Oficjalna wizyta księcia Williama w Finlandii - Dzień I

środa, 29 listopada 2017

Dziś książę William rozpoczął swoją dwudniową podróż do Finlandii! Oficjalna wizyta w tym kraju głównie opierała się na obchodach 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Finlandię, która obchodzona jest 6 grudnia.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

A teraz zerknijmy jak prezentował się plan dzisiejszego dnia:
 • Spotkanie z prezydentem Finlandii, Sauli Niinisto w Pałacu Prezydenckim
 • Wizyta w jednym z lodowisk w Helsinkach oraz zapoznanie się z programem sportowym dla dzieci pt.,,Icehearts''
 • Przyjęcie wydane przez Sarah Price, ambasadora Wielkiej Brytanii w Finlandii
 • Bankiet zorganizowany przez parę prezydencką Finlandii w ich oficjalnej rezydencji Mantyniemi

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Podczas spotkania z prezydentem, książę podzielił się z nim informacjami przekazanymi od Królowej Elżbiety II. Jest to kolejna oficjalna wizyta państwowa Jego Królewskiej Wysokości reprezentującego Jej Królewską Mość.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Kolejnym punktem dnia była wizyta w jednym z lodowisk znajdujących się w Helsinkach. Głównym powodem odwiedzin tego miejsca było zapoznanie się z nowym programem dla dzieci o tematyce sportu.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Program Icehearts obecnie działa w 10 fińskich miastach od ponad 20 lat. Jest to projekt, którego celem jest zapewnienie dyscyplin sportowych (takich jak mecz hokeja) dla chłopców, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie, ale są izolowani od społeczeństwa.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

W czasie wizyty książę miał okazję spróbować swoich możliwości w grze hokeja (filmik znajduje się na samym końcu notki).

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Również była okazja do rozmów z członkami programu Icehearts. W czasie pogawędki, William dowiedział się jak ta dobroczynność wpłynęła na ich życie. Książę także spotkał się z najmłodszymi kibicami.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Jeszcze przed udaniem się na recepcję w Brytyjskiej Ambasadzie, książę odniósł się do ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w Wielkiej Brytanii czyli zaręczyn księcia Harryego z Meghan Markle.
Jestem bardzo podekscytowany i cieszę się wraz z nimi. Życzę im szczęścia w tym szczególnym czasie [...] Oczywiście mam też nadzieję, że to oznacza, że już więcej nie będzie wyjadał jedzenia z mojej lodówki, tak jak to robił przez ostatnie kilka lat.

W godzinach popołudniowych odbyło się przyjęcie zorganizowane przez panią ambasador Wielkiej Brytanii w Finlandii, Sarah Price. Książę spotkał się z liderami fińskich sektorów nauki, badań i innowacji.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

W czasie tego wydarzenia, książę wygłosił przemówienie (postanowiłam przetłumaczyć fragment):
W tym roku Finlandia i Wielka Brytania nawiązały współpracę w zakresie bezpieczeństwa w sposób udziału Finlandii w brytyjskich Wspólnych Siłach Ekspedycyjnych [...] Ten związek między Finlandią a Wielką Brytanią ma dla nas ogromne znaczenie. Jestem przekonany, że pozostaniemy bliskimi przyjaciółmi i zbudujemy w przyszłości silną współpracę [...]
https://twitter.com/KensingtonRoyal

Ostatnim wydarzeniem pierwszego dnia oficjalnej wizyty było wzięcie udziału w przyjęciu wydanym przez fińską parę prezydencką na cześć specjalnego gościa w Mantyniemi - jednej z trzech rezydencji należących do głowy państwa i jego małżonki.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Również kolacja ta miała również inny powód do świętowania - 6 grudnia w Finlandii będzie obchodzona 100.rocznica odzyskania niepodległości.

Rozpad Imperium i upadek Rządu Tymczasowego umożliwiły Finlandii uzyskanie niepodległości. Konserwatywny rząd w obliczu przejęcia władzy przez bolszewików w Rosji, w dniu 6 grudnia 1917 roku ogłosili deklarację niepodległości kraju.  Wikipedia

https://twitter.com/KensingtonRoyal

A tak wyglądała gra hokeja z udziałem Williama:

Tak zakończył się I dzień wizyty księcia Williama w Finlandii!


3 komentarze

 1. Książę reprezentuje królową coraz częściej.A już w styczniu będzie razem z Kate w Norwegii i Szwecji- nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, będzie się działo! Pojedynki modowe Kate i tamtejszych czlonkin rodzin krolewskich.

   Usuń
 2. Na razie mało tych zdjęć.

  OdpowiedzUsuń