Oficjalna wizyta w Belize - Dzień II #RoyalCaribbeanTour

niedziela, 20 marca 2022

Dziś książę i księżna Cambridge rozpoczęli drugi dzień oficjalnych wyjść w Belize! Program podróży prezentował się następująco: wizyta u producenta kakao w celu dowiedzenia się więcej o słynnej na całym świecie produkcji czekolady przez Majów w Belize; spędzenie czasu z ludźmi z kultury Garifuna w Hopkins oraz dowiedzenie się więcej o wysiłkach Belize na rzecz ochrony środowiska lądowego i morskiego. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/KensingtonRoyal


W pierwszej kolejności para książęca odwiedziła fabrykę czekolady Che'il Mayan.. Jak można przeczytać na stronie internetowej belizing.com:

Zlokalizowana w dystrykcie Stann Creek w Belize, fabryka czekolady Che'il Mayan została założona w 2010 roku. Jej pierwotnym celem było stworzenie organicznego rynku ziaren kakaowca. [...] Dziś fabryka produkuje batony w dwunastu różnych smakach, a także inne przysmaki, takie jak trufle, wino czekoladowe, herbata kakaowa oraz różnego rodzaju ziarna kakaowe. [...] Fabryka organizuje również wycieczki po swoich farmach kakaowych i prezentuje proces produkcji czekolady.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Książę i księżna Cambridge poznali Julio - właściciela fabryki, którą współtworzy z członkami swojej rodziny. Oprowadził królewskich gości po swojej plantacji, opowiedział historię powstania tego miejsca, jakie warunki powinny być zapewnione do upraw kakaowców oraz z jakich etapów składa się produkcja czekolady. Ich Królewskie Wysokości skorzystali również z warsztatów, podczas których sami wykonali swoje własne wyroby z czekolady.

Embed from Getty Images


Jak skomentował dzisiejsze wyjście Pałac Kensington:

To było niesamowite przeżycie zobaczyć z pierwszej ręki jak powstaje ta znana na całym świecie czekolada - przy użyciu wszystkich produktów ekologicznych uprawianych na ich ziemi lub w ich pobliżu. Teraz wiemy, dlaczego jest ona tak uwielbiana na całym świecie!

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Kolejnym przystankiem było spotkanie ze społecznością Garifuna w wiosce o nazwie Hopkins. Jest to ludność afro-karaibska, której początki sięgają XVII wieku. Ich historia rozpoczęła się od przybycia niewolników z Afryki Zachodniej na wyspy St. Vincent w celu podjęcia przymusowej pracy w kopalniach oraz plantacjach w ramach tzw. Nowego Świata. Obecnie liczebność tej społeczności wynosi obecnie 300 tysięcy. Oprócz Belize, społeczność Garifuna również zamieszkuje tereny Gwatemali, Hondurasu, Nikaragui oraz innych krajów/wysp położonych na terenie Morza Karaibskiego.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Ich Królewskie Wysokości dowiedzieli się więcej na temat kultury wyznawanej przez społeczność Garifuna, która opiera się na muzyce i tańcu. Wykorzystywane są przez nich instrumenty perkusyjne i bębny z twardego drewna (m.in. z mahoniu) znajdującego się w Ameryce Środkowej. Najbardziej znanym gatunkiem muzycznym jak i gatunkiem tańca jest punta - tradycyjna melodia grana przy użyciu tradycyjnych instrumentów. Do jej rytmów dochodzi również energetyczny taniec...

Embed from Getty Images


...który Kate i William mieli okazję pokazać i - jak można zobaczyć na filmikach pod koniec posta - widocznie zinterpretowali go na własny sposób ;).

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Taniec pary książęcej skomentowała Laura Cacho:

[Książę William] Potrząsał swoim ciałem do muzyki. Miał piękny rytm. To był dla mnie zaszczyt. Kate również była doskonała i zdecydowanie ma w sobie kulturę Garifuny. Kręcili swoimi biodrami jak nikt inny.


Nie zabrakło spotkań z dziećmi i zebranymi mieszkańcami wioski Hopkins.

Embed from Getty Images


Był także pojedynek na ,,fryzury'' (specjalnie napisane w cudzysłowie :D).


Ostatnim punktem drugiego dnia było dowiedzenie się więcej o tym jakie Belize podejmuje działania w celu ochrony środowiska lądowego jak i morskiego. Jest to temat niezwykle ważny dla księcia Williama, ponieważ sam podejmuje działania w celu zatrzymania zmian klimatycznych, których konsekwencją jest i będzie niekorzystny wpływ na funkcjonowanie ludzi zamieszkujących planetę Ziemia w przyszłych latach.

Embed from Getty Images


Książę i księżna podziwiali widok na Morze Karaibskie, jednocześnie dowiadując się o tym, że w Belize znajduje się druga co do wielkości rafa koralowa na świecie (!). Dzięki wysiłkom podejmowanym na rzecz środowiska morskiego przez ostatnie dziesięciolecia, ta rafa koralowa wciąż istnieje i - dokładnie od 2017 roku - znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Embed from Getty Images


Wykonano również pamiątkowe zdjęcie z ekologami.

Embed from Getty Images


Na koniec para książęca zasadziła drzewko na znak upamiętnienia wizyty w tym miejscu oraz uczczenia tegorocznego Platynowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II.

Embed from Getty Images


Krótkie oświadczenie Pałacu Kensington na koniec dnia:

Cóż to był za intensywny i fantastyczny dzień w Belize. Poznaliśmy tak wiele niesamowitych osób i tak wiele dowiedzieliśmy się o tym, co czyni ten kraj tak wyjątkowym. Dziękujemy wszystkim, których dzisiaj poznaliśmy.


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Sukienka - Tory Burch

Kolczyki - Sezane Charlie

Koturny - Stuart Weitzman,

Espadryle - Stella McCartney

Kopertówka - Anya Hindmarch

Okulary - Ray-Ban

Embed from Getty Images


Filmiki z dzisiejszego dnia:*******************************************************************************


Jak mogliście przeczytać w poprzednim poście - wczoraj doszło do protestów z udziałem mieszkańców Indian Creek. Nie chcieli by książę William i księżna Kate wylądowali na ich terenie, ponieważ Jego Królewska Wysokość jest powiązany z organizacją Flora & Fauna International.. Natomiast dziś odbył się kolejny protest... ale przeciwko wczorajszemu protestowi! Niektórzy mieszkańcy wioski chcą, żeby para książęca odwiedziła ich miejscowość. Na jednym z transparentów można przeczytać: ,,Chcemy, żeby książę i księżna przyjechali do nas''.

1 komentarz

  1. Fajna sukienka,choc nie mam przekonania do kwadratowych dekoltow..

    OdpowiedzUsuń