The Spencer Tiara - ulubiona tiara księżnej Diany

piątek, 29 września 2017

Gdy księżna Diana stanęła na ślubnym kobiercu, na jej głowie widniała nie królewska tiara pożyczona od królowej, tylko należąca do rodziny Spencerów - The Spencer Tiara. 

W 1919 roku tiara była prezentem ślubnym dla Lady Cynthi Hamilton, przyszłej żony Alberta, wicehrabi Althorp (dziadka Diany) od Lady Sarah Spencer (córki 4. Hrabi Spencer). Następnie Frances Manby dodała do tiary brylantowe końce. Obecna wersja wykonana jest z diamentów w kształcie tulipanów i gwiazd otoczonych atrakcyjnymi zwojami, najprawdopodobniej ostatnie poprawki zostały naniesione w latach 30-tych.


Dół tiary pokryty jest specjalnym rudym puszkiem, dzięki czemu klejnot nie uciska w głowę. 


Tiarę na swoje śluby założyły także siostry Diany, czyli Jane i Sarah. W 1989 roku założyła ją także Victoria Lockwood podczas zaślubin z bratem Diany, Charlesem, 9. Hrabią Spencer.

Znalezione obrazy dla zapytania Spencer Tiara
photo: People
Diana ubierała ją bardzo często. Najpierw pożyczała ją od swojego ojca, później brata (podobno była to kwestia wielu sporów między nimi). 

Znalezione obrazy dla zapytania Spencer Tiara

Księżna nosiła także czasami pożyczoną od Elżbiety II, Knot Tiara. Jednak Diana jej nie lubiła, bo była cięższa i mniej wygodna niż ta z rodzinnego domu. 

photo: Diana's Jewels

Tiara nadal należy do rodziny Spencerów, nie została użyta od śmierci Diany.

Znalezione obrazy dla zapytania Spencer Tiara

6 komentarzy

 1. Chciałabym ją jeszcze zobaczyć nie wiem jakie są relacje Williama i Harrego z żółtkiem ale liczę że kiedyś im ją wypożyczy np na ślub Harrego dla panny młodej :)
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. * wujkiem ;) uroki pisania komentarzy na telefonie ze słownikiem
   Ewa

   Usuń
 2. Śliczna tiara! Chciałbym zobaczyć w niej Kate.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej dziewczyny wiecie może czy jeżeli rodzina królewska idzie do kościoła (np. w Barmoral) na mszę to może tam wejść każdy czy tylko rodzina królewska?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ślicznie pasowała Dianie. Ma w sobie wiele uroku i nie ustępuje tym z królewskiego skarbca,ale nie jest moją ulubioną.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna tiara, Dianie było w niej bardzo do twarzy.

  OdpowiedzUsuń