Co nowego?

sobota, 28 stycznia 2023

 Czas na nadrobienie zaległości, które zebrały się w ciągu tego tygodnia...a jest ich całkiem sporo! Te 7 dni obfitowało w kolejne wyjścia pary książęcej związane z ich działalnością na rzecz wczesnego dzieciństwa jak i ceremonii wręczenia nagród The Earthshot Prize. Ponadto Pałac Buckingham podał kolejne szczegóły dotyczące koronacji króla Karola i królowej Camilli oraz... wizytę państwową księcia Haakona i księżnej Mette-Marit w Wielkiej Brytanii. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


📸: Alastair Grant


Na początku zaczynamy od najstarszych informacji. 20 stycznia książę William przeprowadził rozmowę ze służbami oraz mieszkańcami Australii, którzy ucierpieli wskutek trwających w tym kraju powodzi. Jego Królewska Wysokość dowiedział się więcej o stratach spowodowanych przez ten żywioł oraz jak mieszkańcy radzą sobie po tym przykrym doświadczeniu. W czasie rozmowy, książę Walii zwrócił uwagę na często powtarzające się sytuacje związane z powodziami, które z pewnością nawiązują do zmieniającego się klimatu na świecie...


Pełny filmik możecie zobaczyć poniżej:***********************************************************************************


Kilka tygodni temu na blogu wspominałam o podróży Preet Chandi na Antarktydę, której patronką została księżna Kate. 19 stycznia podano do informacji, że brytyjska sportsmenka pobiła rekord w najdłuższej, samotnej, bez żadnej asysty wyprawy polarnej przeprowadzonej przez jakąkolwiek kobietę w historii! Już jest wiadome, że pokonała Niemkę, Anję Blacha, która - w 2019 roku - pokonała dystans 1368 kilometrów na nartach.


Preet Chandi zakończyła swoją wyprawę 27 stycznia. Jej wielki sukces został skomentowany przez księżną Kate:

Ogromne gratulacje, Preet - za dokonanie najdalszej z historii wyprawy polarnej na nartach, bez jakiegokolwiek wsparcia. To tak niezwykłe osiągnięcie. Twoja determinacja, by iść naprzód i przekraczać granice, jest niesamowita. Jesteś inspiracją dla tak wielu ludzi na świecie! C


***********************************************************************************


21 stycznia Pałac Buckingham podał do informacji nowe szczegóły dotyczące koronacji króla Karola i królowej Camilii, która ma się odbyć 6 maja tego roku w Opactwie Westminsterskim. Jak jest napisane w oświadczeniu, uroczystości będą trwać 3 dni (6-8 maja) i w ciągu nich odbędą się następujące wydarzenia:

 • 6 maja - Koronacja w Opactwie Westminsterskim (nabożeństwu będzie przewodniczyć arcybiskup Canterbury).
 • 7 maja - Specjalny koncert z okazji koronacji króla Karola, który będzie transmitowany przez stację BBC. Tego samego dnia odbędzie się The Coronation Big Lunch, podczas których mieszkańcy całego Zjednoczonego Królestwa zostaną zaproszeni do wspólnego jedzenia przygotowanych posiłków oraz zabawy.
 • 8 maja - Akcja The Big Help Out, która będzie miała na celu zachęcenie jak największą ilości mieszkańców do spróbowania swoich sił w wolontariacie i wziąć udział w akcjach charytatywnych związanych z ich lokalną społecznością.


Dokładniejsze szczegóły tych trzech dni rozpiszę w oddzielnym poście, który zostanie opublikowany w przeciągu kilku dni.


Kto nie może się doczekać maja? Czy ktoś z Was ma już zarezerwowane bilety do Wielkiej Brytanii? ;)


***********************************************************************************


Tego samego dnia pojawiła się kolejna informacja dotycząca Royal Tour pary książęcej i ich dzieci po Australii. Otóż prowadzone są rozmowy między biurem Ich Królewskich Wysokości a tamtejszym rządem w celu ustalenia terminarza oraz szczegółów ich prawdopodobnej wizyty. Ale jedno jest pewne - książę i księżna Walii odwiedzą Australię po koronacji.


***********************************************************************************


23 stycznia Pałac Buckingham opublikował kolejne oświadczenie. Ogłosił, że w dniach 1-2 marca 2023 roku do Wielkiej Brytanii zawita norweski następca tronu, książę Haakon oraz jego małżonka, księżna Mette-Marit! Wizyta Ich Królewskich Wysokości jest związana z pogłębieniem relacji między Zjednoczonym Królestwem, a Norwegią pod względem gospodarczym. Jej celem jest również promowanie zielonej transformacji przemysłowej i innowacji, rozszerzenie współpracy w dziedzinie energii oraz promocja norweskiej literatury i sztuki.


Jak myślicie - będzie kolejna okazja do zobaczenia księżnej Kate w tiarze? :)


***********************************************************************************


24 stycznia odbyła się kolejna inwestytura w Zamku Windsor, której przewodniczył książę William. Tego dnia, Orderem Imperium Brytyjskiego zostali odznaczeni:


Dr Ruth Rosemarie Beverley - otrzymała tytuł Damy Komandora za zasługi dla pielęgniarstwa, położnictwa i Narodowej Służby Zdrowia.


Helen Worth - otrzymała tytuł członka Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla dramatu.


Cornelia Parker - otrzymała tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla sztuki.


Tweet Pałacu Kensington:


***********************************************************************************


24 stycznia również podano do informacji, że Jacinda Ardern rezygnuje z bycia premierką Nowej Zelandii. Swoją decyzję uargumentowała zmęczeniem z podejmowanej przez nią roli oraz powiedziała, że jej obecnym celem jest skupienie się na obowiązkach rodzinnych. Z tego powodu książę William i księżna Kate opublikowali krótkie oświadczenie o następującej treści:

Dziękujemy Jacinda Ardern za przyjaźń, przywództwo i wsparcie na przestrzeni lat, zwłaszcza w chwili śmierci mojej babci. Przesyłamy Tobie, Clarkowi i Neve nasze najlepsze życzenia. W&C


**********************************************************************************


25 stycznia był obchodzony St Dwynwens Day - święto patrona Walii. Z tej okazji książę William napisał tweeta w języku walijskim, w którym złożył życzenia Walijczykom w tym szczególnym dla nich dniu.


***********************************************************************************


25 stycznia księżna Kate zwołała spotkanie dotyczące jej działalności na rzecz wczesnego dzieciństwa. Do Zamku Windsor zaprosiła czołowych ekspertów zajmujących się położnictwem, pediatrą, psychologią oraz innymi dziedzinami związanymi z rozwojem dziecka, którzy zostali powołani na członków Grupy Doradczej. Ponadto Jej Królewska Wysokość ogłosiła, że w przyszłym tygodniu zamierza zaprezentować kolejny, wielki projekt związany z Centre for Early Childhood.

Embed from Getty Images


Jej Królewska Wysokość spotkała się z:

 • Peter Fonagy - kierownik Wydziału Psychologii i Nauk Językowych, University College London oraz dyrektor naczelny Narodowego Centrum Dzieci i Rodzin im. Anny Freud
 • Eamon McCrory - profesor neuronauki rozwojowej i psychopatologii z University College London
 • Dr Alain Gregoire - psychiatra okołoporodowy oraz prezes i założyciel Maternal Mental Health Alliance
 • Dr Trudi Seneviratne - psychiatra perinatalny, Royal College of Psychiatrists
 • Carey Oppenheim - kierownik projektu z Nuffield Foundation
 • Imran Hussain - dyrektor ds. polityki i kampanii na rzecz dzieci
 • Beverley Barnett-Jones - zastępca dyrektora Nuffield Family Justice Observatory 

Embed from Getty Images


To spotkanie miało na celu dalsze kontynuowanie realizacji prac Centrum w zakresie zlecania nowych badań, uczenia się na podstawie najlepszych praktyk w Wielkiej Brytanii i na świecie oraz podnoszenia świadomości na temat niezwykłego wpływu pierwszych pięciu lat życia na dalszą przyszłość dziecka.


Pałac Kensington na Twitterze:


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Marynarka - Alexander McQueen

Spodnie - Roland Mouret

Body - Holland Cooper

Kolczyki - Shyla London

Embed from Getty Images


Filmik ze spotkania:***********************************************************************************


26 stycznia książę i księżna Walii odwiedzili organizację charytatywną Windsor Foodshare, aby dowiedzieć się więcej o wsparciu, jakie organizacja zapewnia osobom i rodzinom mieszkającym w okolicy. Jak można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez Pałac Kensington:

Obchodząc w tym roku 10.rocznicę działalności, Windsor Foodshare zapewnia krótkoterminową cotygodniową pomoc w postaci paczek żywnościowych zawierających żywność o temperaturze pokojowej, chleb, jajka, świeże owoce i warzywa dla każdego, lokalnego gospodarstwa domowego, w którym istnieje prawdopodobieństwo, że osobę lub rodzinę nie będzie stać na jedzenie z powodu braku funduszy. Co miesiąc dostarczane są również środki czystości i detergenty. Organizacja, która jest częścią Windsor Christian Action, jest całkowicie zależna od darowizn pieniężnych i żywnościowych od osób prywatnych, firm i lokalnych punktów sprzedaży detalicznej.

Embed from Getty Images


Na początku Ich Królewskie Wysokości spotkali się z osobami zaangażowanymi w prowadzenie tejże organizacji, aby dowiedzieć się więcej o działaniach przez nich podejmowanych na rzecz osób potrzebujących oraz o zasadach ich założenia, które koncentrują się na traktowaniu wszystkich na równi, bez względu na ich okoliczności życia. 

Embed from Getty Images


Podczas wizyty w Windsor Foodshare, książę i księżna Walii pomagali zebranym wolontariuszom zapakować kilka paczek z żywnością, które następnie zostaną dostarczone do podopiecznych organizacji.

Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszcz - Hobbs

Sweter - Hobbs

Spodnie - Jigsaw

Szpilki - Emmy London

Kolczyki - Orelia London

Embed from Getty Images


Filmiki z wizyty:


***********************************************************************************


26 stycznia książę William spotkał się ze wszystkimi finalistami ubiegłorocznego The Earthshot Prize - ceremonii wręczenia nagród, która skupia się na wypracowywaniu kreatywnych rozwiązań w celu niedopuszczenia do zmiany klimatycznej świata. Inicjatorzy oryginalnych pomysłów zawitali do Wielkiej Brytanii już kilka dni wcześniej, o czym świadczy tweet z Pałacu Kensington, który został opublikowany 23 stycznia:


Spotkanie z zaproszonymi gośćmi odbyło się w Cumberland Lodge w Windsorze. Książę Walii porozmawiał z nimi o ich nowatorskich projektach oraz dowiedział się więcej o ich dalszych planach związanych z ich działalnością.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie.


The Earthshot Prize na Twitterze:


Filmiki ze spotkania:


***********************************************************************************


25 stycznia na Twitterze pojawiła się nowa/stara fotografia przedstawiająca ówczesnego księcia Walii, Karola, jego żonę Camillę, księcia Williama oraz (wtedy) jego dziewczynę, Catherine Middleton. Fotografia została wykonana w 2006 roku przed wejściem do St Cyriac's Church, tuż po ceremonii zaślubin Laury Parker Bowles (córki królowej Camilli z pierwszego małżeństwa) oraz Harry'ego Lopesa.


***********************************************************************************


27 stycznia był obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci i Ofiarach Holokaustu. Zarówno Pałac Buckingham jak i Pałac Kensington upamiętnili ten dzień zapalając świeczki pamięci. Jak jest napisane na Twitterze oficjalnej rezydencji księcia i księżnej Walii:

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, oddajemy cześć ocalałym i wspominamy ofiary Holokaustu, poświęcając chwilę na refleksję nad życiem utraconym, a także nad tymi, których życie ogromnie się zmieniło w wyniku ludobójstwa.


***********************************************************************************


A na koniec zestawienie prywatnych wyjść pary książęcej:


24 stycznia - Spotkanie w Zamku Windsor dotyczące The Royal Foundation (książę William).


26 stycznia - Spotkanie związane z działalnością na rzecz wczesnego dzieciństwa (księżna Kate).


1 komentarz

 1. Strasznie dużo informacji do Wielkiej Brytanii niestety nie wybieram się 😟 ale na pewno będę śledzić to wydarzenia na twoim blogu lub w tv 😁 fajnie będzie zobaczyć Kate w tiarze mam nadzieję że że nowy rok to i może nowa tiara, a związku z koronacja ciekawi mnie czy Harry będzie? Ale również mam pytanie do ciebie związane z Camillą, jak dobrze pamiętam popraw jeśli się mylę to po ślubie jej i Karola był dekret że On zostanie królem ale ona nie dostanie tytuł inny nie królowej małżonki ale potem on znikł i ma zostać koronowana i dostać właśnie królowej małżonki i być koronowana. Możesz mi to wyjaśnić jaki to był ten pierwszy dekret i dlaczego to zostało zmienione? Pozdrawiam poprawi jak się pomyliłam.

  OdpowiedzUsuń