Platynowy Jubileusz Królowej Elżbiety II - Dzień IV (Podsumowanie) #PlatinumJubilee

wtorek, 7 czerwca 2022

 Czwarty dzień obchodów 70-lecia panowania królowej Elżbiety na tronie Zjednoczonego Królestwa upłynął pod względem imprez ulicznych oraz przyjęć organizowanych przez mieszkańców Wielkiej Brytanii. Na nich pojawili się książę Karol i księżna Camilla oraz książę William i księżna Kate (Londyn), a także hrabia i hrabina Wessex (Windsor). Oprócz tego można było podziwiać słynną paradę Platinum Jubilee Pageant ukazującą lata życia brytyjskiej monarchini, począwszy od czasu koronacji aż po czasy teraźniejsze. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/BorisJohnson

W godzinach przedpołudniowych, Pałac Kensington opublikował krótki filmik z udziałem księżnej Kate, księcia George'a, księżniczki Charlotte oraz księcia Louisa. Jak się okazało, razem przygotowali babeczki, które zostały podarowane mieszkańcom miasta Cardiff, aby mogli je skosztować podczas Big Jubilee Lunch. Słodkie wypieki zostały dostarczone podczas wizyty księcia i księżnej Cambridge z dziećmi w Walii, która miała miejsce 4 czerwca.


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

(ta stylizacja nie zostanie uwzględniona w głosowaniu na najlepszą stylizację miesiąca)

Bluzka - Brora

Naszyjnik - Auree


Na Big Jubilee Lunch byli również obecni członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. W Londynie na jednym z przyjęć pojawili się książę Karol oraz księżna Camilla. Królewscy goście mieli okazję skosztować ciast, ciasteczek i innych wyrobów cukierniczych, a następnie wznieść toast za tegoroczną jubilatkę, królową Elżbietę II!


Natomiast na Long Walk przy Zamku Windsor pojawił się książę Edward ze swoją żoną, hrabiną Sophie. Również porozmawiali z mieszkańcami oraz celebrowali obchody Platynowego Jubileuszu.


Natomiast książę i księżna Cambridge zrobili niespodziankę mieszkańcom Londynu pojawiając się na imprezie ulicznej z okazji Big Jubilee Lunch w Notting Hill. Tam Ich Królewskie Wysokości mieli okazję porozmawiać z zebranymi osobami oraz zrobić z nimi selfie.


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Sukienka - Alessandra Rich

Szpilki - Jimmy Choo

Kolczyki - Maria Black


Filmik:


Ostatnim punktem obchodów związanych z 70-leciem panowania królowej Elżbiety II była parada Platinum Jubilee Pageant. Podczas niej mogliśmy podziwiać m.in. zabytkowe modele samochodów, duże figury oraz autobusy tematyczne związane z danym okresem Elżbiety II jako królowej - począwszy od lat 50. do dzisiaj. Korowód został stworzony z myślą połączenia sztuki ulicznej, teatru, muzyki, cyrku, karnawału i kostiumów, aby uczcić służbę Jej Królewskiej Mości, jej zamiłowanie do natury i ochrony środowiska, a także oddanie krajom należącym do Wspólnoty Narodów.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Tak prezentowała się trasa przejazdu:Jedną z największych atrakcji parady były słynny powóz Gold State Coach. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Royal Collection Trust:

Pozłacana złotem, zaprzęgnięta w osiem koni. Zaprojektowana przez Williama Chambersa (1723-1796) i wykonana przez Samuela Butlera; pomalowana przez Giovanniego Ciprianiego (1727-1785) i bogato rzeźbioną przez rzeźbiarza Josepha Wiltona (1722-1785), pozłacaną przez złotnika Henry'ego Pujolasa oraz George'a Coyte'a. Trzy cherubiny na dachu (reprezentujące Anglię, Irlandię i Szkocję) wspierają Koronę i cztery trytony, po jednym na każdym rogu (reprezentujące imperialną potęgę Wielkiej Brytanii). [...] Wnętrze powozu zostało wyłożone i wytapicerowane aksamitem i satyną.

Na tylnych oknach powozu można było zobaczyć hologram królowej Elżbiety II machającej w stronę zebranego tłumu.

Embed from Getty Images


Byli obecni również żołnierze Brytyjskich Sił Zbrojnych składającej się z Królewskiej Marynarki Wojennej, wojsk lądowych British Army oraz Sił Powietrznych Royal Air Force (którzy w ostatniej chwili odwołali pokaz lotniczy Red Arrows z powodu złych warunków pogodowych). Można było również zobaczyć marsz Gwardii Irlandzkiej oraz wojsk z krajów należących do Wspólnoty Narodów. Były również eksponaty przedstawiające królową Elżbietę m.in. rzeźba oraz balon ;).

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej podziwiali paradę z loży królewskiej - tej samej, z której śpiewali znane piosenki podczas koncertu Platinum Party at the Palace pod Pałacem Buckingham. Poniżej kilka perełek, również związanych z bohaterem tegorocznych uroczystości - księcia Louisa ;):

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


A teraz czas na filmiki:


Księżniczka Charlotte i Lena Tindall:


Był też słodki poczęstunek dla najmłodszego pokolenia Windsorów:


Natomiast książę Louis nie potrafił się zdecydować, gdzie usiąść. Na początku przebywał u taty na kolanach, a następnie powędrował do dziadka, księcia Karola.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Po zakończeniu parady, nadszedł czas na występ muzyczny. Na scenie pod Pałacem Buckingham zjawił się Ed Sheeran, który wykonał piosenkę ,,Perfect''. Jak wspomniał brytyjski artysta, ten utwór był dedykowany królowej Elżbiecie i zmarłemu księciu Filipowi.

Embed from Getty Images


Filmik z występu:Potem na balkonie Pałacu Buckingham pojawiła się królowa Elżbieta w towarzystwie księcia Karola, księżnej Camilli, księcia Williama, księżnej Kate, księcia George'a, księżniczki Charlotte oraz księcia Louisa. Razem pozdrowili zgromadzony tłum, aby następnie odśpiewać hymn ,,God Save the Queen'' - na znak zakończenia obchodów Platynowego Jubileuszu.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Jak można zobaczyć na poniższych zdjęciach, królowa była bardzo wzruszona tegorocznymi uroczystościami:

Embed from Getty Images


Nie obyło się również bez śmiesznej sytuacji z udziałem księcia George'a i księżniczki Charlotte:


Nawiązując jeszcze do odwołanych pokazów lotniczych RAF - mieszkańcy Wielkiej Brytanii znaleźli inne, kreatywne rozwiązanie tegoż problemu ;).


Pojawiły się również filmiki zza kulis Platinum Jubilee Pageant:


A poniżej idealne podsumowanie zachowania księcia Louisa:CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Sukienka - Stella McCartney

Kopertówka - Emmy London


tiktok.com/poizdwoman

Filmiki z The Royal Channel:

Transmisję z całego wydarzenia możecie obejrzeć poniżej:


Po zakończeniu oficjalnych obchodów Platynowego Jubileuszu, królowa Elżbieta wydała oświadczenie, w którym można przeczytać:

Jeśli mogłabym określić uczczenie 70 lat jako Waszej królowej - nie ma żadnego przewodnika, którym mogłabym się kierować. To jest naprawdę pierwszy raz. Ale byłam pokorna i głęboko poruszona, że tak wielu ludzi wyszło na ulicę, aby świętować mój Platynowy Jubileusz. Chociaż nie byłam osobiście na każdym wydarzeniu, moje serce było obecne z Wami wszystkimi; i pozostaję oddana służeniu Wam najlepiej, jak potrafię, wspierana przez moją rodzinę. Zainspirowała mnie życzliwość, radość i pokrewieństwo, które były tak widoczne w ostatnim dniu i mam nadzieję, że to odnowi poczucie wspólnoty, które będzie odczuwalne przez wiele lat. Serdecznie dziękuję Wam za życzenia i za rolę, jaką wszyscy odegraliście w tych radosnych obchodach.

Elizabeth R


Śladem brytyjskiej monarchini podążyli również książę i księżna Cambridge:

Co za fantastyczny weekend świętowania. Widok ludzi z całego kraju spotykających się ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi i bliskimi był niezwykle wyjątkowy.


Dziękujemy wszystkim, którzy okazali swoją wdzięczność królowej oraz jej inspirujących 70 lat przywództwa. Od tłumów w The Mall po społeczności organizujące imprezy uliczne w całym kraju, mamy nadzieję, że to dla Was będzie niezapomniany weekend.


Wszyscy świetnie się bawiliśmy, szczególnie Louis... W&C


A teraz sobie pozwolę na krótkie podsumowanie z tych czterech dni. Po tych wszystkich cudownych, pięknie zaaranżowanych uroczystościach, jeszcze bardziej się upewniłam, że nie wyobrażam sobie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej bez królowej Elżbiety. Tak jak wspomniał książę Karol w swoim przemówieniu na koncercie Platinum Party at the Palace - ona jest chodzącą historią. W końcu przeżyła aż 14 prezydentów Stanów Zjednoczonych! Nie ukrywam, że te wydarzenia bardzo mnie wzruszyły, a w szczególności te słynne wyjście na balkon Pałacu Buckingham. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że już raczej kolejnego jubileuszu się nie doczekamy i że pewna era powoli się kończy ale warto się cieszyć tym, co jest tu i teraz. Życzę królowej 200 lat w zdrowiu, szczęściu, pociechy z rodziny oraz - przede wszystkim - kontynuowania wiernej służby narodowi brytyjskiemu jak i krajom Wspólnoty Narodów.

Embed from Getty Images


GOD SAVE THE QUEEN!


2 komentarze

 1. Ogolnie udany jubileusz.Bylo powaznie ,refleksyjnie ,wesolo,rodzinnie.
  Szkoda ze Harry nie byl nigdzie poza nabozenstwem..jakos to mi nie wrozy dobrych relacji z rodzina..Wyszlo ze przyjechal ,by bylo ze byl i tyle..
  Super pokazali sie Kate i William z dziećmi.Widać,ze sa zżyci z reszta rodziny ,dzieciaki tez.Dobrze,ze pokazuja taka normalnosc jak w roznych sytuacjach , pokazali ze sa rodzicami jak i kazdy przecietny czlowiek.
  Widac ,ze krolowa jest duma z wnuczat,i tego jak K&W ja reprezentuja i wychowuja dzieciaki.Moje ulubione ujecie to ,to z balkonu gdy Kate i Krolowa otoczone rodzina ,wymieniaja spojrzenia -symbol taki ze krolowabpatrzy z radoscia i duna w przyszlośc swojego rodu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe uroczystości jestem pod wrażeniem jak świetnie udało się to zorganizować
  Najbardziej podobał mi się filmik królowej z Paddingtonem brawa za ogromne poczucie humoru i dystans do siebie

  OdpowiedzUsuń