The Earthshot Prize 2022 w Bostonie + więcej!

wtorek, 6 grudnia 2022

 Druga edycja ceremonii wręczenia nagród The Eartshot Prize dobiegła końca! Po raz kolejny wyłoniono 5 zwycięzców w kategoriach nawiązujących do ochrony klimatu, a ich nagrodą było otrzymanie po kwocie 1 miliona funtów na dalszą działalność. Wśród najważniejszych osobistości (oprócz księcia i księżnej Walii) byli obecni m.in. David Beckham, Catherine O'Hara, Ellie Goulding, Rami Malek, Shailene Woodley czy Billie Eilish. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/EarthshotPrize

Kilka zdjęć ze spotkania z artystami przed rozpoczęciem gali:

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego filmiku z udziałem Davida Attenborough - słynnego brytyjskiego przyrodnika. W swoim przemówieniu powiedział:

Byłem świadkiem świata przyrody w całej okazałości, ale wyzwania stojące dziś przed naszą planetą są ogromne. Musimy działać. Dziś wieczorem celebrujemy tych, którzy pomagają chronić nasz świat. Rozwiązania są gotowe, a dzisiejsi finaliści napełniają mnie optymizmem. To jest The Earthshot Prize!

Embed from Getty Images


Pierwszy występ muzyczny należał do Chloe i Halle Bailey. Wykonały utwór ,,Feeling Good'' Michaela Buble:

Embed from Getty Images


Zaprezentowano również filmik z udziałem księcia Walii na tle kosmosu. Oto co powiedział:

Jest wiele cudów świata przyrody, które otaczają każdego z nas na co dzień. Tylko z kosmosu potrafimy w pełni pojąć dar, jakim jest nasz dom. Ziemia ma w sobie tyle świetności i daje nam wiele piękna, ciekawości, radości, a przede wszystkim Ziemia daje nam życie. Wielu z nas zbyt długo uważało za pewnik wszystko, co daje nam nasza planeta. Zanieczyszczono naszą atmosferę i nasze oceany oraz zniszczono wiele unikalnych siedlisk. W tym roku byliśmy świadkami wpływu zmiany klimatu jak nigdy dotąd: z rekordowo wysokimi temperaturami i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi powodującymi zniszczenia na każdym kontynencie, które mają wpływ na zdrowie ludzi i ich źródła utrzymania. Pilna potrzeba ratowania planety stale przyspiesza i czas, który mamy na dokonanie znaczących zmian, czy istnieje jakiś sposób. Ale tak jak prezydent John F. Kennedy wierzył, że ludzkość mogłaby wysłać człowieka na Księżyc. Dziś mam taką samą wiarę, że możemy naprawić i zregenerować naszą planetę w tej krytycznej dekadzie. Z Moonshot do Earthshot. [...] Ta pomysłowość i ambicja z całego świata nadal inspiruje innych. Dziś wieczorem w Bostonie świętujcie i szukajcie kolejnych pięciu inspirujących zwycięzców Earthshot; kontynuujcie rozwiązania, które będą chronić i przywracać naturę, ożywiać nasze oceany, oczyszczać nasze powietrze, budować świat bez odpadów i naprawiać nasz klimat i innowacyjność. Dzisiejszego wieczoru 15 najlepszych gwiazd pomogą skierować świat na ścieżkę do stabilnego klimatu, w którym społeczności, przyroda i oceany będą się harmonijnie rozwijać. Razem możemy osiągnąć zrównoważoną przyszłość dla przyszłych pokoleń. Razem zmienimy przyszłość naszej planety.

Embed from Getty Images


Pierwsza kategoria dotyczyła Fix Our Climate (Naprawa naszego Klimatu). Tegorocznym zwycięzcą została firma 44.01, której celem jest trwałe usunięcie dwutlenku węgla poprzez jego mineralizację w perydotycie (skale często występującej w Omanie), a jej pierwszym projektem będzie mineralizowanie 1000 ton dwutlenku węgla. Nagrodę zaprezentował Rami Malek.

Embed from Getty Images


Nagrodę związaną z Clean Our Air ogłosiła księżna Kate. Oto co powiedziała w swoim krótkim przemówieniu:

Czyste powietrze jest czymś, co wielu z nas uważa za coś oczywistego ale niestety dla milionów ludzi na całym świecie nie jest to jednak oczywiste: od smogu spowijającego miasta po skutki obserwowane w przyrodzie. Zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie, które nie zna granic. Spośród ponad 250 milionów dzieci poniżej 1.roku życia, co piąte z nich oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Ten fakt jest jeszcze trudniejszy do usłyszenia, ponieważ wiemy jak znaczący wpływ ma zanieczyszczenie na nasz ich rozwój przez całe życie. Ale są też powody do nadziei i jestem zachwycona móc widząc pracę naszych trzech finalistów [w tej kategorii] i ich rozwiązania w zakresie oczyszczania powietrza.

Zwycięzcą zostało Mukuru Clean Stoves z Kenii, którego zadaniem jest wykorzystywanie przetworzonej biomasy wykonanej z węgla drzewnego, drewna i trzciny cukrowej do ocieplania domów i przygotowywania posiłków. 


Występ Billie Eilish z utworem ,,My Future'':Nagrodę w kategorii Build a Waste-Free World zdobyła Notpla - brytyjska firma założona przez Pierre'a Pasliera oraz Rodrigo Garcię Gonzaleza; w niej produkowany jest plastik składający się z wodorostów oraz roślin; ten rodzaj plastiku wyróżnia się pod względem naturalności oraz biodegradowalności. Zwycięzcę ogłosił David Beckham.

Embed from Getty Images


W kategorii Protect and Restore Nature zwyciężył Kheyti - indyjski startup, w którym opracowano rozwiązanie umożliwiające wsparcie lokalnych rolników produkujących żywność; dzięki niej stworzono tzw. Greenhouse-in-a-Box, które zapewnia schronienie uprawianych roślin, warzyw i owoców przed nieprzewidywalnymi żywiołami i niszczycielskimi szkodnikami. Nagrodę zaprezentowała Catherine O'Hara.

Embed from Getty Images


Annie Lennox wykonała piosenkę ,,Here Comes The Rain Again'':

Embed from Getty Images


Ostatnią kategorią była Revive Our Oceans. Zwycięzcą została organizacja Queensland Indigenous Women's Ranger Network z Australii - składa się ona z rdzennych kobiet zamieszkujących tereny Wielkiej Rafy Koralowej; polega na łączeniu wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenia, a także zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań czyli dronów monitorujących zmiany koralowców, pożary lasów czy degradację gleby. Nagrodę przedstawiła Shailene Woodley.

Embed from Getty Images


Treść przemówienia organizatora tego wydarzenia, księcia Williama:

Jesteśmy bardzo wdzięczni za powitanie, jakie otrzymaliśmy tego wieczoru tutaj w Bostonie w ciągu ostatnich kilku dni. Kiedy założyłem The Earthshot Prize w 2020 roku, ambicją było okiełznanie tego samego ducha pomysłowości, który zainspirował prezydenta Johna F. Kennedy'ego do rzucenia wyzwania Ameryce, aby ludzkość wysłała człowieka na Księżyc w ciągu dekady. To był zaszczyt podzielić się historiami naszych zwycięzców i finalistów Earthshot, z serca ich rodzinnych miast. Wierzę, że rozwiązania Earthshot, które obejrzeliście dzisiejszego wieczoru, dowodzą temu, że możemy stawić czoła największym wyzwaniom naszej planety, bo wspierając i skalując je, możemy zmienić naszą przyszłość wraz z dzisiejszymi zwycięzcami i finalistami oraz tymi, których odkryjemy w nadchodzących latach. Podobne sposoby poczyniono z lotem na Księżyc. Sześć dekad temu stworzono miejsca pracy, pobudzono gospodarkę i dano nadzieję. Tak samo mogą sprawdzić się rozwiązania stworzone przez zdobywców dzisiejszej nagrody. Decyzje, które podejmujemy teraz, będą miały wpływ na przyszłe pokolenia, dlatego musimy wybrać ścieżkę optymizmu, nadziei i pilną potrzebę naprawy naszej planety.


Tegoroczna gala zakończyła się występem Ellie Goulding, która zaśpiewała utwór ,,Still Falling For You'':

Embed from Getty Images


A teraz trochę zdjęć zza kulis:

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Całą ceremonię wręczenia nagród możecie obejrzeć poniżej:***********************************************************************************


A teraz wracamy do Wielkiej Brytanii. Pałac Buckingham ogłosił, że król Karol zostanie ukoronowany koroną św. Edwarda podczas uroczystego nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej:

Korona św. Edwarda to korona historycznie używana w momencie koronacji i noszona przez Jej Królewską Mość królową Elżbietę II podczas jej koronacji w 1953 roku. Została ona wykonana dla króla Karola II w 1661 roku jako zamiennik średniowiecznej korony, która została przetopiona w 1649 roku. Uważano, że oryginał pochodzi od XI-wiecznego świętego, Edwarda Wyznawcy - ostatniego anglosaskiego króla Anglii. [...] Ma cztery krzyże cross pattee i cztery fleur-de-lis oraz dwa łuki. Składa się z solidnej złotej oprawy z klejnotami takimi jak rubin, ametyst, szafir, granat, topaz i turmalin. [...]


***********************************************************************************


4 grudnia na Twitterze pojawiło się dotąd nieznane zdjęcie z udziałem księcia i księżnej Walii! Zostało wykonane w dniu ich ślubu w 2011 roku. Jak można dostrzec na tejże fotografii, była ona przeznaczona do udzielania odpowiedzi na listy wysyłane z okazji świąt Bożego Narodzenia!


Jak Wam się podoba?


***********************************************************************************


3 grudnia strona internetowa The Times opublikowała artykuł, w którym podał informację na temat powrotu księcia i księżnej Walii ze Stanów Zjednoczonych do Wielkiej Brytanii. Ich Królewskie Wysokości przylecieli do Londynu w piątek w godzinach wieczornych. Natomiast już następnego dnia (4 grudnia, sobota) Kate i William udali się z trójką swoich dzieci na jarmark bożonarodzeniowy zorganizowany w obrębie Lambrook School, podczas którego zbierano pieniądze na organizacje charytatywne.


Do następnego posta!


1 komentarz

  1. Bardzo ładna fotografia nieznana i spokojna nie jest oficjalną która widzieliśmy jest naturalna. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń