Książki o Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej

piątek, 8 września 2017

Dostałyśmy wiele maili, abyśmy zebrały w jednym miejscu wszystkie pozycje książkowe o Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej. Oto one!


1.
"Prawdziwa królowa. Elżbieta II jakiej nie znamy"
Andrew Marr

Cena: 39,90zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 448
Data wydania: 2012 i 2017
MOJA OPINIA: Bardzo ciekawa biografia królowej. Ja posiadam jeszcze starą wersję, nowa została odświeżona i zawiera kilka nowych rozdziałów. Podoba mi się czytelny podział rozdziałów - każdy wątek opisany w osobnym. Posiada wiele pięknych fotografii monarchini.

 Prawdziwa Królowa Elżbieta II jakiej nie znamy
Stara wersja / nowa wersja


2.
"Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?"
Marek Rybarczyk

Cena: 39,90zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 320
Data wydania: 2016
MOJA OPINIA: Recenzja - tutaj3.
"Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon"
Lady Colin Campbell

Cena: 39,68zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 640
Data wydania: 2013r.
OPIS: "Opowieść o najsilniejszej monarchini od czasów Kleopatry Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg. Elżbieta, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama była niezwykłą postacią. Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej. Skomplikowane relacje łączyły ją z księżną Dianą, którą wspierała na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, ale po ich rozwodzie ostro potępiła. W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry. Autorka, Lady Campbell, dzięki w swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnicy królewskiej rodziny (przyjaźniła się z Lady Dianą), opowiada o najniezwyklejszej kobiecie z dynastii Windsorów. Barwną postać Elżbiety sportretowano w oscarowym filmie „Jak zostać królem”, w którym wcieliła się w nią wspaniała Helena Bonham Carter.
4.
"Elżbieta II. Ostatnia królowa"
Marc Roche

Cena: 44,90 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 296
Data wydania: 2010 i 2013
MOJA OPINIA: Posiadam starszą wersję. Suche fakty, wszystko można wyczytać na Wikipedii. Nie zachwyciła mnie ta książka.

  


5.
"Jak zostać królem"
Mark Logue, Peter Conradi

Cena: (m.in. tutaj)
Data wydania: 2011
OPIS: "Prawdziwa opowieść z życia brytyjskiej rodziny królewskiej. Jest rok 1936. Edward VIII abdykuje, by związać się z ukochaną Amerykanką, panią Simpson. Królem - Jerzym VI - zostaje niespodziewanie jego brat. Nowy monarcha ma jednak wielki problem: jąka się. Do wystąpień publicznych przygotowuje go australijski terapeuta mowy Lionel Logue. Zawiązują niezwykłą przyjaźń... Książka, oparta na pamiętnikach Logue`a, odsłania kulisy życia osobistego i rodzinnego Jerzego VI, ojca obecnej królowej Elżbiety II."6.
"Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie"
Łukasz Walewski

Cena: 34,90 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 344
Data wydania: 2015
OPIS: Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie to błyskotliwe wprowadzenie do systemu dyplomatycznych symboli, kodów i ceremonii. Pomocne vademecum – nie tyko podczas spotkań biznesowych i oficjalnych uroczystości, ale również w życiu prywatnym.7.
"Kate. Księżna Cambridge"
Marcia Moody

Cena: 25,94 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 300
Data wydania: 2013
MOJA OPINIA: Obowiązkowa pozycja dla fanów rodziny królewskiej, księżnej Kate, ale nie tylko, ponieważ spodoba się wszystkim miłośnikom biografii. Bardzo lekko i przyjemnie napisana książka z potwierdzonymi szczegółami z życia Catherine.
8.
"Miłościwie nam panujący... Królewskie rody Europy"
Conradi Peter

Cena: 44,49 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 400
Data wydania: 2013
MOJA OPINIA: Encyklopedia wiedzy o wszystkich rodzinach panujących, jednak moim zdaniem panuje w niej chaos i natłok informacji.
9.
"Tajemnice Windsorów"
Marek Rybarczyk

Cena: 17,95 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 320
Data wydania: 2013
OPIS: „Tajemnice Windsorów” odsłaniają kulisy brytyjskiej dynastii. Korzystając z nowych prac historyków brytyjskich autor opisuje: tajemnice dworu i ekscesy seksualne, współpracę Edwarda VIII z nazistami i problemy małżeńskie Elżbiety II oraz nowe okoliczności ostatniego romansu i śmierci Diany w paryskim tunelu. Czy równie popularni jak Diana - Kate, William i ich dziecko utrzymają prestiż monarchii w nadchodzącej epoce nielubianego księcia Karola?
10.
"Książę Karol. Serce króla"
Mayer Catherine

Cena: 39,99 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 512
Data wydania: 2015
OPIS: W skrócie, książkę „Książę Karol. Serce króla” można nazwać odpowiedzią księcia Walii na „Diana. Moja Historia” Andrew Mortona. Ta niezwykła biografia powstawała nie tylko w oparciu o rozmowy z przyjaciółmi następcy tronu, jego przeciwnikami, dworzanami, pracownikami pałacu, ale również dzięki współpracy z samym Karolem. Sporo w niej o pierwszym małżeństwie, które zdefiniowało jego samego i ocenę związku z kobietą, którą nazywa „najdroższą żoną” – Camillą. Odkrywamy Karola jako ojca, przyjaciela, męża stanu i... żartownisia. Wzruszający, zabawny i bardzo często zaskakujący – oto prawdziwa historia księcia Walii.
11.
"Opowieści z angielskiego dworu. Tom 1. Karol"
Niedźwiedzka Magdalena

Cena: 34,90 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 392
Data wydania: 2017
OPIS: Pierwsza część trylogii przedstawia początki skomplikowanego związku księcia Walii z dwiema najważniejszymi kobietami jego życia, Dianą Spencer i Camillą Shand. Akcja powieści osadzonej w sytuacji społeczno-politycznej Wielkiej Brytanii i Europy zaczyna się w latach siedemdziesiątych XX wieku, a kończy w roku 2005. Skupia się na życiu dwóch sławnych małżeństw, ale prezentuje też galerię nieprzeciętnych i wpływowych postaci z ich otoczenia. Ukazuje historię wielkich namiętności, rodzenie się i umieranie miłości, walkę o prawo do samostanowienia, a także starania o określenie swojej roli w świecie. Jest to pierwsza próba powieściowej fabularyzacji życia Diany, księżnej Walii, Camilli, obecnej księżnej Kornwalii, i księcia Karola. Swego rodzaju subiektywne studium ich życia.
12.
"Klątwa rodu Windsorów"
Ulrike Grunewald

Cena: 26,59 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 235
Data wydania: 2008
OPIS: Fascynująca historia najsłynniejszej rodziny świata, której członkowie od niemal 170 lat zasiadają na brytyjskim tronie.13.
"Elżbieta II. Portret monarchini"
Sally Bedell Smith

Cena: 55 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 576
Data wydania: 2012
OPIS: "Elżbieta II - charyzmatyczna monarchini, która przeprowadziła swój kraj i cały Commonwealth przez wojny i przewroty ostatnich sześćdziesięciu lat z godnym podziwu opanowaniem, inteligencją i wdziękiem. W tej niezwykłej biografii poznajemy najpierw dziewczynkę, potem towarzyszymy zakochanej w Filipie nastolatce. Spotykamy Lilibet naprawiającą ciężarówki wojskowe i widzimy ją stojącą z Churchillem na balkonie pałacu Buckingham w dniu zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jesteśmy świadkami, jak młoda królowa stara się pogodzić obowiązki z wychowywaniem dzieci. Sally Bedell Smith wprowadza nas za pałacowe drzwi, pozwalając przyjrzeć się z bliska zawodowemu i prywatnemu życiu królowej. Wciągająca i skrupulatnie przygotowana, oparta na licznych wywiadach i nieujawnionych dotąd dokumentach, biografia Elżbiety II to możliwość wejrzenia w samo serce ostatniej wielkiej monarchii. Autorka podkreśla żywą osobowość królowej, jej poczucie humoru i nieprzeciętną inteligencję."14.
"Elżbieta II : kobieta zatroskana"
Nicholas Davies

Cena: 14 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 313
Data wydania: 1996
OPIS: Ta książka ujawnia po raz pierwszy najskrytsze tajemnice ponad czterdziestoletniego panowania królowej Elżbiety II, największej żyjącej monarchini zachodniego świata.15.
"Buckingham za zamkniętymi drzwiami"
Bertrand Meyer-Stabley

Cena: 32,60 zł (m.in. tutaj)
Data wydania: 2014
Liczba stron: 480
MOJA OPINIA: Bardzo ciekawa książka. Znajdziemy w niej wiele informacji co się dzieje za murami Pałacu Buckingham, a także ciekawostki i nawet mapki budynku.16.
"Za drzwiami pałacu"
Peter Evans, Nigel Dempster

Data wydania: 1994
OPIS: "Opierając się na wypowiedziach ludzi związanych z Pałacem autorzy stworzyli maksymalnie obiektywny obraz związku księżnej Diany i Księcia Walii, stosunków panujących na dworze królewskim Anglii - gier, intryg i obłudy - oraz przyczyn kryzysu w rodzinie królewskiej."17.
"17 goździków. Brytyjska rodzina królewska i naziści"
Andrew Marr

Cena: 44,90zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 488
Data wydania: 2015
OPIS: "Skrupulatnie udokumentowana, oparta na wnikliwych badaniach historycznych opowieść o sekretnych powiązaniach pomiędzy Franklinem D. Rooseveltem, Winstonem Churchillem, Księciem Windsoru i Adolfem Hitlerem przed II wojną światową, w trakcie jej trwania i już po jej zakończeniu. Andrew Morton opowiada historię lekkomyślnego Edwarda VIII, późniejszego Księcia Windsoru, jego amerykańskiej żony, rozwódki Wallis Simpson, dziwacznej nazistowskiej intrygi z czasu wojny, mającej na celu zrobienie go marionetkowym królem po wkroczeniu Niemców do Wielkiej Brytanii, oraz o staraniach Churchilla, Eisenhowera i króla Jerzego VI żeby zatuszować związki księcia z wodzem Rzeszy. Morton odsłania kulisy tuszowania niewiarygodnego skandalu, jakim był romans członka brytyjskiej rodziny królewskiej z ideologią nazistowską, publikując nieznane do tej pory dokumenty FBI, fotografie i inne materiały z niemieckich, rosyjskich i brytyjskich archiwów, a także osobistą korespondencję Churchilla, Eisenhowera i Windsorów. "17 goździków" to wspaniały dramat historyczny, pełen przygód, intryg, zdumiewających odkryć, napisany przez prawdziwego mistrza w gatunku biografii."18.
"Karol książę Walii. Biografia"
Jonathan Dimbleby

Cena: 31,23 zł (m.in. tutaj)
Data wydania: 1997
Liczba stron: 504
OPINIA: Obszerna prawdziwa biografia księcia Walii, angielskiego następcy tronu, osoby wzbudzającej ogromne zainteresowanie opinii publicznej.
19.
"Kobiety wokół angielskiej korony"
Lucian O. Meysels

Data wydania: 1998r.
OPIS: "Kobiety zawsze zajmowały szczególną pozycję na szczytach władzy w Anglii, a później w Wielkiej Brytanii. Był to bowiem jedyny kraj w Europie Środkowej i Zachodniej, gdzie od dawien dawna uznawano nie tylko dziedziczne prawo kobiet do tronu. Począwszy od wczesnego średniowiecza, gdy Anglią rządziła królowa Matylda, na angielskim tronie wielokrotnie zasiadały kobiety, często tak niepospolite, jak Elżbieta I czy Wiktoria. Niektóre królewskie żony wpłynęły pośrednio na bieg dziejów Anglii, co w przypadku Henryka VIII zakończyło się, jak wiadomo, schizmą Kościoła anglikańskiego, zaś w przypadku Edwarda VIII - abdykacją, u której podstaw legły miłość i polityka. Autor książki opowiada barwnie nie tylko o kobietach koronowanych, lecz także o tych, bez których historia Wielkiej Brytanii mogłaby potoczyć się całkiem inaczej. Są wśród nich słynne królewskie metresy, znaczące damy dworu, bliższe lub dalsze krewne, których intrygi, polityczne misje, rodzinne skandale i głośne romanse Lucian O. Meysels próbuje udokumentować z rzetelnością godną historyka. Jako doświadczony dziennikarz, nadaje swojej książce charakter sensacyjnej opowieści, dzięki czemu "Kobiety wokół angielskiej korony" są interesującą lekturą nie tylko dla miłośników historii."
20.
"Królowa. Biografia Elżbiety II"
Ben Pimlott

Data wydania: 1998
Liczba stron: 558
OPIS: Po raz pierwszy drzwi Pałacu Buckingham otworzyły się dla człowieka z zewnątrz. Ben Pimlott - jeden z najlepszych współczesnych biografów politycznych - przeprowadził wiele rozmów z osobami należącymi do najbliższego otoczenia królowej. Sięgnął po nie publikowane dzienniki Jocka Col-ville'a, sekretarza osobistego Churchilla i Elżbiety, a także po listy oraz dokumenty z archiwów rządowych i pałacowych. Powstała niezwykła opowieść o życiu prywatnym i panowaniu Elżbiety II, od jej urodzin aż po czasy Diany. Biografia, rzucająca nowe światło na wiele wydarzeń w Pałacu Buckingham, jest jednocześnie interesującym przyczynkiem do historii Wielkiej Brytanii.


21.
"Tudorowie i Stuartowie"
praca zbiorowa

Data wydania: 2010r.
OPIS: "Często wracamy myślami do czasów świetności naszego państwa, wybitnych przywódców, największych zwycięstw i porażek. Porównujemy je z dokonaniami innych narodów, badamy ich wzajemne wpływy. Kolekcja "Dynastie Europy" stanowi pretekst do ukazania nie tylko najważniejszych wydarzeń historycznych na świecie, lecz przede wszystkim poznania kultury i obyczajów tamtych czasów. Burzliwe dzieje największych rodów świata to przecież nie tylko konflikty między mocarstwami, wojny i kolejne zdobycze terytorialne, ale też historia rodowych zamków, pałaców, stale rozwijających się miast. Tom 2 "Tudorowie i Stuartowie" to historyczna podróż do Wielkiej Brytanii 2 połowy XV w., kiedy wieloletnia rywalizacja o tron angielski wreszcie się zakończyła. Konflikt, który zyskał miano wojny Dwóch Róż, rozwiązało zwycięstwo Henryka Tudora w starciu pod Bosworth. Ówczesny król Anglii zmarł na polu bitwy, a Henryk sięgnął po władzę. Jeszcze wtedy nikt nie przewidywał, że jego potomkowie będą władać nie tylko Anglią, ale też Walią, Irlandią i Szkocją. Bardzo szybko udowodnili, jak wiele można zdziałać w skali kraju i świata - zarówno w sferze przemian społecznych i gospodarczych, jak i w dziedzinie kultury. W końcu to dzięki mecenatowi monarchów mogli rozwijać się tacy twórcy jak Isaac Newton, William Szekspir czy Daniel Defoe. O nich wszystkich, wielokrotnie prezentujących swoje dzieła na dworze, przeczytamy w tej publikacji. Książka pomoże odpowiedzieć też na pytanie, czy następcy Tudorów - Stuartowie - naprawdę byli kontynuatorami ich dzieła, czy też więcej dzieliło niż łączyło te dwa rody. Bogato ilustrowana książka przedstawia biografie monarchów, zawiera teksty i analizy autorstwa znanych historyków. Wzbogacona jest o reprodukcje unikatowych dokumentów, drzewa genealogiczne, mapy oraz setki zdjęć z polskich i zagranicznych muzeów."


22.
"Dynastia Windsorów"
Kitty Kelley

Data wydania: 1998r.
OPIS: "Światowy bestseller amerykańskiej dziennikarki, opublikowany w 1997 roku w USA, to fascynująca opowieść o prywatnym i publicznym życiu przedstawicieli brytyjskiej rodziny panującej, królowej matki, królowej Elżbiety II, księżniczki Małgorzaty, księcia Karola, księżnej Diany i ich najbliższych. Autorce udało się odsłonić największe sekrety dynastii, powołanej do istnienia przez Jerzego V w 1917 roku od jej początków, aż do tragicznych wydarzeń ostatnich miesięcy. Obok oficjalnego wizerunku angielskiej rodziny panującej poznajemy również jej wizerunek prywatny samotność królewskich dzieci, seksualne ambiwalencje i nałogi prześladujące Windsorów na długo przed ślubem księcia Karola i Diany Spencer. Książkę zaopatrzono w indeks osób, wiele interesujących fotografii oraz drzewo genealogiczne domu Windsorów."


23.
"Wiktoria, żona Alberta"
George Bidwell

Data wydania: 1969r.
Liczba stron: 348
OPIS: Biografia królowej Wiktorii. Kiedy nauczyciel muzyki zalecił kilkuletniej Wiktorii systematyczne ćwiczenia, dziewczynka odpowiedziała „Ja nic nie muszę”. Kim była władczyni, nad której imperium nigdy nie zachodziło słońce? Kim była najdłużej panująca monarchini europejska, której imieniem określa się ponad pół wieku brytyjskiej historii i kultury?Opowieść o kobiecie, z woli opatrzności wyznaczonej do odegrania roli, do której zdaniem autora nie dorosła. Opowieść o źle kochanym dziecku, o młodej władczyni, której udało się wywalczyć wolność i niezależność w czasach gdy "przyzwoitej kobiecie" nie przychodziła nawet do głowy myśl o samodzielności. Bardzo krytyczna niekiedy analiza osobowości Wiktorii i jej relacji z najbliższymi, jej usposobienia i postawy intelektualnej. Analiza fenomenu wiktoriańskiej" mentalności i obyczajowości, które tak wyraźnie naznaczyły kulturę Anglii drugiej połowy XIX wieku.

24.
"Wiktoria znaczy zwycięstwo. Kulturowe oblicza brytyjskiej królowej"
Dorota Babilas

Data wydania: 2012r.
Liczba stron: 418
OPIS: Publikacja prezentująca kulturowe oblicza brytyjskiej królowej Wiktorii, najdłużej panującej w dziejach Anglii władczyni, ikony idei brytyjskiego imperializmu i kolonializmu, a także historię społeczną epoki, pokazująca jej rozkwit i zmierzch oraz bohaterów masowej wyobraźni, jakie ona "wyprodukowała" i na trwale wpisała w dzieje świata. Nie jest to praca historyczna w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale bardziej "historia antropologiczna" skupiona na wybranych zagadnieniach. Praca prezentuje najbliższą autorce perspektywą badawczą, jaką jest tradycja brytyjskich (a także amerykańskich) studiów kulturowych (cultural studies: Raymond Williams, Stuart Hall, Paul Willis czy Lawrence Grossberg). Jest to lektura wciągająca, a niekiedy wręcz pasjonująca, decydują o tym przede wszystkim trzy podstawowe względy. Po pierwsze, kompetencja, wiedza i pasja, z jaką autorka podeszła do tematu. Po drugie znakomity pomysł na całość, proponujący czytelnikowi kulturoznawczy fresk nie tylko o samej królowej Wiktorii i jej opoce, ale także opowieść o recepcji, micie i ponadczasowości jej fenomenu. Po trzecie wreszcie, książka jest po prostu świetnie napisana i umiejętnie skonstruowana. Co istotne, charakterystyczne dla pracy jest interdyscyplinarne rozumienie kultury; chodzi zarówno o jej sens antropologiczny (kultura jako pewna utrwalona zbiorowa forma życia), jak i rozległe formy produkcji kulturowej - od tzw. sztuki wysokiej do popkultury.

25.
"Anna Boleyn"
Carolly Erickson

Data wydania: 2001r.
Liczba stron: 230
OPIS: Anna Boleyn była damą dworu pierwszej żony Henryka VIII Tudora, Katarzyny Aragońskiej. Dążąc z determinacją do wyniesienia na wyżyny władzy, potrafiła pokonać każdego przeciwnika, stojącego na drodze jej kariery, a przede wszystkim zafascynować urodą, powabem i temperamentem samego króla. W 1533 r. potajemnie poślubiła monarchę, ale koronowana została dopiero po unieważnieniu poprzedniego małżeństwa Henryka. Ich córka, Elżbieta, zasiądzie w przyszłości na tronie Anglii. Anna, oskarżona przez króla o wiarołomstwo, została skazana na śmierć i ścięta.

26.
"Piąta królowa"
Ford Madox Ford

Data wydania: 1984
OPIS: "Dzieje przedostatniego małżeństwa Henryka VIII z Katarzyną Howard, młodą dziewczyną, szlachetną, bezkompromisową, która nad wyraz trafnie ocenia ludzi i sytuacje, a w najgroźniejszych momentach, jakich nie skąpi jej życie na dworze królewskim do końca zachowuje godność. Żarliwa katoliczka świadomie wybiera śmierć, kiedy jej plan powrotu do Anglii na łono Kościoła rzymskokatolickiego upada. Znakomita powieść historyczna, która dzięki koncepcji autora odbiega całkowicie od utartych schematów tego gatunku literackiego."
27.
"Państwo to ja"
Hywel Hywel Williams

Data wydania: 2010r.
OPIS: "Najsłynniejsi władcy świata Przez tysiące lat o losach świata decydowali monarchowie. Od Salomona, króla Izraela, i Nabuchodonozora, króla Babilonu, przez Kubilaj-chana, Henryka VIII i Elżbietę I po Katarzynę Wielką i Napoleona, wybitni władcy uosabiali świetność państw, którymi władali. Jakimi byli ludźmi? Czego dokonali? Bogato ilustrowana książka, przedstawiająca ponad pięćdziesięciu najsłynniejszych władców w dziejach – faraonów, królów, carów i cesarzy – na tle czasów, w których przyszło im panować."
28.
"Królowa Wiktoria"
Mariusz Misztal

Data wydania: 2010
OPIS: "Królowa Wiktoria, jedna z najdłużej panujących władczyń Europy, była żoną Alberta Sasko-Koburskiego i matką dziewięciorga dzieci, dzięki którym udało się powiązać koronę brytyjską z innymi dynastiami europejskimi. Nie bez powodu nazywano ją „Babką Europy”. Okres jej rządów, blisko 64-letnich, nazwano epoką wiktoriańską, która stała się synonimem surowej i rygorystycznej moralności. Jednak wbrew powszechnemu mniemaniu królowa nie należała do osób tłumiących emocje i żywiących odrazę wobec wszelkich przejawów życia erotycznego. „Była kobietą o gorącej i namiętnej naturze, która w pożyciu małżeńskim znajdowała niekłamaną >>radość poświęcenianigdy niegasnący płomień, który pali się we mnie i niszczy mnie"
29.
"Sześć żon Henryka VIII"
Antonia Fraser

Data wydania: 1996
OPIS: "Wspaniały portret Henryka VIII, slynnego przede wszystkim z tego, że az sześć razy wstepował w związek małzeński. Z biograficznej opowiesci dowiadujemy się o politycznych przyczynach owych decyzji, lecz przede wszystkim poznajemy bohaterki wydarzeń sprzed blisko pięciu wieków."
30.
"Zmierzch i upadek domu Windsorów"
Donald Spoto

Data wydania: 1998r.
Ilość stron: 549
OPIS: Dzieje Windsorów są historią ostatnich dwustu lat monarchii w Wielkiej Brytanii widzianą przez pryzmat losów zasiadających na tronie lub związanych z rodziną królewską postaci - ludzi niezwykle inteligentnych lub przeciętnych, przenikliwych i ograniczonych, imponujących monarszą godnością bądź śmiesznych. Skandale, mniej lub bardziej tuszowane, jak się okazuje, były nieodłącznym elementem życia królewskiego dworu, na którym wciąż panuje atmosfera moralnej hipokryzji. Tragiczna śmierć Diany dopisała do kroniki domu Windsorów ostatnią, ciemną kartę.

31.
"Królewskie małżeństwa"
Colin Campbell

Data wydania: 1999
Liczba stron: 282
OPIS: Brytyjczycy nadal chcą, żeby rodzina królewska pełniła tradycyjną rolę symbolu narodowej tożsamości. Nie wymagają jednak od Windsorów poświęcenia szczęścia osobistego w imię obowiązków. „Królewskie małżeństwa” to porywająca, plotkarska opowieść o życiu prywatnym i romansach brytyjskiej rodziny królewskiej na przestrzeni trzech pokoleń.

32.
"Książę Karol praprawnuk Polki"
Zygmunt Broniarek

Data wydania: 2010
Liczba stron: 174
OPIS: Zygmunt Broniarek, dziennikarz, erudyta, niezrównany gawędziarz i bywalec salonów, za punkt wyjścia swej opowieści wybrał wizytę w Polsce księcia Karola, syna królowej Elżbiety II. Realne wydarzenia historyczne mieszają się z fikcją, ale, paradoksalnie, fakty są bardziej zdumiewające i sensacyjne niż literackie zmyślenie. Światowy skandal, który wywołuje wywiad udzielony przez księcia pięknej Weronice, każe wrócić do przeszłości i tam szukać rozwiązania wielu zagadek. Akcja obejmuje kilkadziesiąt lat XX wieku. W tle pojawia się słynna śpiewaczka operowa, Hitler i książę Windsoru, romans ambasadora z tajemniczą Ingą, etola Stalina, Abwehra, Secret Service?

33.
"Upadek domu Windsorów"
Nigel Blundell

Data wydania: 1993
Liczba stron: 367
OPIS: Za fasadą dworskiego ceremoniału, za legendami i tradycją monarchii brytyjskiej kryją się zwykłe ludzkie namiętności: miłość, nienawiść, żądza władzy, chciwość... Książka Nigela Blondella i Susan Blackhall odsłania sensacje z 1992 i początku 1993 roku: romanse Diany i Karola, kulisy rozwodu Sary i Andrzeja, bunt najmłodszego pokolenia dynastii przeciwko sformalizowanemu światu pałacu Buckingham. Ujawnia ona też zbrodnie i sekrety towarzyszące monarchii brytyjskiej od czasów Williama Zdobywcy, wstydliwe i ponure tajemnice starszej generacji rodziny królewskiej, ogrom, wielomiliardowych zysków monarszej "firmy".

34.
"Wettynowie i Windsorowie"
praca zbiorowa

Data wydania: 1993
Liczba stron: 367
OPIS: Tom 14 kolekcji – „Wettynowie i Windsorowie” – przybliża historię niemieckiej dynastii wywodzącej się z terenów należących dziś do Saksonii-Anhaltu oraz jej bocznej linii – Koburgów zwanych Windsorami. Członkowie tego potężnego rodu, obok Hohenzollernów i Habsburgów, wywarli największy wpływ na dzieje Niemiec i Europy. Zasiadali bowiem na tronach kilkudziesięciu państw i państewek Starego Kontynentu. Władali też Polską, jednakże w tym przypadku bardzo trudno jest ocenić politykę Wettynów. Wśród członków tej znamienitej dynastii nie brakowało wyjątkowych osobowości, takich jak August II Mocny, król dwóch państw – Saksonii i Polski, który już jako 15-latek otrzymał zgodę na posiadanie własnego dworu, czy Jerzy V – symbol stabilności i wielkości imperium brytyjskiego. Bogato ilustrowany tom zawiera biografie tych wpływowych władców, a także analizy i szkice znanych historyków na temat roli Wettynów i Windsorów w historii Europy. Wzbogacony jest też o reprodukcje unikatowych dokumentów oraz drzewa genealogiczne.
35.
"Wielkie Dynastie. Mit i historia. Windsorowie."
Martha Schad

Data wydania: 2003
Liczba stron: 98
OPIS: Historia dynastii Windsorów zaczęła się w 1714 roku, z chwilą gdy książę-elektor Hanoweru zasiadł na tronie brytyjskim jako Jerzy I, stając się tym samym założycielem jednego z najświetniejszych domów królewskich Europy. Jego dziewiętnastowieczni potomkowie, wśród nich wielka królowa Wiktoria, władali najpotężniejszym mocarstwem świata - Imperium Brytyjskim. U progu XXI wieku - mimo licznych afer i skandali obyczajowych, które niestety mocno nadszarpnęły reputację "Royal Family" - ucieleśnieniem tradycji i dostojeństwa monarchii brytyjskiej jest praprawnuczka królowej Wiktorii, królowa Elżbieta II.

36.
"Tajny układ. Jak książę Windsoru zdradził aliantów"
Martin Allen

Data wydania: 2006
Liczba stron: 280
OPIS: Profaszystowskie sympatie Edwarda, księcia Windsoru, nie są tajemnicą, ale dotychczas nie podejrzewano, że jego działalność z czasów wojny nosi znamiona zdrady. Król Anglii Edward VIII abdykował w 1936 roku, aby poślubić amerykańską rozwódkę Wallis Simpson.
37.
"Synowie Diany"
Christopher Andersen

Data wydania: 2005
Liczba stron: 264
OPIS: Autor bestselleru odpowiada na prowokacyjne pytania dotyczące synów Księżnej Diany.38.
"Diana. Moja historia"
Andrew Morton

Cena: 27,90zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 304
Data wydania: 2013r.
OPIS: "Diana – moja historia Publikacja, która zaszokowała świat, jest jedną z ważniejszych biograficznych książek XX w. Dopiero po śmierci Diany w 1997 roku, okazało się, że potajemnie współpracowała z autorem - A. Mortonem, podczas prac nad książką. Jest to pierwsze pełne polskie wydanie tej biografii."
39.
"Diana. W pogoni za miłością"
Andrew Morton

Ilość stron: 296
Data wydania: 2013r.
OPIS: "Uwielbiana przez tłumy ikona epoki. A jednak samotna i zagubiona, poszukująca głębszego uczucia. W „Diana. W pogoni za miłością” jej zaufany biograf, Andrew Morton,” odkrywa bardziej romantyczne oblicze „Królowej ludzkich serc” . To pogłębiony, intymny wręcz portret niezwykłej kobiety, odmalowany przez pryzmat jej związków i sercowych rozterek. Książka opisuje ostatnie 5 lat życia księżnej, w tym między innymi historię jej romansu z Hasnatem Khanem. ”Diana. W pogoni za miłością” jest szczerym i obiektywnym przedstawieniem jednej z najbardziej uwielbianych i wpływowych postaci naszych czasów. Biografia ukazuje się w Polsce po raz pierwszy."
40.
"Diana Śmierć bogini"
Cohen David

Cena: 14,90 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 237
Data wydania: 2005
OPIS: W książce Diana. Śmierć bogini Cohen po raz pierwszy udziela odpowiedzi na najbardziej niepokojące pytania, jakie narosły wokół wydarzeń tamtej pamiętnej nocy. Ujawnia, dlaczego mercedes kierujący się do mieszkania Dodiego obrał złą trasę. Odkrywa obciążające informacje na temat współpracującego z francuskimi służbami bezpieczeństwa właściciela niesławnego białego fiata uno. Ujawnia prawdziwą działalność Henriego Paula na rzecz MI6. Zgłębia też tajemniczy kult o nazwie Zakon Świątyni Słońca - wielu jego wyznawców, między innymi księżna Monako, Grace, zmarło w podejrzanych okolicznościach. Po trwającym kilka lat skrupulatnym śledztwie Cohen ujawnia związki między tą sektą a wydarzeniami, które doprowadziły do śmierci Diany.41.
"Prawdziwa księżna Diana"
Bertrand Meyer-Stabley

Ilość stron: 400
Data wydania: 2010
OPIS: Jeśli jej ślub z księciem Karolem przywodził na myśl baśń o dobrych wróżkach, to los księżnej Walii nie miał wiele wspólnego z bajką. Jej krótkie życie naznaczone było bolesnymi doświadczeniami: separacja rodziców i oddalenie obojętnej matki, nieszczęśliwy związek, który stwarzał tyle nadziei, zanim przekształcił się w koszmar, życie w świetle reflektorów, skrywające głębokie poczucie samotności, które prowadzi ją niemal do samobójstwa, i wreszcie, brutalna i niesprawiedliwa śmierć w wieku trzydziestu sześciu lat, w chwili, gdy zdawało się, że smak życia może powrócić. Czy znamy tę młodą kobietę o skomplikowanej osobowości? Czy wiemy, jak bardzo jej związki z Koroną przesiąknięte były nieufnością, i do jakiego stopnia manipulowała mediami, które ją dręczyły? Jak naprawdę oceniała Karola i Camillę? Jak traktowała synów? Bertrand Meyer-Stabley, autor sześciu książek na temat dynastii Windsorów, który śledził losy Diany w magazynie „Elle”, opisuje burzliwe losy Księżnej Ludzkich Serc, pozwalając nam lepiej zrozumieć tę kobietę, która przez całe swoje dorosłe życie nie ustawała w rozpaczliwym poszukiwaniu niezależności i wolności.
42.
"Diana. Niespełnione sny"
Mary Clarke

Ilość stron: 337
Data wydania: 1996
OPIS: Autorka książki, Mary Clarke, opiekunka, powiernica i przyjaciółka Diany, maluje jej portret na tle rodzinnego domu, szkoły , przyjaciół. Przedstawia jej dziecięce marzenia i troski, zainteresowania i upodobania - wszystko to, co złożyło się na jej późniejszą osobowość.
43.
"Zakochana księżna"
Anna Pasternak

Ilość stron: 175
Data wydania: 1995
OPIS: Anna Pasternak, kuzynka pisarza Borysa Pasternaka, opowiada historię jednego z najsłynniejszych romansów ostatnich lat - Diany, księżnej Walii, z kapitanem Jamesem Hewittem, oficerem konnej straży królewskiej. Ich intymny, pełen namiętności związek, skrywany w głębokiej tajemnicy, trwał blisko 5 lat, od 1986 do 1991 roku. Miłość i oparcie, jakie znalazła w Jamesie, pomogły Dianie przetrwać rozkład jej małżeństwa z Karolem, brytyjskim następcą tronu, i dały jej wewnętrzną siłę
44.
"Miłosne trójkąty, czyli gra o miłość, pieniądze i władzę"
Ulrike Grunewald

Ilość stron: 208
Data wydania: 2010
OPIS: Portrety sławnych kobiet, których losy w pewnym momencie życia wzajemnie się splątały. Połączyła je miłość do tego samego mężczyzny. Jackie Kennedy i Maria Callas, księżna Diana i Camilla Parker-Bowles, Soraya i Farah Diba, Ewa Braun i Magda Goebbels konkurowały ze sobą o uczucie partnera, władzę, bogactwo i sukces. Mężczyzn, którzy mają to wszystko do zaoferowania, pożąda wiele kobiet - a więc rywalizacja pomiędzy nimi jest niejako zaprogramowana. Ich losy pozwalają nam poznać cały arsenał środków stosowanych w walce o ukochanego.
45.
"Słynne rywalki czyli gra o miłość, pieniądze i władzę"
Ulrike Grunewald

Data wydania: 2009


46.
"Diana"
Ingrid Seward

Ilość stron: 248
Data wydania: 1992
OPIS: Księżna Walii jest najsłynniejszą i najczęściej fotografowaną kobietą świata - a mimo to wiemy o niej niewiele. Księżna jest kobietą żyjącą w ciągłym napięciu - usiłuje pogodzić swoje życie prywatne z obowiązkami członka rodziny królewskiej. Dokądkolwiek się udaje, cokolwiek robi - zawsze towarzyszy jej rój reporterów i ciekawość publiczności. "Diana" to pełen osobistych szczegółów portret księżnej Diany. Książka ta opowiada o jej codziennym życiu, o ubraniach, jakie nosi, o jej ulubionych rozrywkach, o jej zażyłej przyjaźni z księżną Yorku. Czytelnik może poznać historię małżeństwa, macierzyństwa i życia rodzinnego Diany aż do chwili, w której książę Karol zasiądzie na tronie, a Diana zostanie jego Królową ...47.
"Tacy byliśmy. Wspominając Dianę"
Paul Burrell

Cena: 43zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 224
Data wydania: 2007r.
OPIS: Wspomnienia zaufanego kamerdynera księżnej Diany, który, jak wyznaje, napisał tę książkę, aby utrwalić w naszej pamięci prawdziwy wizerunek księżnej. W sierpniu 2007 roku minęła dziesiąta rocznica jej tragicznej śmierci. Paul Burrell, podobnie jak w swojej pierwszej książce W królewskiej służbie (MAGNUM 2004) opowiada o prywatnym życiu księżnej, ujawniając wiele nieznanych szczegółów. Jeden z rozdziałów poświęca prawdziwej miłości Diany, londyńskiemu kardiochirurgowi Książka jest ilustrowana unikatowymi fotografiami rezydencji księżnej w Pałacu Kensington.48.
"W królewskiej służbie"
Paul Burrell

Ilość stron: 367
Data wydania: 2004r.
OPIS: Wspomnienia kamerdynera księżnej Diany. Służący rodzinie królewskiej przez dwadzieścia jeden lat Paul Burrell odsłania prywatne życie księżnej Walii. W roku 1997 królowa przyznała Burrellowi Royal Victorian Medal w nagrodę za wierną służbę księżnej Dianie.49.
"Diana. Samotna księżna"
Nicholas Davies

Ilość stron: 301
Data wydania: 1996r.
OPIS: Diana Spencer wyszła za mąż za następcę brytyjskiego tronu mając zaledwie dwadzieścia lat. Radosna, śliczna dziewczyna z odpowiednim pochodzeniem idealnie nadawała się na synową królowej. Jednak okazało się, że ta skromna młoda kobieta potrafi rozkochać w sobie tłumy, zaangażować się naprawdę w działalność charytatywną i przyciągnąć całą uwagę otoczenia. Książka Nicholasa Daviesa jest sfabularyzowaną opowieścią o małżeństwie Diany, autor powołując się na zaufanych informatorów pisze o romansach księżnej, jej wybuchowym charakterze oraz o tym, że była bardzo nieszczęśliwa.
50.
"Gospodarstwo księżnej pani"
Wendy Berry

Ilość stron: 335
OPIS: Autorka w 1985 roku podjęła pracę gospodyni w wiejskiej rezydencji księcia Karola i księżnej Diany. Ta książka to zapis wspomnień z ośmiu lat pracy dla rodziny królewskiej. To opowieść o zdarzeniach, które dotychczas znaliśmy jedynie z domysłów. Książka zakazana w Wielkiej Brytanii.
51.
"Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność"
Kienzler Iwona

Cena: 34,90 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 392
Data wydania: 2017
OPIS: Kiedy oświadczał się jej brytyjski następca tronu, zrobił to w ogrodzie swojej wieloletniej kochanki. "Czuję się jak owca prowadzona na rzeź i wiem, że nic nie mogę zrobić. To wesele to najgorszy dzień w moim życiu. Gdybym to ja mogła decydować – chciałabym, żeby zabrał swoją kobietę i zniknął z mojego życia" – zwierzała się jeszcze przed ślubem, na który czekał cały świat. Stała się prawdziwą inspiracją i natchnieniem dla setek milionów ludzi, ale w życiu prywatnym przez kolejnych piętnaście lat żyła w cieniu innej kobiety, którą w poczuciu rozpaczliwej bezradności nazwała rottweilerem. Jej tragiczna, tajemnicza śmierć, kiedy w końcu odnalazła miłość u boku innego mężczyzny, do dziś budzi olbrzymie kontrowersje. Zazdroszcząc Dianie przepychu królewskiego dworu, warto pamiętać jak bardzo trudno o szczęście w blasku fleszy. Ta pasjonująca biografia, pierwsza pisana z polskiej perspektywy, to swoisty hołd złożony tej wspaniałej kobiecie. Pozostanie w sercach i naszej pamięci na zawsze.52.
"Kreacje Diany"
Tim Graham, Tamsin Blanchard

Cena: 64,24 zł (m.in. tutaj)
Ilość stron: 208
Data wydania: 1998
OPIS: Książka prezentuje "... przeobrażenie Diany, Księżnej Walii, w symbol stylu i urody..."53.
"Diana: W hołdzie królowej serc"
Donnelly Peter

Ilość stron: 140
Data wydania: 199754.
"Nieopowiedziana historia"
Monica Ali

Ilość stron: 340
Data wydania: 2012
Cena: 22,75 zł (m.in. tutaj)
OPIS: A CO, JEŚLI KSIĘŻNA DIANA WCALE NIE ZGINĘŁA W WYPADKU? Życie i małżeństwo księżnej Diany było jednocześnie bajką i koszmarem… Adorowana przez miliony, w życiu osobistym cierpiała i była zdradzana. Żyjąc w luksusie, często czuła się zagubiona i samotna. Spętana protokołem i konwenansami, nie chciała stosować się do przyjętych zasad. Nieopowiedziana historia bierze za punkt wyjścia życie najbardziej znanej kobiety świata, analizuje jej przeszłość i wyobraża sobie alternatywną przyszłość. Fikcyjna księżna, która jest bohaterką tej powieści, znajduje się na skraju załamania i sądząc, że establishment planuje zamach na nią, podejmuje nieodwołalną decyzję: zainscenizuje własną śmierć i zacznie nowe życie pod przybraną tożsamością. Po okresie wielkich stresów Lydia (bo tak jej teraz na imię) osiada na amerykańskiej prowincji i buduje sobie kruchy spokój. Zagrażają mu myśli o tym, co straciła: nie królewskim blasku i blichtrze, lecz o tym, co najcenniejsze – dzieciach. Ale przynajmniej ma przekonanie, że jej tajemnica nigdy nie wyjdzie na jaw, ponieważ zmieniła swój wygląd, a od jej „śmierci” upłynęło dziesięć lat. Tyle że przypadkowe spotkanie z paparazzim odbiera jej tę pewność. Czy on ją rozpoznał? Czy powinna uciekać, czy zachować spokój? Czy jest na świecie ktoś, komu może zaufać i zwrócić się do niego o pomoc, czy też zostanie zdradzona? Nieopowiedziana historia to powieść o rodzinie i przyjaźni, intrydze i obsesji, sensie tożsamości i szczególnej zmorze, jaką jest sława.55.
"Ja, Wiktoria"Cynthia Harrod-Eagles"


Cynthia Harrod-Eagles

Ilość stron: 543
Data wydania: 2001
OPIS: W stulecie śmierci królowej Wiktori warto przeczytać tę niezwykłą książkę o niezwykłej kobiecie. Pozbawiona ojca dziewczynka dorasta w ponurym odosobnieniu Pałacu Kensington, otoczona wzgardą królewskich krewnych, obrażana i nękana przez mężczyznę, który stał się złym duchem jej matki. Silny charakter i upór pozwalają jej wytrwać w oczekiwaniu na dzień wyzwolenia - gdy zostanie królową Anglii. Na imię ma Wiktoria. Na rok przed śmiercią ta osiemdziesięcioletnia królowa Anglii i cesarzowa Indii opisuje swoje bogate życie: kryzysy w rodzinie, triumfy na forum publicznym, rewolucje, upadek dynastii, wielką miłość. "Ja, Wiktoria" to autobiografia, której nie napisała królowa Wiktoria. Jej autorka, Cynthia Harrod-Eagles, dając świadectwo wielkiej erudycji, przedstawia wydarzenia historyczne w atrakcyjnej formie - pokazując zwyczajną, choć niezwykłą kobietę, skrytą za przyjętą na użytek publiczny maską, kobietę porywczą, dumną, niewiarygodnie uczciwą i wrażliwą.56.
"Księżna Diana i agonia Europy"
Stanisław Krajski

Ilość stron: 112
Data wydania: 1997
OPIS: Nie jest to powtórzenie brudnych plotek o Lady Di. Nie jest to historia jej intymnych problemów i rzekomych romansów. Jest to książka, której celem jest ukazanie pewnej ukrytej prawdy o niej jako o zwykłej kobiecie, której niezwykłe losy spowodowały, że stała się królową wielu ludzkich serc. Jest to też opowieść o Europie, której była integralną częścią, o Europie, która waląc się w gruzy pogrzebała w nich Księżnę Dianę. „Mam nadzieję, że w głębi Waszych serc zechcecie mnie zrozumieć" powiedziała Lady Di w swej mowie pożegnalnej skierowanej do brytyjskiego społeczeństwa. Ta książka ma spowodować, abyśmy zrozumieli jej życie, ją samą i jej tragedię, i żebyśmy umieli z tego wyciągnąć wnioski dla nas samych.57.
"Diana - królowa ludzkich serc"
autor nieznany

Ilość stron: 159
Data wydania: 1997
MOJA OPINIA: Bardzo ładny i obszerny album ze zdjęciami księżnej Diany - od początku do końca jej życia. Pod fotografiami zawsze znajdują się rzetelne informacje o samym życiu Lady Di i o sytuacjach przedstawionych na zdjęciach.


58.
"Diana Księżna Walii. Wspomnienia"
Graham Tim

Ilość stron: 90
Data wydania: 199759.
"Diana. Księżna Walii"
Delano Juli

Ilość stron: 96
Data wydania: 1995
OPIS: Diana, księżna Walii, urodzona jako Diana Frances Spencer (ur. 1 lipca 1961 w Park House, Sandringham w Wielkiej Brytanii, zm. 31 sierpnia 1997 w Paryżu, we Francji) – członkini brytyjskiej rodziny królewskiej jako pierwsza żona Karola, księcia Walii, syna królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga. Matka Wilhelma, księcia Cambridge oraz Henryka, księcia z Walii, odpowiednio 2. i 5. osoby w sukcesji do tronu brytyjskiego.60.
"Diana - ostatni rok"
Donald Spoto

Ilość stron: 192
Data wydania: 1999
OPIS: To nie jest jeszcze jedna książka o Dianie, księżnej Walii, to książka o kobietach przynajmniej o wielu spośród nich. Donald Spoto opisuje ostatni rok życia księżnej i pokazuje, jak ze znerwicowanej kobiety, otoczonej wianuszkiem służby, przygniecionej stosami strojów, rodzi się kobieta dojrzała, która osiąga równowagę miedzy poświeceniem dla innych a życiem dla siebie...


61.
"Camilla kochanka księcia Karola. Historia Miłości."
Caroline Graham

Ilość stron: 327
Data wydania: 1995
OPIS: Camilla to pierwsza i jak dotąd jedyna książka poświęcona głównej bohaterce książęcego romansu. Świeże i niewinne uczucie, które zawiązało się między księciem Karolem i Camilla Parker Bowles przerodziło się w 25- letni intymny związek, który przyćmił i zdominował życie ich obojga. Związek ten zniszczył małżeństwo Karola i Diany oraz skierował publiczne niezadowolenie na Camillę i jej rodzinę. Jak dowodzi autorka, Karol i Camilla to szacowni ludzie, którzy ulegli niszczycielskiej sile namiętności.62.
"Sarah. Fergie - przyjaciółka Diany"
Ingrid Seward

Ilość stron: 292
Data wydania: 1992
OPIS: Sarah Ferguson, żona młodszego syna Elżbiety II - Andrzeja, księcia Yorku - jest najbardziej barwną, ale i najbardziej kontrowersyjną postacią w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Tryskająca humorem i energią, otwarta i dynamiczna Sarah z uporem buntuje się przeciw sztywnym ramom dworskiego ceremoniału...


Która pozycja Waszym zdaniem jest warta uwagi? 

***

JEŚLI KTOŚ JESZCZE NIE WIDZIAŁ, NA KANALE POJAWIŁ SIĘ NOWY FILMIK!
16 komentarzy

 1. Spora ilość jednak wielu pozycji jeszcze brakuje. Choćby "Kreacje Diany", Album "Diana Księżna Walii", "Diana. W Hołdzie królowej serc". Monica Ali "Nieopowiedziana historia", Ja, Wiktoria
  Autor: Cynthia Harrod-Eagles, Księżna Diana i agonia Europy Stanisław Krajski.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, już dodałam :) Jeśli znacie jeszcze jakieś, których tutaj nie ma, piszcie, a my dopiszemy :)

   Usuń
 2. Świetne opracowanie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za publikacje tej notki jest bardzo ciekawa.Dla mnie najbardziej interesujaca jest książka Kate księżna cambridge.Mam pytanie czy przyszła ci już odpowiedz od księżnej Camili?:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super opracowanie;) :) Będę musiała uzupełnić swoją biblioteczke o kilka ciekawych pozycji :)Najbardziej zachęciły mnie trzy książki: Diana moja historia , Buckingham za zamkniętymi drzwiami oraz Gospodarstwo Księżnej Pani :);)
  Mam nadzieje ze uda mi się je nabyć , szczegolnie tą trzecią książkę :);)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytał gospodarstwo księżnej pani. Ksiazka napisana "od kuchni" oczami slużących. Ja czytałam z zapartym tchem, to sa ciekawostki jakich pałac nigdy by nie ujawnił, kto z Royalsówsprząta, kto grzenie odnosi sie do służby, o ich prywatnych pokojach, prezentach ślubnych. Super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam pytanie , gdzie kupiłaś tą książkę ? :)Nie wiem gdzie jej szukać . A wydaje się bardzo ciekawa ;)

   Usuń
  2. Polecam obserwować na allegro. Co jakiś czas się pojawia. Ja Chyba z 2 miesiące na nią polowalam.

   Usuń
 6. Świetne opracowanie! ;D Kilka lat temu, gdy miałam jakieś 12-13 lat i spisałam sobie mnóstwo (myślę, że więcej niż 60-70) książek o brk, ale mama nie chciała mi ich wtedy zamówić, więc wyrzuciłam już kartkę :') Teraz stwierdziłam, że nie jestem aż taką "fanką" brk, aby tracić tyle pieniędzy na książki typowo o niej, a kilka znalazłam w bibliotece :)
  Natomiast Wam dziewczyny polecam szukać używanych na allegro (często internetowe antykwariaty sprzedają bardzo tanio takie książki, a u niektórych można znaleźć kilka, więc oszczędza się na wysyłce). Teraz zerknęłam jeszcze na moją ulubioną stronę z książkami: nieprzeczytane.pl, gdzie mają naprawdę tanio książki (te które w empiku kosztują 40 zł tam znajdziecie za ok.20-25) i widziałam kilka o brk - coś o królowej Elżbiecie, chyba 2 o Dianie, coś o Karolu, a nawet Tajemnice Windsorów kosztują jakieś 10 zł. Nie żebym robiła reklamę tej stronie, ale naprawdę opłaci Wam się tam coś zamówić, często nie wyskakuje ona od razu w Google. Już kilka razy z niej zamawiałam i wszystko było super, a i wysyłka niedroga :D
  Angelika

  OdpowiedzUsuń
 7. "Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność"- czytałaś już tą książkę? Zastanawiam się czy warto ją kupić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety jeszcze nie, ale na pewno kiedyś sięgnę po tę pozycje :)

   Usuń
 8. Bardzo solidna notatka. Napracowałaś się wszystkich,szukając

  OdpowiedzUsuń
 9. To jeszcze Tim Graham "Diana Księżna Walii. Wspomnienie"' Julia Delano " Diana", Donald Spoto"Diana. Ostatni rok"

  OdpowiedzUsuń
 10. Caroline Graham, Camilla kochanka księcia Karola. Historia miłości oraz Ingrid Seward, Sarah. Fergie - przyjaciółka Diany.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jest jeszcze książka Nadine Taylor - Diana i Dodi. Prawdziwa historia miłości

  OdpowiedzUsuń
 12. Jest jeszcze książka Ingrid Seward - Mój mąż i ja

  OdpowiedzUsuń