Jak Królowa przygotowuje księcia Williama do roli króla?

niedziela, 24 września 2017

Książę William jest przygotowywany do przyszłej roli króla już od kilkunastu lat. Jego edukacją w tym zakresie zajęła się sama królowa.


Królowa zaczęła wdrażać Williama w królewskie obowiązki, już jak był nastolatkiem. Jak wiemy książę jest 2. w kolejce do Brytyjskiego Tronu, więc królem zostanie już niedługo.

photo: Hello

Już gdy William miał kilkanaście lat, królowa zabierała go do Zamku Windsor i pokazała pudełka państwowe, czyli tzw. red box, w którym znajdują się ściśle tajne informacje, do których wgląd ma tylko monarcha. Królowa pokazała wnukowi jak należy interpretować takie dokumenty oraz jak komunikować się z rządem.

photo: Celebuzz

Dodatkowo książę William od młodzieńczych lat musi na bieżąco czytać gazety i interesować się aktualnymi sprawami w państwie i na świecie. 

photo: ibtimes.com

Podobno w 2009r. przeszedł nawet specjalny, intensywny program szkoleniowy, przygotowany przez Królową i księcia Karola. Wtedy przez jakiś okres miał lekcje indywidualne z ekspertami ds. konstytucji. Widywał się różnymi departamentami w rządzie brytyjskim i miał spotkania m.in. z takimi osobowościami jak ówczesny premier Sir John Major.


Od czasu gdy stał się pełnoletni, odbywa solowe wyjścia. Oczywiście z roku na rok jest ich coraz więcej, także wizyty zagraniczne i oficjalne przemówienia. W tym roku nawet zrezygnował już w pracy w pogotowiu i całościowo poświęcił się obowiązkom królewskim. Jak możemy zauważyć, książę rzeczywiście pojawia się publicznie coraz częściej. Wyręcza swoją babcię także podczas inwestytury w Pałacu Buckingham. Reprezentuje monarchinię również na Garden Party.

photo: People

Oczywiście przeszedł także szereg lekcji etykiety, czyli jak zachowywać się podczas wykonywania królewskich obowiązków, bankietów czy jak poprawnie czytać przemówienia. Jednak jak wiadomo, książę wychowywał się w takiej, a nie innej rodzinie, więc o wiele szybciej na pewno opanował te zasady, niż np. księżna Kate.

photo: harpersbazaar.nl

Dodatkowo książę William nadal konsultuje się z Królową, a nawet często do niej dzwoni.

***

Na kanale pojawił się nowy filmik!
>PRZEJDŹ DO KANAŁU<

14 komentarzy

 1. Bardzo ciekawa notatka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe jakie sa między nimi czysto osobiste relacje☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jak większość babć i wnuków. Patrząc na nich podczas oficjalnych wyjść, widać pomiędzy nimi dużą więź i jestem pewna, że jest z niego dumna i zadowolona jak każda babcia, że on jest po prostu szczęśliwy :)

   Usuń
 3. Mam pytanie. Czy była już notatka na temat poszczególnych nazwisk rodziny królewskiej?

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanie jak przedstawia sie ksiaężna Kate w mniej oficjalnych sytuacjach

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze że sama Królowa kształci już też Williama a nie np tylko pierwszego następcę Karola, ona sama objęła tron w bardzo młodym wieku i sobie świetnie poradziła więc myślę że William też by sobie poradził, uważam że dobrze by było dla monarchii żeby po śmierci Elżbiety William przejął tron, Karol powinien sobie odpuścić i dać szansę synowi który na pewno odmłodził by wizerunek monarchii, np w Hiszpanii młoda para królewska genialnie się sprawdza, liczy się też stabilność w obsadzie tronu a William mógłby tą funkcję dłużej sprawować z racji wieku niż Karol :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jednak uważam, że dużo lepiej dla monarchii, gdy tron zgodnie z kolejnością obejmie Karol. William, mimo wszystko, nie jest jeszcze całkowicie przygotowany. Karol i Camilla mają dużo wiecej wyjść oficjalnych, bardziej się angażują i nie mają innych obowiązków (dzieci już wychowane). Bardzo też zmieniło się nastawienie Brytyjczyków. Camilla jest coraz bardziej ceniona, szczególnie za empatię, pracę na rzecz wykluczonych kobiet, które padły ofiarą przemocy czy akcje związane z edukacją i czytelnictwem. Nie oszukujmy się też, gdyby tron miał objąć William, wystawiony to tez na widok publiczny w większym stopniu jego dzieci, a jak wiemy książę chce zapewnić George'owi i Charlotte jak najwięcej prywatności tak długo jak się da.

   Usuń
 6. Można powiedzieć,że pewne zasady,sposób zachowania,postawę ma we krwi,ale trzeba ogromnego wysiłku i pracy włożyć w przyswojeniu wiedzy. Musi znać wszystkie rodziny królewskie,genealogie,historię,politykę. Musi wiedzieć kto jest kim,co może powiedzieć,a co może być źle zrozumiane. Nie mówiąc już o przemówieniach,całej etykiecie...Książę patrzył na ojca,babkę przez całe życie i uczył się stopniowo. Kate musiała tego wszystkiego się nauczyć w kilka lat /miesięcy...

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam gdzieś,że Kate może pojawić się z Williamem na premierze BluePlanet2. Myślicie,że to możliwe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to potwierdzone przez Pałac, więc raczej nie :) ale... kto wie...! :)

   Usuń
 8. Bardzo faina notka:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa notka.Ja również zgadzam się z dziewczynami powyżej iż William był by lepszym królem Wielkiej Brytanii, na pewno nauka etykiety była znacznie trudniejsza dla Kate niż dla Willa z racji na wychowanie od najmłodszych lat w rodzinie królewskiej .Kate natomiast wychowała w zwyczajnej rodzinie
  i z pewnością było jej trudno się przestawić i kosztowało to ja wiele wyrzeczeń :);)
  PS: Przyszła wam już jakaś królewska odpowiedz :)?Bo na blogu o księciu Harrym widziałam że dziewczyną już przychodzą:);)
  Wybaczcie jestem strasznie ciekawa :):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie :) myślę, że muszę poczekać jeszcze jakieś 2-3 tygodnie :)

   Usuń
  2. Ja juz dostałam w piatek odpowiedź ale wyslalam wcześniej

   Usuń