał się jako William Wales.
Embed from Getty Images

W styczniu 2006 roku wstąpił do Royal Military Academy w Sandhurst, dołączając do swojego młodszego brata, który rozpoczął szkolenie rok wcześniej. Po 11 miesiącach szkolenia, książę ukończył akademię i otrzymał stopień podporucznika. W lipcu 2005 roku otrzymał od Królowej Elżbiety II swoje pierwsze oficjalne zadanie w postaci reprezentowania Królowej na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Nowej Zelandii. Jesienią 2005 roku pracował w zarządzie ziemskim w Chatsworth House w posiadłościach księcia Devonshire, a później w HSBC Group.
Embed from Getty Images

Pierwszym patronatem księcia stała się organizacja charytatywna Centerpoint. Zajmuje się ona pomaganiem nieletnim bezdomnym (wcześniej patronką tej organizacji była księżna Diana; William często towarzyszył mamie w wizytach w siedzibie tejże organizacji). Następnie wsparł Tusk Trust czyli afrykańską organizację charytatywną z siedzibą o Zjednoczonym Królestwie. W maju 2006 roku Wilhelm został przewodniczącym Angielskiej Federacji Piłki Nożnej, a 3 miesiące później ogłoszono go wiceprezesem Welsh Rugby Union, wspierając przy tym swoją babkę, która jest prezesem tego związku. Nową funkcję objął w lutym 2007 roku.
Embed from Getty Images

Od początku 2009 roku jest kapitanem trzech rodzajów Brytyjskich Sił Powietrznych : piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych. Królowa mianowała swojego wnuka honorowym dowódcą bazy Royal Navy HMNB Clyde w Szkocji oraz honorowym dowódcą flotylli okręgów podwodnych. Od 23 czerwca 2010 roku jest również Królewskim Członkiem Towarzystwa Królewskiego. Gdy Królowa Elżbieta umrze, jego ojciec książę Karol obejmie tron, a William otrzyma tytuł księcia Rothesay, księcia Kornwalii i ogłoszonego przez nowego króla - księcia Walii.
Embed from Getty Images

Jako najstarszy syn księcia Karola, będzie królem Wielkiej Brytanii i 15 innych krajów Wspólnoty Narodów. Jeśli zdecyduje się używać swojego pierwszego imienia to będzie Wilhelmem V. Jak w przypadku trzech innych imion księcia, to będzie pierwszy historycznie potwierdzony brytyjski monarcha, używający jednego z trzech pozostałych imion Williama czyli Artur, Filip albo Ludwik. Po śmierci swojej prababki, królowej Elżbiety, stał się następcą tronu. Podobnie jak jego matka, nie przepada za królewskim protokołem i ceni sobie swobodę w relacjach z poddanymi.
Embed from Getty Images

Książę miał dużo partnerek lecz znalazł już tą jedyną. W 2006 roku media ogłosiły, że książę spotyka się od dwóch lat z koleżanką z uniwersytetu St.Andrew's, Catherine Middleton. Kate towarzyszyła swojemu ukochanemu podczas oficjalnych uroczystości, co oznacza, że została zaakceptowana przez Brytyjską Rodziną Królewską. 14 kwietnia 2007 roku ogłoszono rozstanie pary lecz po kilkumiesięcznej przerwie wrócili do siebie.
Embed from Getty Images

16 listopada 2010 roku, po 6 latach związku, Clarence House poinformował o zaręczynach księcia Williama ze swoją wybranką. Książę oświadczył się swojej dziewczynie podczas 10-dniowego pobytu w Kenii. Ta wiadomość była wielką niespodzianką dla Brytyjczyków, mediów, rządu, rodziny królewskiej, a nawet samej Królowej Elżbiety, która wyraziła swoje zadowolenie na zbliżający się ślub wnuka. Datę wyznaczono na 29 kwietnia 2011 roku.
Embed from Getty Images

Książę poślubił swoja narzeczoną 29 kwietnia 2011 roku w Westminster Abbey o godzinie 11:00 w Londynie. Ślubu udzielił biskup Canterbury, Rowan Williams. Dzień ślubu w Wielkiej Brytanii ogłoszono świętem bankowym czyli wolnym dniem od pracy. Przejazd pary karocą do Pałacu Buckingham obserwowały ponad miliard osób na całym świecie. Na ślub księcia zaproszono 1900 osób, w tym ówczesnego premiera, Davida Camerona i jego żonę. Po ślubie para młoda spędziła kilka dni w Wielkiej Brytanii, a następnie wybrali się w podróż poślubną na Seszele.
Embed from Getty Images

3 grudnia 2012 roku Pałac Świętego Jakuba poinformował iż książę William i księżna Kate spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Chłopiec urodził się 22 lipca 2013 roku o godzinie 16:24 brytyjskiego czasu w St.Mary's Hospital w Londynie czyli tam gdzie urodził się William. Otrzymał imiona: George Alexander Louis, książę z Cambridge (w polskiej wersji: Jerzy Aleksander Ludwik).
Embed from Getty Images

Natomiast 8 września 2014 roku Pałac Kensington oficjalnie ogłosił iż książę i księżna oczekują drugiego dziecka. Dziewczynka przyszła na świat 2 maja 2015 roku o godzinie 8:34 brytyjskiego czasu w St.Mary's Hospital w Londynie. Otrzymała imiona: Charlotte Elizabeth Diana, księżniczka z Cambridge (Karolina Elżbieta Diana).
Embed from Getty Images

4 września 2017 roku ogłoszono, że para książęca oczekuje narodzin trzeciego dziecka. 23 kwietnia 2018 roku przyszedł na świat drugi chłopiec o godzinie 11:01 brytyjskiego czasu w St.Mary's Hospital w Londynie. Otrzymał on imiona: Louis Arthur Charles, książę z Cambridge (Ludwik Artur Karol).
Embed from Getty Images

Od marca 2015 roku do lipca 2017 roku książę William pracował jako pilot ambulansów lotniczych dla East Anglian Air Ambulance, gdzie latał w czasie misji Helicopter Emergency Medical Service. 15 lipca 2017 roku był jego ostatnim dniem pracy.
Latanie z East Anglian Air Ambulance było ogromnym przywilejem. Kontynuując mój czas w wojsku, mam doświadczenie w tej pracy, które będę nosił ze sobą do końca życia, a to doda cennej perspektywy do mojej królewskiej pracy na nadchodzące dziesięciolecia. Chciałbym podziękować mieszkańcom Anglii Wschodniej za to, że tak bardzo wspierają moją rolę i pozwalają mi kontynuować pracę, gdy widzieli mnie w społeczności lub w szpitalach naszego regionu. Chciałbym szczególnie podziękować wszystkim moim kolegom z EAAA, Babcock i Cambridge Airport za ich przyjaźń i wsparcie. Uwielbiam być częścią zespołu profesjonalnych, utalentowanych ludzi, którzy każdego dnia ratują życie. Mój podziw dla środowiska służb medycznych i ratowniczych naszego kraju nie może być większy.
Embed from Getty Images

Od 2005 roku książę William prowadzi działalność charytatywną na rzecz m.in. osób bezdomnych, zdrowia psychicznego ludzi, przyrody oraz służb ratunkowych. Pod jego patronatem znajdują się następujące organizacje:

Automobile Association (klub dla kierowców; oferuje ubezpieczenia i inne usługi motoryzacyjne)
British Trust of Ornitology (promuje ochronę ptaków poprzez prowadzone badania)
Centrepoint (zapewnia zakwaterowanie i wsparcie dla bezdomnej młodzieży)
Child Bereavement UK (wspiera dzieci i ich rodziny pogrążone w żałobie)
English Schools Swimming Association (zachęca dzieci do nauki pływania i brania udziału w zawodach pływackich)
Fauna & Flora International (promuje zrównoważoną ochronę i bioróżnorodność)
Fields in Trust (chroni i oferuje renowację boisk i innych przestrzeni przeznaczonych do rekreacji w całej Wielkiej Brytanii)
Gloucestershire County Cricket Club (promowanie gry w krykieta)
Henry van Straubenzee Memorial Fund (pomoc dzieciom ubogim poprzez edukację w południowo-wschodnim regionie Ugandy)
Irish Guards (jeden z pułków piechoty armii brytyjskiej)
Embed from Getty Images

London's Air Ambulance Charity (oferuje pomoc medyczną poszkodowanym; do tych działań wykorzystywane są profesjonalnie przygotowane helikoptery)
Metropolitan & City Police Orphans Fund (wsparcie sierot, które straciły ojca/matkę/obojga rodziców, którzy służyli krajowi)
Mountain Rescue Council England & Wales (koordynuje zespoły poszukiwawczo-ratownicze w Anglii i Walii)
NHS Charities Together (wsparcie Brytyjskiej Służby Zdrowia)
Royal African Society (wzmacnia więź między Afryką a Wielką Brytanią)
Royal Air Force Coningsby (baza sił powietrznych)
Royal College of Physicians and Surgeos of Glasgow (wspiera rozwój dobrej praktyki medycznej wśród lekarzy, chirurgów i dentystów)
Royal Ontario Museum (największe muzeum w Kanadzie; posiada ponad 6 milionów eksponatów)
Scotland, Royal Naval Command (wspiera operacje Królewskiej Marynarki Wojennej w Szkocji)
St John's College, Cambridge (szkoła policealna w Cambridge)
Embed from Getty Images

Submarines, Royal Naval Command (wsparcie operacji okrętów podwodnych Królewskiej Marynarki Wojennej)
Swim England (promowanie pływania, nurkowania, piłki wodnej i pływania synchronicznego)
The British Academy of Film and Television Arts (wspiera sztukę filmową; co roku organizowana jest ceremonia wręczania nagród)
The British Sub-Aqua Club (zapewnia program szkolenia i rozwój nurków poprzez sieć klubów i ośrodków w całym kraju i za granicą)
The Football Association (organ zarządzający angielską piłką nożną)
The Foundation of the College of St. George (towarzystwo zwolenników Kaplicy św. Jerzego w Windsorze oraz potomków dawnych posiadaczy Orderów Podwiązki)
The Hurlingham Polo Association (organ zarządzający meczami polo w Wielkiej Brytanii)
The Passage (zapewnienie wsparcia osobom bezdomnym w przemianie swojego życia)
The Royal Aero Club (promowanie rekreacyjnych sportów lotniczych; przyznawanie stypendiów dla młodych ludzi za udział w sportach lotniczych)
Embed from Getty Images

The Royal Marsden NHS Foundation Trust (londyński szpital zajmujący się leczniem i badaniem nad rakiem)
The Royal Society of Edinburgh (zapewnia stypendia dla uczniów ze Szkocji, całej Wielkiej Brytanii, a nawet poza jej granicami)
The Royal Society of Medicine (prowadzi kształcenia ustawiczne dla lekarzy, stomatologów i weterynarzy)
Tusk Trust (powstała w Afryce; działa na rzecz ochrony przyrody)
United for Wildlife (wchodzi w skład The Royal Foundation; jednoczy światowe organizacje charytatywne zajmujące się dziką przyrodą w celu stworzenia globalnego ruchu na rzecz zmian)
Welsh Rugby Charitable Trust (wspiera graczy, którzy odnieśli poważne obrażenia podczas meczu rugby w Walii)
Welsh Rugby Union (stowarzyszenie sportowe rugby w Walii)
Embed from Getty Images

W 2009 roku książę William i książę Harry założyli The Royal Foundation - fundację, w której skład wchodzą programy związane z codziennym życiem Brytyjczyków tzn. ochroną przyrody, rozwoju wczesnych lat u dzieci, ratowników (policjanci, strażacy, ratownicy medyczni), sytuacją związaną z COVID-19 oraz dbaniu o swoje zdrowie psychiczne. W 2012 roku dołączyła do nich księżna Kate. Od czerwca 2019 roku jest fundacją zarządzaną tylko i wyłącznie przez księcia i księżną Cambridge. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie fundacji:
Kierując się pragnieniem, aby takie coś zmienić, The Royal Foundation jest głównym przedsięwzięciem filantropijnym i charytatywnym dla księcia i księżnej Cambridge. Nasze programy wspierają szerokie i ambitne spektrum działań, łącząc ludzi, pomysły i zasoby, aby zrozumieć problemy, odkrywać kreatywne rozwiązania i być katalizatorem długoterminowego wpływu.
Do królewskiej fundacji należą również organizacje charytatywne objęte patronatem przez parę książęcą (wymienione wyżej).
Embed from Getty Images

Projekty/kampanie/inicjatywy, w które był/jest zaangażowany książę Cambridge:

HeadsTogether (kampania społeczna, która za cel stawia promowanie zdrowia psychicznego, wykorzystywanie istniejących postępów w kraju oraz zapewnienie pomocy osobom z problemami zdrowia psychicznego)
#EndWildlifeCrime (prowadzi walkę z nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami)
Mental Health at Work (wspiera zdrowie psychiczne pracowników w różnych firmach w całej Wielkiej Brytanii)
The King's Cup (regaty mające na celu podniesienie świadomości i dostarczenie funduszy dla innych organizacji charytatywnych pod patronatem księcia i księżnej Cambridge)
GiveUaAShout (uruchomienie nowej infolinii telefonicznej, która ma na celu wsparcie osób potrzebujących pomocy i porad)
The Earthshot Prize (nowa globalna nagroda za zasługi dla środowiska)
COVID-19 Response Fund (wsparcie społeczności pracującej na pierwszej linii frontu oraz działań mających na celu pomoc ludziom zmagającymi się z problemami zdrowia psychicznego)
Tusk Conservation Awards (ceremonia wręczenia nagród; jej celem jest uczczenie udanej ochrony, która jest podejmowana w całej Afryce przez osoby oddane swojej pracy)
Every Mind Matters (oferowanie wielu bezpłatnych opcji i wsparcia w celu pomocy ludziom w zadbaniu o ich własne zdrowie psychiczne)
United for Wildlife Transport Taskforce (ogłoszona przez księcia w 2014 roku grupa zadaniowa, której celem jest zaangażowanie transportu w identyfikowanie i opracowanie odpowiednich rozwiązań dotyczących handlu florą i fauną)
Embed from Getty Images

United for Widlife Financial Taksforce (ma na celu wykorzystać istniejące systemy do poszukiwania prania brudnych pieniędzy i przeprowadzanych wszelkich płatności za nielegalne towary)
Buckingham Palace Declaration (deklaracja składająca się z 11 zobowiązań, które pomogą branży transportowej w demaskowaniu nielegalnego handlu dziką florą i fauną)
Mansion House Declaration (podpisana przez 30 instytucji; deklaracja określająca 6 zobowiązań, w tym dzielenie się zasobami i danymi wywiadowczymi w celu przerwania nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami) 
Emergency Responders Senior Leaders Board (skupia liderów ze wszystkich brytyjskich służb ratunkowych, aby zapewnić wszystkim ratownikom wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego)
Our Frontline (zapewnia wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego pracownikom NHS, opiekunom, służbom ratunkowym Blue Light i innym kluczowym pracownikom)
Heads Up (kampania, która wykorzystuje piłkę nożną do normalizacji rozmów na temat zdrowia psychicznego)
#SoundOfSupport (sześć filmów przedstawiających najwięsze nazwiska w świecie sportu, które opowiadają o swoich doświadczeniach związanych ze zdrowiem psychicznym)
Mentally Healthy Football (deklaracja mająca na celu zbudowanie kultury zdrowej psychicznie na wszytkich poziomach gry)
#OKToSay (seria filmów przedstawiających ludzi z różnych środowisk dzielących się osobistymi historiami związanym ze zdrowiem psychicznym)
Embed from Getty Images

Od 8 września (po śmierci swojej babci, królowej Elżbiety II) książę posiada następujący tytuł:

JEGO KRÓLEWSKA WYSOKOŚĆ WILLIAM ARTHUR PHILIP LOUIS, KSIĄŻĘ WALII, KSIĄŻĘ KORNWALII, KSIĄŻĘ CAMBRIDGE, KSIĄŻĘ ROTHESAY, HRABIA CHESTER, HRABIA CARRICK, HRABIA STRATHEARN, BARON RENFREW, BARON CARRICKFERGUS, WŁADCA WYSP, KSIĄŻĘ I WIELKI STEWARD SZKOCJI


Obecnie - wraz ze swoją rodziną - zamieszkuje posiadłość Adelaide Cottage znajdującą się w pobliżu Zamku Windsor.

1 komentarz

  1. Gdy on miał 15 lat bardzo mi się podobał. Teraz już tak nie jest. Szkoda, że po ojcu odziedziczył łysienie w tak wczesnym wieku.
    Ania L

    OdpowiedzUsuń