Światowi przywódcy przybyli do Wielkiej Brytanii + Przyjęcie w Pałacu Buckingham + Nowa fotografia brytyjskiej monarchini + Książę George i księżniczka Charlotte będą obecni na pogrzebie królowej + więcej!

niedziela, 18 września 2022

Dziś Jego Królewska Mość odbył kolejny szereg spotkań związanych z uroczystościami żałobnymi z powodu śmierci królowej Elżbiety II: udzielił audiencji premierom Tuvalu, Antigui i Barbudy oraz Papui Nowej Gwinei, a także zorganizował przyjęcie dla światowych przywódców, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii. Księżna Kate udzieliła audiencji Pierwszej Damie Ukrainy, mąż księżniczki Beatrice oddał hołd zmarłej królowej w Green Park, a Pałac Buckingham opublikował oświadczenia księcia Andrzeja wspominające życie jego matki oraz króla Karola podsumowujące 10 dni uroczystości żałobnych. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/wabbey

W godzinach popołudniowych król Karol dotarł do Pałacu Buckingham, aby udzielić audiencji zaproszonym gościom oraz dopilnować przygotowań do wieczornego przyjęcia, na które zaproszono 500 przywódców z całego świata, którzy będą uczestniczyć w jutrzejszym pogrzebie królowej Elżbiety.

Embed from Getty Images


Dziś Jego Królewska Mość przyjął premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss oraz:

  • Kausea Natano (premier Tuvalu)
  • Gaston Browne (premier Antigui i Barbudy)
  • James Marape (premier Papui Nowej Gwinei)

Embed from Getty Images


Filmik:Po południu również opublikowano oświadczenie księcia Andrzeja:

Droga Mamusiu, Matko, Wasza Wysokość - trzy w jednym. Matko Narodu - Twoje oddanie i osobista służba naszemu narodowi jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Twoi ludzie okazują swoją miłość i szacunek na tak wiele różnych sposobów i wiem, że chciałabyś uhonorować ich szacunek. Mamusiu - Twoją miłość do syna, Twoje współczucie, Twoją troskę, Twoją pewność siebie będę cenił na zawsze. Nauczyłem się wiele z Twojej wiedzy i nieskończonej mądrości, bez żadnych granic i ograniczeń. Będzie mi brakowało Twoich spostrzeżeń, rad i poczucia humoru. Kiedy zamyka się nasza księga doświadczeń, otwiera się kolejna, a ja - na zawsze - z moją najgłębszą miłością i wdzięcznością, będę Cię trzymał blisko mojego serca oraz chętnie wkroczę w następną drogę z Tobą jako moją przewodniczką. Boże, chroń Króla.


W tym samym czasie - do Wielkiej Brytanii - zjechali się przywódcy państw świata, którzy wezmą udział w jutrzejszych uroczystościach pogrzebowych w Opactwie Westminsterskim. Lecz zanim się one wydarzą - w pierwszej kolejności przybyli do Pałacu Westminsterskiego, aby oddać hołd zmarłej królowej.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Filmiki:Następnie przybyli do Lancaster House, aby podpisać się do księgi kondolencyjnej.
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Swoje kilka zdań miał okazję wygłosić prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden:
Mieliśmy okazję spotkać się z wieloma znaczącymi ludźmi świata i mogę powiedzieć, że Ci, którzy wyróżniają się w naszym umyśle, to Ci, których relacje i interakcje są zgodne z ich reputacją. Kiedy królowa zaprosiła nas do zamku na herbatę i żartowaliśmy, proponowała mi dużo rzeczy do zjedzenia. Wtedy jadłem to wszystko, co przede mną postawiła. Osobiście była taka sama jak kreowany jest jej publiczny wizerunek. Dlatego teraz kierujmy nasze serca ku królowi Karolowi i całej jego rodzinie. To strata, która pozostawia ogromną dziurę w sercu i czasami myśli się, że jej się nie pokona. Jak powiedziałem królowi, że ona będzie mu towarzyszyć na każdym kroku, w każdej minucie, w każdej chwili - to była wiadomość podnosząca na duchu. Więc kieruję te słowa do wszystkich Anglików, wszystkich ludzi w Wielkiej Brytanii: nasze serca są dla Was otwarte. Mieliście szczęście mając tak wspaniałą królową przez 70 lat. Dzięki niej, wszyscy byliśmy lepsi. Dziękuję.

Filmik:Ponadto książę Pavlos z Grecji udzielił wywiadu stacji telewizyjnej BBC:


Natomiast - w udzielonym wywiadzie dla ITV News - królowa Camilla zdradziła, jak wspomina królową Elżbietę II:

Królowa była częścią naszego życia od zawsze. Mam teraz 75 lat i nie pamiętam nikogo poza królową, kto sprawował władzę nad krajem. Musiało być jej trudno będąc jedyną kobietą na tak zaszczytnym stanowisku. Przecież nie było kobiet na stanowisku premiera ani kobiet na stanowisku prezydenta. Była tylko ona jedna więc myślę, że w pewien sposób wykreowała swoją własną rolę. Miała te cudowne, niebieskie oczy, które - kiedy się uśmiechała - rozświetlały jej całą twarz. Zawsze będę pamiętać ten uśmiech, bo ten uśmiech jest niezapomniany.


Tuż przed rozpoczęciem przyjęcia w Pałacu Buckingham, księżna Kate udzieliła audiencji Pierwszej Damie Ukrainy, Ołenie Zełenskiej, która będzie reprezentować swój kraj podczas uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II.


Photo: Kirsty O'Connor

O godzinie 19:00 rozpoczęło się przyjęcie dla zaproszonych gości, których gospodarzem był król Karol. Na tym wydarzeniu byli również obecni inni członkowie rodziny królewskiej, w tym królowa Camilla, książę William oraz księżna Kate.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Filmik z przybycia władców państw z całego świata:Przyjazd księcia i księżnej Walii:


O godzinie 20:00 brytyjskiego czasu, w całym Zjednoczonym Królestwie, odbyła się minuta ciszy:

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Filmik:Pod koniec dnia Pałac Buckingham opublikował oświadczenie króla Karola zwieńczające 10-dniowe uroczystości żałobne:

Przez ostatnie 10 dni, moja żona i ja byliśmy tak głęboko poruszeni licznymi listami kondolencyjnymi i wsparciem, jakie otrzymaliśmy z tego kraju jak i na całym świecie. W Londynie, Edynburgu, Hillsborough i Cardiff byliśmy niezmiernie poruszeni przez wszystkich, którzy zadawali sobie trud, aby przybyć i oddać hołd dożywotniej służbie mojej drogiej matce, zmarłej królowej. Kiedy wszyscy przygotowujemy się do naszego ostatniego pożegnania, chciałbym po prostu skorzystać z okazji i podziękować wszystkim - tym niezliczonym ludziom, którzy byli wsparciem i pocieszeniem dla mojej rodziny jak i mnie w tym czasie pełnym smutku.Natomiast o godzinie 22:00 brytyjskiego czasu opublikowano nowe/stare zdjęcie zmarłej monarchini. Zostało one wykonane w Zamku Windsor na obchody Platynowego Jubileuszu Królowej, które miały miejsce w czerwcu tego roku. Autorem zdjęcia jest Ranald Mackechnie. A teraz ciekawostka - w momencie robienia ujęcia, królowa miała na sobie akwamarynową broszkę, którą dostała w prezencie na swoje 18.urodziny od swojego ojca, króla Jerzego VI.

Jednocześnie potwierdzono, że na jutrzejszym pogrzebie będą obecni książę George oraz księżniczka Charlotte!

***********************************************************************************


Nowy brytyjski monarcha wydał oświadczenie skierowane do Służby Dyplomatycznej Jego Królewskiej Mości oraz Biura Spraw Zagranicznych:

Z okazji przejęcia przeze mnie roli Suwerena, pragnę przekazać każdemu z Was serdeczną wdzięczność za lojalny i oddany sposób, w jaki wypełnialiście swoje obowiązki za panowania mojej ukochanej matki. Pracownicy Służby Dyplomatycznej i Biura Spraw Zagranicznych szczycą się na całym świecie uzasadnioną reputacją ze względu na swoją doskonałość i fachową wiedzę. Są to cechy, które przez wiele lat dobrze służyły naszemu krajowi i dla których Jej Wysokość Królowa darzyła największym osobistym szacunkiem i podziwem. Wiem, że również jesteście bardzo dumni z tych standardów i tradycji. Będą one dla mnie trwałym i nieocenionym wsparciem w nadchodzących latach, kiedy teraz ja przejmę nowe obowiązki.

Przy okazji mogliśmy zobaczyć, jak prezentuje się podpis nowego króla.***********************************************************************************


Jak informują brytyjskie media, króla Karol ma zamiar pokonać poprawek w prawie ustalającym Radców Stanu, którzy mogą przejąć obowiązki monarchy podczas jego niedyspozycji. Jego Królewska Mość pragnie, by ten tytuł otrzymali pracujący członkowie rodziny królewskiej, a usunąć z listy osoby, które nie podejmują się królewskich obowiązków. Z tego powodu - z tejże listy - wykreśleni by byli książę Andrzej, książę Harry oraz księżniczka Beatrice. Król ma zamiar zmienić prawo tak szybko, jak będzie to możliwe.

 

********************************************************************************


17 września, w godzinach wieczornych, król Karol odbył rozmowy telefoniczne z: 

  • Osei Tutu II (władca grupy etnicznej Aszanti w Ghanie)
  • Nana Akufo-Addo (prezydent Ghany)
  • Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan (prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich)
  • Abd al-Fattah as-Sisi (prezydent Egiptu)
  • Sheikh Hasina (premier Bangladeszu)


Tymczasem przed Zamkiem Windsor trwają przygotowania do jutrzejszego wydarzenia. Bukiety kwiatów - które pozostawały przy bramie Zamku - zostały przeniesione na trawnik przy Cambridge Drive, Long Walk oraz Albert Road. To właśnie tam - do Kaplicy św. Jerzego - będzie podążać karawana z trumną królowej Elżbiety, rodziną królewską oraz ich pracownikami.


Filmik:***********************************************************************************


W tym tygodniu mąż księżniczki Beatrice, Edoardo Mapelli Mozzi udał się do Green Parku, aby oddać hołd zmarłej królowej.


***********************************************************************************

Przy okazji chciałabym ogłosić, że jutro poprowadzę Live Bloga z pogrzebu królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim. Start o godzinie 11:00!


Do zobaczenia jutro!


Prześlij komentarz