Świąteczne przemówienie króla Karola

środa, 28 grudnia 2022

 25 grudnia o godzinie 15:00 brytyjskiego czasu wyemitowano przemówienie świąteczne wygłoszone przez obecnego monarchę Zjednoczonego Królestwa - króla Karola III. Było to pierwsze takie wystąpienie króla od czasu śmierci jego matki, królowej Elżbiety II. Zostało nagrane w Kaplicy św. Jerzego w Zamku Windsor. W swojej mowie wspomniał o życiu najdłużej panującej monarchini, a także symboliki oraz wielkiego znaczenia świąt Bożego Narodzenia. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/RoyalFamily

Postanowiłam przetłumaczyć całość przemówienia:

Znajduję się tutaj, w tej wspaniałej kaplicy św. Jerzego w Zamku Windsor. Tak blisko miejsca, gdzie moja ukochana matka, Królowa, jest pochowana wraz z moim drogim ojcem. Przypominają mi się głęboko wzruszające listy, kartki i wiadomości, które tak wielu z Was wysłało mojej żonie i mnie. Nie mogę Wam wystarczająco podziękować za miłość i współczucie, jakie okazaliście całej naszej rodzinie. Święta Bożego Narodzenia to szczególnie wzruszający czas dla nas wszystkich, którzy stracili swoich bliskich. Czujemy ich nieobecność na każdym znanym przełomie sezonu i pamiętamy o nich w każdej pielęgnowanej przez nas tradycji. W jednej z ukochanych kolęd ,,O Little Town of Bethlehem'' śpiewamy o tym, jak na ciemnej ulicy ukazuje się Wieczne Światło. Wiara mojej matki w moc tego światła była nieodzownym elementem jej wiary w Boga ale też wiary w ludzi i jest to wiara, którą podzielam całym sercem. Jest to wiara w niezwykłą zdolność każdego człowieka do sięgania po dobro, współpracy oraz pasjonowania się życiem innych i świecić światłem w otaczającym nas świecie. To jest istota naszej społeczności jak i sama podstawa naszego społeczeństwa. Widzimy to w bezinteresownym poświęceniu naszych Sił Zbrojnych i służb ratunkowych, które niestrudzenie pracują, aby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo i które działały tak wspaniale w czasie żałoby z powodu odejścia naszej zmarłej królowej. Widzimy to w naszych pracownikach służby zdrowia i opieki społecznej, naszych nauczycielach i wszystkich tych, którzy pracują w służbie publicznej, których umiejętności i zaangażowanie leżą u podstaw naszych społeczności. W czasie pełnym niepokoju i trudności, czy to dla tych, którzy stoją w obliczu konfliktu, głodu lub klęski żywiołowej lub tych, którzy znajdują sposoby na opłacenie rachunków i utrzymanie swoich rodzin, widzimy człowieczeństwo ludzi w naszych krajach i we Wspólnocie, którzy tak chętnie reagują na trudną sytuację życiową innych. Szczególnie chcę oddać hołd wszystkim tym cudownie życzliwym ludziom, którzy tak hojnie przekazują żywność, datki lub inne cenne towary, aby wspierać tych, którzy są w ich otoczeniu w największej potrzebie oraz organizacjom charytatywnym, które wykonują tak niezwykłą pracę w najtrudniejszych okolicznościach.

Embed from Getty Images


W dalszej części przemówienia, można posłuchać:

Nasze kościoły, synagogi, meczety, świątynie i gurudwary po raz kolejny zjednoczyły się w celu nakarmienia głodnych, zapewniając miłość i wsparcie przez cały rok. Taka serdeczna solidarność jest najbardziej inspirującym wyrazem miłości bliźniego jak siebie samego. Niedawno książę i księżna Walii odwiedzili Walię, rzucając światło na praktyczne przykłady tego ducha wspólnoty. Kilka lat temu udało mi się spełnić wieloletnie marzenie odwiedzenia Betlejem i Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Zszedłem na dół, aby zobaczyć kaplicę ze żłobka i stanąłem w milczącej ciszy przed Srebrną Gwiazdą, która [...] oznacza miejsce narodzin naszego Pana Jezusa Chrystusa. Stanie przy niej znaczyło dla mnie więcej niż jestem w stanie to wyrazić. To miejsce, w którym - jak mówi nasza Biblia - narodziło się światło. Oczywiście Boże Narodzenie jest świętem chrześcijańskim ale moc światła pokonująca ciemność jest celebrowana ponad granicami wiary i przekonań, więc jakąkolwiek wiarę wyznajecie lub żadną z nich [...] wierzę, że możemy znaleźć nadzieję na przyszłość. Świętujmy ją więc razem i zawsze ją pielęgnujmy. Z całego serca życzę każdemu z Was świąt Bożego Narodzenia pełnych pokoju, szczęścia i wiecznej światłości. 

Embed from Getty Images


Filmik z przemówienia możecie obejrzeć poniżej:Prześlij komentarz