Transport trumny królowej z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego + więcej!

środa, 14 września 2022

Dziś członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej przybyli do Londynu, aby wziąć udział w uroczystościach żałobnych. Kolejnym wydarzeniem było przeniesienie trumny królowej Elżbiety II z Pałacu Buckingham do sali Westminster Hall znajdującej się w Pałacu Westminsterskim, tuż obok budynku brytyjskiego Parlamentu. W pochodzie uczestniczyła czwórka dzieci królowej oraz wnuki (głównie męscy członkowie najbliższej rodziny monarchini, z wyjątkiem księżniczki Anny). Trumna została położona na fioletowy katafalk, aby ludzie - chcący pożegnać się z królową - mogli po raz ostatni jej się ukłonić. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!

twitter.com/RoyalFamily

Już od dwóch dni mieszkańcy Londynu jak i osoby z dalszych terenów ustawiały się w kolejce, aby złożyć hołd zmarłej królowej. Ze względu na gromadzącą się społeczność, opublikowano grafikę przedstawiającą układ kolejki, która rozciąga się od Southwark Park, przez Belvedere Road aż po Pałac Westminsterski (odległość wynosi około 4 mile).


Ceremonia transportu ciała królowej rozpoczęła się o godzinie 14:22 brytyjskiego czasu. Zza dziedzińca Pałacu Buckingham ukazał się orszak składający się z żołnierzy King's Troop Royal Horse Artillery, żołnierzy Grenadier Guards oraz członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Trumna królowej ozdobiona była królewskim sztandarem oraz wieńcem kwiatów zawierających białe róże, białe dalie, liście sosny (z ogrodów Balmoral) oraz pospornicę, lawendę i rozmaryn (z ogrodów Windsoru).
Embed from Getty Images

Warto też zwrócić uwagę na koronę, która została położona na trumnie monarchini. The Imperial State Crown jest koroną składającą się z diamentów, szafirów, szmaragdów, rubinów i pereł. Zakłada się ją na najważniejsze uroczystości odbywające się w Zjednoczonym Królestwie (np. na coroczne Otwarcie Parlamentu). Po raz pierwszy królowa Elżbieta miała okazję ją założyć podczas swojej koronacji w 1952 roku.
Embed from Getty Images

Pałac Buckingham na Twitterze:
Przemarsz wojsk otaczających trumnę królowej jak i członków jej najbliższej rodziny trwał około 30 minut. Tuż za ciałem królowej, w pierwszym rzędzie szli: król Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej (bez munduru wojskowego) oraz książę Edward. Tymczasem w drugim rzędzie mogliśmy podziwiać trzech wnuków monarchini: księcia Williama, księcia Harry'ego oraz Petera Philipsa. Również mogliśmy zobaczyć męża księżniczki Anny, Timothy'ego Laurenca, hrabiego Snowdon (syna księżniczki Małgorzaty) oraz księcia Gloucester.
Embed from Getty Images

Natomiast samochodami podróżowali:

Pierwszy pojazd - królowa Camilla i księżna Kate (która miała na sobie broszkę królowej Elżbiety wykonanej z pereł i diamentów)
Drugi pojazd - hrabina Sophie i księżna Meghan
Trzeci pojazd - dwaj książęta Kentu: Edward oraz Michael
Embed from Getty Images

Tak prezentowali się członkowie rodziny królewskiej (w tym królowa Camilla, księżna Walii, hrabina Wessex oraz księżna Sussex) podczas przybycia konduktu żałobnego do Westminster Hall:
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Potem rozpoczęło się krótkie nabożeństwo pod przewodnictwem Justina Welby'ego (arcybiskupa Canterbury) w asyście dr Davida Hoyle'a (dziekana Westminsteru). Podczas niej, brytyjski duchowny zacytował fragment Ewangelii według św. Jana, w której jest napisane:
Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować Wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tan, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę. Odezwał się do niego Tomasz: ,,Panie, nie wiemy dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?''. Odpowiedział mu Jezus: ,,Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie [...]''. 
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Następnie rodzina królewska opuściła Pałac Westminsterski, kłaniając się trumnie zmarłej królowej:
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Książę i księżna Walii:
Embed from Getty Images

Transmisja z dzisiejszych uroczystości:
   

Trumna królowej będzie spoczywać w Westminster Hall aż do 19 września, czyli do dnia pogrzebu państwowego. Osoby, które chcą oddać hołd zmarłej monarchini, mogą to zrobić do przyszłego poniedziałku, do godziny 6:30 rano.

Jak podały do informacji brytyjskie media, król Karol i królowa Camilla udali się na jednodniowy odpoczynek do Highgrove House.

A jak prezentuje się plan na jutro? Otóż 15 września:
  • Księżniczka Anna i jej mąż, Timothy Laurence, udadzą się do Glasgow w Szkocji, aby spotkać się z przedstawicielami niektórych organizacji charytatywnych, którym królowa patronowała oraz osobami podpisującymi się do księgi kondolencyjnej.
  • Książę William i księżna Kate udadzą się do Sandringham, aby spotkać się z zebranymi osobami oraz zobaczyć bukiety kwiatów zostawione pod bramą posiadłości.
  • Książę Edward i hrabina Sophie odwiedzą Manchester, aby spotkać się z zebranymi mieszkańcami oraz zapalić świece na znak pamięci o królowej Elżbiecie II.

Do zobaczenia jutro!

Prześlij komentarz