Książę William na uroczystym otwarciu nowej sesji Parlamentu + Książę i księżna Cambridge na otwarciu Glade of Light Memorial

wtorek, 10 maja 2022

 Dziś książę William miał pełne ręce roboty! Wczorajszego dnia pojawiła się informacja, że królowa Elżbieta nie będzie mogła uczestniczyć w ceremonii otwarcia nowej sesji Parlamentu Brytyjskiego w Izbie Lordów. Dlatego dzisiaj - w imieniu brytyjskiej monarchini - na tym wydarzeniu pojawili się książę Karol, księżna Camilla oraz książę William. W tym poście opisałam również kolejne wydarzenie - tym razem związane również z księżną Kate. Otóż para książęca uczestniczyła w odsłonięciu pomnika upamiętniającego ofiary zamachu terrorystycznego na Manchester Arena w 2017 roku. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/elliotwagland

Uroczystości otwarcia nowej sesji Parlamentu rozpoczęły się o godzinie 11:00 brytyjskiego czasu. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Parlamentu Wielkiej Brytanii:

Otwarcie Parlamentu oznacza formalne rozpoczęcie roku parlamentarnego, a przemówienie królowej określa plan działań rządu na nadchodzącą sesję 2022/2023, przedstawiając proponowaną politykę i ustawodawstwo. Jest to jedyna okazja, kiedy trzy składowe części Parlamentu - Suweren, Izba Lordów i Izba Gmin - spotykają się.

Embed from Getty Images


Na początku, książę William - jako radca stanu - udał się do tzw. Sovereign's Entrance znajdującego się w wieży Wiktorii, aby następnie przejść do Robing Room. Następnie rozpoczął się orszak, którego ostatnim przystankiem było pomieszczenie, w którym zasiada Izba Lordów. W pierwszej kolejności szedł książę Karol i księżna Camilla, a tuż za nimi - książę William. Warto podkreślić fakt, że to pierwszy raz, kiedy książę Cambridge uczestniczy w tego typu wydarzeniu.

Embed from Getty Images


Na zdjęciu można zobaczyć, że książę Karol siedzi na miejscu, na którym kiedyś zasiadał książę Filip, a tuż obok - gdzie miał znajdować się na tron królowej - znajduje się korona. Symbolizuje ona wielką nieobecność głowy państwa.

Embed from Getty Images


Przemówienie królowej Elżbiety II zostało odczytane przez księcia Walii.

Embed from Getty Images


Po wygłoszeniu przemowy, członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej udali się do swoich posiadłości, a członkowie parlamentu rozpoczęli debatę na temat tegorocznej przemowy brytyjskiej monarchini.

Embed from Getty Images


Transmisja z tegorocznych uroczystości:*********************************************************************************


Tego samego dnia książę i księżna Cambridge uczestniczyli w oficjalnym odsłonięciu pomnika Glade of Light Memorial. Stał on się symbolem ofiar zamachu terrorystycznego przeprowadzonego po zakończeniu koncertu Ariany Grande na Manchester Arena. 22 maja 2017 roku terrorysta (22-letni Salman Abedi) wysadził się w powietrze, zabijając 22 osoby (w tym dwoje Polaków), a raniąc ponad 800 osób. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Embed from Getty Images


Jak można przeczytać na stronie Manchester City Council:

W sercu pomnika znajduje się pierścień wykonany z białego marmuru. Wyryte są na nim imiona tych, którzy stracili życie. Na kamieniach osadzone zostały pamiątki wypełnione wspomnieniami przekazane przez ich bliskich. Pomnik został zaprojektowany tak, aby odzwierciedlał zmieniające się pory roku, jednocześnie zapewniając kolor i maksymalizację światła przez cały rok. Wykorzystane zostały do niego rośliny naturalnego pochodzenia, które rosną na terenach wiejskich w Wielkiej Brytanii.

Embed from Getty Images


Z tej okazji, książę William wygłosił przemówienie (postanowiłam przetłumaczyć całość):

Dla Catherine i dla mnie jest bardzo ważne, żeby być dziś tutaj z Wami. Pamiętać o dwudziestu dwóch żywotach, które zostały nieodwołalnie zabrane i oddać hołd temu wielkiemu miastu. Pamiętam szok i smutek na twarzach tych, których spotkałem, kiedy odwiedziłem Manchester kilka dni po tym okrucieństwie oraz dużo emocji podczas nabożeństwa Wspólnoty Narodów, które odbyło się w Waszej katedrze, rok później. Po pięciu latach wiem, że ból i trauma - odczuwane przez wielu ludzi - nigdy nie znikną. Jako ktoś, kto żyje we własnym smutku, wiem też, że często najważniejsze dla pogrążonych w żałobie jest to, aby nie zapomnieli o tych, których straciliśmy. W pamięci zawsze jest choć odrobina otuchy - uznając, że choć zostali oni nam zabrani, oni żyli. Zmienili nasze życie. Byli kochani i są kochani. Dlatego tak ważne są pomniki, takie jak Glade of Light. Dlatego Catherine i ja tak bardzo chcieliśmy być dzisiaj wśród Was. [...]

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Książę i księżna Cambridge złożyli bukiet kwiatów przy pomniku, a następnie spotkali się z rodzinami ofiar.

Embed from Getty Images


Wychodząc z katedry, księżna Cambridge został obdarowana bukietem kwiatów podarowanym przez małego skauta.

Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Sukienka/Płaszcz - Michael Kors

Kolczyki - Vanleles Diamonds

Naszyjnik - Astley Clarke

Szpilki - Rupert Sanderson

Torebka - Polene Paris

Embed from Getty Images


Filmik:3 komentarze

 1. Cześć, możesz wyjaśnić co znaczy:" ...a członkowie parlamentu rozpoczęli debatę na temat tegorocznej przemowy brytyjskiej monarchini. " To jest taka tradycja, że omawiane są tematy poruszane przez królową?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Po wygłoszeniu przemowy królowej, członkowie parlamentu rozpoczynają debatę na temat tego, co się w niej znajdowało (proponowane działania rządu, nowe ustawy, nowe przepisy itd.), a następnie uzgadniają wspólną odpowiedź na nią. Z tego powodu w Izbie Gmin organizowane jest głosowanie czy jest to do zaakceptowania czy jednak nie; w Izbie Lordów takie głosowanie nie jest przeprowadzane :).

   Usuń
  2. O dziękuję, tego nie wiedziałam :)

   Usuń