Oficjalna wizyta na Bahamach - Dzień VIII (ostatni) #RoyalCaribbeanTour + oświadczenie pary książęcej!

sobota, 26 marca 2022

Dziś ostatni dzień pobytu księcia i księżnej Cambridge na Bahamach jak i ostatni dzień 8-dniowego Royal Tour po Karaibach. Tego dnia odwiedzili: wyspę Great Abaco, aby zobaczyć skutki huraganu Dorian, skosztowali bahamskich przysmaków; spotkali się z przedstawicielami organizacji Coral Vita oraz odwiedzili dom dziecka na wyspie Grand Bahama. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/HonPhilipEDavis


Ostatniego dnia podróży, para książęca udała się do Great Abaco - wyspy słynącej z uprawy drzew owocowych, eksploatacji lasów, rybołówstwa oraz turystyki. Poniżej filmik z powitania na lotnisku:


Z lotniska udali się do Daystar Bible Church. Powitał ich pastor, Silbert Mills. Tam Kate i William dowiedzieli się więcej o skutkach zniszczenia domów jak i miejsc kultu religijnego przez huragan Dorian, który miał miejsce w 2019 roku. Był to huragan 5. stopnia (czyli najwyższego), który wiązał się z zagrożeniem życia mieszkańców wyspy. Skutkiem tego zjawiska pogodowego był również sztorm, którego fale uderzyły w jeden z zabytkowych budynków kościoła.

Embed from Getty Images


Pastor Mills pokazał parze książęcej, gdzie ten kościół został zbudowany. Następnie członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej udali się do drugiego kościoła, aby zobaczyć - nieco lżejsze ale również przygnębiające - skutki huraganu Dorian. Zobaczyli m.in. powybijane szyby oraz uszkodzone ściany z betonu.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Podczas rozmowy z duchownym oraz niektórymi mieszkańcami wyspy, Ich Królewskie Wysokości dowiedzieli się, jak społeczeństwo - mimo wielkiej tragedii, która ich napotkała - zjednoczyło się w celu odbudowania swoich domów. Wspomniano również o wielkim udziale tutejszego kościoła w przywróceniu wyspy do życia.

Embed from Getty Images


Następnie odbyła się krótka uroczystość, podczas której Kate i William złożyli hołd tym, którzy zginęli trzy lata temu. Na Bahamach - z powodu huraganu Dorian - straciło swoje życie 2 000 osób, natomiast na samej wyspie Great Abaco - 200 osób.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Nie zabrakło spotkania ze zgromadzonym tłumem.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


A poniżej dość ożywiona rozmowa księcia Williama z jedną z mieszkanek:


Następnie udali się na Dundas Town, aby skosztować bahamskich potraw. Jej Królewska Wysokość miała okazję spróbować tzw. ,,conch pistol'', który jest znany jako naturalny odpowiednik viagry. W czasie konsumowania potrawy, księżna powiedziała: ,,Jestem bardziej żądna przygód niż William'', na co ten odpowiedział: ,,Poradzę sobie z tym''.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Kate miała okazję przygotować tradycyjną sałatkę z muszli. Tymczasem William przyglądał się kulinarnym zmaganiom żony, jednocześnie pijąc sok kokosowy z mlekiem skondensowanym.

Embed from Getty Images


Książę i księżna Cambridge również porozmawiali z lokalnymi sprzedawcami. 

Embed from Getty Images


Spotkań z mieszkańcami ciąg dalszy...

Embed from Getty Images


          Kolejną wyspę, którą odwiedziła para książęca, była Grand Bahama. Filmik z lotniska:


Tam udali się do Grand Bahamas Children's House, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak podopieczni poradzili sobie z pandemią koronawirusa. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie domu dziecka:

Jest to zarejestrowana organizacja non-profit z siedzibą na Bahamach, zapewniająca opiekę mieszkalną i schronienie maltretowanym, porzuconym lub zaniedbanym niemowlętom i dzieciom do 14.roku życia. [...] Jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie bezpiecznego i komfortowego środowiska, w którym dzieci będą czuć się kochane i bezpieczne.

Embed from Getty Images


W dalszej części można przeczytać:

Chcielibyśmy, żeby taki dom najlepiej nie istniał. Niestety, nasze dzieci są tutaj, ponieważ nie mają dokąd pójść. Niezależnie od tego, czy to dzieje się z powodu nadużyć, porzucenia czy zaniedbania, nasze dzieci przychodzą do nas bez własnej winy. Czasami dzieci zostają na krótki czas, podczas gdy krewni lub rodzice zastępczy mogą przechodzić proces identyfikacyjny [...]. Inne dzieci spędzają z nami większość swojego dzieciństwa. [...] Nie możemy zapobiec rozdzierającym serce okolicznościom i straszliwym nadużyciom, których doświadczyło wiele z tych małych dzieci. Możemy jednak coś zmienić.

Embed from Getty Images


Ich Królewskie Wysokości porozmawiali z podopiecznymi jak i ich opiekunami. Potem wzięli udział w zabawie na świeżym powietrzu.

Embed from Getty Images


Później książę i księżna Cambridge zawitali do siedziby Coral Vita - organizacji, która otrzymała jedną z głównych nagród The Earthshot Prize w październiku ubiegłego roku. Dla przypomnienia, o co w niej chodziło - opis poniżej:

Coral Vita wykorzystuje najnowocześniejsze metody opracowane w instytucjach morskich na całym świecie - hodowlę koralowców w sposób 50 razy szybszy niż w naturze, jednocześnie zwiększając ich odporność na zmiany klimatyczne - w celu przywrócenia raf w najbardziej efektywny sposób.

Embed from Getty Images


Para książęca miała okazję przyglądać się procesom hodowli koralowców. Jak jest napisane na stronie Coral Vita:

Po dziesięcioleciach projektów naukowych, prowadzonych na małą skalę i opartych na społecznościach na całym świecie, okazało się, że jest to opłacalna metoda przywracania zdegradowanych raf. Wraz z pojawieniem się innowacyjnych technik hodowli koralowców, nadszedł czas, aby rozpocząć zakrojone na szeroką skalę działania na rzecz odbudowy i ochrony cennych i zagrożonych ekosystemów raf koralowych naszego świata [...].

Embed from Getty Images


Para książęca zapozowała do zdjęcia ze Stevenem Gardinerem - bahamskim lekkoatletą, który zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku.


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Sukienka - RIXO

Okulary - Finlay

Koturny - Castaner

Kolczyki - Nadia Irena

Kopertówka - Emmy London

Embed from Getty Images


Filmiki:W godzinach wieczornych, Ich Królewskie Wysokości dotarli do Lynden Pindling International Airport, aby zakończyć Royal Tour po Karaibach. 
Embed from Getty Images


Zanim wsiedli na pokład samolotu, odbyła się uroczystość przeglądu wojsk, której przewodniczył książę William.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Sukienka - Alessandra Rich

Szpilki - Gianvito Rossi

Kolczyki - Patrick Mavros

Kopertówka - Ferragamo

Embed from Getty Images


Filmik:******************************************************************************


Tego samego dnia książę i księżna Cambridge opublikowali długie oświadczenie podsumowujące podróż po Karaibach. Jak doskonale wiecie - w ciągu tych kilku dni odbyły się protesty w Belize i na Jamajce związane z usunięciem królowej Elżbiety jako głowy ich państwa. W swoim komunikacie, Ich Królewskie Wysokości nawiązali do tychże sytuacji. Pełna treść oświadczenia znajduje się poniżej:

Podróże zagraniczne to okazja do refleksji. Tyle się można nauczyć. O czym myślą premierzy krajów. Nadzieje i ambicje dzieci w wieku szkolnym. Codzienne wyzwania stojące przed rodzinami i społecznościami.


Wiemy, że ta trasa przyniosła jeszcze ostrzejsze pytania o przeszłość i przyszłość. W Belize, na Jamajce i na Bahamach ta przyszłość należy do ludzi. Ale bardzo nam się podobało spędzenie czasu ze społecznościami we wszystkich trzech krajach, lepiej rozumiejąc kwestie, które są dla nich najważniejsze. Catherine i ja jesteśmy oddani służbie. My nie jesteśmy od tego, żeby mówić ludziom, co mają robić. Chodzi o służenie im i wspieranie ich w decyzjach, które uznają za najlepsze, za pomocą platformy, którą mamy szczęście posiadać.


Dlatego podróże takie jak te potwierdzają nasze pragnienie służenia obywatelom Wspólnoty Narodów i słuchania społeczności na całym świecie. Nie myślimy o tym, kogo kraje Wspólnoty wybiorą na swojego przywódcę w przyszłości. Liczy się dla nas potencjał, jaki rodzina Wspólnoty Narodów ma do stworzenia w celu lepszej przyszłości dla ludzi, którzy ją tworzą, a także nasze zobowiązania do służenia i wspierania najlepiej jak tylko potrafimy.


Co myślicie o tym oświadczeniu? Piszcie swoje opinie w komentarzach :).


4 komentarze

 1. Ładny kolor sukieniki -jedyny minus ten pas dziwnie to wygłada.Kate jest smukla, wysoka więc nie razi to az tak.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skienka ppozegnalna w stylu vintige nie przemawia do mnie.Kate wygladala poprawnie tylko .

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo, bardzo podoba mi się sukienka vintage. Coś innego. Do tego piekny materiał. Czuję to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda jakby z szafy mamy ją zabrała-troche dziwnie to wyglada-nie pasują do tego te buty i torba -jesli to wszysko powinno być retro.Mieszanie stylów nie udane tym razem .

   Usuń