Książę William w walijskim parlamencie + Plan wizyty prezydenta RPA w Wielkiej Brytanii + Wizyta w RAF Coningsby oraz Reading Ukrainian Community Centre + więcej!

niedziela, 20 listopada 2022

 Przez te kilka dni znów pojawiło się dużo informacji na temat księcia i księżnej Walii. Jego Królewska Wysokość udał się do Cardiff, aby odwiedzić siedzibę walijskiego parlamentu, a kilka dni później odwiedził siedzibę RAF Coningsby. Natomiast księżna Kate odwiedziła Centrum Pomocy rodzinom z Ukrainy w jej rodzinnym mieście, Reading. Podano również szczegóły wizyty państwowej prezydenta Republiki Południowej Afryki w Wielkiej Brytanii oraz pogłoski na temat... trzydniowej wizyty Ich Królewskich Wysokości w Stanach Zjednoczonych na początku grudnia. Po więcej szczegółów zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/KensingtonRoyal

Jego Królewska Wysokość został powitany przez Marka Drakeforda (premiera Walii), Andrew RT Daviesa (przywódcę walijskich konserwatystów), Adama Price'a (lidera partii Plaid Cymru), Jane Dodds (liderką Welsh Liberal Democrats) oraz Elin Jones (przewodniczącą sesji plenarnych walijskiego parlamentu). Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej:

Parlament walijski to demokratycznie wybrany organ reprezentujący interesy Walii i jej mieszkańców, powszechnie znany jako Senedd. Budynek został oficjalnie otwarty w 2006 roku przez Jej Królewską Mość Królową w towarzystwie księcia Edynburga, ówczesnego księcia Walii i ówczesnej księżnej Kornwalii. [...] Podczas wizyty w Senedd, książę Walii spotkał się z przedstawicielami walijskiego parlamentu, aby pogłębić zrozumienie spraw i możliwości, które mają wielkie znaczenie dla narodu walijskiego. Jego Królewska Wysokość otrzymał tytuł księcia Walii we wrześniu 2022 roku, po śmierci Jej Królewskiej Mości królowej Elżbiety II i wstąpieniu na tron Karola III, który wcześniej posiadał ten tytuł przez ponad 64 lata.

Embed from Getty Images


Podczas rozmowy z parlamentarzystami, książę William został zapytany o to, jakiej drużynie będzie kibicować w czasie tegorocznego Mundialu w Katarze. Powiedział, że będzie ochoczo obserwować zmagania zarówno angielskiej jak i walijskiej drużyny narodowej.

Embed from Getty Images


Zwieńczeniem tej wizyty było spotkanie z członkami Welsh Youth Parlament - młodymi osobami wiążącymi swoją przyszłość z polityką. Podczas rozmowy, książę dowiedział się więcej na temat tego, czego oczekują młodzi ludzie od polityków oraz o mechanizmach, które powinny być zastosowane, aby ich potrzeby mogły zostać zaspokojone (m.in. omówiono kwestie dotyczące zmian klimatycznych).

Embed from Getty Images


Pałac Kensington na Twitterze:


Filmik z wydarzenia:***********************************************************************************


17 listopada księżna Kate odwiedziła Reading Ukrainian Community Centre, aby spotkać się z ukraińskimi rodzinami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii oraz dowiedzieć się więcej o wsparciu, jakie jest okazywane uciekającym obywatelom tego kraju z powodu toczącej się wojny wywołanej przez prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina.

Embed from Getty Images


Jej Królewska Wysokość został powitana przez przedstawicieli stowarzyszenia... chlebem i solą (dość oryginalny sposób powitania, zdecydowanie nasze klimaty :D). Następnie spotkała się z rodzinami wspieranymi przed Ukrainian Community Centre. Wśród nich była dziewczynka o imieniu Zlata, która pozowała z księżną do zdjęcia.

Embed from Getty Images


Reading Ukrainian Community Centre świadczy swoje usługi rodzinom z Ukrainy, które uciekły od toczącej się wojny. W nim podopieczni mogą poczuć się bezpiecznie poprzez oferowane wsparcie oraz pomoc. Jest to również miejsce spotkań dla obywateli Ukrainy, w którym przygotowywane są posiłki oraz prowadzone są zbiórki. Za każdą przekazaną dotację, kupowane są m.in. koce, żywność czy środki higieniczne.

Embed from Getty Images


Podziękowania Pierwszej Damy Ukrainy, Ołeny Zełenskiej, na wieść o dzisiejszym spotkaniu Jej Królewskiej Wysokości z obywatelami Ukrainy:


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszcz - Max & Co

Sukienka - LK Bennett

Biżuteria - Annoushka/Kiki McDonough

Kopertówka - Jaeger

Szpilki - Gianvito Rossi

Embed from Getty Images


Filmiki z wydarzenia:***********************************************************************************


18 listopada książę William udał się z wizytą do RAF Coningsby - jednej z siedzib należących do Królewskich Sił Powietrznych. Podczas niej zapoznał się z najnowszymi technologiami, które wkrótce zostaną wprowadzone przez brytyjskie wojsko. Na początku dowiedział się więcej o projekcie poświęconym modernizacji wyposażenia usług radarowych kontroli ruchu lotniczego w hrabstwie Lincolnshire (wśród nich znalazły się nowe wyświetlacze radarowe i systemy kontroli).

Embed from Getty Images


Później książę udał się do BAE Systems Typhoon Maintenance Facility. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie RAF:

Kiedy Jego Królewska Wysokość był w TMF, spotkał się z personelem obsługi technicznej i słuchał rozmów na temat technologii transformacyjnych, które są obecnie badane przez Królewskie Siły Powietrzne i BAE Systems. Nowe technologie - jeśli zostaną wprowadzone - umożliwią inteligentniejsze i szybsze udzielanie wsparcia odrzutowcom dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, w tym egzoszkieletom i zestawom rozszerzonej rzeczywistości (AR), co jeszcze bardziej zwiększy szybkość obsługi technicznej samolotów i dostępność pierwszej linii myśliwców Typhoon.

Embed from Getty Images


Pod koniec wizyty, książę Walii dokonał uroczystego otwarcia RAF Coningsby Boxing Club, w którym personel wojskowy mógłby pracować nad swoją kondycją fizyczną poprzez ćwiczenia na sprzętach oraz boks. 

Embed from Getty Images


Jak można było przeczytać na twitterze Pałacu Kensington:

Technologia, która została zaprezentowana w RAF Coningsby pokazuje, jak może wyglądać przyszłość wsparcia odrzutowców, od egzoszkieletów po gogle VR, pomagające zespołowi pracować sposób inteligentniejszy i szybszy. Wspaniale jest zobaczyć niektóre z tych rzeczy w akcji i spotkać pracowników i ich rodziny w sercu społeczności Królewskich Sił Powietrznych. 


Nie obyło się bez spotkania z mieszkańcami:

Embed from Getty Images


Filmik z wydarzenia:***********************************************************************************


15 listopada w Zamku Windsor odbyło się przyjęcie związane z Platynowym Jubileuszem królowej Elżbiety II, który był obchodzony w czerwcu tego roku. Na nim byli obecni członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej (z królem Karolem na czele - jako gospodarzem wydarzenia), w tym książę William i księżna Kare! Do tej pory nie pojawiły się żadne zdjęcia.


***********************************************************************************


16 listopada Pałac Buckingham wydał oświadczenie związane ze zbliżającą się wizytą państwową prezydenta Republiki Południowej Afryki, Cyrila Ramaphosa, w Wielkiej Brytanii. Ma się ona odbyć w dniach 22-23 listopada. Pierwszego dnia swoją kluczową rolę odegrają także książę i księżna Walii. Oto terminarz z wydarzeniami, w których para książęca będzie uczestniczyć:


22 listopada:

- Powitanie prezydenta Republiki Południowej Afryki w Corinthia Hotel przez księcia i księżną Walii

- Przyjazd do Horse Guards Parade, gdzie prezydent otrzyma oficjalne powitanie z udziałem brytyjskich żołnierzy (udział księcia i księżnej Walii)

- Bankiet w Pałacu Buckingham na cześć prezydenta Republiki Południowej Afryki (udział księcia i księżnej Walii - długa suknia i tiara!)


Buckingham Palace

Nie wiem jak wy ale ja nie mogę się doczekać zobaczyć księżną Walii w długiej, balowej sukni.


***********************************************************************************


Zestawienie prywatnych wyjść księcia i księżnej Walii:


16 listopada - Spotkanie związane z działalnością na rzecz wczesnego dzieciństwa (księżna Kate)


17 listopada - Przyjęcie związane z The Royal Foundation w Coutts and Company (książę William i księżna Kate)


***********************************************************************************


A na koniec kolejne, dobre informacje - tym razem dotyczące podróży pary książęcej do Stanów Zjednoczonych na początku grudnia! Jak informuje strona internetowa The Times, para książęca zawita do tegoż kraju trzy dni wcześniej przed rozpoczęciem ceremonii wręczenia nagród The Earthshot Prize (czyli 30 listopada). W opublikowanym artykule jest napisane, że w ciągu tych kilku dni Kate i William odbędą jeszcze oficjalne wyjścia związane ze sportem, technologią, młodymi ludźmi, zmianami klimatu oraz wczesnym dzieciństwem. Więcej szczegółów nie podano.


Jak widać, zapowiada się pracowity koniec roku! ;)


1 komentarz

  1. Kate pięknie wyglądała i to powitanie chlebem i solą nasz klimat😉 nowe opowiadanie na blogu ( poniżej link Nie można iść przez życie kilkoma ścieżkami równocześnie ) pozdrawiam 🐱

    OdpowiedzUsuń