Wizyta państwowa prezydenta RPA w Wielkiej Brytanii - uroczyste powitanie + bankiet w Pałacu Buckingham

wtorek, 22 listopada 2022

 Dziś rozpoczęły się oficjalne uroczystości powitalne na cześć prezydenta Republiki Południowej Afryki, Cyrila Ramaphosa, który przybył z wizytą do Zjednoczonego Królestwa. Plan obejmował powitanie w Corinthia Hotel przez księcia i księżnę Walii, oglądanie parady z udziałem brytyjskich żołnierzy w Horse Guards Parade oraz wieczorny bankiet w Pałacu Buckingham. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/KensingtonRoyal

Książę i księżna Walii przybyli do Corinthia Hotel w godzinach popołudniowych. Tam spotkali się z prezydentem Republiki Południowej Afryki, aby następnie udać się z nim do Horse Guards Parade na spotkanie z królem Karolem i królową Camillą. 

Embed from Getty Images


Wykonano również kilka pamiątkowych zdjęć:

Embed from Getty Images


Ich Królewskie Wysokości - wraz z dostojnym gościem - udali się na Horse Guards Parade, aby otrzymać uroczyste powitanie od króla i królowej oraz obejrzeć paradę z udziałem brytyjskich żołnierzy.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Później rodzina królewska i prezydent udali się królewskimi powozami do Pałacu Buckingham. Tam mieli okazję podziwiać wystawę zawierającą symbole związane z relacjami między Wielką Brytanią a Republiką Południowej Afryki. Eksponaty (wśród których znalazła się kolekcja szachów podarowanych przez Nelsona Mandelę dla księcia Filipa w 1996 roku) zostały zaprezentowane przez dr Naledi Pandor.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszcz - Emilia Wickstead

Toczek - Sean Barrett

Kolczyki - kolekcja księżnej Diany

Szpilki - Gianvito Rossi

Kopertówka - Mulberry

Embed from Getty Images


Filmiki z wydarzenia:Około godziny 20:00 brytyjskiego czasu rozpoczął się bankiet wydany na cześć prezydenta RPA w Pałacu Buckingham. Rodzinę królewską reprezentował gospodarz wieczoru, król Karol, a także: królowa Camilla, książę William, księżna Kate, książę Edward, hrabina Sophie, książę i księżna Gloucester oraz książę Kentu. Poniżej zdjęcia z przyjazdu królewskich osobistości do Pałacu Buckingham:

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


    Bankiet rozpoczął się tzw. procesją poprowadzoną przez Jego Królewską Mość oraz prezydenta RPA. Po zajęciu miejsc przy stole, rozpoczęła się seria przemówień. W pierwszej kolejności swoją mowę przeczytał król Karol. Powiedział m.in:

Republika Południowej Afryki, podobnie jak Wspólnota Narodów, zawsze była częścią mojego życia. Moja mama często wspominała swoją wizytę w 1947 roku, rok przed moimi narodzinami, kiedy to z Kapsztadu - w swoje 21.urodziny - oddała swoje życie służbie Wspólnocie Narodów. [...] Podczas jednej z moich wizyt w RPA w 1997 roku, prezydent Mandela powiedział mi, że nadał mojej matce specjalne imię ,,Motlalepula'', co znaczy ,,przychodzić z deszczem''. Zapewniono mnie, że to był dowód szczególnego uczucia, jaki prezydent Mandela darzył królową, a nie uwaga dotycząca naszej brytyjskiej pogody! [...] Na przełomie roku świat złożył hołd życiu i dziedzictwu wielkiego, południowoafrykańskiego, byłego arcybiskupa Desmonda Tutu. Spośród wielu jego pamiętnych nauk, często przypomina mi się jeden jego cytat: ,,Moje człowieczeństwo jest związane z Waszym, ponieważ tylko razem możemy być ludźmi''. Uważam, że jest to ważna lekcja dla nas wszystkich i jest to ważny wątek w partnerstwie między naszymi krajami. [...]

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Filmik z przemówienia:Po zakończeniu przemówień króla i prezydenta, odegrano hymn Wielkiej Brytanii ,,God Save The King'', aby następnie wznieść toast za dzisiejszy wieczór.

Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Suknia - Jenny Packham

Tiara - Cambridge Lover's Knot

Kolczyki - kolekcja księżnej Diany

Bransoletka - kolekcja królowej Elżbiety II

Order - Queen's Royal Family Order/Królewski Order Wiktoriański

Broszka - Bentley & Skinner

Embed from Getty Images


Filmik z wydarzenia:4 komentarze

 1. Kate po raz pierwszy n bankiecie w roli księżnej Walii wygląda obłędnie szkoda że nie założyła jakiejś nowej tiary liczyłam że sięgnie do skarbca po jedną z tiar Elżbiety II
  Królowa Camilla rewelacyjnie hrabina Sophie też elegancko
  Czy wiadomo kiedy Edward otrzyma tytuł księcia Edynburga?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie ma żadnych informacji na ten temat :).

   Usuń
 2. Kate super w obu kreacjach , fajnie że wybrała własnie tą tiarę pokazuję , jak związana i że szanuje jest z rodziną królewską :)Jakoś Sophie nie podoba mi się w tej suknii...zwłaszcza krój.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się Kate pięknie wyglądała na przyjęciu tiara pasuje jak się nie mylę to już ją na samym początku wejścia do BRK miała ją założona, nie wiem czemu ale na początku wizyty w fioletowej kreacji odniosłam wrażenie jakby była zbyt ... pyszna ... Może mi tylko we wydawało, a co do Camili również ładnie elegancko się prezentowała tak ... spokojnie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń