Oficjalna wizyta na Bahamach - Dzień VII #RoyalCaribbeanTour

piątek, 25 marca 2022

Dziś książę i księżna Cambridge odbyli kolejne oficjalne wyjścia w związku z Royal Tour po Karaibach! Tego dnia odwiedzili jedną ze szkół w Nassau, spotkali się z pracownikami służby zdrowia, podziwiali festiwal tańca Junkanoo, uczestniczyli w regatach oraz brali udział w przyjęciu zorganizowanym przez Gubernatora Generalnego Bahamów, Corneliusa Smitha. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/HonPhilipEDavi


Tego dnia pogoda na Bahamach nie dopisywała, więc para książęca musiała się zmierzyć z nieco ekstremalnymi warunkami ;).
Embed from Getty Images

Na początku, para książęca złożyła wizytę w Sybil Strachan Primary School w Nassau. Tam dowiedzieli się od uczniów, nauczycieli i pracowników jak wyglądały ostatnie dwa lata funkcjonowania tejże placówki edukacyjnej. Głównym tematem poruszonym podczas rozmów była pandemia koronawirusa. Z jej powodu szkoła została zamknięta, a uczniowie musieli zamienić naukę stacjonarną na naukę zdalną.
Embed from Getty Images

Obecnie w tej szkole uczy się 700 uczniów, począwszy od klas przedszkolnych do szóstej klasy szkoły podstawowej. Ich system edukacji oparty jest na modelu, który realizuje Wielka Brytania. Jak można zobaczyć na poniższych zdjęciach, ich mottem jest cytat: ,,Learning with dignity'' [pol. ,,Nauka z godnością''].
Embed from Getty Images

Książę i księżna Cambridge mieli okazję przyglądać się szkolnym występom muzycznym. Swoje muzyczne umiejętności pokazał szkolny chór, który zaprezentował królewskim gościom gatunek muzyczny Rake-and-Scrape. Łączy on rytmy afrykańskie z rytmami europejskimi. Używane są do niego takie instrumenty jak: gitara, bębny, banjo, akordeon oraz... piła ręczna.
Embed from Getty Images

Jej Królewska Wysokość wygłosiła przemówienie, w którym wyznała:
Jesteśmy tak podekscytowani, że jesteśmy tutaj, na Bahamach - w kraju, w którym poczuliśmy się jak w domu, gdy tylko postawiliśmy stopę na jego ziemi. Szkoda tylko, że podczas naszego pobytu nie możemy odwiedzić wszystkich 700 wysp! Nasza trójka dzieci, George, Charlotte i Louis - wszyscy uwielbiają przebywać nad morzem więc mam nadzieję, że wkrótce będą mogli doświadczyć Waszych czystych wód i pięknych plaż. Jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie wszyscy odkryliśmy w czasie pandemii, było izolowanie się od ludzi, których kochamy. Ale mieliśmy też szansę odkryć na nowo, jak ważne są nasze rodziny i jak ważni są też nasi przyjaciele.
Embed from Getty Images

Kontynuując swoją mowę, powiedziała:
Zawsze myślę, że to proste rzeczy w życiu sprawiają nam najwięcej radości: wspólna zabawa, rozmowa z przyjaciółmi w szkole, wspólne jedzenie posiłków i słuchanie wzajemnie swoich historii. To są rzeczy, które nas łączą i nadają sens naszemu życiu. Powiązania, relacje i przyjaźnie, które nawiązujecie w szkole, są tak wyjątkowe. Więc proszę - zadbajcie o nie, pielęgnujcie je i znajdźcie dla nich czas. Pamiętajcie, aby być miłym, wyrozumiałym oraz kochającym siebie i innych.
Kończąc, księżna wypowiedziała znane bahamskie przysłowie: ,,When the moon is not full, the stars shine more brightly'' [pol. ,,Kiedy księżyc nie jest w pełni, gwiazdy świecą jaśniej''].
Embed from Getty Images

Filmik z przemówienia księżnej:


W podzięce za przybycie, Ich Królewskie Wysokości otrzymali w prezencie portret królowej Elżbiety II. Wykonała go Keilee Demeritte, uczennica C.R. Walker Senior High School.
Embed from Getty Images

Na koniec, para książęca zasadziła drzewko upamiętniające ich wizytę.
Embed from Getty Images

Filmik:Następnie Kate i William udali się na spotkanie z medykami, którzy przez dwa lata opiekowali się chorymi pacjentami podczas pandemii koronawirusa. Mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wzruszającymi historiami. Książę i księżna wyrazili solidarność z pracownikami pierwszej linii frontu i wyrazili swój podziw za ich poświęcenie, odwagę i oddanie ludziom, którzy tej pomocy potrzebowali i nadal potrzebują.
Embed from Getty Images

Rozmowy toczyły się w tzw. Ogrodzie Pamięci - miejscu, w którym stoi pomnik upamiętniający poległych bahamskich żołnierzy, którzy stracili swoje życie podczas walk w trakcie trwania I i II wojny światowej.

Później udali się na dziedziniec Rawson Square, aby podziwiać festiwal Junkanoo. Ich Królewskie Wysokości przyglądali się ulicznym występom oraz podziwiali kolorowe stroje. Jak można przeczytać na stronie bahamas.com:
Od kolorowych kostiumów po żywiołowe układy taneczne, uczestnicy spędzają miesiące przygotowując się do widowiskowej parady ulicznej przy akompaniamencie gwizdów, krowich dzwonków, rogów oraz bębnów z koziej skóry, które rozpoczynają się we wczesnych godzinach po północy. [...] Największe święto Junkanoo odbywa się na Bay Street w centrum Nassau, ale Bahamowie świętują również na 16 innych wyspach.
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Książę i księżna porozmawiali z zebranymi ludźmi.
Embed from Getty Images

Podziękowania od Pałacu Kensington:

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Sukienka - Self-Portrait
Kolczyki - Nadia Irena
Szpilki - Jimmy Choo
Embed from Getty Images

Filmik:


Kolejne wyjście dotyczyło regat, które odbywały się w porcie Montague. Na początku spotkali się z lokalnymi rybakami, którzy mieli okazję zaprezentować efekty swoich łowów. Ich Królewskie Wysokości zapoznali się ze złowionymi gatunkami ryb. Podobno księżna Kate zwróciła szczególną uwagę na odyńczyka, którego długość może osiągnąć 90 cm, a waga - od 5 do 7 kg.
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Potem przyszedł czas na rywalizację - drużyna księżnej Kate kontra drużyna księcia Williama. Każda z grup zajęła swoje miejsca w łodzi i przystąpiła do działania...
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Filmik zza kulis zawodów :).

Ostatecznie wyścig wygrała drużyna Williama. Poniżej selfie zwycięzców:

Para książęca opuściła port w wyśmienitych nastrojach (pomimo deszczowej pogody).
Embed from Getty Images

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Kurtka - Decathlon
Koszulka - Gill Marine
Buty - Superga
Pasek - Brora
Kolczyki - Spells of Love
Embed from Getty Images

Filmiki:


Ostatnim punktem siódmego dnia podróży było przyjęcie zorganizowane przez Gubernatora Generalnego Bahamów, Corneliusa Smitha. Para książęca przybyła do Baha Mar Beach Resort, gdzie czekał na nich gospodarz oraz premier Bahamów. Następnie wszyscy się udali do sali, aby podziwiać występ chóru młodzieżowego z Bahamów.
Embed from Getty Images

Ich Królewskie Wysokości porozmawiali z czołowymi politykami, biznesmenami, członkami jak i założycielami różnorodnych organizacji charytatywnych oraz przedstawicielami z wojska i policji. Konwersację przeprowadzili z m.in Paulem Rolle'em (komisarzem policji) oraz dr Raymondem Kingiem (komandorem Królewskich Sił Obronnych Bahamów). Wśród zaproszonych gości znalazła się również zwyciężczyni Miss Bahamas World 2021, Sienna Evans.
Embed from Getty Images

Tego wieczoru, swoje przemówienia wygłosili książę William oraz gospodarz przyjęcia, Cornelius Smith. Jego Królewska Wysokość w swoim przemówieniu wyznał:
Wiem, że w przyszłym roku będziecie świętować 50. rocznicę niepodległości - Waszą Złotą Rocznicę. A wraz z tym, że Jamajka świętuje w tym roku 60-lecie niepodległości, a Belize świętował w zeszłym roku 40-lecie niepodległości, pragnę zakomunikować: Z dumą wspieramy i szanujemy Wasze decyzje dotyczące Waszej przyszłości. Relacje ewoluują, ale przyjaźnie nadal trwają. 
Embed from Getty Images

Filmik z przemówienia księcia Williama:


Natomiast Cornelius Smith wspomniał:
Zrobiliśmy co w naszej mocy, abyście czuli się jak u siebie w domu.
Wzniesiono również toast.
Embed from Getty Images

Podczas przyjęcia, Kate i William otrzymali kolejny prezent - a mianowicie miniaturę łodzi, aby upamiętnić dzisiejsze wydarzenie jakim były regaty ;).

Książę i księżna Cambridge opuścili przyjęcie trzymając się za ręce :D.
Embed from Getty Images

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Suknia - Philipa Lepley
Biżuteria - Van Cleef & Arpels
Kopertówka - Lulu Guinness
Szpilki - Gianvito Rossi
Embed from Getty Images


1 komentarz

  1. Zdecydowanie , najładniesze stylizacje z wszystkich dni.Sportowa jak sportowa.Ale sukienki obie super kolor - wolę kolory soczyste a nie słabsze ,ale to kwestia osoby.Super kroje, bardzo pasujace do Kate.Nie jestem fanka satyny ,ale w tej suknii się obroniła.

    OdpowiedzUsuń