Wizyta króla Karola i królowej Camilli w Irlandii Północnej + Trumna królowej dotarła do Pałacu Buckingham + Oświadczenie księżniczki Anny + więcej

wtorek, 13 września 2022

Dziś Jego Królewska Mość wraz z małżonką kontynuował podróż po krajach Zjednoczonego Królestwa w związku z objęciem przez niego brytyjskiego tronu. W Belfaście spotkali się z członkami Zgromadzenia Irlandii Północnej, wzięli udział w uroczystym odczytaniu przemowy kondolencyjnej oraz uczestniczyli w nabożeństwie dziękczynnym za życie królowej Elżbiety II w Katedrze św. Anny. Tymczasem trumna zmarłej królowej została przetransportowana z Katedry św. Idziego w Edynburgu do Pałacu Buckingham w Londynie. Na pokładzie samolotu należącego do Royal Air Force, znajdowała się również córka zmarłej, księżniczka Anna oraz jej mąż, Sir Timothy Laurence. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/RoyalFamily

W godzinach przedpołudniowych król Karol III i jego małżonka, królowa Camilla, udali się na lotnisko w Edynburgu, aby wyruszyć w podróż do Irlandii Północnej, aby tam odbyć szereg spotkań związanych z jego nową rolą. Po godzinie 12:00 brytyjskiego czasu wylądowali w Belfaście, gdzie zostali powitani przez Lorda Porucznika okręgu hrabstwa Belfast, tutejszego Sekretarza Stanu oraz dyrektora naczelnego lotniska. A teraz ciekawostka - jest to pierwsza wizyta króla w tym kraju od czasów panowania Jerzego VI czyli od tego momentu minęło 80 lat!

Embed from Getty Images


W pierwszej kolejności spotkali się ze zgromadzonym tłumem, zobaczyli kwiaty zostawione pod bramą Zamku Hillsborough...

Embed from Getty Images


...a następnie udali się do środka, aby udzielić audiencji najważniejszym osobistościom tego kraju. Brytyjski monarcha miał okazję porozmawiać na osobności z Chrisem Heaton-Harrisem (Sekretarzem Stanu Irlandii Północnej), Alexem Maskeyem (przewodniczącym Zgromadzenia Irlandii Północnej) oraz spotkać się z przedstawicielami partii politycznych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Miała również miejsce uroczysta ceremonia odczytania mowy kondolencyjnej skierowanej do króla Wielkiej Brytanii jak i innych członków rodziny królewskiej przez Alexa Maskeya, przewodniczącego Zgromadzenia Irlandii Północnej. Potem swoje przemówienie wygłosił król Karol, w którym powiedział:

[...] W latach, odkąd zaczęła swoje długie życie poświęcone służbie publicznej, moja matka widziała, jak Irlandia Północna przechodziła przez doniosłe i historyczne zmiany. Przez te wszystkie lata nie przestawała się modlić o najlepsze czasy dla tego miejsca i ich mieszkańców, których historie znała, których boleści odczuwała nasza rodzina i których darzyła wielkim uczuciem i szacunkiem. [...] Na samym początku swego życia, królowa zobowiązała się poświęcić swojemu krajowi i swojemu ludowi oraz przestrzegać zasad rządów konstytucyjnych. Dotrzymała tej obietnicy z niezachwianą wiarą. Teraz, mając przed sobą ten świetlany przykład - z Bożą pomocą - podejmuję się swoich nowych obowiązków, aby zabiegać o dobro wszystkich mieszkańców Irlandii Północnej. W czasie lat panowania mojej matki, przywilejem było dawać świadectwo tak oddanego życia. Niech nam wszystkim da się tak dobrze wypełnić postawione przed nami zadania.

Embed from Getty Images


W czasie wizyty w Irlandii Północnej nie obyło się bez drobnego incydentu z udziałem Jego Królewskiej Mości. Podczas podpisywania się do Księgi Gości Zamku Hillsborough, Karol III ubrudził rękę atramentem, w wyniku czego dał upust swoim emocjom i powiedział: Nie mogę znieść tej cholernej rzeczy!

Embed from Getty Images


Filmik:


Natomiast późnym popołudniem - w Katedrze św. Anny - odbyło się nabożeństwo dziękczynne za życie królowej Elżbiety II. Na tym wydarzeniu był również obecny prezydent Irlandii, Michael D. Higgins.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Tymczasem w Edynburgu miały miejsce uroczystości przetransportowania trumny z ciałem królowej na lotnisko, aby stamtąd udać się do Londynu - a konkretnie do Pałacu Buckingham. Przy zmarłej monarchini czuwała księżniczka Anna oraz Sir Timothy Laurence. Na początku odbyła się 15-minutowa modlitwa z udziałem księżniczki oraz jej męża. Następnie trumnę umieszczono w samochodzie z odsłoniętym bagażnikiem, aby rozpocząć kondukt żałobny.

Embed from Getty Images


Po dotarciu na lotnisko w Edynburgu, trumna została wniesiona na pokład samolotu należącego do Royal Air Force. Po godzinnej podróży, samolot wylądował na lotnisku RAF Northolt. 

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Podziękowania zamieszczone na profilu Katedry św. Idziego w Edynburgu:


Zdjęcia z przyjazdu do Pałacu Buckingham:

Embed from Getty Images


Jak wcześniej podały do informacji brytyjskie media, w oficjalnej królewskiej rezydencji czekali: król Karol i królowa Camilla (którzy zdążyli wrócić z Irlandii Północnej), a także książę William, księżna Kate, książę Harry, księżna Meghan, książę Andrzej, książę Edward, hrabina Sophie, księżniczka Beatrice, księżniczka Eugenie, Zara Tindall, Peter Philips, Lady Louise, wicehrabia James oraz dzieci księżniczki Małgorzaty - Lady Sarah Chatto oraz hrabia Snowdon. Trumna królowej spoczęła w Bow Room.

Embed from Getty Images


Oświadczenie księżniczki Anny w związku ze śmiercią jej matki:

Miałam szczęście spędzić czas z moją najdroższą Mamą w ostatnich 24 godzinach jej życia. To był zaszczyt i przywilej towarzyszyć jej w ostatniej podróży. Bycie świadkiem miłości i szacunku okazywanego przez tak wiele osób podczas tych chwil było podnoszące na duchu. Wszyscy będziemy dzielić się tymi wyjątkowymi wspomnieniami. Dziękuję wszystkim, którzy podzielają nasze poczucie straty. Przypominamy sobie, jak bardzo jej obecność i wkład w naszą tożsamość narodową braliśmy za pewnik. Jestem również bardzo wdzięczna za wsparcie i zrozumienie okazałe mojemu drogiemu bratu Karolowi, ponieważ to on przejął obowiązki Monarchy. Mamo, królowo - dziękuję.


Poniżej 11-godzinna relacja z dzisiejszego dnia:Już w czasie wczesnych godzin porannych trwały próby z udziałem żołnierzy, którzy będą uczestniczyć w procesji, podczas której ciało zmarłej królowej zostanie przeniesione z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego (trumna będzie się znajdować w Westminster Hall).


A tak wyglądała kolejka osób, które złożyły hołd królowej w Katedrze św. Idziego w Edynburgu (a było ich ponad 30 tysięcy!):


Opublikowano również wstępną listę gości, którzy będą obecni na pogrzebie królowej Elżbiety w Opactwie Westminsterskim:

 • Król Philippe i królowa Mathilde (Belgia)
 • Królowa Małgorzata, książę Frederik oraz księżna Mary (Dania)
 • Książę Albert i księżna Charlene (Monako)
 • Krol Willem-Alexander, królowa Maxima oraz księżniczka Beatrix (Niderlandy)
 • Król Harald i królowa Sonja (Norwegia)
 • Król Felipe, królowa Letizia, (były) król Juan Carlos i (była) królowa Sofia (Hiszpania)
 • Król Carl Gustaf i królowa Silvia (Szwecja)
 • Cesarz Naruhito i cesarzowa Masako (Japonia)
 • Księżniczka Małgorzata i książę Radu (Rumunia)
 • Król Tupou (Tonga)
 • Król Constantine i królowa Anne-Marie (Grecja)


Kończąc pisanie tego posta, zostawiam Was z przepięknym obrazkiem znalezionym na Twitterze...


...oraz wierszem ,,Floral Tribute'' brytyjskiego poety, Simon Armitage'a, który został napisany ku czci królowej Elżbiety.


2 komentarze

 1. Gdzie beda mieszkac teraz K&W? z dziecmi ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomimo zmian w tytułach jak i w sukcesji do tronu, nic się nie zmienia od względem miejsca zamieszkania. Para książęca z dziećmi nadal będzie mieszkać w Adelaide Cottage w Windsorze :).

   Usuń