Królewskie śluby - zasady i tradycje

piątek, 15 grudnia 2017

W maju 2018 r. kolejny członek Brytyjskiej Rodziny Królewskiej stanie na ślubnym kobiercu. Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić tradycje i zasady, jakie muszą być przestrzegane podczas królewskich ślubów.SUKNIA
Każda kobieta w BRK podczas swojego ślubu musi mieć na sobie długą suknię w białych odcieniach. Tradycję tę zapoczątkowała królowa Victoria w 1840 r. i od tej pory wszystkie panie przestrzegają tej zasady.


ZARĘCZYNY
Informacja o zaręczynach zawsze jest oficjalnie ogłaszana przez Pałac. Nigdy nie zdarzyła się sytuacja, aby członek BRK wziął ślub bez wcześniejszego potwierdzenia zaręczyn.


PORTRET
Każdy ślub w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej musi zostać zapamiętany. Dlatego zawsze publikowane są oficjalne fotografie, wykonane po ślubie. Nawet gdy ślub po raz drugi brała księżniczka Anna, a data uroczystości nie została podana do wiadomości publicznej, kilka dni później w gazetach opublikowany został oficjalny portret.


WYWIAD
Od czasu, gdy telewizja stała się popularna i praktycznie każdy miał w domu telewizor, tradycją stało się także udzielanie wywiadów zaręczonych.


ZAPROSZENIA
To obecnie panujący monarcha wysyła zaproszenia na królewski ślub, a nie przyszli małżonkowie. To także królowa/król zatwierdza listę gości.


TORT
Tort wykonany jest zawsze w dwóch smakach, aby każdy mógł wybrać ten, na który ma ochotę. Jeden zawsze zawiera owoce. Jest on najczęściej tak ogromny, że niektóre części są później mrożone.


ODDANIE HOŁDU 
Każda panna młoda po ślubie umieszcza swój bukiet na grobie nieznanego żołnierza w Westminster Abbey. W ten sposób oddają hołd.


BUKIET
Bukiet ślubny każdej panny młodej musi zawierać mirt zwyczajny.


TIARA
Panna młoda pożycza od obecnie panującego monarchy tiarę na swój wielki dzień, chyba że pochodzi z arystokratycznej rodziny - wtedy może założyć klejnot należący do kolekcji rodzinnej.


KAROCE
Podczas królewskiego ślubu młoda para zawsze podróżuje karocą. Przyszła księżna Cambridge przybyła do katedry Westmister samochodem, jednak do Pałacu małżeństwo podróżowało już tradycyjnie - karocą.


PAZIE I DRUHNY
Stało się już tradycją, że podczas ślubu obecni są także pazie i druhny, czyli mali chłopcy i małe dziewczynki, które idą za panną młodą podczas uroczystości.


ŚWIADEK
Świadkiem pana młodego może zostać tylko członek BRK lub osoba zaufana, którą rodzina królewska bardzo dobrze zna.


OBRĄCZKI
Obrączki młodej pary zawsze wykonane są z walijskiego złota.


KOSZTY
Koszty ceremonii pokrywa tylko rodzina królewska, nie rząd i rodzina osoby, która poprzez małżeństwo dołącza do BRK.


MIEJSCA GOŚCI
Rodzina królewska podczas ślubu zawsze siedzi po prawej stronie kościoła


KATOLICY
Prawo z 1701 r. zabrania członkom brytyjskiej rodziny królewskiej brać ślub z osobą wiary katolickiej. Dlatego Meghan Markle będzie musiała zmienić wiarę na anglikanizm.


KAPELUSZE
W  niektórych rodzinach królewskich, podczas ślubów księżne i księżniczki zakładają tiary. W BRK każda pani zaproszona na uroczystość musi mieć nakrycie głowy np. kapelusz albo toczek. 


DWA PRZYJĘCIA WESELNE
Po ślubie wszyscy goście zapraszani są na weselny poczęstunek, następnie wieczorem odbywa się przyjęcie weselne, na które zapraszani są tylko niektórzy.


ZGODA MONARCHY
Ślub nie zawsze jest taki oczywisty. Jeśli para nie dostanie zgody panującego monarchy, ślub nie może się odbyć.


TYTUŁ
Kobieta, która wychodzi za członka BRK, zawsze przyjmuje tytuł męża. Na przykład oficjalny tytuł Kate brzmi: Princess William of Wales (księżna William z Walii).


IMPREZA KAWALERSKA i IMPREZA PANIEŃSKA
Brytyjska Rodzina Królewska nie obchodzi wieczorów kawalerskich i panieńskich, dlatego ostatni weekend przed ślubem Kate i William nazywali imprezą kawalerską i imprezą panieńską.


BALKON
Nowożeńcy zawsze po nabożeństwie (które odbywa się w Londynie) przybywają do Pałacu Buckingham, gdzie pokazują się zgromadzonym na balkonie.


KORONKA
Suknia ślubna panny młodej zawsze zawiera przynajmniej jeden element wykonany z koronki.


POLITYKA
Członek BRK nie może wziąć ślubu z osobą, która przynależy do jakiejś partii politycznej.


PREZENT DLA GOŚCI
Kawałki tortu weselnego pakowane są starannie do ozdobnych puszek lub kartoników, a później rozdaje się je gościom, w podziękowaniu za przybycie.


40 komentarzy

 1. Bardzo ciekawy post. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post! Na ostatnim zdjęciu jest tort? Nie wygląda zbyt apetycznie ;-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co się dziwić-ma 70 lat-pochodzi ze ślubu królowej Elżbiety i księcia Filipa ;)

   Usuń
 3. Super!!
  Mam trzy pytania:
  1.Princess William of Wales (księżniczka Williama z Walii). - czy nie wlasciwsze jest tlumaczenia Ksiezna Wiliamowa z walii? Bo ksiezniczka to raczej corka, a zona - ksiezna. I ksiezniczka Wiliama, to brzmi troche niewolniczo. ;)
  2i 3 - kim sa pary pod akapitami o Obraczkach i Kosztach?
  Z gory dziekuj za info!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2 i 3. Pod akapitem o obrączkach jest zdjęcie księżniczki Anny i jej pierwszego męża Marka Phillipsa. A pod akapitem o kosztach księżniczka Małgorzata i Antony Armstrong-Jones.

   Usuń
  2. 1. Tłumaczenie powinno być prawie takie jak piszesz. Pierwszy przykład: Diana, princess of Wales- Diana księżna Walii a nie księżniczka. Drugi przykład to księżna Michael z Kentu. Nie uzywa sie ani wersji księżna Michaela/Michała ani Michaelowa/Michałowa. Więc w przypadku Kate powinno być księżna William z Walii.

   Usuń
  3. Tak, rzeczywiście tak tłumaczy się ten tytuł.

   Usuń
  4. Nieprawdą jest, że nie używa się wersji księżna Michałowa. W wielu polskich wydaniach książek o BRK tak właśnie tłumaczy się jej tytuł. Więc księżna Williamowa z Walii jest najbardziej poprawną (po polsku) wersją. Księżna William z Walii to jakaś językowa hybryda. Już bardziej do przyjęcia byłoby chyba księżna William of Wales.

   Usuń
 4. fajny post :)

  tort ze ślubu Elzbiety i Filipa na ostatnim zdjeciu wyglada "baaardzo" apetycznie hihi :D

  OdpowiedzUsuń
 5. A jak jest z rozwodnikami kościół anglikański dopuszcza ? Czy chodzi o to ze jeżeli ktoś miał ślub w innnym wyznaniu niż anglikański to jak zmieniono religie na anglikańską to może mieć ślub kościelny? Bo tamten w oczach kościoła tak jakby nie jest ważny ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, dlatego Meghan będzie mogła wziąć ponownie ślub kościelny. Tak samo było w przypadku księżniczki Anny.

   Usuń
 6. Świetny post zaskoczyło mnie kilka faktów np obowiązkowa koronka w sukni ślubnej czy brak wieczorów panienskich
  Co do tych kapeluszy to bardzo żałuję że dress code nie wymaga jednaj tiary
  A jeśli chodzi o balkon czy to oznacza że Harry i Meg też się na nim pojawią mimo że ślub w Windsorze?
  Bardzo jestem ciekawa jak bedzie wyglądać ta ceremonia i najbardziej jaką tiare wybierze panna młoda :) a Wy jak obstawiacie?
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ślub odbywa się w Windsorze to raczej nie ma szans na pokazanie się pary na balkonie w Pałacu Buckingham. Źle to sprecyzowałam, chodziło mi o ślub w Londynie :)

   Usuń
 7. Ale ta zasada dotycząca katolików chyba się zmieniła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co mi wiadomo, w BRK aby wziąć ślub z katolikiem, jednocześnie nie zrzekając się tytułu trzeba przejść na Anglikanizm.

   Usuń
  2. Była kiedyś informacja w mediach, chyba nawet w tym roku, że królowa dopuściła śluby BRK z katolikami bez zrzeczenia się tytułu, były tam jakieś wytyczne dotyczące potomstwa takiej pary.

   Usuń
  3. ja słyszałam to samo że królowa dopuściła ślub członka rodziny królewskiej z osobą innej wiary i narodowości nie jestem pewna czy nie chodzi tutaj o to że mogą wziąć oni ślub pod warunkiem że dana osoba nie będzie przekonywać członka BRK do zmiany wiary na swoją, a dzieci będą wyznawać wiarę BRK.

   Usuń
 8. Odnośnie składania bukietu na grobie nieznanego żołnierza - tradycję zapoczątkowała Królowa Matka i jej zachowanie zdziwiło BRK :)
  NIE każda panna młoda pożycza od obecnie panującego monarchy tiarę - Diana założyła tiarę Spencerów - The Spencer Tiara :) Chyba chodzi o to, że każda panna młoda z BRK lub arystokracji ubiera tiarę.

  OdpowiedzUsuń
 9. jak dla mnie fajne fotki mało znane niektóre, nie takie oklepane fajnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobre przypomnienie przed następnym królewskim ślubem.Nie mogę się doczekać,jak to będzie wyglądało.

  OdpowiedzUsuń
 11. mam pytanie,czy to znaczy że Harrego i Meg zobaczymy na tym słynnym balkonie Pałacu Buckingham?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety raczej nie. Chodziło mi o śluby, które odbywają się w Londynie. Źle sprecyzowałam.

   Usuń
 12. News 19.05 2018 Royal Weeding H&M

  OdpowiedzUsuń
 13. A co do kosztów mimo, że BRK za wszystko płaci to w przypadku Księżnej Kate nie było tak, ze jej rodzice zapłacili za organizację ceremonii i wesela? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko za organizację wesela. Koszty ceremonii w całości pokrywa rodzina królewska.

   Usuń
 14. Świetny post można wiele się dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 15. Super notatka dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy post i wiele fajnych informacji

  OdpowiedzUsuń
 17. Królowa Wiktoria w ogóle wprowadziła modę na białe suknie ślubne, nie tylko w rodzinie królewskiej, ale ogólnie. Wcześniej noszone były do ślubu suknie w różnych kolorach.
  Co do zakazów i nakazów, gdy królowa się nie zgodzi na ślub, to przecież i tak można go wziąć, najwyżej traci się miejsce w kolejce do tronu. Gdyby monarchia zakazywała ślubu, to byłoby to jawne łamanie praw człowieka ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Warto dodać, że tradycję kładzenia bukietu na Grobie Nieznanego Żołnierza (zresztą bardzo piękną) zapoczątkowała Królowa Matka.
  Bardzo ciekawy post, nie wiedziałam o wielu rzeczach :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja osobiście nie rozumiem trzymania kawałka tortu np. ze ślubu Elżbiety i Filipa. Efekty mamy na ostatnim zdjęciu. Do niczego to już nie posłuży, a widok jest.. Hmm.. Powiedzmy, że mało apetyczny-delikatnie rzecz ujmując :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetna notka!:-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Super notka :)
  Mam prośbę mogłabyś mi podać adres do rodziny z Monako i jeszcze jedno pytanie czy zyczenia swiateczne można im pisać po angielsku ? :);)
  Z góry dziękuję za odpowiedź;):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Palais Princier de Monaco
   B.P. 518
   MC 98015 Monaco Cedex
   Tak, można pisać po angielsku ;).

   Usuń
 22. W Polskich mediach podczas ślubu K&W pojawiła się informacja ze Kate była katoliczka i przesyłana na anglikanizm czy to prawda ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kate od urodzenia należy do kościoła anglikańskiego ;)

   Usuń
  2. Słyszałam też, że Kate miała bierzmowanie przed ślubem :D

   Usuń
 23. Dziewczyny mam parę pytań związanych właśnie że ślubem H&M.
  1. Królowa może sama zdecydować o miejscu ceremonii ślubnej czy młoda para sama wybiera miejsce a może wspólnie bo słyszałam że tutaj to królowa sama wybrała miejsce.
  2. Królowa musi zaakceptować wszystkie druhny wedle tradycji monarchii powinny to być dziewczyny w wieku 10-12 lat a co do Kate to właśnie ona zaakceptowała Pipę ale tutaj chyba będzie inaczej.
  3. Listę gości kto ustala
  4. Królowa ma wpływ na bukiet ślubny tzn mirt jest obowiązkowy i co to jest ten mirt
  5. Meghan jako żona księcia będzie musiała przedyskutować długość włosów z królową takie plotki gdzieś słyszałam
  Z góry dziękuje za odpowiedzi na te pytania szkoda że nie zobaczymy H&M na balkonie super by było może jednak kto wie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Para sama wybiera miejsce, ale monarchini musi je potwierdzić - może się nie zgodzić.
   2. Nigdzie nie znalazłam informacji, że druhny podczas ślubu BRK muszą mieć 10-12 lat. Kate nic nie musiała akceptować :) to nie był królewski ślub, więc większość z tych zasad nie były przestrzegane.
   3. Listę gości ustala monarchini, ale para młoda może zaprosić swoich gości, którzy i tak muszą zostać zaakceptowani przez królową.
   4. mirt to roślina :) panna młoda może zdecydować, jak będzie wyglądał jej bukiet.
   5. to jest plotka :)

   Usuń
  2. Kochana dzięki za opd widać że niektóre tabloidy wszystko pomylą, jednak jedno jest pewne długość sukien czy spódnic kolano lub trochę za kolano nigdy przed kolano jeśli dobrze zapamiętałam z twojego kanału? pozdrawiam

   Usuń