Oficjalna wizyta na Jamajce - Dzień V #RoyalCaribbeanTour

środa, 23 marca 2022

Piąty dzień podróży księcia i księżnej Cambridge - zaliczony! Tego dnia para książęca spotkała się z premierem Jamajki i jego żoną, odwiedzili: Shortwood Teacher's College, Spanish Town Hospital oraz Montego Bay w celu spotkania się z żołnierzami Jamajskich Sił Obronnych. Natomiast wieczorem uczestniczyli w bankiecie zorganizowanym przez Gubernatora Generalnego Jamajki. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/KensingtonRoyal


Na początku Ich Królewskie Wysokości odbyli rozmowę z premierem Jamajki, Andrew Holnessem oraz jego żoną, Juliet. Podczas konwersacji poruszono kwestię zmiany ustrojowej (usunięcia królowej Elżbiety II ze stanowiska głowy państwa), której proces ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jak powiedział premier Jamajki:

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że jesteście tu z nami oraz wyrażamy nadzieję, że zostaliście ciepło powitani przez społeczność. Jamajka jest wolnym i liberalnym krajem, a ludzie są ekspresyjni - jestem pewien, że wczoraj to zauważyliście. [...] Jamajka jest krajem, który jest dumny ze swojej historii i z tego, co osiągnął. Idziemy naprzód i dlatego zamierzamy spełnić nasze ambicje i przeznaczenie, aby stać się niezależnym, rozwiniętym i dobrze prosperującym krajem.

Embed from Getty Images


Kate i William również zostali obdarowani prezentem. Otrzymali rum Appleton Estate Ruby, którego twórczynią jest Dr Joy Spence - pierwsza kobieta zajmującą stanowisko Master Blender w branży spirytusowej. Pod koniec spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia...

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


...a następnie para książęca mogła wpisać się do księgi pamiątkowej.

Embed from Getty Images


Filmik:Kolejnym przystankiem była wizyta w Shortwood Teacher's College w Kingston. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie uczelni:

Shortwood Teacher's College zobowiązuje się do przygotowania nauczycieli na najwyższym poziomie. Instytucja realizuje ten cel poprzez: pomaganie uczniom w zdobywaniu rzetelnej wiedzy i przydatnych umiejętności; zachęcanie i promowanie odpowiedzialnych postaw i zdrowych cech przywódczych; wspieranie silnego zaangażowania w zawód nauczyciela i przestrzeganie najwyższych standardów postępowania zawodowego; wskazywanie na potrzebę rozwoju osobistego i zawodowego; promowanie wśród uczniów doceniania potrzeby rozwoju duchowego, emocjonalnego i społecznego; zapewnienie odpowiedniego środowiska dla ciągłego rozwoju i awansu akademickiego pracowników naukowych w kierunku realizacji celów indywidualnych i instytucjonalnych.

Ich motto brzmi: ,,Commited to Growth and Enlightenment'' (pol. ,,Zaangażowani we wzrost i oświecenie'').

Embed from Getty Images


Wśród programów, które oferuje Shortwood Teacher's College jest m.in. wczesna edukacja - czyli temat, który jest bliski sercu księżnej Cambridge. W czasie realizowania programu nauczania, kolegium realizuje następujące wartości:

 • zapewnienie środowiska nauczania i uczenia się w celu osiągnięcia maksymalnego potencjału
 • stworzenie przyjaznego środowiska, w którym panuje uprzejmość, życzliwość i szacunek
 • modelowanie pozytywnych postaw i zachowań
 • docenianie oraz świętowanie sukcesów i osiągnięć wszystkich członków społeczności
 • udzielanie wsparcia emocjonalnego i zawodowego
 • efektywne zarządzanie czasem

Embed from Getty Images


Książę i księżna Cambridge mieli okazję porozmawiać z uczniami.. Jak podał do informacji Pałac Kensington:

Wspieranie rozwoju wczesnego dzieciństwa ma kluczowe znaczenie dla społeczeństw na całym świecie. Na Jamajce jest to ważny priorytet i fantastycznie było spotkać się dziś rano z następną generacją młodych profesjonalistów w Shortwood Teacher's College.

Embed from Getty Images


Jej Królewska Wysokość miała okazję wygłosić swoje przemówienie o następującej treści:

Wy, jako nauczyciele, znajdujecie się na pierwszej linii też ważnej pracy i odgrywacie kluczową rolę w kształtowaniu naszych społeczeństw, pozytywnie wpływając na na przyszłość tysięcy młodych ludzi w trakcie realizowania swoich własnych karier. Dekady nauki i badań pokazały nam, że nasze najwcześniejsze doświadczenia tworzą fundamentalne podstawy, które kształtują i łączą się z naszym przyszłym życiem. Wtedy, gdy uczymy się, jak tworzyć relacje, łączyć się ze sobą, jak wyrażać swoje uczucia i emocje oraz jak rozwijać poczucie tożsamości. I właśnie wtedy kształtujemy nasze wartości i rozumienie świata, w którym żyjemy. Dlatego tak pasjonuję się wczesnym dzieciństwem. Robimy coś znacznie więcej niż budowanie zdrowych dzieci. Wychowujemy dzieci, które potem stają się dorosłymi [...].

Embed from Getty Images


Nie odbyło się również bez selfie ;).Filmik:Następnie Ich Królewskie Wysokości udali się do Spanish Town Hospital, aby celebrować 70.rocznicę jego istnienia. Jest to publiczny szpital, który jest finansowany przez jamajski rząd. Do jego misji należy zapewnienie najlepszej jakości usług zdrowotnych pacjentom, ich rodzinom i społeczności poprzez obsługę klienta, pracę zespołową, dzielenie kosztów oraz udział społeczności przez wysoko wykwalifikowanych i zmotywowanych pracowników.

Embed from Getty Images


Jego historia sięga 1952 roku, kiedy oficjalnego otwarcia dokonał Sir Hugh Foot. Wizja, która jest realizowana przez szpital to: stanie się najbardziej efektywną, przyjazną pacjentom instytucją w świadczeniu wysokiej jakości usług zdrowotnych w sprzyjającym środowisku stale rosnącej populacji. W nim świadczone są następujące usługi: pediatria, ortopedia, chirurgia, położnictwo, ginekologia, medycyna ogólna, urologia, dietetyka, fizjoterapia, usługi diagnostyczne oraz usługi laboratoryjne. 

Embed from Getty Images


Książę i księżna porozmawiali z pracownikami szpitala na temat wyzwań związanych z nadal trwającą pandemią koronawirusa. Mieli okazję wysłuchać doświadczeń każdego z osobna oraz jak pandemia wpłynęła na ich samopoczucie.

Embed from Getty Images


Para książęca miała okazję zobaczyć tablicę zatytułowaną ,,Tiny Heroes''. Na niej znajdowały się noworodki, które do swojej pierwszej sesji zdjęciowej ubrano w stroje absolwentów ;).

Embed from Getty Images


Filmik:Później udali się do Montego Bay, aby tam spotkać się z żołnierzami Jamajskich Sił Obronnych. Poniżej filmik ze spotkania:
CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Garnitur i spodnie - Alexander McQueen

Bluzka - Ridley London

Torebka - Willow Hilson

Kolczyki - Maria Black

Bransoletka - Lashawndla Bailey-Miller

Embed from Getty Images


Wieczorem odbył się bankiet zorganizowany przez Gubernatora Generalnego Jamajki, Patricka Allena. Wydarzenie odbyło się w domu gospodarza, King's House. Ich Królewskie Wysokości zostali ciepło powitani przez Gubernatora i jego żonę, Patricię. Po wejściu do środka, wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Para książęca miała okazję zamienić parę słów z ważnymi osobistościami kraju. Podobnie jak w Belize - poruszono kwestie związane z ochroną środowiska jak i zagadnieniami wczesnego dzieciństwa.

Embed from Getty Images


Podczas przyjęcia, Jego Królewska Wysokość wygłosił swoje przemówienie. Podczas niego odniósł się do dawnych wydarzeń historycznych (a mianowicie - kolonializmu) oraz tego, że rozumie ludzi, którzy uważają, że dzisiejsze sytuacje nawiązują do jego współczesnej wersji.

Chcę wyrazić mój głęboki smutek. Niewolnictwo było odrażające i nigdy nie powinno było się wydarzyć. Zdecydowanie zgadzam się z moim ojcem, księciem Walii, który powiedział na Barbados w zeszłym roku, że przerażające okrucieństwo niewolnictwa na zawsze zostanie plamą naszej historii. Pomimo nadal odczuwanego głębokiego bólu, Jamajka nadal kształtuje swoją przyszłość z determinacją, odwagą i hartem ducha. Nie jest tajemnicą, że królowa darzy Jamajkę głębokim uczuciem, które zrodziło się podczas jej pierwszej wizyty tutaj z moim dziadkiem, księciem Edynburga w 1953 roku. Również poruszyła mnie wiadomość od młodych jak i starych Jamajczyków o ich miłości do królowej. Może i jest moją prawdziwą babcią, ale wszyscy uważają ją również za swoją własną babcię!

Embed from Getty Images


W dalszej części powiedział:

Już podczas naszego krótkiego pobytu na Jamajce, Catherine i ja jesteśmy zachwyceni, że odczuliśmy to, co Bob Marley opisał wiele lat temu - ducha ,,Jednej miłości'', który Jamajka dała światu i który czyni ten kraj tak wyjątkowym. Jak sami słyszeliśmy muzykę reggae ostatniej nocy w Trench Town, kiedy bębny Rasta zaczynają grać, wtedy już wiadome jest, jak się dobrze bawić. Dziś w Kingston spotkaliśmy studentów i pracowników Shortwood Teacher's College, którzy starają się zapewnić dzieciom solidne podstawy w życiu. Lekarze i pielęgniarki ze Spanish Town Hospital pracują bezinteresownie, aby opiekować się chorymi i bezbronnymi pomimo wyzwań związanych z pandemią. Także Jamajskie Siły Obronne pracują ramię w ramię z lokalnymi społecznościami we Flankers, aby przygotować młodych ludzi do pracy i dorosłego życia. Głęboko podziwiamy ich poświęcenie i zaangażowanie. Catherine i ja tylko żałujemy, że nie możemy spędzić więcej czasu na Jamajce.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Suknia - Jenny Packham

Biżuteria - pożyczona od królowej Elżbiety II

Odznaczenie - Order Domu Panującego oraz Królewski Order Wiktoriański

Embed from Getty Images


3 komentarze

 1. Bardzo udana stylizacja elegancko i na czasie .Nie lubie pomaranczowego ogolnie ,ale tu nawet dobrze pasuje Kate.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ladna suknia wieczorowa ,kolor moze by mogl byc bardziej intensywny ale zalezy co kto lubi.Kate pasuja takie suknie,bizuteria tez dobrze dobrana .

  OdpowiedzUsuń
 3. Fryzura tez na plus na obu wyjsciach choc teskie do lokow Kate..

  OdpowiedzUsuń