Oficjalna wizyta księżnej Cambridge w Danii - Dzień I + Inwestytura na Zamku Windsor

wtorek, 22 lutego 2022

Dziś księżna Cambridge rozpoczęła dwudniową wizytę w stolicy Danii, Kopenhadze! Pierwszego dnia odwiedziła dwa miejsca - Wydział Psychologii Uniwersytetu Kopenhaskiego oraz siedzibę organizacji LEGO Foundation. Jak wspomniano w oświadczeniu Pałacu Kensington, powodem podróży księżnej do jednego z krajów Skandynawii jest jej zaangażowanie w kwestie związane ze wczesnym dzieciństwem. Po więcej informacji, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/KensingtonRoyal

Na lotnisku Jej Królewska Wysokość została powitana przez Emmę Hopkins (ambasadora Wielkiej Brytanii w Danii). Jak można zobaczyć, na jednym z tweetów zamieszczonych na koncie Ambasady Wielkiej Brytanii w Danii wspomniano o tegorocznych uroczystościach związanych z jubileuszem zarówno królowej Elżbiety II jak i królowej Małgorzaty II. W styczniu duńska królowa obchodziła 50 lat panowania, natomiast brytyjska monarchini - 70 lat.


Jak dowiedziały się media, księżna Cambridge przyleciała do Kopenhagi samolotem pasażerskim linii British Airways z 30-minutowym opóźnieniem. W pierwszej kolejności odwiedziła Uniwersytet Kopenhaski, a dokładniej Center for Early Intervention and Family Studies znajdującego się na Wydziale Psychologii, aby dowiedzieć się więcej o projektach związanych z wczesnym dzieciństwem oraz zdrowiem psychicznym małych dzieci. Księżna została powitana przez Mette Skovgaard Vaever, dyrektor tejże placówki.

Embed from Getty Images


Jak można przeczytać na oficjalnej stronie centrum:

CIF znajduje się na Wydziale Psychologii Uniwersytetu w Kopenhadze. Centrum integruje teoretyczne badania teoretyczne i stosowane nad zdrowiem psychicznym dzieci w wieku od 0 do 6 lat (począwszy od ciąży, a skończywszy na wieku przedszkolnym), zasoby rodzicielskie, wczesne wykrywanie i interwencje profilaktyczne. [...] Oferuje kursy oparte na badaniach oraz edukację uzupełniającą dla profesjonalistów, którzy pracują z dziećmi [...] (np. psychologami, pielęgniarkami środowiskowymi, pracownikami socjalnymi i pediatrami).

Embed from Getty Images


Podczas rozmów z ekspertami, księżna zapoznała się z programem wspierającym zdrowie psychiczne dzieci - Copenhagen Infant Mental Health Project. Na stronie CIF można przeczytać:

Jest to projekt badawczy, który ma na celu promowanie dobrego samopoczucia psychicznego niemowląt i ich rodziców. [...] Ma on trzy główne cele. Pierwszym z nich jest zwiększenie zdolności pielęgniarek środowiskowych do identyfikowania niemowląt zagrożonych niekorzystnym rozwojem społeczno-emocjonalnym poprzez wdrożenie i ocenę nowej metody badań przesiewowych - ADBB. Drugi to walidacja narzędzia do badań przesiewowych w Edinburgh Postnatal Depression Scale [...], z której korzystają pielęgniarki środowiskowe. Trzecim jest porównanie skuteczności interwencji Circle of Security-Parenting z interwencjami prewencyjnymi oferowanymi obecnie przez miasto Kopenhaga. [...]
Embed from Getty Images


Warto podkreślić fakt, że księżna Kate ma również wielu fanów w Danii - także tych najmłodszych. Poniżej możecie zobaczyć dziewczynkę o imieniu Molly, która razem z mamą czekała 2 godziny, żeby zobaczyć Jej Królewską Wysokość.


Kolejna wizyta dotyczyła LEGO Foundation Play Lab. Musicie przyznać, że księżna miała niezłe wejście bowiem skorzystała z mieszczącej się w budynku zjeżdżalni... ;). Po czym powiedziała: W duchu tego, gdzie jestem, musiałam to zrobić.

Embed from Getty Images


Nie zabrakło spotkań z profesjonalistami zajmującymi się wczesnym dzieciństwem. Tam księżna dowiedziała się więcej o gadżetach, które pomagają rozwijać kreatywność dzieci. Od dawna wiadome jest, że nauka przez zabawę jest ważnym elementem rozwoju dzieci. Dzięki zabawie, dzieci również mogą w stanie zrozumieć swoje własne emocje oraz je okazywać w różnych sytuacjach życiowych.

Embed from Getty Images


Ponad 6 uczelni wyższych z Danii połączyło swoje siły z LEGO Foundation, aby wzmocnić kreatywny świat oparty na eksperymentach i zabawie, aby podejście dzieci do świata było optymistyczne. Ponadto LEGO Foundation zorganizowała również ogólnoświatowy konkurs o wartości 143 milionów dolarów (!), aby zająć się rozwojem dzieci w pierwszych latach ich życia. Polega on na dofinansowaniu odważnych i wpływowych rozwiązań skoncentrowanych na wczesnym dzieciństwie. Jak powiedział Thomas Kirk Kristiansen, przewodniczący LEGO:

Wszystkie dzieci mają prawo czuć się bezpiecznie i mieć dostęp do wysokiej jakości edukacji i opieki zdrowotnej. Ale do tej pory rozwój we wczesnym dzieciństwie był nie tylko niedoceniany, ale i rażąco niedofinansowany. Dzieci są budowniczymi jutra. Aby zbudować lepszy świat dla przyszłych pokoleń - skupiając się na innowacjach i działaniu - musimy współpracować. Jeśli nie zainwestujemy w najmłodsze dzieci w naszym społeczeństwie, nie będziemy też inwestować w naszą wspólną przyszłość.

Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Marynarka - Zara

Top - ME+EM

Szpilki - Gianvito Rossi

Torebka - Aspinal of London 

Naszyjnik - Monica Vinader

Kolczyki - Maria Black


Embed from Getty Images


Filmiki z wizyty:*******************************************************************************


Tego samego dnia odbyła się kolejna inwestytura na Zamku Windsor, której przewodniczył książę William. Wśród wyróżnionych osób znaleźl się:


Sue Barker - brytyjska tenisistka oraz prezenterka telewizyjna stacji BBC; otrzymała tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla sportu, radiofonii i telewizji.


Kapitan Georgina Carlo-Paat - pierwsza kobieta z tytułem kapitana w branży pogłębiarskiej; otrzymała tytuł Kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi w zakresie promowania obecności kobiet podczas działań na morzu.


Alan Olver - otrzymał tytuł Kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego za działalność polegającą na budowaniu mieszkań dla osób bezdomnych i potrzebujących w hrabstwie Shropshire.


1 komentarz

  1. Troche dziwnie wyglad jak Kate w eleganckim żakiecie i na obcasach zjezdzająca z zjeżadlni..mogla zdjąc to ma ten czas

    OdpowiedzUsuń