Oficjalna wizyta w Szkocji - Dzień I

środa, 11 maja 2022

Dziś hrabia i hrabina Strathearn rozpoczęli dwudniową podróż w Szkocji! Pierwszego dnia odwiedzili trzy miejsca: St. John's Primary School, firmę budowlaną Wheatley Group oraz Uniwersytet w Glasgow. Pobyt w Szkocji jest związany z tegorocznym Mental Health Awareness Week, podczas którego omawiane są kwestie związane ze zdrowiem psychicznym. Para książęca dowiedziała się więcej o dobrostanie psychicznym mieszkańców Szkocji - począwszy od małych dzieci, przez studentów, a skończywszy na osobach zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz bezdomnością. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/KensingtonRoyal

Para książęca przyleciała na miejsce helikopterem. Poniżej zdjęcia...


A tu filmik z przylotu:


Jak wspomniałam wyżej - para książęca odwiedziła St. John's Primary School. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie tejże placówki edukacyjnej:

Jako katolicka szkoła chrześcijańska pragniemy zwiększyć i wzbogacić świadomość Waszego dziecka na temat jego najbliższego otoczenia społeczności lokalnej i parafialnej, aby doprowadzić do lepszego zrozumienia i docenienia innych kultur i społeczności. Rodzice są pierwszymi wychowawcami swojego dziecka i to oni muszą odgrywać istotną rolę w jego edukacji szkolnej. W St. John's Primary School będziemy zachęcać do współpracy między domem, szkołą i społecznością/kościołem, umieszczając dziecko w centrum naszego zainteresowania, aby umożliwić mu dorastanie i rozwijanie się, aby być szczęśliwą, pozytywną i spełnioną osobą. [...]

Embed from Getty Images


Ich Królewskie Wysokości mieli okazję wziąć udział w zajęciach organizowanych dla dzieci i ich rodziców - ,,Roots of Empathy''. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej:

Roots of Empathy to program wczesnej interwencji, prowadzony przez organizację Action for Children [której patronką jest księżna Kate], który został opracowany, aby pomagać dzieciom w wieku 5-13 lat w budowaniu swojej empatii. Zajęcia prowadzone są dla rodziców i ich dzieci przez wyszkolonego instruktora zajmującego się rozwijaniem empatii u dzieci.

Embed from Getty Images


Pałac Kensington opublikował zdjęcie jednego z rodziców:

Dziękujemy Saulowi, mamie Laurze i instruktorce Joan za udział w zajęciach Roots of Empathy. To wyjątkowe podejście pomaga dzieciom budować empatię oraz pomaga rodzicom zrozumieć potrzeby i emocje dziecka.


Kate i William również porozmawiali z uczniami starszych klas szkoły podstawowej, aby poznać ich doświadczenia oraz przemyślenia związane z tymi zajęciami. Dowiedzieli się również, w jaki sposób one wpłynęły na kształtowanie ich charakteru oraz jakie jeszcze inne korzyści wpłynęły na ich dalsze funkcjonowanie w życiu.

Embed from Getty Images


Filmik z wizyty:Kolejnym przystankiem była wizyta w Wheatley Group. Jest to jedna z największych firm budowlanych w Wielkiej Brytanii, która zajmuje się tworzeniem domów socjalnych. Do firmy należy również Wheatley Foundation, której celem jest coroczne pomaganie osobom znajdujących się w niekorzystnej sytuacji lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej np. problemy ze znalezieniem pracy, ryzyko wykluczenia społecznego, ubóstwo.

Embed from Getty Images


Tam Ich Królewskie Wysokości spotkali się z podopiecznymi Wheatley Homes Glasgow, którzy otrzymali wsparcie w postaci znalezienia pracy oraz złagodzenia skutków ich bezdomności. Dowiedzieli się od nich, że skorzystali również z kilku inicjatyw Wheatley Foundation, w tym ze stypendiów edukacyjnych.

Embed from Getty Images


Nie zabrakło spotkań z rodzinami, które skorzystały ze wsparcia fundacji.

Embed from Getty Images


Były również rozmowy ze zgromadzonymi sympatykami rodziny królewskiej:

Embed from Getty Images


Wzruszający moment z udziałem księcia Williama:


Filmik z wizyty:Trzecim, jak i ostatnim przystankiem tego dnia była wizyta na Uniwersytecie w Glasgow. W ramach trwającego Mental Health Awareness Week (w dniach 9-15 maja), para książęca spotkała się ze studentami, naukowcami oraz absolwentami w celu omówienia kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym i dobrym samopoczuciem.

Embed from Getty Images


Ich Królewskie Wysokości uczestniczyli w rozmowie ze studentami wydziału Psychologii i Neuronauki Uniwersytetu w Glasgow, aby dowiedzieć się więcej o ich badaniach na temat samopoczucia psychicznego - jak można na niego wpłynąć zarówno w sposób pozytywny jak i negatywny. Ich działania zostały docenione przez najwyższe władze szkoły wyższej, ponieważ - dzięki nim - organizowane są różnego rodzaju inicjatywy w celu wsparcia zdrowia psychicznego studentów.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Hrabia i hrabina Strathearn spotkali się ze zgromadzonym tłumem przed siedzibą Uniwersytetu.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Ponadto księżna miała okazję rozwiązać jedno hasło z krzyżówki. Polecenie brzmiało: ,,Na podstawie jakiego dokumentu sporządzono Sovereign Grant - ustawę wprowadzającą fundusze przeznaczone na wspieranie oficjalnych obowiązków królowej?'', na co Kate odparła: ,,Lista Cywilna, oczywiście!''. Poniżej zdjęcie studentów, którzy wpadli na ten pomysł:


Filmik z wizyty:


Następnie na Twitterze Pałacu Kensington pojawiło się krótkie oświadczenie księcia i księżnej Cambridge, w którym wyrazili chęć przekazania darowizny na Bowelbabe Fund - zbiórki pieniędzy na badania kliniczne dla pacjentów chorych na raka oraz wspierającą kampanie mające na celu podnoszenie świadomości zachorowania na raka jelita. W swojej wypowiedzi, para książęca nawiązała do założycielki funduszu, Deborah James, która - niestety - przegrywa walkę z rakiem i z tego powodu podjęła decyzję o przeniesieniu się do hospicjum.

Od czasu do czasu ktoś chwyta serce narodu swoją radością życia i nieustępliwym pragnieniem oddania społeczeństwu. Deborah James jest jedną z tych wyjątkowych osób. Jej niestrudzone wysiłki, aby podnieść świadomość raka jelita i zakończyć piętno leczenia, są inspirujące. Jest nam smutno z powodu najnowszych informacji na jej temat, ale cieszymy się, że możemy wesprzeć Bowelbabe Fund, co przyniesie korzyści m.in The Royal Marsden NHS Foundation. Deborah, nasze myśli są z Tobą, Twoją rodziną i przyjaciółmi. Dziękujemy, że dajesz nadzieję tak wielu osobom, które żyją z rakiem. W&C


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszcz - Catherine Walker

Bluzka - Cefinn

Spodnie - LK Bennett

Torebka - Polene Paris

Szpilki - Rupert Sanderson

Embed from Getty Images


2 komentarze

 1. Post naprawdę ciekawy, ale warto popracować nad błędami. Niektóre zdania nie brzmią zbyt dobrze, jakby były wklejone z translatora. Nie zniechęcaj się jednak, czasem po prostu pośpiech odpowiada za takie drobne niedociągnięcia.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za Twój komentarz. Masz rację - ten post pisałam w lekkim pośpiechu za względu na inne ważne zajęcia, które miałam wykonać w ten weekend. Faktycznie było parę niedociągnięć związanych z przetłumaczeniem tekstu. Przed chwilą skończyłam poprawiać tekst i mam nadzieję, że jest teraz dobrze ;).

   Usuń