Niedziela Pamięci. Dzień, w którym każdy Brytyjczyk pamięta o przeszłości!

piątek, 10 listopada 2017

W Polsce 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości; w Wielkiej Brytanii dzień pamięci o poległych w czasie wojny wygląda zupełnie inaczej. 


Remembrance Sunday, czyli Niedziela Pamięci odbywa się w Zjednoczonym Królestwie i państwach Commonwealthu zawsze w drugą niedzielę listopada. Jest to święto upamiętniające żołnierzy i cywili, którzy zginęli podczas I i II wojny światowej oraz późniejszych konfliktach. 

Tego dnia w Wielkiej Brytanii w większych miastach, przy wojennych pomnikach, odbywają się uroczystości z udziałem ważnych osobistości, weteranów i zwykłych obywateli. 


W organizację uroczystości, corocznie zaangażowane są jednostki sił zbrojnych: Royal Navy, Royal Naval Reserve, Royal Marines, Royal Marines Reserve, Army, Territorial Army, Royal Air Force, Royal Auxiliary Air Force, a także korpusy kadetów: Sea Cadet Corps, Army Cadet Forcem, Air Training Corps, Combined Cadet Force oraz organizacje młodzieżowe np. Scouts, Boys' Brigade i Girls' Brigade and Guides.


UROCZYSTOŚCI W LONDYNIE:

Oficjalna, główna ceremonia w Londynie odbywa się przy grobowcu Cenotaph na ulicy Whitehall, w dzielnicy City of Westminster. 

photo: Wikimedia Commons

Uroczystość rozpoczyna się kilka minut przed godziną 11. Dokładnie o 11:00 wszyscy zgromadzeni dwiema minutami ciszy oddają hołd poległym. W tym czasie we wszystkich kościołach biją dzwony. Później odbywa się uroczyste złożenie wieńców, które składają się z samych maków. 

photo: telegraph.co.uk
Przed ceremonią zespoły wojskowe - Army, Marine i RAF grają Tradycyjną Muzykę Pamięci. Na uroczystościach oczywiście zawsze obecna jest Brytyjska Rodzina Królewska. 

photo: Boston

Kolejność składania wieńców:
1. Królowa (w imieniu całego narodu)
2. Książę Edynburga
3. Książę Walii
4. Książę Cambridge
5. Książę Harry
6. Książę Yorku
7. Hrabia Wessex
8. Księżniczka Anna
9. Książę Kent

photo: The Independent

Inni członkowie rodziny królewskiej oglądają ceremonię z balkonu Foreign Office.


10. Premier Wielkiej Brytanii
11. Inni przywódcy Commonwealthu (jeśli są obecni)
12. Przywódców głównych partii politycznych
13. Sekretarz Spraw Zagranicznych
14. Starsi Komisarze Commonwealthu
15. Ambasador Irlandii Północnej (od 2014 r.)
16. Przedstawiciele Royal Navy, Army i Royal Air Force
17. Przedstawiciele marynarki wojennej i flot rybackich
18. Cywilne służby ratunkowe

photo: thesun.co.uk

Następnie biskup Londynu nawołuje o modlitwę za poległych. Odśpiewany zostaje hymn O God Our Help In Ages Past i hymn narodowy God Save the Queen. 

Po hymnach członkowie BRK udają się do Foreign Office.


Po ceremonii zespoły wojskowe znów zaczynają grać pieśni i odbywa się parada weteranów, zorganizowana przez Royal British Legion. Każdy kombatant oddaje wtedy hołd przed grobowcem i składa swój wieniec. 

Ceremonia jest transmitowana przez BBC od 1946 roku 


UROCZYSTOŚĆ W INNYCH KRAJACH

Znaczące ceremonie odbywają się także w stolicach Wspólnoty i różnych regionach Zjednoczonego Królestwa. W szczególności przed Scottish National War Memorial w Edynburgu, Welsh National War Memorial w Cardiff i Northern Ireland War Memorial w Cenotaph i Belfaście.

photo: BBC

TRADYCYJNA MUZYKA PAMIĘCI
Rule, Britannia! - Thomas Arne
Heart of Oak - William Boyce
The Minstrel Boy - Thomas Moore
Men of Harlech
The Skye Boat Song
Isle of Beauty - Thomas Haynes Bayly
David of the White Rock
Oft in the Stilly Night - John Andrew Stevenson
Flowers of the Forest
Nimrod from the Enigma Variations - Edward Elgar
Dido's lament - Henry Purcell
O Valiant Hearts - Charles Harris
Solemn Melody - Walford Davies
Last Post – a bugle call
Beethoven's Funeral March No. 1, - Johann Heinrich Walch
O God, Our Help - William Croft
Reveille – a bugle call
God Save The Queen

photo: IBTimes India

MAKI
Od 1921 r. poprzez sztuczne maki upamiętnia się poległych podczas I i II wojny światowej. Moina Michael zainspirowana wierszem "In Flanders Fields" Johna McCrae'a ustanowiła, że maki, będą symbolicznie upamiętniać amerykańskich żołnierzy. Następnie zostały przyjęte przez wojskowe grupy weteranów w częściach Imperium Brytyjskiego.

Dzisiaj są one powszechne w Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie. Małe, sztuczne maki noszone są jako broszki na odzieży przez cały listopad. Mówi się, że liczba maków przypiętych do stroju podczas Niedzieli Pamięci symbolizuje liczbę poległych podczas wojny z bliskiej rodziny.

photo: Daily Mail

FESTIWAL PAMIĘCI
The Festival of Remembrance corocznie organizowany jest przez The Legion w Royal Albert Hall w Londynie, w sobotę przed Niedzielą Pamięci. Podczas wydarzenia, przez najlepsze zespoły wojskowe (Household Division z The Countess of Wessex's String Orchestra, Royal Air Force i Royal Marines Band Service) grane są kompozycje Johna Fouldsa. Tego dnia odbywają się dwa występy. Pierwszy otwarty jest dla każdego, na drugi zaś, wieczorem mają wstęp tylko członkowie legionu i ich rodziny oraz członkowie Rodziny Królewskiej. 

Uroczystość rozpoczyna się i kończy narodowym hymnem, God Save The Queen, który poprzedzony jest trzema okrzykami Majora Garnizonu.

photo: royalalberthall.com

11 komentarzy

 1. Bardzo interesujący artykuł. Nie wiedziałam, że ilość maków przypiętych do ubrania w Niedzielę Pamięci symbolizuje ilość osób poległych w czasie konfliktów.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się ten symbol maka. Nie wiedziałam, co oznacza większa ilość maków przy ubraniu, dziękuję za wyjaśnienie. Fajnie, że noszą maki przez cały listopad, w ten sposób cały czas przypominają o tych, co zginęli. W Polsce coraz więcej osob 11 listopada nosi kotyliony i to mnie cieszy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy artykuł. Co do ilości maków przypiętych, to w przypadku Kate chyba nie jest prawdziwe? Raz ma jeden mak, raz trzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się zdaje że to zależy od rodzaju broszki bo raz majdan duży jak na 1 zdjęciu raz ma 3 ułożone w trójkąt

   Usuń
 4. Te maki zastanawiają mnie od zeszlego roku, raz Kate ma jeden a czasem wiecej przypietych:) chyba jednak co innego to oznacza, ale co?:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam również,że może to oznaczać liczbę osób z rodziny,które są w wojsku. Kate mogła nosić trzy- za męża, dziadka Petera,który służył w RAF -ie i podobno także za Harry 'ego.
  Wyczerpująca notatka. Wreszcie dokładnie zobaczyłam ,jak te uroczystości wyglądają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa notatka

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wpis i piękna tradycja noszenia maków.

  OdpowiedzUsuń
 8. To prawda,że w tym roku królowej ma nie być na Remembrance Sunday?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Królowa będzie obecna, ale z księciem Filipem będzie oglądać uroczystości z balkonu :D

   Usuń
 9. Ciekawy post, już jak zaczęłam czytać, przyszło mi do głowy: ciekawe dlaczego akurat maki. W końcu się dowiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń