Czym są inwestytury?

sobota, 18 listopada 2017

Inwestytura to wyjątkowe wydarzenie dla każdego, kto został wyróżniony przez Brytyjską Rodzinę Królewską. To uroczystość, podczas której zasłużeni, bezpośrednio od królowej lub innego członka BRK, otrzymują nagrodę.Lista wyróżnionych osób publikowana jest zawsze dwa razy w roku - jako Wyróżnienia Noworoczne w grudniu i Wyróżnienia Urodzinowe w czerwcu przez Cabinet Office.


Inwestytury odbywają się cały rok (około 25 razy), podczas których wręczane są medale i insygnia dla osób zasłużonych. Na każdą ceremonię zapraszanych jest 50 osób. 


Inwestytury odbywają się w Sali Balowej Pałacu Buckingham, Waterloo Chamber w Zamku Windsor oraz sporadycznie w Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu lub za granicą podczas wizyt państwowych.


Najwięcej inwestytur przeprowadza królowa Elżbieta II i książę Walii, czasami jednak wspomagają ich książę William i księżniczka Anna.


Inwestytura rozpoczyna się wejściem królowej lub innego członka BRK do sali, gdzie czekają zgromadzeni. Następnie odśpiewany zostaje hymn państwowy. Następnie wywoływana jest pierwsza wyróżniona osoba, a pomiędzy kolejnymi dekoracjami orkiestra wojskowa gra uroczyste pieśni. Zasłużeni wywoływani są przez Lorda Szambelana.


Członek rodziny królewskiej przypina medal i gratuluje osobie, która przyczyniła się do rozwoju ich państwa.


Osoby, które pasowane są na Rycerza, muszą uklęknąć na specjalnym taborecie, a członek BRK mianuje ich szablą.


Obecnie istnieje sześć różnych orderów rycerskich i cztery ordery za zasługi. 


Za organizację inwestytur i przyznawanie tytułów odpowiedzialne jest Biuro Lorda Szambelana w Centralnej Kancelarii Zakonów Rycerstwa.


Od 1876 r. monarcha wchodzi do pomieszczenia razem z dwoma oficerami Gurkha. Tę tradycję zapoczątkowała królowa Victoria.


Słowo "inwestytura" pochodzi od łacińskiego słowa "induere vestimentis", czyli "ubierać", odnosi się to do oficjalnego stroju, który ubierała tylko osoba wysoka rangą.


Wiele tygodni przed inwestyturami Centralna Kancelaria Zakonów Rycerstwa tworzy wszystkie medale (zwane insygniami). Są one dokładnie liczone i oczyszczane.


Głównie to CKZK decyduje o tym, komu przyznać medal, jednak monarcha i inni członkowie mogą wystosować specjalne pismo, polecając swoich kandydatów, którzy zawsze brani są pod uwagę podczas weryfikacji.


W dniu inwestytury insygnia są układane w sali balowej i dokładnie sprawdzane. Następnie kładzie się je na poduszki. Każdy medal przypięty jest specjalną szpilką do ubrania.Każdy członek ma swoją szablę, którą mianuje na Rycerza. Jedynie książę William używa szabli, która początkowo należała do króla Jerzego VI, a obecnie jest w posiadaniu Królowej.


Po zakończonej ceremonii nagrodzeni mogą udać się w specjalne miejsce przed Pałacem, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. 


6 komentarzy

 1. Świetny post dużo wyjaśnił a czy napiszecie kiedyś o poszczególnych medalach tytulach i kto np ze znanych osob takie otrzymał? Zdjecie z Rodem Stewartem urocze ❤
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa notka! Czy na jednym ze zdjęć jest Adele?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w 2013 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Otrzymała go na ceremonii, z której pochodzi to zdjęcie.

   Usuń
 3. Wreszcie wiem,jak to wygląda.To musi być wspaniała ceremonia.

  OdpowiedzUsuń
 4. http://gertsroyals.blogspot.com/2017/11/tour-of-finland.html -program wizyty Williama w Finlandii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację. Zaraz go dodam na bloga ;)

   Usuń