Royal Windsor Horse Show + Mental Health Minute + Spotkanie z Deborah James + Książę William w ZEA + więcej!

poniedziałek, 16 maja 2022

W dniach 12-15 maja na terenie Zamku Windsor odbył się Royal Windsor Horse Show - wydarzenie, w którym wzięły udział znani brytyjscy aktorzy, artyści i muzycy. Podczas niego można było podziwiać pokazy wojskowe, jazdy konne oraz występy taneczne. W tym roku obchody tego wydarzenia mają nieco bardziej podniosły charakter, ponieważ w tym roku królowa świętuje swój Platynowy Jubileusz! Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


www.mindfood.com

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie uroczystości:

Royal Windsor Horse Show zawsze cieszył się dużym uznaniem Jej Królewskiej Mości, która uczestniczyła w każdej edycji pokazu od czasu jego powstania w 1943 roku. Rodzina Królewska będzie obecna każdego wieczoru, a obecność Jej Królewskiej Mości spodziewana jest na 15 maja. 90-minutowy pokaz zaprezentuje 500 koni, 1300 wykonawców oraz orkiestrę wspieraną przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną. Za aranżację muzyczną odpowiadają Debbie Wiseman oraz podpułkownik Jason Burcham. Tematem przewodnim spektaklu jest ,,Gallop through History'' - czasy panowania brytyjskich władców, począwszy od Elżbiety I do panowania Elżbiety II - dwóch najwybitniejszych monarchów Wielkiej Brytanii.

Embed from Getty Images


Jej Królewska Mość przybyła na miejsce z księciem Edwardem. Zebrani goście powitali królową śpiewając hymn narodowy: God Save the Queen.

Embed from Getty Images


Filmik z przybycia:


Dzisiejsze wydarzenie składało się z czterech aktów:


I - ,,Queen Elizabeth I'' (uznanie ówczesnej królowej, która była potocznie nazywana ,,Gloriana'', ,,Good Queen Bees'' oraz ,,The Virgin Queen''; podczas niego, uczestnicy mogli się przenieść do XVI wieku i posłuchać przemówienia królowej Elżbiety I do żołnierzy w Tilbury w ramach przygotowań do odparcia inwazji hiszpańskiej Armady; uczestnicy również mogli zapoznać się z twórczością Williama Szekspira oraz Christophera Marlowe'a). W królową Elżbietę I wcieliła się znana, brytyjska aktorka - Hellen Mirren.

Embed from Getty Images


Alan Titchmarsh (brytyjski ogrodnik oraz prezenter telewizyjny) wygłosił krótką przemowę, w której powiedział: Od ponad 70 lat w tym kraju słychać nieustanne bicie serca. A to bicie serca należy do królowej. Reakcja Elżbiety bezcenna ;).


Natomiast Omid Djahili (brytyjski komik) nawiązał do nieobecności królowej podczas otwarcia nowej sesji Parlamentu brytyjskiego, mówiąc: Dziękujemy za wybranie nas zamiast otwarcia Parlamentu. Odpowiedź królowej ;): 


II - ,,The Crown, Lost and Found'' (nawiązanie do czasów Jakuba I, spisku prochowego z 1605 roku, czasów Olivera Cromwella, śmierci Karola I oraz wstąpienia na tron Karola II; występ Mounted Band of the Household Cavalry oraz La Garde Republicaine z Francji w nawiązaniu do czasów panowania Ludwika XIV w latach 1643-1715)

Embed from Getty Images


III - ,,The Crown Around the World'' (upamiętnienie najsłynniejszych brytyjskich odkrywców: Edmunda Hilary'ego, Waltera Raleigha, Francisa Drake'a, Jamesa Cooka, Williama Bligha, Riberta Falcona Scotta, Davida Livingstone'a i Henry'ego Mortona Stanleya; występ Secret Drums Corps ze Szwajcarii, Gwardii Królewskiej z Norwegii, The Royal Cavalry z Omanu, Emerald Storm z Irlandii Północnej, The Bollywood Company z Indii oraz Trinidad and Tobago Defence Force Steel Orchestra).

Embed from Getty Images


Poniżej występ orkiestry z Trynidadu i Tobago, która zaprezentowała piosenkę ,,Dancing Queen'' zespołu ABBA (według mnie - najlepszy występ wieczoru):


IV - ,,One United Kingdom under One Crown'' (świętowanie siły sojuszu krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa oraz Wspólnoty Narodów, a także uczczenie panowania królowej Elżbiety II i jej licznych osiągnięć; pokaz królewskich karocy, dorożek, powozów z udziałem ukochanych kucyków królowej: Bybeck Katie oraz Bybeck Nightgale).


Poniżej pokaz z udziałem jednego z kucyków królowej, 26-letniej Carlton Limy Emmy:


Na Royal Windsor Horse Show również można było podziwiać występ wnuczki królowej Elżbiety, Lady Louise, która poprowadziła dorożkę niegdyś należącą do zmarłego księcia Filipa. Była to okazja do uczczenia jego kilkudziesięciu lat służby i poświęcenia Zjednoczonemu Królestwu, będąc u boku swojej żony.

Embed from Getty Images


Filmik:


Wzruszenie hrabiny Wessex po zobaczeniu córki:

Embed from Getty Images


Zwieńczeniem dzisiejszych uroczystości były trzy okrzyki na cześć panującej monarchini. Jak powiedział dyrektor spektaklu, Simon Brooks-Ward:

Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy poprowadzić uroczystości Platynowego Jubileuszu Królowej podczas Royal Windsor Horse Show. Dzięki wyjątkowym występom z całego świata oraz światowej klasy aktorom i piosenkarzom, którzy dołączyli do świętowania, z pewnością jest to wydarzenie, które zostanie na zawsze zapamiętane.

Embed from Getty Images


Jak zapewne zauważyliście - zrobiło się zamieszanie związane z rzekomym pojawieniem się prawnuków królowej podczas Royal Windsor Horse Show. Mimo zapewnień ze stron ,,The Times'' oraz ,,The Telegraph'', najmłodsze pokolenie Windsorów nie wzięło udziału w tym wydarzeniu. Zapewne ich przejażdżka w jednym z powozów jest zaplanowana na inne uroczystości związane z Platynowym Jubileuszem. Jeśli pojawią się nowe szczegóły, zamieszczę je na bloga! :)


********************************************************************************


12 maja podano do informacji, że w przyszłym tygodniu książę William weźmie  udział w uroczystościach, podczas których zaprezentuje nową wersję kolorów dla Gwardii Irlandzkiej na dziedzińcu Zamku Windsor. Na razie nie jest znana konkretna data tego wydarzenia.


*********************************************************************************


13 maja (piątek), o godzinie 10:59, w brytyjskich stacjach radiowych, rozbrzmiał 1-minutowy komunikat ,,Mental Health Minute'', podczas którego omawiano kwestie związane ze zdrowiem psychicznym. W tym roku książę i księżna Cambridge ponownie postanowili wziąć udział w tej inicjatywie. Jak można przeczytać na Twitterze Pałacu Kensington:

Cieszymy się, że możemy być częścią tegorocznego Mental Health Minute. Wszyscy mamy siłę, aby pomóc osobie samotnej, a wspieranie się nawzajem nigdy nie było ważniejsze jak teraz. 


A oto co powiedzieli w tym krótkim komunikacie:


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

(ta stylizacja zostanie uwzględniona w głosowaniu na najlepszą stylizację maja)

Sukienka - Altuzarra


***********************************************************************************


Kilka dni temu Ich Królewskie Wysokości opublikowali krótkie oświadczenie, w którym nawiązali do trudnej sytuacji zdrowotnej Deborah James - założycielki Bowelbabe Fund, która zmaga się z rakiem jelita grubego. Ostatnio podjęła decyzje o przeniesieniu się do hospicjum, w którym chce spędzić ostatnie chwile swojego życia. Jak się okazało - książę William postanowił odwiedzić chorą oraz jej rodzinę. Podczas wizyty, Deborah została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Jak sama skomentowała na swoim koncie na Instagramie:

Książę William rzeczywiście przyjechał dzisiaj do naszego rodzinnego domu! Jestem niezmiernie zaszczycona, że dołączył do nas na popołudniową herbatę i szampana, gdzie nie tylko spędził dużo czasu na rozmowie z całą moją rodziną, ale także uhonorował mnie jako Damę Orderu Imperium Brytyjskiego. To było trochę surrealistyczne goszcząc członka rodziny królewskiej. Możecie sobie wyobrazić sprzątanie jak i samo przygotowanie do jego wizyty - powoli to wszystko wychodziło poza skalę - ale to wszystko nie miało znaczenia, ponieważ William był taki miły i sprawił, że wszyscy się uspokoiliśmy. Wyraźnie pasjonuje się ulepszeniem badań przeprowadzanych na oddziale onkologii jako prezes The Royal Marsden. To był wyjątkowy dzień dla całej mojej rodziny, ponieważ stworzył wspomnienia, które zachowamy do końca życia. Książę William jest u nas zawsze mile widziany!


Filmik:*********************************************************************************


14 maja odbył się mecz finałowy FA Cup, który został rozegrany między drużyną Liverpoolu a Chelsea. Książę William - jako prezes The Football Association - miał okazję przyglądać się sportowej rywalizacji. O zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. Ostatecznie zwycięstwo odniosła drużyna Liverpoolu, pokonując rywala wynikiem 6:5. Jego Królewska Wysokość miał okazję wręczyć medale...

Embed from Getty Images


...oraz przekazać trofeum zwycięskiej drużynie.

Embed from Getty Images


Nie zabrakło również rozmów z piłkarzami.

Embed from Getty Images


Natomiast 15 maja odbył się finał FA Cup kobiet. W ostatecznym pojedynku zmierzyły się drużyny Chelsea oraz Manchester City. Mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla Chelsea (gole dla swojej drużyny zdobyły Sam Kerr oraz Erin Cuthbert). Poniżej gratulacje od Pałacu Kensington:


**********************************************************************************


16 maja książę William niespodziewanie udał się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby tam - w imieniu królowej Elżbiety II - złożyć osobiście kondolencje z powodu śmierci prezydenta kraju, szejka Khalify bin Zayed Al Nahyan. Był uznawany za jedną z najwybitniejszych osób na Bliskim Wschodzie. To właśnie najwyższy budynek świata - Burdż Khalifa - został nazwany na jego cześć. Zmarł 3 maja 2022 roku w wieku 74 lat.


Oprócz złożenia kondolencji, Jego Królewska Wysokość spotkał się z następcą jak i bratem zmarłego prezydenta, szejkiem Mohammedem bin Zayed Al Nahyan, aby pogratulować mu nominacji.


2 komentarze

 1. Za co wygwizdali Williama na meczu wiecie?
  Czemu nie bylo pokazu z dziecmi w niedziele to byl fake news?czy cos sie zmienilo???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam gdzieś w Internecie, że to podobno była reakcja kibiców Chelsea na przegraną ich drużyny. Nie chodziło tu raczej o księcia Williama, ale o samo otrzymanie nagrody przez Liverpool w postaci pucharu FA CUP. A jeśli chodzi o udział dzieci w RWHS - też byłam tym zaskoczona. Wydawało mi się, że takie strony jak ,,The Times'' czy ,,The Telegraph'' bazują na dosyć wiarygodnych źródłach. Niestety tak się nie stało. Zrobiło się z tego małe zamieszanie ale pojawiły się informacje w Internecie, że być może przejażdżka prawnuków królowej w jednym z powozów będzie częścią innych uroczystości związanych z Platynowym Jubileuszem. Mam nadzieję, że tak się stanie ;).

   Usuń