Platynowy Jubileusz Królowej Elżbiety II - Dzień I (Podsumowanie) #PlatinumJubilee

czwartek, 2 czerwca 2022

 Za nami pierwszy dzień obchodów Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II! Plan na 2 czerwca prezentował się następująco: Trooping The Colour (parada wojskowa z udziałem batalionu Gwardii Irlandzkiej oraz podziwianie pokazu lotniczego śmigłowców i myśliwców Royal Air Force) oraz Platinum Jubilee Beacons (ceremonia zapalenia latarni oraz pokazy świetlne, które odbyły się na terenie Zjednoczonego Królestwa). Był to niezwykły dzień bowiem mogliśmy podziwiać trójkę dzieci księcia i księżnej Cambridge w jednym z królewskich powozów. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/RoyalFamily

Zacznijmy najpierw od oficjalnego zdjęcia królowej Elżbiety opublikowanego 1 czerwca. Fotografia została wykonana w jednej z komnat Zamku Windsor. Za obiektywem aparatu stał Ranald Mackechnie. Do niej dołączona została krótka wiadomość brytyjskiej monarchini tuż przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości:

Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w jednoczenie społeczeństwa, rodzin, sąsiadów i przyjaciół z okazji mojego Platynowego Jubileuszu w Wielkiej Brytanii jak i w całej Wspólnocie. Wiem, że z tej wyjątkowej okazji powstanie wiele szczęśliwych wspomnień. Nadal inspiruje mnie okazywana mi dobra wola i mam nadzieję, że te nadchodzące dni będą okazją do zastanowienia się nad wszystkim, co zostało osiągnięte w ciągu ostatnich 70 lat, gdy patrzymy w przyszłość z wielką pewnością i entuzjazmem.

Elizabeth R


Trooping The Colour jest wydarzeniem organizowanym co roku z okazji urodzin królowej. W tym roku miały nieco donioślejszą atmosferę ze względu na 70-lecie jej panowania. W obchodach wzięło udział 1500 żołnierzy (w tym 1. Batalion Gwardii Irlandzkiej, których nowe kolory zaprezentował książę William w dniu 17 maja), 250 koni, 400 muzyków oraz 70 samolotów w pokazie lotniczym. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 brytyjskiego czasu.

Embed from Getty Images


Parada wojskowa składała się z marszu prowadzącego z Pałacu Buckingham na Plac Defilad, gdzie odbyły się główne obchody. Spod królewskiej rezydencji wyjechały trzy królewskie powozy, w których znajdowali się:

Pierwszy powóz - księżna Camilla, księżna Kate, książę George, księżniczka Charlotte oraz książę Louis (był to debiut książęcego rodzeństwa):

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Drugi powóz - książę Edward, hrabina Sophie, lady Louise oraz wicehrabia James:

Embed from Getty Images


Trzeci powóz - książę i księżna Gloucester oraz Sir Timothy Laurence:

Embed from Getty Images


W Internecie pojawił się filmik jak George, Charlotte i Louis machają w stronę swojego taty, księcia Williama podczas wyjazdu powozów z dziedzińca Pałacu Buckingham.


Księżniczka Charlotte zaglądająca do torebki księżnej Camilli:


A tutaj Charlotte zakłócająca machanie księcia Louisa ;):


W trakcie wjazdu na teren Placu Defilad można było zauważyć uroczy moment, kiedy trójka pociech księcia i księżnej Cambridge skinęła głową. To był jeden z najbardziej uroczych momentów dnia.

Embed from Getty Images


Natomiast konno przybyli na miejsce: książę Karol (który przewodniczył paradzie), księżniczka Anna oraz książę William (ubrany w mundur Gwardii Irlandzkiej).

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Uroczystości na Placu Defilad obejmowały przegląd zebranych wojsk (którego - w imieniu królowej Elżbiety - dokonał książę Karol) oraz zaprezentowanie nowego sztandaru wojska Irish Guards. Pozostali członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej obserwowali wydarzenia z balkonu Horse Guards Parade. Co chwila można było zobaczyć najmłodsze pokolenie Windsorów, w tym księcia Louisa, który zasalutował w stronę żołnierzy, a następnie wraz z Leną Tindall (córką Zary i Micka) szukał swojego taty, księcia Williama.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Następnie wojsko brytyjskie jak i członkowie rodziny królewskiej  ponownie udali się w stronę Pałacu Buckingham, gdzie na balkonie czekała jubilatka - królowa Elżbieta II wraz ze swoim kuzynem, księciem Kentu.

Embed from Getty Images


Spod wieży Tower oddano 124 salwy armatnie na cześć królowej.


O godzinie 13:00 brytyjskiego czasu królowa Elżbieta oraz pracujący członkowie rodziny królewskiej pojawili się na balkonie Pałacu aby podziwiać pokaz lotniczy w wykonaniu Royal Air Force. Największe wrażenie zrobił szyk samolotów tworzących cyfrę ,,70'' czyli tyle lat ile brytyjska monarchini panuje na tronie. Na niebie również można było podziwiać barwy flagi Wielkiej Brytanii: biały, niebieski i czerwony.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Widok z lotu ptaka:


Na koniec odśpiewano hymn ,,God Save The Queen''.

Embed from Getty Images


Jeśli można by było wybierać bohatera dzisiejszego dnia, zdecydowanie stawiałabym na księcia Louisa. Jego mimika mówiła wszystko, a krótka pogawędka ze swoją prababcią - bezcenna ;).

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszczyk/sukienka - Alexander McQueen

Toczek - Philip Treacy

Biżuteria - kolekcja księżnej Diany

Embed from Getty Images


Filmiki od Pałacu Buckingham:


Natomiast transmisję z tego wydarzenia można obejrzeć poniżej:Kolejnym punktem dzisiejszych obchodów były słynne Platinum Jubilee Beacons czyli ceremonia zapalenia latarni na znak uczczenia rocznicy panowania brytyjskiej monarchini. Królowa Elżbieta była obecna na uroczystościach na Zamku Windsor, natomiast pod Pałacem Buckingham był obecny jej wnuk, książę William.

Embed from Getty Images


Książę Cambridge miał okazję porozmawiać z organizatorami pokazu świateł.

Embed from Getty Images


Zapalenie latarni i słynny pokaz świateł rozpoczął się od wciśnięcia przycisku przez królową Elżbietę, uruchamiając tzw. ,,łańcuch świetlny''. Następnie przy Pałacu Buckingham zapaliło się tzw. ,,Drzewo Drzew'' - rzeźba mierząca 21 metrów, która została wykonana z 350 innych, mniejszych drzew. W międzyczasie odbył się występ muzyczny Gregory'ego Portera oraz London Community Gospel z utworem ,,A Life Lived with Grace''.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Pałac Buckingham został oświetlony zdjęciami królowej Elżbiety na przestrzeni lat swojego życia:

Embed from Getty Images


Jak można było przeczytać na oficjalnej stronie Pałacu Buckingham:

W Wielkiej Brytanii, na wyspach Normandzkich, na wyspie Man i na innych brytyjskich terytoriach zamorskich zapalono ponad 1500 latarni, kontynuując wielką tradycję z okazji obchodów królewskich jubileuszy, ślubów i koronacji.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Jego Królewska Wysokość miał okazję porozmawiać z uczestnikami Platinum Jubilee Beacons oraz dziećmi wspierającymi organizację The Queen's Green Canopy zajmującą się sadzeniem drzew.

Embed from Getty Images


Transmisję możecie obejrzeć poniżej:Wiadomość z Pałacu Kensington na koniec dnia:


To był wspaniały dzień i wzruszające uroczystości! Cieszę się, że mogliśmy zobaczyć dzieci księcia i księżnej Cambridge, które czynnie brały udział w obchodach Platynowego Jubileuszu. Niedługo zabiorę się za podsumowanie drugiego dnia. Chciałabym również poinformować, że poprowadzę Live Bloga z koncertu Platinum at the Palace, które odbędzie się przed Pałacem Buckingham (start o godzinie 20:00).

Na koniec zostawiam Was z Mike'm Tindallem i jego stylizacją ;):


Do następnego posta! ;)

Prześlij komentarz