Księżna Kate na meczu rugby + Ogłoszenie finalistów tegorocznego The Earthshot Prize! + Data nabożeństwa kolędowego organizowanego przez księżną Walii!

sobota, 5 listopada 2022

 Co chwila pojawiają się kolejne informacje na temat księcia i księżnej Walii! Dziś Jej Królewska Wysokość - jako patronka Rugby Football League - udała się na stadion w Wigan, aby zobaczyć mecz ćwierćfinałowy z udziałem męskich drużyn rugby. Ponadto ogłoszono datę kolejnego nabożeństwa kolędowego w Westminster Abbey, za którego organizację odpowiada księżna Kate. Z kolei u księcia Williama nowe szczegóły dotyczące The Earthshot Prize, a dokładnie - kto ma szansę zdobyć tegoroczną nagrodę na rzecz ochrony klimatu. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/RLWC2021

Pojedynek rugby został rozegrany przez drużynę Anglii i Papui-Nowej Gwinei. Jego nagrodą było przejście do kolejnego etapu rozgrywek Pucharu Świata. Jak można przeczytać w wydanym oświadczeniu Pałacu Kensington:

The Rugby League World Cup 2021 (RLWC2021) to przełomowy moment w historii turnieju, kiedy to po raz pierwszy obok siebie rozgrywane są zawody Pucharu Świata mężczyzn, kobiet i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Turniej będzie również najbardziej widocznym wydarzeniem Rugby League w historii, a wszystkie 61 meczów w udziałem mężczyzn, kobiet i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich będzie transmitowanych na żywo na kanale BBC.

Embed from Getty Images


Tuż przed rozpoczęciem meczu, księżna spotkała się z przedstawicielami grup, które odegrały kluczową rolę w realizacji specjalnego programu społecznego RLWC2021. Jak jest napisane w oświadczeniu Pałacu Kensington:

Program - rozpoczęty w 2018 roku - ma na celu wywarcie namacalnego, pozytywnego wpływu na lokalne społeczności, skupiając się przede wszystkim na miastach-gospodarzach turnieju. W ciągu ostatnich czterech lat, w ramach programu, przeznaczono ponad 25 milionów funtów na zwalczanie nierówności, zwiększanie możliwości dostępu do wzięcia udziału w Rugby League dla osób pochodzących ze wszystkich środowisk i promowanie pozytywnego dobrostanu psychicznego.


Jej Królewska Wysokość również porozmawiała z członkiniami kobiecej drużyny rugby oraz z ich trenerem, Craigiem Richardsem. W czasie prowadzonej dyskusji, księżna Walii poruszyła kwestię kobiet w sporcie oraz jaki wpływ mają kobiece drużyny narodowe z różnych dyscyplin sportu na przyszłe pokolenia dziewcząt, które chcą wiązać swoją przyszłość ze sportem.

Embed from Getty Images


Poprzedzając sportową rywalizację drużyn Anglii i Papui Nowej Gwinei, na stadionie odbyła się minuta ciszy z okazji przypadającego Movember Mental Health Fitness Match Day. Ma on na celu zwalczać szkodliwy wpływ milczenia na zdrowie psychiczne mężczyzn, gdy na całym świecie - jak pokazują wyniki badań - co minutę, mężczyzna traci swoje życie na skutek podjętej przez niego próby samobójczej.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Księżna Kate z Jodie Cunningham oraz Emily Rudge - reprezentantami kobiecej drużyny narodowej w rugby:


Ostatecznie Anglia pokonała swoich rywali z wynikiem 46:6.


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszczyk - Alexander McQueen

Golf - Kiltane

Spódnica - Boden

Biżuteria - Annoushka/Kiki McDonough


Filmiki:
***********************************************************************************


Pałac Kensington oficjalnie potwierdził, że 15 grudnia w Westminster Abbey odbędzie się nabożeństwo kolędowe, którego organizatorką jest księżna Kate! Do oficjalnego ogłoszenia dołączono krótki filmik z ilustracją ukazującą Opactwo, ludzi idących w jego kierunku oraz ... misie Paddington! Autorką tego obrazka jest Aurelie Baudry Palmer, która napisała na Instagramie:

Właśnie miałam zaszczyt i ogromny przywilej zilustrowania zaproszenia na nabożeństwo świąteczne w Opactwie Westminsterskim w imieniu Pałacu Kensington. To niesamowity zaszczyt być częścią tego wydarzenia i jestem głęboko wdzięczna całemu zespołowi, który pomógł mi to wszystko złączyć w całość.


Jak zostało podane w oświadczeniu Pałacu Kensington:

Nabożeństwo kolędowe, organizowane przez księżną Walii i wspierane przez The Royal Foundation, będzie celebrować i prezentować radość, jaką może przynieść ludzka więź; nawiązywanie przyjaźni i umacnianie społeczności; tworzenie spuścizny pokory i życzliwości, a także zapewnienie ulgi i komfortu w trudnych chwilach spowodowanych stratą bliskich osób. Nabożeństwo połączy zarówno elementy tradycyjne jak i nowoczesne, docierając do osób wszystkich wyznań oraz ateistów. Tegoroczne nabożeństwo, w której wezmą udział członkowie rodziny królewskiej, będzie również hołdem dla Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II i jej wartości, które prezentowała przez całe swoje życie, w tym empatię, współczucie i okazywanie wsparcia dla innych. [...]


Nie wiem jak wy, ale ja już nie mogę się doczekać! ;)


**********************************************************************************


A teraz czas na zaprezentowanie finalistów tegorocznego The Earthshot Prize, które odbędzie się 2 grudnia tego roku w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych! Tak prezentuje się filmik z udziałem księcia Williama oraz organizacji/firm, które zostały zakwalifikowane do finału ceremonii wręczenia naród:


FINALIŚCI TEGOROCZNEGO THE EARTHSHOT PRIZE


Kategoria Fix Our Climate:


44.01 (Oman) - jej celem jest trwałe usunięcie dwutlenku węgla poprzez jego mineralizację w perydotycie (skale często występującej w Omanie). Pierwszy projekt 44.01 będzie zawierał mineralizowanie 1000 ton dwutlenku węgla.


earthshotprize.org

Lanzatech (Stany Zjednoczone) - jest to technologia fermentacji gazowej, która wychwytuje zanieczyszczenia (m.in. odpady przemysłowe, komunalne i rolnicze) i zamienia je w duże ilości pożytecznych materiałów, przy jednoczesnym zachowaniu paliw kopalnych w ziemi.


earthshotprize.org

Low Carbon Materials (Wielka Brytania) - jest to firma zajmująca się produkcją materiałów budowlanych w sposób ekologiczny. Obecnie wprowadzany jest nowy zamiennik węgla, który jest głównym składnikiem betonu.


earthshotprize.org

Kategoria Clean Our Air:


AMPD Enertainer (Hong Kong, Chiny) - jej założycielem jest Brandon Ng; jej zadaniem jest produkowanie tzw. enertainerów czyli elektrycznych akumulatorowych systemów magazynowania energii, które mają swoje zastosowanie w zasilaniu placów budowy, bez konieczności wykorzystywania paliw kopalnych.


earthshotprize.org

Mukuru Clean Stoves (Kenia) - jej zadaniem jest wykorzystywanie przetworzonej biomasy wykonanej z węgla drzewnego, drewna i trzciny cukrowej do ocieplania domów i przygotowywania posiłków. Wtedy spalanie jest czystsze, powodując 90% mniej zanieczyszczeń niż otwarty ogień i 70% mniej niż tradycyjna kuchenka.


earthshotprize.org

Roam (Kenia) - jest to firma założona w 2017 roku, której celem jest stworzenie pojazdów elektrycznych w Afryce; obecnie produkowane są motocykle i autobusy przeznaczone do komunikacji miejskiej w celu wyeliminowania dwutlenku węgla emitowanego przez tradycyjne środki transportu.


earthshotprize.org


Kategoria Build a Waste-Free World:


City of Amsterdam, Circular Economy (Niderlandy) - w 2020 roku miasto Amsterdam jako pierwsze przystąpiło do budowy gospodarki w postaci eliminowania odpadów w trzech obszarach: żywności, przedmiotów użytecznych czy materiałów stosowanych w budownictwie. Do 2030 roku miasto zmniejszy zużycie nowych surowców o połowę.


earthshotprize.org

Notpla (Wielka Brytania) - firma założona przez Pierre'a Pasliera oraz Rodrigo Garcię Gonzaleza; w niej produkowany jest plastik składający się z wodorostów oraz roślin; ten rodzaj plastiku wyróżnia się pod względem naturalności oraz biodegradowalności; może on mieć swoje zastosowanie w tworzeniu produktów opakowaniowych czy produkcji papieru w przemyśle kosmetycznym.


earthshotprize.org

Fleather (Indie) - firma zajmująca się wyeliminowaniem kwiatowych odpadów znajdujących się w rzece Ganges, a wykorzystaniem ich do produkcji kadzideł. Dzięki tej działalności, w fabryce stworzono możliwości zatrudnienia dla zmarginalizowanej społeczności, a przede wszystkim - oczyszczono rzekę Ganges od pestycydów znajdujących się w kwiatach.


earthshotprize.org

Kategoria Project and Restore Nature:


Desert Agricultural Transformation (Chiny) - jej założyciel, profesor Yi Zhijian, oraz jego zespół stworzyli tzw. ,,pustynną glebę'' zamieniającą tereny pustynne w pola uprawne; polega na wykonaniu specjalnej mieszaniny składającej się z wody i piasku, którą następnie nakłada się na powierzchnię pustyni, nadając jej takie same właściwości fizyczne i ekologiczne jak zwykła gleba.


earthshotprize.org

Hutan (Malezja) - organizacja zajmująca się badaniami i ochroną przyrody, która umożliwia lokalnej społeczności ochronę jej wyjątkowego dziedzictwa naturalnego jakimi są lasy znajdujące się na wyspie Borneo. Obecnie prowadzone są działania na rzecz przyrody w postaci stworzenia specjalnych korytarzy dla dzikich zwierząt i ponownego zalesiania zdegradowanych obszarów, zapewniając bezpieczne przejście, pożywienie i schronienie dla orangutanów i innych gatunków zamieszkujących malezyjskie lasy.


earthshotprize.org

Kheyti (Indie) - jest to indyjski startup, w którym opracowano rozwiązanie umożliwiające wsparcie lokalnych rolników produkujących żywność. Zostało stworzone tzw. Greenhouse-in-a-Box, które zapewnia schronienie uprawianych roślin, warzyw i owoców przed nieprzewidywalnymi żywiołami i niszczycielskimi szkodnikami.


earthshotprize.org


Kategoria Revive Our Oceans:


Indigenous Women of the Great Barrier Reef (Australia) - zaangażowanie rdzennych kobiet zamieszkujących tereny Wielkiej Rafy Koralowej; polega na łączeniu wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenia, a także zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań czyli dronów monitorujących zmiany koralowców, pożary lasów czy degradację gleby; przy większym wsparciu, kobiety-strażniczki przyrody mogłyby rozszerzyć swoją działalność od Hawajów aż po Nepal i Tanzanię.


earthshotprize.org

The Great Bubble Barrier (Niderlandy) - jej celem było opracowanie sposobu powstrzymania gromadzącego się plastiku w wodzie; ta technologia polega na pompowaniu powietrza przez perforowaną rurę umieszczoną na dnie rzeki oraz tworzeniu tzw. kurtyny z bąbelków, aby plastik mógł wypłynąć na powierzchnię i zostać umieszczony w systemie zbierania odpadów.


earthshotprize.org

SeaForester (Portugalia) - stosowane są pomysłowe rozwiązania w celu zachowania ciągłości rozprzestrzeniania się wodorostów; tworzone są tzw. zarodniki wodorostów, które są wysiewane w postaci małych kamieni, aby następnie wrzucić je do wody. Dzięki temu procesowi, kamienie przyczepiają się do rafy, a wodorosty rosną i rozmnażają się.


earthshotprize.org

Ponadto podano już miejsce zorganizowania gali. Odbędzie się ona w MGM Music Hall w Fenway.


Także - jak widzicie - zapowiada się ciekawa końcówka 2022 roku! :D


2 komentarze

 1. Czy chodza sluchy juz,kto pojawi sie na koncercie czy Karol,kuzyni Williama czy rodzina Kate moze trojka ich dzieci?
  W ub.roku Kate grala sama utwor czy teraz tez cos podobnego jest planowane?Jakas od Kate cegielka??
  Milego dnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że - ze względu na bardziej donioślejszy charakter wydarzenia czyli upamiętnienia życia królowej Elżbiety - możemy się spodziewać większej ilości osób z rodziny królewskiej, w tym króla Karola. Jeśli chodzi o dzieci - również patrząc na ich aktywność w ciągu tego roku - to myślę, że na nabożeństwie pojawi się George i Charlotte. Co do Louisa to ciężko stwierdzić, bo wydaje się bardzo charakterny i zastanawiałabym się nad tym, czy by tam wytrzymał siedząc w jednym miejscu ;). Na pewno będzie najbliższa rodzina Kate. A co do występu księżnej - być może będzie miała miejsce jakaś niespodzianka w jej wykonaniu. Faktycznie to może być kolejna gra na pianinie albo jeszcze coś innego. W końcu jest organizatorką więc raczej powinna coś pokazać tak od siebie, coś indywidualnego. Zobaczymy w grudniu. Również życzę miłego dnia, pozdrawiam :D.

   Usuń