Transport ciała królowej do Katedry św. Idziego + Król Karol na spotkaniu z członkami szkockiego i brytyjskiego Parlamentu + Czuwanie członków rodziny królewskiej przy trumnie królowej

poniedziałek, 12 września 2022

 Kolejny dzień poświęcony uroczystościom żałobnym po śmierci królowej za nami! Tym razem wszystkie oczy były skierowane na Edynburg, gdzie od wczoraj przebywa trumna zmarłej monarchini. Spod Pałacu Holyroodhouse wyruszyła procesja, podczas której transportowano ciało Elżbiety II do Katedry św. Idziego, gdzie następnie odbyło się nabożeństwo dziękczynne za jej życie. Tuż przed przybyciem do stolicy Szkocji, król Karol i królowa Camilla odbyli spotkanie z członkami brytyjskiego Parlamentu w Londynie. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


www.royal.uk

O godzinie 11:00 brytyjskiego czasu rozpoczęła się ceremonia wygłoszenia przemówień kondolencyjnych przez przedstawicieli Izby Gmin oraz Izby Lordów w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim, któremu przewodniczył król Karol III oraz królowa Camilla. Swoją przemowę jako pierwszy przeczytał przewodniczący Izby Gmin, Sir Lindsay Hoyle. W niej zawarto następujące słowa:

Dla nas wszystkich królowa była stale obecna w naszym życiu - tak znajoma, jak członek rodziny, a jednak wywierająca spokojny i miarodajny wpływ na nasz kraj. Większość z nas nigdy nie znała innego brytyjskiego monarchy jak tylko ją. Jej śmierć to nie tylko tragedia dla rodziny królewskiej, ale jest to straszliwa strata dla nas wszystkich. [...] Królowa była zaangażowana we wszystko, co było dla nas ważne i co czyniło nas tym, kim jesteśmy - od uroczystości państwowych po królewskie śluby, a zwłaszcza w Boże Narodzenie, wygłaszając swoje mądre słowa w refleksyjnym corocznym przesłaniu. Była matką, babcią i prababcią, ale była też naszą królową i będziemy za nią tęsknić.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Potem przyszła kolej na Johna McFalla, Lorda Mówcy (przedstawiciela Izby Lordów), który powiedział:

Po śmierci Jej Wysokości Królowej Elżbiety II cały naród jak i Wspólnota Narodów jednoczy się w głębokiej żałobie. Przez 70 lat była lojalnie i niezachwianie obecna w życiu narodowym Wielkiej Brytanii. Jej uczciwość, wyjątkowe osiągnięcia w służbie publicznej, głębokie poczucie wiary i zaangażowanie w swoją rolę sprawiły, że będzie uważana za najwyższy przykład konstytucyjnego monarchy. Jej żywotny związek z naszą Izbą, gdzie członkowie Parlamentu spotykają się podczas oficjalnego otwarcia państwowego, gwarantuje, że na zawsze zostanie zapamiętana i będzie darzona szacunkiem przez Izbę Lordów. Dziś moje myśli jak nawet całej Izby kierowane są do Jego Królewskiej Mości i do członków rodziny królewskiej, dla których poczucie straty jest tak głębokie. Dziś naród wspomina służbę, jaką królowa Elżbieta II oddała Koronie i jej ludowi oraz dziękują za jej życie. [...]

Embed from Getty Images


Przemowę końcową wygłosił król Karol III (postanowiłam przetłumaczyć jej fragment):

[...] Stojąc dziś przed Wami, nie mogę nie czuć ciężaru historii, która nas otacza i która przypomina nam o żywotnych tradycjach parlamentarnych, którym członkowie obu Izb poświęcają się i osobiście angażują, aby uczynić nasze życie lepszym. [...] Zebraliśmy się tu dzisiaj, aby upamiętnić niezwykłe życie królowej - oddane służbie jej narodom i ludziom. Choć bardzo młodo przejęła władzę, Jej Królewska Mość zobowiązała się służyć swojemu krajowi i swojemu ludowi oraz utrzymywać to, co drogocenne: zasady rządów konstytucyjnych, które leżą u podstaw naszego narodu. Tę przysięgę dotrzymała z niezrównanym oddaniem. Dała ona przykład bezinteresownemu obowiązku, którym - z Bożą pomocą i jej przekazanymi radami - będę wiernie podążał.

Embed from Getty Images


Film z uroczystości:Po zakończeniu uroczystości w Pałacu Westminsterskim, para królewska udała się na lotnisko RAF Northolt, aby odlecieć samolotem do Edynburga. Po dotarciu na miejsce, Jego Królewska Mość po raz pierwszy wziął udział w ceremonii przekazania kluczy Pałacu Holyroodhouse przez przewodniczącego władz lokalnych miasta, Roberta Aldridge'a. Jest to tradycyjny zwyczaj, który odbywa się w czasie podróży brytyjskiego monarchy do stolicy Szkocji. Król również został powitany przez Gwardię Honorową składającą się z żołnierzy Królewskiego Pułku Szkocji.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Była chwila na spotkanie ze zgromadzonym tłumem oraz podziwianie bukietów kwiatów zostawionych pod bramą Pałacu.


Kolejnym punktem planu było przetransportowanie ciała królowej do Katedry św. Idziego. Przed godziną 15:00 rozpoczęła się procesja, w której uczestniczyła czwórka dzieci królowej: król Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej (jako jedyny nie miał na sobie munduru, co - w ciągu ostatnich skandalicznych wydarzeń z jego udziałem - jest zrozumiałe) oraz książę Edward. Natomiast w powozach podróżowała królowa Camilla oraz hrabina Sophie.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Jak podał do informacji Pałac Buckingham, wieniec znajdujący się na trumnie królowej składa się z białych róż, białych frezji, białych chryzantem, suszonych białych wrzosów, mikołajków, liści, roślin Hebe, rozmarynu oraz pospornicy. Jeśli chodzi o eskortę samochodu przewożącego ciało królowej - do katedry podążali również żołnierze z Królewskiego Pułku Szkocji oraz Królewskiej Kompanii Łuczników pełniących funkcję ochrony władcy Zjednoczonego Królestwa.

Embed from Getty Images


Po godzinie 16:00 brytyjskiego czasu rozpoczęło się nabożeństwo dziękczynne za życie królowej. Wśród obecnych byli: przyjaciele monarchini jak i przedstawiciele szkockich organizacji charytatywnych/stowarzyszeń, którym patronowała; przedstawiciele wszystkich Sił Zbrojnych; członkowie szkockiego Parlamentu; reprezentanci organizacji Scottish Civic Trust; organy publiczne zajmujące się sztuką i sportem; przedstawiciele szkockiego wymiaru sprawiedliwości oraz przedstawiciele szerokiej gamy grup wyznaniowych i organizacji młodzieżowych. 

Embed from Getty Images


W czasie nabożeństwa, na trumnę królowej położono Koronę Szkocji wykonanej ze złota i srebra oraz zdobionej drogocennymi klejnotami. Tą czynność miał zaszczyt wykonać Alexander Douglas-Hamilton, 16. książę Hamilton.

Embed from Getty Images


 Nabożeństwo zakończyło się odśpiewaniem hymnu ,,God Save The King''.


Film (począwszy od przylotu króla i królowej do Edynburga, a skończywszy na procesji do Katedry św. Idziego):Później król Karol udzielił audiencji Nicoli Sturgeon (pierwszej minister Szkocji) oraz Alison Johnsone (przewodniczącej Parlamentu Szkocji).

Embed from Getty Images


Kolejne wyjście Ich Królewskich Mości dotyczyło odczytania pisma kondolencyjnego przez władze Szkocji. W nim można przeczytać:

Parlament Szkocji wyraża najgłębszy smutek i żal z powodu śmierci Jej Królewskiej Mości oraz przekazuje najszczersze kondolencje Jego Królewskiej Mości Królowi i innym członkom rodziny królewskiej pogrążonym w żałobie. Parlament potwierdza wielkie przywiązanie i szacunek, jakim darzyła Jej Królewska Mość i wyraża wdzięczność za jej wyjątkowe życie poświęcone służbie publicznej oraz długi i bliski związek ze Szkocją i narodem szkockim.

Embed from Getty Images


W swoim przemówieniu nowy brytyjski monarcha wyraził swoją solidarność ze szkockim społeczeństwem oraz podkreślił, jak ten kraj wiele znaczył dla jego matki bowiem to tu spędzała najwięcej wolnego czasu. Oto fragment jego wypowiedzi:

[...] Wiem, że Parlament Szkocji i mieszkańcy Szkocji podzielają ze mną głęboki smutek po śmierci mojej ukochanej matki. Przez wszystkie lata swojego panowania, królowa - podobnie jak wiele wcześniejszych pokoleń naszej rodziny - odnalazła swoją przystań i dom na wzgórzach tej ziemi i w sercach jej mieszkańców. Moja mama, podobnie jak ja, podziwiała naród szkocki za jego wspaniałe osiągnięcia jak i niezłomną duchowość. Największą pociechą było dla niej z kolei poznanie prawdziwego uczucia, jakim ją [Szkocję] darzyła. Świadomość tej głębokiej i trwałej więzi musi być dla nas pociechą, gdy opłakujemy koniec jej życia poświęconego niezrównanej służbie. [...] Podejmuję się nowych obowiązków z wdzięcznością za wszystko, co dała mi Szkocja, z determinacją, by zawsze dążyć do dobra naszego kraju i jego mieszkańców oraz z pełnym zaufaniem w Waszą dobrą wolę i dobrą radę, gdy wspólnie realizujemy to zadanie.

Embed from Getty Images


Film z uroczystości:


Wieczorową porą członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej ponownie przybyli do Katedry św. Idziego, którego powodem było wzięcie udziału w ceremonii czuwania przy grobie królowej (tzw. ,,Vigil of the Princes''). Czwórka dzieci Elżbiety II zajęła swoje miejsca i - przez 10 minut - czuwały przy grobie zmarłej matki.

Embed from Getty Images


Film:Oświadczenie księcia Harry'ego w związku ze śmiercią swojej babci:

Celebrując życie mojej babci, Jej Królewskiej Mości - i opłakując jej stratę - wszyscy przypominamy sobie kompas, którym kierowała się w swoim oddaniu służbie i obowiązkom. Była podziwiana i szanowana na całym świecie. Jej niezachwiany wdzięk i godność pozostały prawdziwe przez całe jej życie, a teraz jej wieczne dziedzictwo. Warto przytoczyć słowa, które wypowiedziała po śmierci jej męża, księcia Filipa. Słowa, które mogą teraz nas wszystkich pocieszyć: ,,Życie - oczywiście - składa się z ostatnich pożegnań i pierwszych spotkań''. Babciu, podczas gdy to ostatnie rozstanie przynosi nam wielki smutek, jestem dozgonnie wdzięczny za wszystkie nasze pierwsze spotkania z Tobą od najwcześniejszych wspomnień z dzieciństwa do pierwszego momentu, w którym poznałaś moją ukochaną żonę i przytuliłaś swoje ukochane prawnuki. Cieszę się z tych wspólnych chwil i wielu innych wyjątkowych chwil między nami. Już teraz bardzo za Tobą tęsknimy - w sumie nie tylko my ale i też cały świat. A jeśli chodzi o pierwsze spotkania, teraz czcimy moje ojca w jego nowej roli - jako króla Karola III. Dziękuję za Twoje zaangażowanie w służbę. Dziękujemy za dobre rady. Dziękujemy za Twój zaraźliwy uśmiech. My też będziemy się uśmiechać, wiedząc, że ty i dziadek ponownie się spotkaliście i oboje jesteście razem w pokoju.


Ponadto podano do informacji, że 18 września (dzień przed pogrzebem państwowym) - w całym Zjednoczonym Królestwie, o godzinie 20:00 brytyjskiego czasu - odbędzie się uroczysta minuta ciszy.


W tym samym czasie Pałac Kensington ogłosił, że następnego dnia książę i księżna Walii będą obecni w Pałacu Buckingham - w czasie, gdy trumna królowej przybędzie do Londynu.


Tak dzisiejszego dnia wyglądała brama prowadząca do posiadłości w Sandringham:


Trumna królowej będzie przebywać w Katedrze św. Idziego do jutrzejszego dnia, do godziny 15:00 brytyjskiego czasu. Przez ten czas zgromadzeni ludzie będą mieli okazję przyjrzeć się trumnie z bliska oraz złożyć hołd zmarłej monarchini.


A na koniec - ilustracja opublikowana przez Mike'a Tindalla (męża Zary Tindall, wnuczki królowej Elżbiety) na Instagramie:


1 komentarz

  1. Karol panuje pare dni ,a juz mininum 2wpadki zaliczyl ..Straszny gbur niesety z niego wychodzi.
    Wnuki widac cieple mialybreacjevz krolowa po ich litsach i wpisach sadzac ..

    OdpowiedzUsuń