Oficjalna podróż księcia Williama do Zjednoczonych Emiratów Arabskich! + więcej

piątek, 11 lutego 2022

 Wczoraj książę Cambridge rozpoczął swoją jednodniową podróż do Dubaju - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego wizyta związana jest z działalnością na rzecz dbania o środowiska, promowania zorganizowanego przez niego wydarzenia - The Earthshot Prize - oraz zaangażowania w eliminowaniu handlu dzikimi zwierzętami oraz roślinami. Jego plan podróży uwzględniał: wizytę w Jubail Mangrove oraz Jebel Ali, a także wzięcie udziału w Expo 2020 Dubai. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/KensingtonRoyal

Jego Królewska Wysokość przybył na miejsce dzień wcześniej (czyli 9 lutego). Wtedy Pałac Kensington podzielił się jedną fotografią z samolotu oraz krótką wiadomością od księcia:

Jestem podekscytowany przyjazdem do Dubaju, aby świętować udział Wielkiej Brytanii w Expo Dubai i omówić istotną kwestię współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i międzynarodowymi partnerami w celu osiągnięcia bardziej zrównoważonego świata z The Earthshot Prize oraz United for Wildlife. W


Pierwszym przystankiem była wizyta w Jubail Mangrove - rezerwacie przyrody, który pełni funkcję schronienia dla ptasich i morskich gatunków pochodzących z Abu Zabi. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie parku:

Jubail Mangrove Park jest pierwszym tego rodzaju samodzielnym ośrodkiem edukacyjnym, przyrodniczym i rekreacyjnym w Emiracie Abu Zabi. [...] Naszym celem jest zwiększenie świadomości, uznania i zrozumienia ważnej ekologicznej funkcji siedlisk namorzynowych, która obejmuje ochronę linii brzegowej Abu Zabi i wspieranie różnorodności biologicznej. Wojąca się promenada prowadzi przez namorzyny i pozwala odkryć istotę Abu Zabi.

Embed from Getty Images


Ten rezerwat przyrody prowadzi również inicjatywę, której celem jest skupienie się na zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska naturalnego. Zapewniane są niezbędne badania, które wspierają bioróżnorodność środowiska, w tym namorzyny (które są podstawą/symbolem Jubail Mangrove) aby chronić linię brzegową Abu Zabi. Jak wspomniał Pałac Kensington:

Parki te odgrywają również rolę w ich społecznościach, zwłaszcza dla następnych pokoleń i wspaniałe jest widzieć programy, które mają inspirować młodych ludzi do bycia liderami środowiskowymi przyszłości.

Embed from Getty Images


Podczas wizyty, książę William spotkał się z uczniami, z którymi miał okazję zasadzić drzewko.

Embed from Getty Images


Kolejnym punktem podróży był port morski - Jebel Ali Port. Jest to jeden z najbardziej ruchliwych portów na świecie bowiem do niego dostarczane są tysiące kontenerów i ładunków w ciągu jednego dnia. Jak można przeczytać na stronie internetowej DP World:

Port Jebel Ali odgrywa znaczącą rolę w obsłudze rynków Zatoki Perskiej, Subkontynentu indyjskiego i rynków afrykańskich. Różnorodność regionu i rynków obsługiwanych przez port Jebel Ali znajduje odzwierciedlenie w charakterze importowanych i eksportowanych ładunków.

Co ciekawe - 9 kwietnia 2011 roku port Jebel Ali otrzymał Złotą Nagrodę dla Najlepszego Portu Morskiego od Wyższego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Portów Morskich i Lotnisk Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Embed from Getty Images


Tam książę William dowiedział się więcej na temat działań podejmowanych w celu wyeliminowania nielegalnego handlu dziką florą i fauną. Jego Królewska Wysokość spotkał się z załogą DP World, od których usłyszał, że prowadzona jest technologia Al oraz inicjatywa ,,Cargoes'', które służą do identyfikowania podejrzanych ładunków. 

Embed from Getty Images


Filmik Pałacu Kensington:


Później książę William udał się na jedno z najważniejszych wydarzeń na Bliskim Wschodzie - Expo 2020 Dubai. Jest to pierwsza światowa wystawa, która odbywa się w tym regionie. Podczas niego omawiane są globalne programy oraz projekty ludzi z całego świata. To wydarzenie również dysponuje setkami restauracji oraz pawilonami. Oprócz globalnych programów, na EXPO 2020 Dubai również omawiane są zagadnienia w zakresie sztuki i kultury; innowacji i technologii; żywności i środków do życia; sportu, fitnessu i dobrego samopoczucia; architektury; edukacji oraz biznesu i innowacyjności. Expo rozpoczęło się 1 października 2021 roku, a jego zakończenie nastąpi 31 marca 2022 roku.

Embed from Getty Images


W pierwszej kolejności, książę William został oprowadzony po pawilonie Zjednoczonych Emiratów Arabskich przez Jego Wysokość Szejka Hamdana. Co ciekawe - książę William miał okazję napisał artykuł (!) dla ,,The National''. Oto jego fragment:

Zwiedzając niesamowite pawilony na EXPO 2020, uderzyło mnie optymistyczne przesłanie, jakie Dubaj wysyła do milionów międzynarodowych gości - że kiedy świat się złączy, możemy stworzyć lepsze jutro. Jest to wizja podzielana także przez Wielką Brytanię, o czym świadczą silne i trwałe powiązania naszych dwóch krajów. To świętowanie innowacji, zrównoważonego rozwoju i współpracy to etos, który znajduje się w sercu mojej pracy z The Royal Foundation of The Duke and Duchess of Cambridge. [...]

Embed from Getty Images


Nie zabrakło również spotkała z zeszłorocznymi zwycięzcami i finalistami The Earthshot Prize, której pierwsze rozdanie odbyło się w październiku ubiegłego roku w Londynie. Kontynuując tłumaczenie artykułu księcia Cambridge:

[...] Znajdujemy się w decydującej dekadzie dla naszej planety. W ciągu najbliższych 10 lat, jeśli nic nie zrobimy, w wyniku zmieniającego się klimatu będziemy stawać w obliczu coraz bardziej niszczących kryzysów. Albo możemy teraz wkroczyć i podjąć działania niezbędne do naprawy i regeneracji naszej planety. [...] Nasi finaliści z 2021 roku pokazali nam, że zmiana jest możliwa. Tak samo jak astronauci z lat 60., są oni pionierami. Ich pomysły i rozwiązania pokazują, że możemy wybrać lepszą i bardziej zrównoważoną drogę dla naszej planety. [...]

Całość tekstu możecie przeczytać TUTAJ.

Embed from Getty Images


Jego Królewska Wysokość również zwiedził pawilon Wielkiej Brytanii. W nim znajduje się m.in. przestrzeń, której celem jest tworzenie globalnej i zbiorowej jedności przekazu. 

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Książę miał również okazję wygłosić swoje przemówienie mówiąc m.in :

Misja Earthshot to coś więcej niż tylko nagroda. To globalny wysiłek zespołowy, aby wzbudzić pilny optymizm i przełomowe innowacje, aby zmienić naszą przyszłość.

Embed from Getty Images


...oraz porozmawiać ze zgromadzonym tłumem.

Embed from Getty Images


Książę Cambridge również był świadkiem niezwykłej chwili w historii sportu Wielkiej Brytanii. Miał zaszczyt uczestniczyć w przekazaniu pałeczki od sportowca biorącego udział w Birmingham Queen's Baton Relay, które rozpoczęło się 7 października 2021 roku. Obejmie on około 90 tysięcy mil, a pałeczka ma przemierzyć 72 kraje i terytoria wchodzące w skład Wspólnoty Narodów. Zakończy się ona w Birmingham na ceremonię otwarcia Igrzysk czyli 3 lipca 2022 roku.

Embed from Getty Images


Zwieńczeniem jednodniowej podróży księcia Cambridge było podpisanie przez ZEA deklaracji Pałacu Buckingham, której zobowiązaniem jest pomoc w wykorzenieniu nielegalnego handlu dzikiej flory i fauny. Miało to miejsce w porcie lotniczym Dubaju.Na koniec, Pałac Kensington opublikował krótkie oświadczenie:

Dziękuję za wspaniały dzień w Zjednoczonych Emiratach Arabskich! Od wizyty w Jubail Mangroves i Jebel Ali Port po zobaczenie naszych finalistów The Earthshot i świętowanie brytyjskiego święta narodowego podczas Expo 2020 Dubai - wspaniałe było spędzić czas na świętowaniu zrównoważonego rozwoju, współpracy i innowacji.

... a także zobaczyć ten radiowóz!

Moje pierwsze wrażenie co do tego zdjęcia - wow! Naprawdę w ZEA są takie policyjne radiowozy? ;)


Filmiki z podróży:


***************************************************************************

W Internecie pojawił się także fragment z udziału księżnej Cambridge w programie CBeebies Bedtime Story:

Ktoś z Was będzie może oglądał? :)8 komentarzy

 1. Nawet the Earshot Prize na ekranie wstawił niepoprawny tytuł Williama...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi Ci zapewne o pełny tytuł ,,His Royal Highness Duke of Cambridge''. Ta forma, która została przedstawiona na ekranie podczas przemówienia księcia, również jest poprawna tylko rzadziej stosowana. Dlatego ma się wrażenie, że nie jest poprawna ;).

   Usuń
  2. Zależy, co rozumiesz przez "poprawny". To oficjalna okazja, oficjalna zapowiedź, więc kontekst wymaga oficjalnego tytułu. Królową też mogliby na państwowych bankietach przedstawiać np. jej pobocznymi tytułami, jednak bez uzasadnienia (którym jest np. szkocki tytuł podczas wizyt royalsów w Szkocji) kwestia poprawności byłaby tu wątpliwa. Po prostu to kwestia dopasowania do okazji. W tym przypadku decydenci poszli bardziej na łatwiznę albo celowo zastosowali ten zabieg w ramach promocji, bo w końcu w przypadku "księcia Williama" wiadomo o kogo chodzi, a diuka Cambridge niezainteresowani monarchią mogliby już nie skojarzyć. PS "His Royal Highness Duke of Cambridge" to też nie jest pełny tytuł, to tylko skrócona wersja. Pełny ma jeszcze te dodatkowe regionalne tytuły. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Jaka szkoda, że pojechał sam ..

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzienie Kate zaslania stopy ciagle kocem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie - dopiero po opublikowaniu Twojego komentarza zwróciłam uwagę na ten szczegół. Być może księżna nie wiedziała co zrobić z rękami w czasie czytania opowieści dlatego użyła do tego koca, żeby wyjść bardziej naturalnie :).

   Usuń
 4. Wyglada jakby chciala ukryć buty czy skarpety..może to jakiś wymóg etykiety..

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciągnąć wątek :) myślę, że lepiej jest, kiedy je zasłoniła. Nikt nie skupiają się na stopach (a tak by było) tylko na słowach. Dobry pomysł.

  OdpowiedzUsuń