Festival of Remembrace + Obchody Remembrance Sunday przy pomniku Cenotaph w Londynie + więcej

niedziela, 13 listopada 2022

 Ten weekend w Wielkiej Brytanii upłynął pod względem uroczystości upamiętniających żołnierzy, którzy zginęli podczas I i II wojny światowej, poświęcając swoje życie służbie krajowi. Jak co roku, Brytyjska Rodzina Królewska uczestniczy w głównych obchodach Remembrance Sunday (Niedziela Pamięci), a dzień wcześniej bierze udział w specjalnym koncercie Festival of Remembrance w Royal Albert Hall. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/RoyalFamily

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie wydarzenia:

Festival of Remembrance jest świętem służby, jedności i braterstwa, odzwierciedlając podziw narodu dla naszych Sił Zbrojnych. W tym roku oddajemy cześć wszystkim, którzy walczyli o wyzwolenie Falklandów 40 lat temu i doceniamy ogromny wysiłek personelu wojskowego i cywilnego, który umożliwił to zwycięstwo. Oddajemy cześć także służbom ratowniczym i wolontariuszom, których niezłomne poczucie obowiązku pomogło narodowi przetrwać pandemię. Stanowili oni przykład podstawowych cech służby, stawiając innych na pierwszym miejscu.

Tegoroczne wydarzenie poprowadził dziennikarz stacji telewizyjnej BBC, który także ogłosił śmierć królowej Elżbiety II - Huw Edwards.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Artyści, którzy wystąpili podczas tegorocznego wydarzenia:

 • Luke Evans (,,I Vow to Thee My Country'')
 • Hannah Waddingham z utworami powstałymi w latach 40. XX wieku
 • Andrea Bocelli ze swoimi dziećmi, Matteo i Virginią (,,The Greatest Gift'')
 •  Marisha Wallace (,,Wind Beneath My Wings'')
 • Jaspreet Kaur (,,The Moment'')
 • Shona McGarty (,,Hallelujah'')


Tegoroczny Festival of Remembrance również złożył hołd zmarłej królowej Elżbiecie II, która poświęciła swoje życie służbie swojemu ukochanemu krajowi. W krótkim pokazie filmowym przedstawiono zdjęcia, filmy (z głosem brytyjskiej monarchini w tle), aby pokazać, jak Jej Królewska Mość była zaangażowana w pamięć o tych, którzy stracili swoje życie w czasie walk oraz jak wyglądała jej działalność na rzecz brytyjskiego wojska.

Embed from Getty Images


Ceremonia przyniesienia tzw. Księgi Pamięci przez brygadiera Justina Stenhouse w asyście brytyjskiego personelu wojskowego:


Pod koniec wydarzenia odbył się tzw. Akt Pamięci, który został poprowadzony przez biskupa Londynu, Sarah Mullally. Miała miejsce także dwuminutowa cisza, podczas której nastąpiło opuszczenie płatków maku, aby uczcić życie poległych.


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Komplet - Self-Portrait

Biżuteria - kolekcja królowej Elżbiety II

Kopertówka - Mulberry

Embed from Getty Images


Transmisja z koncertu:***********************************************************************************


Natomiast dzisiejsze uroczystości miały miejsce przy pomniku Cenotaph w Londynie. Król Karol, książę William, księżniczka Anna oraz książę Edward - ubrani w wojskowe mundury - bezpośrednio uczestniczyli w ceremonii złożenia wieńców. Pozostali (czyli królowa Camilla, księżna Kate, hrabina Sophie, książę i księżna Gloucester, książę Kentu oraz wiceadmirał Sir Timothy Laurence) obserwowali wydarzenie z balkonów siedziby Biura Spraw Zagranicznych.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Jego Królewska Mość złożył nowy wieniec, który miał być wyrazem hołdu skierowanego do króla Jerzego VI i królowej Elżbiety II. Tak jak można zobaczyć na poniższych zdjęciach, wieniec składa się z maków, czarnych liści oraz wstążki zawierającej barwy królewskiej stajni wyścigowej: szkarłatny, purpurowy oraz złoty.

Embed from Getty Images


Książę Walii złożył wieniec składający się z piór oraz wstążki w kolorze walijskiej czerwieni (nawiązującym do nowego tytułu księcia Williama). Pozostałe kroki poczynili księżniczka Anna oraz książę Edward.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszczyk - Catherine Walker

Kapelusz - Philip Treacy

Kolczyki - kolekcja księżnej Diany

Broszka - Bentley & Skinner

Kopertówka - Mulberry

Rękawiczki - Cornelia James

Embed from Getty Images


Transmisja z uroczystości:***********************************************************************************


11 listopada książę William odbył dwa, prywatne wyjścia. Najpierw spotkał się z Hannah Jones (dyrektor naczelną The Earthshot Prize)...


...a potem spotkał się z Alastair'em Martinem (sekretarzem Księstwa Kornwalii).


2 komentarze

 1. I tak powinno wyglądać świętowanie pamięci poległych, a nie jak w Polsce - marsze, wrzaski nacjonalistyczne, wieczna polityczna przepychanka...

  alessandra

  OdpowiedzUsuń
 2. Kate klasa w sobie,komplet super wygladala najlepiej z pan bo kilka pan juz nosilo taki sam:9))

  OdpowiedzUsuń