Szczegóły koronacji króla Karola i królowej Camilli (6-8 maja 2023) + więcej!

niedziela, 29 stycznia 2023

Już za niecałe 4 miesiące będziemy świadkami kolejnego historycznego wydarzenia - koronacji nowego władcy Zjednoczonego Królestwa, króla Karola. Kilka dni temu Pałac Buckingham opublikował szczegółowy plan trzech dni obchodów. Jak już wiecie, pierwszego dnia odbędzie się koronacja, drugiego - specjalny koncert oraz The Coronation Big Lunch, a trzeciego - The Big Help Out. Ale nie znacie jeszcze wszystkich informacji na temat tych wydarzeń. Wszystko znajdziecie właśnie w tym poście!


people.com


6 maja - Dzień koronacji:

 • Nabożeństwo odbędzie się w godzinach porannych w Opactwie Westminsterskim i zostanie odprawione przez arcybiskupa Canterbury.
 • Ich Królewskie Mości Król i Królowa przybędą do Opactwa w specjalnym powozie w otoczeniu żołnierzy różnych formacji wojskowych (tzw. The King's Procession).
 • Po nabożeństwie, król Karol i królowa Camilla udadzą się do Pałacu Buckingham w tzw. The Coronation Procession. Do nich dołączą pozostali członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej.
 • Król Karol i królowa Camilla - wraz z pracującymi członkami rodziny królewskiej - pojawią się na balkonie Pałacu Buckingham, aby zakończyć uroczystości danego dnia.

Embed from Getty Images


7 maja - Koncert i The Coronation Big Lunch:

 • Koncert z okazji Koronacji, który odbędzie się na terenie Zamku Windsor. Na tym koncercie będzie obecny król Karol, królowa Camilla i (prawdopodobnie) inni członkowie rodziny królewskiej. 
 • Światowe ikony muzyki (ich nazwiska na razie nie są znane) wykonają ulubione utwory muzyczne brytyjskiego monarchy ze wsparciem tancerzy, pokazów świetlnych oraz inscenizacji i efektami specjalnymi umieszczonymi w ogrodach Zamku Windsor.
 • Na koncercie również będzie obecny tzw. The Coronation Choir składający się z osób pochodzących z różnych środowisk społecznych, wyznających różne ideologie oraz zmagające się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, aby opowiedzieć ich historie. The Coronation Choir wystąpi z członkami The Virtual Choir pochodzącymi z krajów należących do Wspólnoty Narodów.
 • Koncert będzie transmitowany przez stację telewizyjną BBC.
 • The Coronation Big Lunch to ogólnokrajowe święto łączące ludzi. Podczas tego dnia, wszyscy mieszkańcy kraju świętują koronację króla poprzez organizowanie grupowych spotkań przy jedzeniu oraz muzyce.
 • The Coronation Big Lunch ma na celu wzmacnianie ducha wspólnoty oraz zmniejszanie samotności przy jednoczesnym wsparciu różnych organizacji charytatywnych.
 • W kraju oczekiwane są tysiące takich wydarzeń, podczas których ludzie wyjdą na ulice, pójdą do parków lub innych przestrzeni publicznych, aby wziąć udział w uroczystościach koronacyjnych i uczcić tę historyczną okazję.

Embed from Getty Images


8 maja - The Big Help Out:

 • Akcja ta została zorganizowana przez The Together Coalition oraz szerokie grono partnerów: Scouts, Royal Volunary Service oraz grupy wyznaniowe z całego Wielkiej Brytanii.
 • The Big Help Out zachęci ludzi do spróbowania podjęcia się wolontariatu i przyłączenia się do pracy podejmowanej w celu wspierania obszarów lokalnych.
 • Celem The Big Help Out jest wykorzystanie wolontariatu do zbliżenia społeczności i stworzenia trwałej spuścizny wolontariatu po zakończeniu tzw. koronacyjnego weekendu.

Embed from Getty Images


Jak widzicie - plan koronacji Ich Królewskich Mości prezentuje się obiecująco! ;)


***********************************************************************************


Stylizacją roku została:

Embed from Getty Images


8 komentarzy

 1. Wybacz, ale... gdzie są szczegóły? Podane informacje typu miejsce, czas i osoba odprawiająca to kwestie tradycyjne, powszechnie znane (oczywiście mam na myśli osoby choć minimalnie interesujące się royalsami). Podobnie jest z zapowiedzią udziału rodziny królewskiej, lunchu czy promocji działalności charytatywnej - to wszystko jest zgodne z przewidywaniami i raczej ich brak byłby tu nową informacją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od kilku minut czytam Twój komentarz i staram się zrozumieć, o co Tobie chodzi. Masz opisane w punktach co będzie się działo danego dnia. Trzydniowe obchody dopiero zostały ogłoszone kilka dni temu i zostało podane, w jakie wydarzenia będą te dni obfitować. Masz podane, że w dniu koronacji najpierw będzie korowód z Pałacu Buckingham do Opactwa, potem z powrotem do Pałacu, z czego ten korowód będzie się składał, a potem pozdrowienie z balkonu Pałacu. Kolejnego dnia masz podane co będzie się działo na koncercie (efekty specjalne, efekty dźwiękowe, znani artyści, występ chórów - masz podane nazwy) i na czym polega Big Lunch i Big Help Out. To są właśnie SZCZEGÓŁY. Czego nie rozumiesz? Czepialstwo na siłę...

   Usuń
 2. Witam serdecznie ♡
  Fantastyczny wpis! Na pewno kosztował sporo czasu i pracy, ale uważam, że ma w sobie wiele ciekawych informacji i jest bardzo profesjonalny :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 3. Super wpis, i mam pytanie nie dotyczy ono szczegółów koronacji tylko tytułów jak pisałam w poprzednim poście ( tylko z błędami 🤭) ale teraz spokojnie może mi się uda nie zjeść żadnej litery ☺️ chodzi mi o to że od początku było wiadomo że Karol zostanie tytuł króla, chodzi mi o Camille ona po ślubie z Karolem dostała tytuł księżnej ale po wstąpieniu Karola na tron jeśli dobrze pamiętam miała nie dostać tytułu królowej małżonki tylko inny, jakiś dekret był w tej sprawie, pamiętasz jaki to był tytuł? I dlaczego to zostało zmienione? Będę wdzięczna za odp.
  Ps nowe opowiadanie zapraszam
  Pozdrawism😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę się mylić, ale raczej nie było żadnego dekretu związanego z tytułem Camilli. Myślę, że tu bardziej chodziło o sam nastrój społeczny dotyczący jej osoby. Społeczność brytyjska nie chciała, żeby Camilla otrzymała tytuł królowej ze względu na Dianę. Na początku mówiło się, że powinna otrzymać tytuł ,,Księżnej Małżonki'' (,,Princess Consort''). Wszystko się zmieniło za sprawą oświadczenia królowej Elżbiety z lutego 2022 roku, w którym wyznała, że jej życzeniem jest uznanie Camilli jako Królowej w w podzięce za jej oddaną służbę rodzinie królewskiej ;).

   Usuń
  2. Właśnie mi o to chodziło. Z tego co kojarzę to właśnie od 2005 roku od dnia ich ślubu do koronacji Karola miła być księżną konwalii a po koronacji właśnie ten tytuł co pisałaś księżnej małżonki o potem właśnie nastąpiła ta zmiana co pisałaś. Dzięki za info widzisz co mi umknęło.
   Jeszcze raz dzięki pozdrawiam gorąco 😉

   Usuń
 4. Czy we wszystkich dniach K&W i moze dzieci beda obecni publicznie??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówi się, że para książęca pojawi się na wszystkich wydarzeniach związanych z koronacją króla Karola. Co do dzieci - myślę, że będą obecne na balkonie Pałacu Buckingham w dniu koronacji oraz wezmą udział w specjalnym koncercie :).

   Usuń