Dzień Wspólnoty Narodów - nabożeństwo w Opactwie Westminsterskim + więcej!

poniedziałek, 14 marca 2022

 Dziś obchodzony jest Dzień Wspólnoty Narodów. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim. W tym roku królową reprezentował książę Walii, a z pozostałych członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej mogliśmy zobaczyć księżnę Camillę, księcia i księżnę Cambridge oraz księżniczkę Alexandrę. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/RoyalFamily


Jak można przeczytać na stronie Pałacu Buckingham:

Nabożeństwo jest pierwszym, osobistym spotkaniem Wspólnoty Narodów od początku pandemii oraz będzie odzwierciedlać Platynowy Rok Jubileuszowy Jej Królewskiej Mości, ze szczególnym naciskiem na rolę, jaką służba odgrywa w życiu ludzi i społeczności w całej Wspólnocie.
Embed from Getty Images


Wspólnota Narodów jest stowarzyszeniem zrzeszającym 54 kraje świata. W jego skład wchodzą (podział według kontynentów):

 • Europa: Wielka Brytania, Cypr, Malta
 • Ameryka Północna: Kanada, Jamajka, Trynidad i Tobago, Barbados, Bahamy, Grenada, Dominika, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Antigua i Barbuda, Belize, Saint Kitts i Nevis
 • Ameryka Południowa: Gujana
 • Afryka: Republika Południowej Afryki, Ghana, Nigeria, Sierra Leone, Uganda, Kenia, Tanzania, Malawi, Zambia, Gambia, Botswana, Lesotho, Mauritius, Eswatini, Seszele, Namibia, Mozambik, Kamerun, Rwanda
 • Azja: Indie, Pakistan, Sri Lanka, Malezja, Singapur, Bangladesz, Brunei, Malediwy
 • Australia i Oceania: Australia, Nowa Zelandia, Samoa, Tonga, Fidżi, Papua-Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Tuvalu, Kiribati, Vanuatu, Nauru

Głową Wspólnoty Narodów jest obecnie królowa Elżbieta II, a tegorocznym tematem Dnia Wspólnoty Narodów jest Delivering a Common Future czyli połączenie swoich sił w osiągnięciu własnych celów m.in ochrona zasobów naturalnych oraz wspieranie młodych ludzi.

Embed from Getty Images


Tak wyglądał tweet Pałacu Kensington z okazji dzisiejszego dnia:


Książę i księżna Cambridge przybyli na miejsce około dziesięć minut przed rozpoczęciem uroczystości. Powitała ich The Melodians Steel Orchestra z piosenką Eda Sheerana Thinking Out Loud. Następnie, po przybyciu wszystkich ważnych osobistości, rozpoczęła się procesja, w której wzięli udział osoby duchowne jak i członkowie rodziny królewskiej. 

Embed from Getty Images


Dziekan Westminsteru, David Hoyle powiedział: Zebraliśmy się w tym domu modlitwy jak i miejscu koronacji, aby powierzyć nasze wspólne życie jako ludu Bożego i świętować jako Wspólnota Narodów. Natomiast arcybiskup Yorku oraz prymas Anglii, Lord Sentamu wyznał, że wierni przywódcy historii to Ci, którzy patrzą na taki świat, jaki mógłby być.

Embed from Getty Images


Podczas nabożeństwa swoją refleksję wygłosiła Elizabeth Kite. Pochodzi ona z Tonga oraz pełni funkcję Regionalnego Przedstawiciela krajów Pacyfiku w Commonwealth Youth Council - największej i najbardziej zróżnicowanej grupie młodzieżowej, do której należy ponad miliard młodych ludzi zamieszkujących państwa należące do Wspólnoty Narodów.


Swoją rolę odegrał również premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson. Miał okazję przeczytać fragment Psalmu 72:

Salomonowy. O Boże, przekaż Twój sąd królowi i Twoją sprawiedliwość synowi królewskiemu. Niech sądzi sprawiedliwie Twój lud i ubogich Twoich – zgodnie z prawem! Niech góry przyniosą ludowi pokój, a wzgórza – sprawiedliwość! Otoczy opieką uciśnionych wśród ludu, ratować będzie dzieci ubogich, a zetrze na proch ciemiężyciela. I będzie trwał długo jak słońce, jak księżyc przez wszystkie pokolenia. Zstąpi jak deszcz na trawę, jak deszcz rzęsisty, co nawadnia ziemię. Za dni jego rozkwitnie sprawiedliwość i wielki pokój, dopóki księżyc nie zgaśnie.

Embed from Getty Images


Osoby, które wystąpiły podczas nabożeństwa:

 • Chłopięcy chór Opactwa Westminsterskiego
 • Mica Paris z utworem Mama Said
 • Whānau London Voices z utworem Ka Waiata
 • Imtiaz Dahkerker oraz Jasdeep Singh Degun z piosenką Over the Moon
 • Emeli Sande oraz The London African Gospel Choir z piosenką Brighter Day
 • Nadin Benjamin oraz Commonwealth Ensemble z utworem Beacon of Brightest Light


Nabożeństwo zakończyło się odśpiewaniem hymnu God Save The Queen. Później książę i księżna Cambridge porozmawiali z uczestnikami dzisiejszych uroczystości. 

Embed from Getty Images


Wychodząc z Opactwa, Kate została obdarowana kwiatami przez czekające na nią dzieci. Para książęca również miała okazję zamienić kilka słów z członkami chłopięcego chóru.

Embed from Getty Images


A tak wyglądała wiadomość królowej Elżbiety z okazji dzisiejszego święta:

W tym roku, mojego Platynowego Jubileuszu, z przyjemnością kontynuuję obietnicę, którą złożyłam w 1947 roku, że moje życie zawsze będzie poświęcone służbie. Dziś satysfakcjonujące jest obserwowanie nowoczesnej, tętniącej życiem i zjednoczonej Wspólnoty Narodów, która łączy bogactwo historii i tradycji z wielkim postępem społecznym, kulturowym i technologicznym naszych czasów. To, że Wspólnota Narodów staje się pewniejsza swoich możliwości, jest to zasługa wszystkich zaangażowanych. Karmią nas i podtrzymują nasze relacje, a przez całe życie miałam przyjemność usłyszeć, co dla ludzi i społeczności znaczą relacje zbudowane na szeroką skalę oraz różnorodność Wspólnoty. Nasza wspólnotowa rodzina nadal jest punktem więzi, współpracy i przyjaźni. Jest to miejsce, w którym można realizować wspólne cele i wspólne dobro, zapewniając każdemu możliwość służenia i czerpania korzyści. Mam nadzieję, że w tych czasach próby, możecie czerpać siłę i inspirację z tego, co podzielamy, gdy wspólnie pracujemy na rzecz zdrowej, zrównoważonej i dostatniej przyszłości dla wszystkich. I w ten szczególny dzień dla naszej rodziny - w roku, w którym odbędzie się spotkanie szefów rządów Wspólnoty Narodów oraz Igrzyska Wspólnoty Narodów - mam nadzieję, że będziemy mogli pogłębić nasze postanowienie, by wspierać się nawzajem i służyć sobie nawzajem oraz starać się, aby Wspólnota pozostała wpływową siłą na rzecz dobra na naszym świecie przez wiele przyszłych pokoleń.

Elizabeth R


 CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszcz - Catherine Walker

Toczek - Lock & Co

Szpilki - Rupert Sanderson

Kopertówka - Jimmy Choo

Kolczyki i naszyjnik - (prawdopodobnie) kolekcja księżnej Diany

Embed from Getty Images


Film z nabożeństwa:A tu nieco krótsza wersja:********************************************************************************


Wczoraj w Londynie odbyła się ceremonia wręczenia nagród BAFTA. W tym roku książę i księżna Cambridge nie pojawili się na tym wydarzeniu ale za to opublikowano wirtualny filmik z przemówieniem księcia Williama.

Dobry wieczór wszystkim. Jako prezes BAFTA jestem niezwykle dumny widząc pracę, którą BAFTA podejmuje przez cały rok, aby zapewnić możliwości i wsparcie utalentowanym ludziom w rozwijaniu kariery w branży filmowej, telewizyjnej oraz gier. Jednym z tych programów jest Breakthrough - jest to roczna inicjatywa składająca się z mentoringu i doradztwa, która pomaga ludziom osiągnąć ich prawdziwy potencjał. To cudowne, że tego wieczoru na widowni jest ponad 30 uczestników z Breakthrough. Dwóch z nich, Aleem Khan i Jessie Buckley, są nominowani do nagród dzisiejszego wieczoru. Dołączają do imponującej listy młodych talentów, w tym Bukky Bakray i Florence Pugh, a także Paapa Essiedu i Ray Panthaki, którzy są ściśle zaangażowani w filmy nominowane do nagrody BAFTA. BAFTA ma nadzieję inspirować i wspierać przyszłe pokolenia ze wszystkich środowisk, aby stali się przyszłymi filmowcami. Mam nadzieję, że dla niektórych z nich, którzy oglądają teraz tę ceremonię, ta podróż zacznie się właśnie dzisiaj. Gratulacje dla wszystkich nominowanych i zwycięzców. Życzę wszystkim wspaniałego wieczoru.


*****************************************************************************


Kilka dni temu, na stronie Daily Mail, pojawił się artykuł na temat księcia Williama i księżniczki Charlotte. W pierwszy weekend marca - w jednej z londyńskich restauracji serwujących włoskie dania - odbyło się przyjęcie urodzinowe koleżanki z klasy Charlotte. Z tej okazji tata i córka przybyli na miejsce, żeby złożyć życzenia jubilatce oraz skosztować kawałka tortu.


*******************************************************************************


11 marca książę William odbył prywatne wyjście. W godzinach porannych spotkał się z Jej Ekscelencją Therese Rath (pełni funkcję Wysokiego Komisarza Belize), Jego Ekscelencją Seathem George'em Ramocanem (Wysoki Komisarz Jamajki) oraz Jego Ekscelencją Ellisonem Greenslade'em (Wysoki Komisarz Bahamów). Jak zapewne się domyślacie - powód spotkania jest związany ze zbliżającym się Royal Tour ;).


******************************************************************************


Zostając jeszcze w tematyce podróży księcia i księżnej Cambridge na Karaiby - pojawiło się kilka nowych informacji. Jak podaje strona internetowa The Telegraph:

 • Para książęca będzie podróżować samochodem marki Jeep - tym samym, którym poruszali się królowa Elżbieta i książę Filip podczas ich oficjalnej wizyty na Jamajce.
 • Podczas podróży, książę i księżna Cambridge stawiają na pierwszym miejscu bezpośredni kontakt z ludźmi, aby ich słuchać i dowiedzieć się o sprawach, które naprawdę są ważne.
 • W skład planu wizyty ma wchodzić Cahal Pech oraz stanowisko archeologiczne Majów w Belize.
 • Kate i William spotkają się z osobami, które - wtedy jako uczniowie - spotkały królową Elżbietę podczas jej wizyty w Belize w 1985 roku.
 • Ich Królewskie Wysokości będą mieli okazję usłyszeć opowieść o tzw. królewskich szczurach, z których jedno zaoferowano królowej Elżbiecie do zjedzenia na obiad.
 • Książę Cambridge wygłosi trzy przemówienia.
 • Książę i księżna Cambridge wezmą udział w przyjęciach lub kolacjach w każdym z trzech krajów oraz spotkają się z najwyższymi władzami wysp.


1 komentarz

 1. Księżna wygląda pięknie. Szczególnie podoba mi się nakrycie głowy i uczesanie. Nie da się nie zauważyć, że jej bardzo eleganckie i tradycyjne w formie stylizacje są do siebie podobne. Z pewnoscią jest to celowy zabieg. Przez taki wybór odrożnia się od kobiet okolicznych monarchii i moim zdaniem wygląda bardziej elegancko. Wielka szkoda, że nie ma Królowej.

  OdpowiedzUsuń