Zaręczyny w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej na przestrzeni lat

czwartek, 23 listopada 2017

Zaręczyny w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej zawsze budziły ogromne zainteresowanie społeczeństwa na całym świecie. Zobaczcie, jak ogłaszano oświadczyny na przestrzeni lat.Elżbieta Bowes-Lyon i Książę Albert
Królowa Matka i Król Jerzy VI

Elżbieta zgodziła się, aby zostać żoną przyszłego króla dopiero za trzecim razem. Książę Albert był bardzo uparty, ale jak mówi przysłowie - do trzech razy sztuka! Elżbieta i Jerzy VI tworzyli bardzo zgrane i kochające się małżeństwo. Zaręczyny zostały ogłoszone w York Cottage w Sandringham w styczniu 1923 roku.

Kilka dni później w gazetach ukazała się ich fotografia, która wykonana została w rezydencji Elżbiety w Londynie.


Księżniczka Elżbieta i Filip Mountbatten
Królowa Elżbieta II i Książę Edynburga

20 listopada 2017 r. Elżbieta i Filip obchodzili 70. rocznicę ślubu. To, że ich małżeństwo dojdzie do skutku, początkowo nie było wcale oczywiste, ponieważ ówczesny król Jerzy VI, nie mógł się pogodzić z faktem, że jego córka związała się z rozrywkowym Filipem. Zaręczyli się w 1946 r. Król zgodził się, lecz kazał poczekać parze z ogłoszeniem tej wiadomości światu, aż Elżbieta skończy 21 lat. Zaręczyny zostały oficjalnie ogłoszone 9 lipca 1947 r.

Tego dnia w gazetach pojawiło się oświadczenie: 
"Z największą przyjemnością Król i Królowa ogłaszają zaręczyny swojej ukochanej córki, księżniczki Elżbiety, z porucznikiem Philipem Mountbattenem; synem zmarłego księcia Andrzeja z Grecji i księżniczki Alicji z Battenberg. Król chętnie udzielił zgody na ten związek."

Z tej okazji w Pałacu Buckingham wykonano sesję zdjęciową z zaręczonymi w roli głównej.


Księżniczka Małgorzata i Anthony Armstrong-Jones

Zaręczyny siostry Królowej i fotografa Anthony'ego Armstronga Jonesa zostały ogłoszone w radiu w lutym 1960 roku. Podobno para zaręczyła się tuż przed Bożym Narodzeniem. Oficjalnie nowinę ogłoszono w lutym, ponieważ Królowa poprosiła zaręczonych, aby poczekali z przekazaniem wiadomości światu do narodzin księcia Andrzeja

Pozowali do oficjalnych zdjęć na terenie zamku Windsor dzień po ogłoszeniu zaręczyn, które reporterzy określili jako "niespodziankę".


Lady Diana Spencer i Książę Karol
Księżna Diana i Książę Walii

Po miesiącach spekulacji i prześladowań reporterów, 24 lutego 1981 r. Pałac Buckingham ogłosił zaręczyny Diany Spencer i księcia Karola. 

Książę Walii oświadczył się Dianie w Pałacu Buckingham 3 tygodnie przed oficjalnym ogłoszeniem, ale wstrzymano się z informacja, ponieważ czekano na zamówiony pierścionek.. Następnie para udzieliła wywiadu dla BBC i wzięła udział w sesji zdjęciowej.

W imieniu Królowej i księcia Filipa, Lord Maclean na ceremonii w Pałacu oświadczył:
"Z największą przyjemnością Królowa i książę Edynburga ogłaszają zaręczyny swojego ukochanego syna, księcia Walii i Lady Diany Spencer, córki Hrabiego Spencera i Szanownej Pani Shand Kydd. "


Sarah Ferguson i Książę Andrzej
Księżna Yorku i Książę Yorku

Ogłoszenie, że para się zaręczyła, pojawiło się w bramie przed Pałacem Buckingham 19 marca 1986 roku. Na ozdobnej karcie napisano: "Królowa i książę Edynburga są bardzo zadowoleni, ogłaszając nadchodzące zaślubiny".

Para udzieliła wywiadu dla BBC i ITV oraz spotkała się z reporterami prze Pałacem.


Księżniczka Anna i Timothy Laurence

Księżniczka Anna rozwiodła się z Markiem Phillipsem w kwietniu 1992 r. Jej zaręczyny z komendantem Royal Navy, Timothym Laurence, ogłoszono kilka miesięcy później, 5 grudnia. Ogłoszenie było znacznie mniej uroczyste niż pierwsze i nie opublikowano żadnych oficjalnych fotografii.

Pałac Buckingham wydał prostą i nonszalancką zapowiedź: "Ze względu na spekulacje na ten temat, zdecydowaliśmy się potwierdzić, że księżniczka Anna i komendant Laurence planują ślub, ale nie możemy powiedzieć gdzie i kiedy".

Para wzięła ślub kilka dni później, 12 grudnia w Balmoral w Szkocji.


Sophie Rhys-Jones i książę Edward
hrabina Wessex i hrabia Wessex

Te zaręczyny nie były zaskoczeniem, ponieważ gazeta The Sun ujawniła tę informację kilka godzin przed oficjalnym potwierdzeniem 6 stycznia 1999 r. Para pozowała fotoreporterom przed Pałacem św. Jakuba. Sophie wtedy powiedziała, że postawiła księciu ultimatum po pięcioletnim związku.


Camilla Parker Bowles i książę Karol
księżna Kornwalii i książę Walii

Oświadczenia z potwierdzeniem zaręczyn tym razem nie wydali królowa i książę Filip, tylko bezpośrednio książę Karol.

Świat dowiedział się o zaręczynach 10 lutego 2005 r. Także książę William i Harry dodali kilka słów od siebie: "Jesteśmy zadowoleni z zaręczyn naszego ojca z Camillą i życzymy im szczęścia"

Tego wieczoru w Zamku Windsor odbyło się przyjęcie wydane przez Królową, z okazji zaręczyn pary.


Catherine Middleton i książę William
Księżna Cambridge i Książę Cambridge

Po latach spekulacji i po kilkunastoletnim związku książę William oświadczył się pannie Middleton, podczas wakacji w Kenii.

16 listopada 2010 r. książę Karol wydał oświadczanie, że William i Catherine Middleton planują ślub i że najpierw książę poprosił o zgodę Michaela Middletona. Taka wiadomość została także udostępniona na Twitterze Clarence House.

Para udzieliła wywiadu dla ITV. Niebieska sukienka Kate wyprzedała się w ciągu 24 godzin na całym świecie. Miesiąc później opublikowano kilka fotografii wykonanych przez Mario Testina.5 komentarzy

 1. Ciekawy post ale brakuje mi jeszcze informacji o zareczynach Petera i Zary
  Wiele wskazuje że ta lista może się wydłużyć skoro Meghan Markle przeprowadza się do Londynu :)
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaręczyny piękny moment, szkoda, że niektórzy w tej rodzinie przeżyli je podwójnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wychodzi na to,że nie ma jednych określonych reguł zaręczyny,każde były inaczej ogłaszane,w różnych miejscach pojawiali się narzeczeni. Nie można ,więc przewidzieć,co zrobi Harry.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiem ze to blog o Cambridgeach ale czy to prawda że meghan przeprowadziła się do Londynu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to prawda. Zwolniła mieszkanie w Toronto i jej rzeczy są sprowadzane do Londynu

   Usuń