Szczegóły wizyty w Stanach Zjednoczonych oraz The Earthshot Prize + Artykuł autorstwa księżnej Kate + Wizyta księcia Williama w Kornwalii + więcej!

wtorek, 29 listopada 2022

 Kolejne, ważne informacje na temat księcia Williama i księżnej Kate! Już za dwa dni rozpoczynają kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych, dlatego podano plan co do samych wizyt w miejscach związanych z działalnością pary książęcej jak i wydarzenia, na którym będą obecni - The Earthshot Prize. Oprócz tego uwzględniłam artykuł dla ,,The Telegraph'' (księżna Kate), a także wsparcie ,,The Times'' i ,,Sunday Times'' (książę William). Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/USAmbUK

Tak prezentuje się plan wizyty Ich Królewskich Wysokości w Stanach Zjednoczonych:


30 listopada (środa):

 • Ich Królewskie Wysokości zostaną uroczyście powitani w ratuszu przez burmistrzynię Bostonu, Michelle Wu oraz Caroline Kennedy, ambasadorkę USA w Australii; córkę Johna F. Kennedy'ego oraz Jacqueline Kennedy (godzina 16:30 czasu amerykańskiego).


1 grudnia (czwartek):

 • Książę i księżna Walii dowiedzą się więcej na temat organizacji charytatywnych w Bostonie, których celem jest bardziej zrównoważony świat oraz dowiedzą się więcej o technologiach wykonywanych przez Greentown Labs w Somerville.
 • Książę i księżna Walii dowiedzą się więcej o wysiłku organizacji non-profit Roca, która od 35 lat pracuje nad stworzeniem spójnego podejścia do ratowania i zmiany życia młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.


2 grudnia (piątek):

 • Księżna Walii odwiedzi Center on the Developing Child na Harvard University, aby poznać niektóre z rozwiązań, które mogą zostać zastosowana dla utworzonego przez nią The Royal Foundation Centre for Early Childhood.
 • Książę William (w towarzystwie Caroline Kennedy) odwiedzi John F. Kennedy Presidential Library and Museum.

Również 2 grudnia Ich Królewskie Wysokości będą uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród The Eartshhot Prize. Oto szczegóły tego niezwykłego wydarzenia:

 • Osoby, który poprowadzą galę to Clara Amfo (prezenterka telewizyjna oraz podcasterka) oraz Daniel Dae Kim (aktor, producent i reżyser).
 • W czasie otwarcia ceremonii, będzie można posłuchać głosu Sir Davida Attenborough w formie lektora.
 • Cate Blanchett (aktorka i członkini The Earthshot Prize Council) opowie o zeszłorocznych zwycięzcach.
 • Osoby, które wręczą nagrody: księżna Kate, Rami Malek, Catherine O'Hara, Shailene Woodley.
 • Osoby, które zaprezentują swoje muzyczne zdolności: Annie Lennox, Billie Eilish, Chloe i Halle Bailey oraz Ellie Goulding.
 • Pod koniec ceremonii, książę William wygłosi swoje przemówienie.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


A więc rozpoczynamy wielki tydzień! Kto nie może się doczekać? :D


***********************************************************************************


24 listopada książę William złożył wizytę w Kornwalii! Po raz pierwszy w roli księcia Kornwalii udał się do Newquay Orchard - miejsca, w którym można spędzić miło czas, korzystając z aktywności na świeżym powietrzu. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Newquay Orchard:

Newquay Orchard jest budowane przez społeczność dla społeczności. Jesteśmy przełomowym projektem społecznościowym, który ma znaczący, pozytywny wpływ. Zapewniamy programy społeczne i edukację najbardziej potrzebującym, aby mogli realizować swój potencjał i poprawiać jakość swojego życia. Zapewniamy zaplecze, przestrzeń biurową, wsparcie biznesowe i możliwości współpracy, które umożliwiają rozwój lokalnych firm. Prowadzimy wysokiej jakości wydarzenia integracyjne i działania społeczności oraz działamy jako miejsce, w którym inni członkowie naszej społeczności mogą robić to samo. [...]

Embed from Getty Images


Jego Królewska Wysokość miał okazję dowiedzieć się więcej o działalności tego miejsca w postaci organizowania zajęć edukacji na temat ekologii, szkoleń dotyczących zatrudniania oraz wydarzeń społecznych. Porozmawiał również z wolontariuszami w ,,An Lowarth'' (,,ogród'' w języku kornwalijskim), aby usłyszeć od nich swoje doświadczenia związane z nabywaniem umiejętności, nawiązywaniem nowych przyjaźni oraz poprawą zdrowia fizycznego i psychicznego w czasie częstego przebywania na świeżym powietrzu.

Embed from Getty Images


Książę William na zdjęciu z jedną z wolontariuszek Newquay Orchard, Lily:


newquayorchard.co.uk

Następnie książę udał się do strefy edukacyjnej, w której organizowane są różnego rodzaju szkolenia m.in. z gotowania czy ogrodnictwa. Tam zapoznał się z działalnością tychże wydarzeń oraz wpływu, jakie wywierają na ludzi, którzy chcą szukać pracy oraz nabywać nowych umiejętności, które przydadzą im się w przyszłym życiu zawodowym. A na koniec, książę Kornwalii zawitał do pobliskiej kawiarni ,,Canteen at the Orchard'', w której serwowane są produkty pochodzące z upraw zbieranych przez wolontariuszy Newquay Orchard.

Embed from Getty Images


Przy okazji Księstwo Kornwalii opublikowało nowe zdjęcie ukazujące księcia Williama. Co jak co ale to zdjęcie mnie bardzo urzekło ;).


Adam Vallance/ duchyofcornwall.org

Filmik z wydarzenia:***********************************************************************************


25 listopada - na stronie ‚,The Telegraph” - ukazał się artykuł związany z wczesnym dzieciństwem, której autorką jest księżna Kate! W nim Jej Królewska Wysokość zwraca uwagę na fakt, że nadal nie są podejmowane stanowcze działania, które mogłyby doprowadzić do przełomu co do znaczenia pierwszych pięciu lat w życiu dziecka. Oto fragment artykułu:

W ciągu ostatnich 10 lat, rozmawiając z wieloma ekspertami o tym, jak radzimy sobie z problemami społecznymi, takimi jak zły stan zdrowia psychicznego i fizycznego, nabrałam coraz większej pewności co do jednej rzeczy: jeśli mamy stworzyć zdrowsze i szczęśliwsze społeczeństwo dla przyszłych pokoleń, musimy zacząć od zrozumienia i uznania wyjątkowego znaczenia pierwszych pięciu lat życia. [...] Nadal robimy za mało. Jeśli mamy stawić czoła złożonym wyzwaniom, przed którymi stoimy dzisiaj - takim jak bezdomność, przemoc i uzależnienia, które tak często wynikają z ubóstwa i złego stanu zdrowia psychicznego - musimy w pełni docenić te najbardziej prewencyjne lata i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby dbać o nasze dzieci i tych, którzy się nimi opiekują.


***********************************************************************************


25 listopada również pojawiła się informacja na temat księcia Williama. W ramach zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, Jego Królewska Wysokość wsparł ,,The Times'' oraz ,,Sunday Times'' w celu poproszenia czytelników o poparcie kampanii charytatywnej przeciwdziałającej samobójstwom - Campaign Against Living Miserably (CALM). Oto co powiedział książę Walii na temat działalności kampanii:

Najważniejszym aspektem dobrego zdrowia psychicznego jest możliwość swobodnej rozmowy o zdrowiu psychicznym. Dlatego tak ważna jest praca CALM nad podniesieniem rangi naszego dobrostanu psychicznego i wyeliminowaniem piętna, które jest z nim niesłusznie kojarzone. Wiem, że niektóre historie osób, które zostaną udostępnione w nadchodzących tygodniach, są trudne do odczytania, ale przypominają nam o znaczeniu nie tylko wspierania pracy organizacji takich jak CALM ale także przyjmowania i propagowania ich podejścia w naszej codziennej pracy. Dlatego pochwalam ,,The Times'' i ,,Sunday Times'' za pokazanie tej ważnej kwestii. Mam nadzieję, że w tak pracowitej porze roku znajdziecie czas na przeczytanie artykułów w nadchodzących tygodniach.


***********************************************************************************


26 listopada - w wieku 52 lat - zmarł były gracz szkockiej drużyny rugby, Doddie Weir. Przez kilka lat zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym, które stało się przyczyną jego wczesnej śmierci. Z tego powodu para książęca wydała krótkie oświadczenie o następującej treści:

Doddie Weir był bohaterem - jest nam bardzo przykro z powodu jego śmierci. Jego ogromny talent prezentowany na boisku, a także niestrudzone wysiłki na rzecz podnoszenia świadomości na temat MND [stwardnienie boczne zanikowe], które stały się inspiracją dla wielu ludzi. Nasze myśli są ze wszystkimi, którzy go kochali. Będzie nam, jak i całemu światu rugby, bardzo go brakowało. W&C


***********************************************************************************


26 listopada w brytyjskich mediach pojawiła się informacja na temat rzekomego, przyszłego tytułu królewskiego dla księżniczki Charlotte. Podobno król Karol ma zamiar mianować swoją wnuczkę na... księżną Edynburga. Nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie to, że od czasu śmierci królowej Elżbiety mówiło się, że tytuł księcia i księżnej Edynburga otrzyma brat obecnego monarchy, książę Edward i jego żona, hrabina Sophie.


Na razie są to spekulacje, aczkolwiek - gdyby to była prawda - moim zdaniem w pierwszej kolejności ten tytuł powinien należeć do Edwarda i Sophie, ponieważ są bardzo aktywnymi członkami rodziny królewskiej, a ich oddanie się brytyjskiej monarchii zasługuje na najwyższe uhonorowanie. A wy co o tym sądzicie?


6 komentarzy

 1. Nie mogę się doczekać wizyty Kate i Williama w USA, będę śledzić :) co do ostatniej informacji to myślę, że to bardzo wymyślona spekulacja. Jeśli tytuł księcia Edynburga nie trafiłby do Edwarda, to byłby strzał w stopę Karola. Mówi się, że Karol wprowadza dużo zmian odkąd został królem, ale nie sądzę, żeby aż tak mocno sprzeciwił się woli matki. Jak będzie zobaczymy. Na razie cieszmy się nadchodzącym,moim zdaniem najpiękniejszym miesiącem roku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również nie umiem się doczekać relacji na blogu, a co do tytułu książęcego księcia Edynburgu dziwnie to jest jak się nie mylę ( popraw jak się mylę) to Charlotte chyba ma tytuł duchess of Cambridge więc dlaczego Karol miałby nadać jej nowy tytuł zobaczymy może to tylko plotki pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie księżniczka Charlotte jest zależna od tytułu swoich rodziców. To znaczy, że jej obecny tytuł nosi JEJ KRÓLEWSKA WYSOKOŚĆ KSIĘŻNICZKA CHARLOTTE ELIZABETH DIANA Z WALII (wchodzi tu w grę przewaga najważniejszego tytułu więc wątek ,,Cambridge'' zostaje zepchnięty na dalszy plan). Decyzja co do nadania Charlotte tytułu księżnej Edynburga bardziej odnosi się do przyszłych czasów monarchii, czyli Charlotte mogłaby go otrzymać po ukończeniu przez nią pełnoletności. Ale sam fakt pojawiających się kontrowersji na temat tego, że to jednak Edward i Sophie zasługują na takie wyróżnienie (co zresztą się z tym zgadzam) to lepiej, żeby te spekulacje okazały się nieprawdziwe i że jednak król Karol uhonoruje tym tytułem swojego brata i jego żonę :).

   Usuń
  2. Zapomniałam o tym później przypomniałam sobie że tytuł jej poprzedni był Cambridge a obecnie z Walii ale gafa🤭 dzięki za poprawkę. Rzeczywiście lepiej by było żeby to właśnie hrabia Edward oraz jego żona oraz ich dzieci a szczególnie Ludwika dostały ten tytuł. Zobaczymy może to tylko plotki. Pozdrawiam dzięki za poprawkę( sorry że pisane z błędami)

   Usuń
 3. Charlot nie potrzebuję tytułu Edynburga , jasne że za nie długo zapewne jej tata będzie królem i będzie miała swój własny nie kontrowersyjny tytuł...Czy Kate coś zagra na swoim koncercie?Czy Will i dzieci będą tam z nią?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie ma żadnych ,,przecieków'' jeśli chodzi o koncert świąteczny w Westminster Abbey, ale - patrząc rok wstecz - myślę, że księżna szykuje coś specjalnego na to wydarzenie. William będzie na pewno i - patrząc na tegoroczne zaangażowanie dzieci pary książęcej - George i Charlotte także. Nie wiadomo jak będzie w przypadku Louisa, ale zapewne go nie będzie, bo jednak jest jeszcze za mały. Zresztą uroczystości Platynowego Jubileuszu pokazały, że mały książę raczej nie usiedziałby w jednym miejscu ;).

   Usuń