Wizyta króla i królowej w Walii + Książę i księżna Walii z wizytą w Sandringham oraz Army Training Centre w Pirbright + Hrabia i hrabina Wessex w Manchesterze i Windsorze + więcej!

piątek, 16 września 2022

Już trzy dni dzielą nas od rozpoczęcia uroczystości państwowych w związku z pogrzebem królowej Elżbiety II. Trumna z ciałem monarchini nadal pozostaje w Pałacu Westminsterskim, a członkowie jej najbliższej rodziny kontynuują swoje podróże po Zjednoczonym Królestwie. 15 września książę i księżna Walii udali się do Sandringham, hrabia i hrabina Wessex - do Manchesteru, a księżniczka Anna i Sir Timothy Laurence - do Glasgow. Natomiast dzisiejszego dnia król Karol i królowa Camilla udali się z oficjalną wizytą do Walii, aby odebrać kondolencje od członków Walijskiego Parlamentu oraz uczestniczyć w mszy dziękczynnej za życie brytyjskiej królowej. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


Photo: Reuters

Zacznijmy najpierw od wydarzeń z dnia 15 września. Księżniczka Anna i jej mąż, Timothy Laurence udali się do Glasgow w ramach uroczystości żałobnych z powodu śmierci jej matki. Tam spotkali się z przedstawicielami kilku organizacji charytatywnych, których zmarła Jej Królewska Mość była patronką. Jak nieoficjalnie podają do informacji brytyjskie media, większość patronatów królowej zostanie przekazanych hrabinie Wessex.

Embed from Getty Images


Księżniczka również miała okazję porozmawiać z zebranym tłumem oraz zobaczyć bukiety kwiatów.

Embed from Getty Images


W czasie rozmowy z mieszkańcami, Jej Królewska Wysokość została obdarowana bukietem kwiatów przez małą dziewczynkę:


Filmik z wizyty:W tym samym czasie książę i księżna Walii dojechali do Sandringham - królewskiej rezydencji, którą królowa Elżbieta odwiedzała w porze zimowej. Tam podziwiali kwiaty pozostawione pod Norwich Gates oraz porozmawiali z obecnymi na miejscu fanami rodziny królewskiej.

Embed from Getty Images


W czasie rozmowy z ludźmi, księżna Kate wyznała, że dzieci czują się dobrze i spokojnie kontynuują swoją naukę w szkole. Tymczasem książę William wyznał, że uroczystości przeniesienia trumny jego babci z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego przywołały mu wspomnienia z pogrzebu swojej matki - księżnej Diany - z 1997 roku. Na widok wzruszonej kobiety, powiedział: Jak ty się rozpłaczesz, to i ja się rozpłaczę. Po czym dodał, że w pewnym sensie królowa Elżbieta była babcią nas wszystkich.

Embed from Getty Images


Podczas spotkania z dziećmi, Jej Królewska Wysokość zaprowadziła jedną z dziewczynek pod Norwich Gate, aby mogła zanieść i położyć pluszowego pieska corgi przy bukietach kwiatów. 8-letnia Elizabeth bardzo ucieszyła się z tego, że księżna ją wybrała, a - jak można zobaczyć na poniższych zdjęciach - ten fakt bardzo ją wzruszył:

Embed from Getty Images


Filmiki z wizyty:Natomiast hrabia i hrabina Wessex odbyli oficjalną wizytę w Manchesterze. W pierwszej kolejności odwiedzili Plac św. Anny, aby spotkać się z zebranym tłumem oraz wolontariuszami. Podczas rozmowy z mieszkańcami Manchesteru, jedna z kobiet powiedziała do hrabiny Sophie, że jest z niej dumna. Wyraziła również swój podziw dla jej zaangażowania w królewskie obowiązki oraz jak dzielnie znosi żałobę po śmierci ukochanej teściowej.

Embed from Getty Images


Nie obyło się również bez obejrzenia kwiatów pozostawionych w centrum miasta. Następnie Edward i Sophie udali się do Biblioteki Centralnej, aby wpisać się do Księgi Kondolencyjnej.

Embed from Getty Images


Ostatnim przystankiem była wizyta w katedrze w Manchesterze, gdzie zapalili świece ku czci zmarłej Jej Królewskiej Mości.

Embed from Getty Images


Filmiki z wizyty:16 września - w godzinach wieczornych - opublikowano oświadczenie księcia Edwarda:

Jako rodzina, ucząc się dzielić naszych rodziców, a zwłaszcza nasza ukochaną mamą, z Narodem, jego Królestwami i Wspólnotą Narodów. Chociaż cudownie było spędzić czas, żegnając się prywatnie w Balmoral, teraz nadszedł czas, aby inni mogli się pożegnać. Zostaliśmy przytłoczeni falą emocji, która nas ogarnęła oraz osoby, które zrobiły wszystko, aby wyrazić swoją miłość, podziw i szacunek dla tak wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju osoby, która zawsze była dla nas. A teraz jesteśmy dla niej zjednoczeni w smutku. Dziękujemy za wsparcie. Nie macie pojęcia, ile to dla nas znaczy. Odejście królowej pozostawiło niewyobrażalną pustkę w całym naszym życiu. Sophie i ja z ogromną przyjemnością patrzyliśmy, jak James i Louise cieszą się z miejsc i zajęć, które tak bardzo kochali ich dziadkowie. Biorąc pod uwagę, że mama pozwalała nam spędzać z nią dużo czasu, myślę, że też lubiła patrzeć, jak te relacje między nami rozkwitały. Te wspólne chwile, te radosne wspomnienia, stały się teraz niezwykle cenne dla każdego z nas. Niech Bóg błogosławi Jej Wysokość Królową i niech jej pamięć będzie długo pielęgnowana, nawet gdy pałka - po 70 latach - przeszła teraz na następne pokolenie czyli mojego brata, Karola. Niech żyje król!


A teraz podsumowanie wydarzeń z 16 września. W godzinach popołudniowych Ich Królewskie Mości przylecieli helikopterem do Walii, a dokładnie do jej stolicy - Cardiff. W pierwszej kolejności udali się na nabożeństwo modlitewne za życie królowej Elżbiety II w Llandaff Cathedral. Na tej religijnej uroczystości była obecna premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Filmiki:Następnie para królewska przybyła do Senedd - siedziby Walijskiego Parlamentu. Tam przedstawiciel tutejszego rządu wygłosił mowę kondolencyjną, którą przekazał królowi. Następnie swoje przemówienie zaprezentował brytyjski monarcha, w którym powiedział:

Przez wszystkie lat jej panowania, Walia pozostawała głęboko w sercu mojej matki.

Embed from Getty Images


Filmik z przemówienia:Później przyszedł czas na małe przyjęcie oraz audiencje w Zamku Cardiff. Król miał okazję osobiście porozmawiać z Pierwszym Ministrem Walii, Markiem Drakefordem oraz przewodniczącą Parlamentu Walijskiego, Elin Jones.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Po powrocie z Walii, Jego Królewska Mość przybył do Pałacu Buckingham, aby poprowadzić kolejne przyjęcie - ale tym razem gośćmi byli duchowni ze Zjednoczonego Królestwa oraz krajów Wspólnoty Narodów, którzy będą uczestniczyć w poniedziałkowym pogrzebie królowej. Spotkanie odbyło się w Bow Room.

Embed from Getty Images


Filmik z przemówienia króla tuż przed rozpoczęciem przyjęcia:Tuż po nim - wraz z rodzeństwem - udał się do Westminster Hall, aby wziąć udział w 15-minutowym czuwaniu przy trumnie zmarłej matki.

Embed from Getty Images


Na miejscu była obecna królowa Camilla, hrabina Sophie, a także dalsi członkowie rodziny królewskiej:

Embed from Getty Images


*********************************************************************************


16 września książę i księżna Walii udali się z wizytą do Centrum Szkolenia Armii w Pirbright, aby spotkać się z żołnierzami należących do wojsk Wspólnoty Narodów, którzy zostali wysłani do Wielkiej Brytanii na uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II. Jak można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez Pałac Kensington:

Żołnierze z Kanady, Australii i Nowej Zelandii zebrali się w Pirbright, aby ćwiczyć swoje role podczas ceremonii. Książę i księżna spotkają się ze starszymi przedstawicielami sztabu obrony i żołnierzami z każdego państwa, aby podziękować im za rolę, jaka odgrywają w uczczeniu śmierci Jej Królewskiej Mości.

Embed from Getty Images


Ich Królewskie Wysokości mieli okazję podziwiać tradycyjny taniec Nowozelandczyków - Hakę.

Embed from Getty Images


Podziękowania z Pałacu Kensington:


Filmik z wizyty:W tym samym czasie książę Edward i hrabina Sophie przybyli na tereny Zamku Windsor, aby zobaczyć kwiaty zostawione pod bramą oraz spotkać się ze zgromadzonymi żałobnikami.

Embed from Getty Images


Filmik z wizyty:***********************************************************************************


15 września Pałac Buckingham wydał kolejne oświadczenie związane z uroczystościami pogrzebowymi. Zawarto w nim szczegóły poniedziałkowego wydarzenia (wszystko zostanie rozpisane na prawym pasku bocznym) oraz podziękowania od członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej za otrzymane kondolencje i wyrazy wsparcia:

Jego Królewska Mość i rodzina królewska pragną wyrazić szczerą wdzięczność za kondolencje otrzymane z całego świata. Rodzina królewska była głęboko poruszona globalną reakcją i sympatią okazywanej królowej, gdy ludzie łączyli się z nimi w żałobie po stracie Jej Królewskiej Mości. [...]


********************************************************************************


Wczoraj organizacja The Queen's Green Canopy ogłosiła przedłużenie swojej działalności do marca 2023 roku. Powodem tejże sytuacji była prośba króla Karola, aby sadzenie kolejnych drzew - pomimo śmierci królowej - nadal było kontynuowane na znak uczczenia jej pamięci.


**********************************************************************************


Zestawienie prywatnych wyjść, które odbyli członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej w ciągu kilku dni:

14 września książę William (w godzinach porannych) odbył spotkanie z Komitetem Finansowym Księstwa Kornwalii. Szczegóły przeprowadzonych rozmów nie zostały ujawnione.


14 września król Karol odbył rozmowy telefoniczne z niektórymi przywódcami państw. Jak powiedział rzecznik prasowy:

Jego Królewska Mość rozmawiał z Gubernatorami Generalnymi Australii, Kanady i Jamajki oraz prezydentami Stanów Zjednoczonych, Irlandii i Francji, którzy chcieli złożyć kondolencje z powodu śmierci Jej Królewskiej Mości.


***********************************************************************************


Jak podaje brytyjska strona internetowa The Sun, ostatecznie dzieci księcia Harry'ego i księżnej Meghan nie otrzymają królewskich tytułów. Pomimo zajmowanych miejsc w równej linii w stosunku do monarchy, Archie i Lilibet nie będą tytułowani ,,Ich Królewskimi Wysokościami'', a zostaną im tylko nazwy ,,książę'' i ,,księżniczka''. Jak komentują królewscy eksperci oraz osoby z bliskiego otoczenia rodziny królewskiej, król Karol swoją decyzję argumentuje zrzeknięciem się tytułów przez ich rodziców, co oznacza, że i ich pociechy także nie będą mogły się poszczycić tytułem wyższej rangi. Jak również informują brytyjskie media, książę i księżna Sussex ,,byli bardzo wściekli'' na wieść o utraceniu przez ich dzieci królewskich tytułów.


********************************************************************************


Na koniec - najważniejsze oświadczenie. Otóż jutro - 17 września - ośmioro wnucząt królowej będzie uczestniczyć w czuwaniu przy jej trumnie! Zgodnie z prośbą króla Karola, wojskowe mundury będzie nosić książę William oraz książę Harry. Podano również szczegóły rozmieszczenia poszczególnych osób wokół trumny zmarłej babci:

  • Przód - książę William, Peter Philips, Zara Tindall
  • Środek - Lady Louise, wicehrabia James
  • Tył - książę Harry, księżniczka Beatrice, księżniczka Eugenie


A na koniec posta - filmiki przedstawiające kolejki ludzi czekających na swoją kolej, aby po raz ostatni ukłonić się przed królową w Pałacu Westminsterskim:


Wśród nich był David Beckham, który - na widok trumny - nie krył wzruszenia. Jak poinformowały brytyjskie media, nie skorzystał z przepustki umożliwiającej szybkie wejście. Zamiast tego, wolał poczekać - tak jak reszta mieszkańców - na swoją kolej. Mówi się, że do Pałac Westminsterskiego wszedł po ponad 12-godzinnym czekaniu (do kolejki wstąpił o godzinie 2:00 rano brytyjskiego czasu).


Prześlij komentarz