Sąsiedzi Kate i Williama

sobota, 9 września 2017

Dzisiaj zajrzymy głębiej do komnat Pałacu Kensington, ponieważ może niektórzy z Was nie wiedzą, ale Kate i William nie są jedynymi mieszkańcami tej rezydencji.


Dla zwiedzających, otwarta jest tylko malutka część Pałacu Kensington. Tak naprawdę, można powiedzieć że to ogromne osiedle, w którym mieszka wiele członków rodziny królewskiej. 

Znalezione obrazy dla zapytania kensington palace

Historia tego pałacu sięga XVII wieku, kiedy to William III kupił posiadłość, znaną wcześniej jako Nottingham House, od sekretarza stanu, hrabiego Nottingham i kazał Christopherowi Wrenowi odrestaurować i powiększyć cały budynek. Urodziła się i wychowała tam także królowa Victoria, której pomnik do dziś stoi przed częścią reprezentacyjną. Mieszkała tam także królowa Mary i wiele innych cenionych szlachciców. 


Warto wspomnieć, że Pałac Kensington, aż do śmierci, był także oficjalną siedzibą księżnej Diany, tam wychowali się William i Harry, jednak po rozwodzie, Charles razem z synami zamieszkał w St. James Palace. W owym apartamencie, krótko po ślubie mieszkali także Kate i William. 


Księżna Kate i książę William z dziećmi mieszkają aktualnie (już na stałe, ponieważ we wrześniu przenieśli się do stolicy ze swojej posiadłości Amner Hall w Norfolk) w apartamencie z 22 pokojami. W 2012r. część ta przeszła generalny remont, który kosztował 4 miliony funtów. Wcześniej mieszkała tam księżniczka Margaret z rodziną. 


Niedawno do Kensingtonu przeprowadził się także książę Harry, który wcześniej mieszkał z ojcem w St. James Palace. Można powiedzieć, że brat Williama nie mieszka stricte w Pałacu, tylko obok - w domku Nottingham Cottage. Chatka jest bardzo mała. Harry zawsze żartuje, że musi chodzić z przechyloną głową, ponieważ są tam bardzo niskie sufity. Przy okazji bywa częstym gościem u rodziny z Cambridge, i jak to mówi książę William "wyłudza od nich jedzenie".


Obok Harry'ego, w tzw. Wren House, mieszkają książę Edward i księżna Catherine Kentu.


Jakiś czas temu na blogu pisałyśmy także, że do Pałacu Kensington na początku tego roku wprowadziła się księżniczka Eugenie, która płaci za swój trzypokojowy apartament 3,500 funtów tygodniowo.


Obok Kate i Williama, w Apartment 1. mieszkają książę Richard i księżna Birgitte Gloucester.


W Apartment 10. mieszka aktualnie księżna i książę Michael z Kentu. Para nie pełni dworskich obowiązków, tylko prowadzi własną firmę, dlatego za apartament płacą 120.000 funtów rocznie. 


Pozostałe to albo wolne apartamenty, albo pokoje służby. 


PODSUMOWUJĄC:25 komentarzy

 1. Dlaczego Eugenia placi za swoj apartament?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ nie pełni dworskich obowiązków, tylko pracuje zawodowo.

   Usuń
 2. Dlaczego Eugenia płaci za apartament?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Członkowie rodziny królewskiej, którzy prowadzą własne interesy/działalności i nie sprawują oficjalnych zadań płacą za swoje utrzymanie w tym miejscu. Podobnie książę i księżna Kentu.

   Usuń
 3. A co przez całe dnie robią tam George i Charlotte???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie to samo co inne dzieci w swoich domach :)

   Usuń
 4. Czemu nie było notki o wyjściu Williama z czwartku? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za notatkę.Do tej pory nie wiedziałam gdzie,kto mieszka,po waszych wyjaśnieniach widzę jak duży jest Pałac Kensington i jak sprawnie zagospodarowany.
  George i Charlotte a wkrótce trzeci maluch (!)bawią się w otoczeniu rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale rzetelne i perfekcyjne podejście do tematu! Oby więcej takich świetnych notek dziewczyny! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podoba mi się dzisiejsza notka. Ciekawa jestem na czym polegał remont apartamentu Williama i Kate, bo czytałam gdzieś że wydali na niego więcej pieniędzy niż planowali, co wywołało niezadowolenie Brytyjczyków.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna notka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super notka!:-)

  OdpowiedzUsuń
 10. 22 pokoje w jednym apartamencie, chyba nawet nie potrafię sobie wyobrazić takiego ogromu przestrzeni domowej. Do tego, co robić w tylu pokojach, przecież pięcioosobowa rodzina potrzebuje no nie wiem, może z dziesięciu pomieszczeń maksymalnie dla komfortowego życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tylko że to nie jest zwykła rodzina ;) wydaje mi się że spokojnie te pomieszczenia mają zagospodarowane np. może mają oddzielne sypialnie i oddzielne pokoje zabaw dla dzieci, może jakiś pokój jest siłownią, na bank co najmniej jedno pomieszczenie to garderoba Kate i może Will dzieci też mają swoje garderoby? na pewno jest jakaś biblioteczka, na pewno mają jakiś pokój tylko dla gości, na pewno jakiś gabinet do pracy itp.. mając tyle siana to spokojnie taką przestrzeń zapełnisz ;)

   Usuń
 11. Mam do was dziewczyny pytanie czy zbieracie artykuły o Kate i williamie? I czy ktoś ma do oddania swoją kolekcję?

  OdpowiedzUsuń
 12. 3500 funtów tygodniowo? wow, niezły czynsz :)

  a czym zawodowo zajmuje sie Eugenia? a Beatrice?

  OdpowiedzUsuń
 13. 22 pokoje? No to mogą mieć dużo dzieci! :-)
  Ciekawe jest to, że część udostepniona do zwiedzania jest tuż obok ich mieszkania. Zwiedzając, możesz mieć Kate i Williama za ścianą. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W części przeznaczonej do zwiedzania w oknach wychodzących na ogród Kate i Williama są specjalne naklejki by nie można było podglądać. Dzięki temu rozwiązaniu widzimy tylko ogrody w części która zwiedzamy a nie można spojrzeć w prawo by podejrzeć część ogrodu K i w ale rzeczywiście świadomość że mieszkają za ścianą gdy się zwiedzania jest niesamowita. Ja zwiedzałam Kp w lutym tego roku ale akurat K i W byli w Pałacu bo mieli akurat wyjścia w Londynie m.in nagrody BAFTA

   Usuń
 14. kto wchodzi w skład personelu Kate i Wiliama? Ile osób dla nich pracuje i czym sie zajmują?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli znajdę informacje, to napiszę o tym notkę :)

   Usuń
 15. w ktorym apartamencie bedzie mieszkał Harry z Megan

  OdpowiedzUsuń
 16. a gdzie bedzie meszkał teraz Harry z Megan w tym samym mini domku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie tak. Po ślubie możliwe, że przeprowadzą się do jednego z wolnych apartamentów w Kensington Palace.

   Usuń