Królowa Elżbieta nie żyje!

czwartek, 8 września 2022

Dziś Wielka Brytania straciła wielki symbol swojego kraju - oddaną władczynię, królową Elżbietę. O godzinie 18:30 brytyjskiego czasu stacja telewizyjna BBC jako pierwsza poinformowała o śmierci monarchini. Następnie Pałac Buckingham opublikował oświadczenie, w którym podano, że władczyni Zjednoczonego Królestwa oraz krajów wchodzących w skład Wspólnoty Narodów zmarła w godzinach popołudniowych w Zamku Balmoral w Szkocji - letniej rezydencji, do której przyjeżdżała co roku na zasłużony odpoczynek. Odeszła z tego świata mając 96 lat. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/RoyalFamily

 

W trakcie ogłaszania oświadczenia przez stację BBC, na Twitterze opublikowano krótkie oświadczenie o następującej treści:

Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro powrócą do Londynu.


Oświadczenie - oprawione w ramkę - również wywieszono na bramie Pałacu Buckingham.


Zgodnie z powyższym oświadczeniem - po śmierci królowej Elżbiety - książę Karol stał się kolejnym władcą Wielkiej Brytanii. Jak podała do informacji premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss, będzie on nazywany Karolem III. Oprócz ogłoszenia imiona nowego króla, powiedziała również:

Królowa Elżbieta była skałą, na której zbudowano nowoczesną Wielką Brytanię. Pod jej panowaniem, nasz kraj rozrósł się i rozkwitł. W nadchodzących trudnych dniach spotkamy się z naszymi przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii, Wspólnoty Narodów i całego świata, aby uczcić jej niezwykłe życie poświęcone służbie. To dzień wielkiej straty, ale królowa Elżbieta pozostawia nam wielką spuściznę. Boże, chroń Króla.

Embed from Getty Images


Z tego powodu również zmienia się linia sukcesji do tronu brytyjskiego. Od dziś następcą tronu jest książę William, tuż za nim książę George, księżniczka Charlotte oraz książę Louis. Zmiany również zaszły w tytule księcia i księżnej Cambridge - od teraz będą znani jako książę i księżna Kornwalii oraz Cambridge (taki sam tytuł przysługuje ich dzieciom). Niewykluczone, że pewnego dnia król Karol ogłosi najważniejszy tytuł dla jego syna i synowej - księcia i księżnej Walii. Królewskie tytuły również otrzymały dzieci księcia Harry'ego i księżnej Meghan. Od teraz będą znane jego Jego Królewska Wysokość książę Archie Harrison Mountbatten-Windsor oraz Jej Królewska Wysokość księżniczka Lilibet Diana Mountbatten Windsor.


Również podano nowy skład Radców Stanu (czyli pięciu starszych członków rodziny królewskiej, którzy mogą reprezentować kraj pod nieobecność Jego Królewskiej Mości). Są nimi: królowa Camilla, książę Kornwalii i Cambridge, książę Sussex, książę Yorku oraz księżniczka Beatrice.


Po oficjalnym ogłoszeniu śmierci królowej Elżbiety, król Karol wystosował krótkie oświadczenie:

Śmierć mojej ukochanej matki, Jej Królewskiej Mości, to dla mnie i dla wszystkich członków mojej rodziny chwila największego smutku. Głęboko opłakujemy odejście ukochanej Władczyni i ukochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie oraz dla niezliczonych ludziach na całym świecie. W czasie żałoby i zmian, moja rodzina i ja będziemy pocieszać i wspierać naszą wiedzą o szacunku i głębokim uczuciu, jakim królowa była tak szeroko darzona.


Tak wyglądało pożegnanie królowej Elżbiety w BBC:


Przed ogłoszeniem tejże smutnej informacji, nad Wielką Brytanią pojawiły się dwie tęcze (niektórzy nawet dopatrzyli się trzech!) po ulewnej pogodzie, która tego dnia przechodziła przez Zjednoczone Królestwo. Być może był to znak...


Wszystko zaczęło się od popołudniowego oświadczenia Pałacu Buckingham dotyczącego stanu zdrowia królowej. Po godzinie 15:00 wydano krótki komunikat, w którym podano, że lekarze są zaniepokojeni stanem zdrowia brytyjskiej monarchini. Jak podały do informacji brytyjskie media, do Zamku Balmoral przybyli jako pierwsi książę Karol z księżną Camillą oraz księżniczka Anna (nie wiadomo, czy wtedy był z nią mąż, Timothy Laurence; możliwe jest, że księżniczka przebywała cały czas z królową w Zamku Balmoral, stąd brak zdjęć z jej przyjazdu). Sam fakt wydania tego oświadczenia wiązało się z wielką powagą tejże sytuacji, dlatego najbliżsi członkowie rodziny królowej jak najszybciej starali się dotrzeć do Zamku Balmoral.


Jedno z ostatnich zdjęć królowej Elżbiety; Zamek Balmoral, 6 września 2022 roku

 

Oświadczenie Pałacu Buckingham z godziny 15:00:

Po dalszych obserwacjach w godzinach porannych, lekarze królowej są zaniepokojeni stanem zdrowia Jej Królewskiej Mości i zalecili jej pozostanie pod nadzorem medycznym. Królowa pozostanie w Zamku Balmoral.


Na początku w brytyjskich mediach panowała dezinformacja, jakoby wszystkie dzieci jak i wnuk królowej - książę William - byli już na miejscu i czuwali przy królowej. Jak się okazało, ta informacja nie była prawdziwa. W ostatnich godzinach życia, królowej towarzyszyła tylko dwójka starszych dzieci - książę Karol i księżniczka Anna. Niestety młodsi synowie królowej - książę Andrzej i książę Edward - nie zdążyli pożegnać się z matką. Książę Yorku i hrabia Wessex z żoną, a także książę William przybyli na lotnisko w Aberdeen po godzinie 16:00, natomiast w Balmoral byli około godziny 17:00 (wtedy już królowa nie żyła). Jak podano również w mediach, premier Wielkiej Brytanii została poinformowana o śmierci królowej o godzinie 16:30 brytyjskiego czasu.

Embed from Getty Images


Filmik z przyjazdu księcia Williama, księcia Andrzeja, księcia Edwarda i hrabiny Sophie do Zamku Balmoral:

Natomiast księżna Kate została z dziećmi w Windsorze ze względu na przypadający tego dnia pierwszy dzień edukacji w Lambrook School. Tego dnia zrobiono zdjęcie Jej Królewskiej Wysokości w drodze po odbiór swoich dzieci ze szkoły.


Ostatnio królową mogliśmy zobaczyć dwa dni temu, kiedy udzieliła audiencji nowej premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss. Jeszcze wcześniej przyjęła rezygnację Borisa Johnsona z pełnienia funkcji lidera Partii Konserwatywnej. Od tamtego momentu królowa dostała polecenie od lekarzy, aby odpoczęła od królewskich obowiązków. Z tego powodu odwołano spotkanie brytyjskiej monarchini z członkami Tajnej Rady, które przypadało 7 września.

Tuż przed ogłoszeniem śmierci królowej, pracownicy księcia Williama zostali zwołani na niezapowiedziane spotkanie w Pałacu Kensington. Jak już wiemy, powodem była zmiana w linii sukcesji, zmiana w tytułach Jego Królewskiej Wysokości oraz planowanie zwiększonej ilości obowiązków personelu nowego następcy tronu.


Książę Harry (wstępnie miał przyjechać w towarzystwie żony, ale później rzecznik podał do informacji, że jednak do Balmoral udał się sam) przyjechał jako ostatni do letniej rezydencji w Szkocji. Przekroczył bramy Zamku Balmoral pół godziny po oficjalnym oświadczeniu informującym o śmierci swojej babci.

Embed from Getty Images


Kondolencje z całego świata teraz płyną w stronę Wielkiej Brytanii. Jako pierwsza swoje kondolencje przysłała królowa Danii, Małgorzata. Słowa wsparcia i współczucia przekazali również prezydent Francji, Emmanuel Macron; król Hiszpanii, Filip; premier Kanady, Justin Trudeau; prezydent Polski, Andrzej Duda; król Norwegii, Harald; król Szwecji, Carl Gustaf oraz wiele innych, ważnych osobistości.


Oświadczenie Sarah Ferguson, byłej żony księcia Andrzeja:

Jestem zdruzgotana odejściem Jej Królewskiej Mości. Pozostawia po sobie niezwykłą spuściznę: najbardziej fantastyczny przykład obowiązku, służby, niezłomności oraz stałej, stabilnej obecności jako nasza głowa państwa od ponad 70 lat. Całe swoje życie oddała bezinteresownie mieszkańcom Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów. Dla mnie była niesamowitą teściową i przyjaciółką. Zawsze będę jej wdzięczna za hojność, jaka okazała mi pozostając blisko mnie nawet po moim rozwodzie. Będę za nią tęsknić bardziej, niż mogą wyrazić jakiekolwiek słowa. 


A teraz najbardziej wzruszające pożegnanie, jakie miałam okazję zobaczyć i przeczytać. Miś Paddington...


Disney + UK:


Zdjęcie królowej na Piccadilly Circus:


8 września 2022 roku stał się dniem, który zostanie na zawsze zapamiętany i zapisany w historii Wielkiej Brytanii jak i całego świata. Do swojego męża, rodziców i siostry odeszła królowa Elżbieta II - oddana władczyni, wiernie służąca swojemu ukochanemu krajowi. Można śmiało powiedzieć, że była chodzącą historią - była świadkiem wielu historycznych wydarzeń w XX jak i w XXI wieku. Miała zaszczyt prosić 15 premierów swojego kraju o utworzenie nowego rządu oraz spotkać się z 13 prezydentami Stanów Zjednoczonych, począwszy od Dwighta Eisenhowera. Panowała na brytyjskim tronie 70 lat. W czerwcu obchodziła Platynowy Jubileusz, który - jak już było spekulowane i tak się stało - był jej ostatnim...


Na koniec zostawiam Was z obrazem (już ówczesnej) Jej Królewskiej Mości oraz cytat z Księgi Mądrości, który został opublikowany na Twitterze Opactwa Westminsterskiego:

Dusze sprawiedliwych są w rękach Boga.


Dalsze wydarzenia związane z żałobą w Wielkiej Brytanii będą pojawiały się na blogu. Ze względu na ten dosyć smutny czas, postanowiłam, że post z zaległymi informacjami na temat rodziny z Kornwalii i Cambridge pojawi się pod koniec tego miesiąca.


Cytując klasyka - umarł król, niech żyje król - więc:


GOD SAVE THE KING!


2 komentarze

  1. Koniec epoki...ciekawe jak Megan co mąci na cała rodzine pojawia się na pogrzebie.Choc wiadomo, że Karol jest nastepca to Willam o wiele lepiej by został królem ...może Karol wkrótce sam ustąpi...

    OdpowiedzUsuń
  2. smutny dzień...

    OdpowiedzUsuń