Oficjalna wizyta w Szkocji - Dzień VII (ostatni)

czwartek, 27 maja 2021

To już ostatni dzień hrabiego i hrabiny Strathearn w Szkocji. Ten dzień spędzili w Edynburgu. Trasa została zaplanowana tak, aby objąć „szeroką gamę ludzi w całym kraju, a także organizacje charytatywne i organizacje, które wykonują niesamowitą pracę w kwestiach takich jak środowisko, zdrowie psychiczne, bezdomność i uzależnienia". Rzecznik Pałacu wspomniał także, że wizyta poświęcona w dużej mierze była spotkaniom z osobami, które wyszły ponad wszystko, aby wspierać swoje społeczności w ciągu ostatniego roku.


Na początku ostatniego dnia, para miała okazję usłyszeć, jak Fields in Trust chroni tereny zielone w całej Wielkiej Brytanii, w tym w Starbank Park w Edynburgu.

Organizacja chroni 2800 parków i terenów zielonych w całej Wielkiej Brytanii. Pandemia podkreśliła pilną potrzebę zapewnienia ludziom możliwości wyjścia na zewnątrz. Jest to szczególnie ważne dla dzieci i ich dobrego samopoczucia.


Organizacja charytatywna ma królewską historię. Została założona przez ojca królowej, króla Jerzego VI (wtedy jeszcze księcia Yorku) w 1925 roku jako National Playing Fields Assocation. W 1948 r. książę Edynburga zastąpił w roli prezydenta organizacji swojego teścia – stanowisko bardzo sobie cenił. Było to pierwsze duże zaangażowanie charytatywne księcia Filipa, który obiecał zrekompensować brak doświadczenia z „wysiłkiem i przemysłem”. Uważa się, że w młodości Filip był głęboko zaniepokojony, że małe dzieci bawią się na ulicach zamiast na terenach zielonych i obiecał wykorzystać swoją rolę do poprawy tego, gdzie to możliwe.


W 2013 roku książę Filip przekazał tę rolę księciu Williamowi. Fields in Trust jest członkiem Charities Forum założonego przez Williama i Harry'ego w 2006 roku w celu wykorzystania zbiorowej siły sektora charytatywnego i zachęcania do wzmocnienia wpływu wspólnych celów.


Green Space Index jest narzędziem analitycznym, które identyfikuje nierówności w zaopatrzeniu w zieleń, a tym samym umożliwia planowanie i ochronę zielonej infrastruktury, która może pomóc złagodzić zmiany klimatyczne na poziomie lokalnym. Park Starbank jest chroniony przez Fields in Trust i Radę Miasta Edynburga.


William i Kate mieli okazję porozmawiać z rodzinami korzystającymi z parku oraz wspólnie z mieszkańcami zasadzili nowe kwiaty.


Następnie udali się do Edinburgh Leisure Craiglockhart Tennis Centre, gdzie spotkali się z członkami Lawn Tennis Assocation Youth.


Program stara się zapewnić dzieciom możliwość zabawy i gry w tenisa. William i Kate spędzili czas ze Scottem Lloydem (dyrektorem naczelnym LTA) i Ollym Scadgellem.


Dołączyli do grupy ze szkoły podstawowej Canal View w Edynburgu i spróbowali swoich sił w grach, które mają pomóc w nauce podstawowych umiejętności gry w tenisa.


To chyba najbardziej wyjątkowy moment podczas całej wizyty w Szkocji. Księżna spełniła obietnicę złożoną Mili Sneddon. Na początku tego miesiąca Pałac Kensington podzielił się rozmową, jaką Kate przeprowadziła z odważną dziewczynką w ramach Hold Still. Czterolatka została sfotografowana przez swoją matkę Lyndę. Dziewczynka widziała się z tatą tylko przez okno po tym, jak rodzina podjęła decyzję o odizolowaniu taty od rodziny. Mila choruje na ostrą białaczkę i jest w trakcie chemioterapii.


Podczas wcześniejszej rozmowy z Milą, Kate została zapytana: „Czy masz przebranie?” Księżna odpowiedziała: "Nie mam teraz na sobie przebrania księżniczki, a czy ty masz dużo sukienek?" Mila ujawniła, że tak, a jej ulubionym kolorem jest różowy, co skłoniło Księżną do złożenia specjalnej obietnicy: „Spróbuję znaleźć różową sukienkę, aby pewnego dnia, miejmy nadzieję, spotkamy się, a wtedy będę pamiętać, żeby założyć dla ciebie moją różową sukienkę. Czy to byłoby miłe?"


Dzisiaj Kate właśnie to zrobiła,gościła Milę w Pałacu Holyroodhouse, w różowej sukience.


Kiedy księżna zobaczyła Milę, powiedziała jej: „Chciałabym cię mocno przytulić. Miło jest poznać cię osobiście. Uwielbiam twoją sukienkę”. Catherine wręczyła Mili szkatułkę ze specjalną wiadomością o odwadze.


Później William i Kate wzięli udział w ceremonii zamknięcia Zgromadzenia Ogólnego Kościoła.

William w roli Lorda Wysokiego Komisarza, wygłosił mowę końcową: "To była wielka przyjemność spędzić z wami czas w ostatnią niedzielę, omawiając nadchodzący rok kościelny. Catherine i ja spędziliśmy wspaniały dzień na Orkadach we wtorek”.


"Catherine i ja przybyliśmy tutaj, aby słuchać, abyśmy mogli dowiedzieć się więcej o waszych wyzwaniach, ale także, aby dowiedzieć się o waszych nadziejach i aspiracjach, abyśmy mogli służyć razem z wami, z połączeniem pokory i przekonania, które przemawiają tak mocno. Kiedy w Canongate Kirk, słuchałem kazania Neila Gardnera, czułem się szczególnie szczęśliwy, że mój tydzień jako Lord Wysoki Komisarz zbiega się z Pięćdziesiątnicą. Tydzień, który celebruje sposób, w jaki Duch Święty rozpalił pragnienie wśród pierwszych naśladowców Jezusa uczyć się od innych – których języki mogli teraz zrozumieć – i dzielić się chrześcijańskim przesłaniem miłości i służby. Przez cały tydzień utrzymywałem to przesłanie na pierwszym planie. Pozwólcie mi zastanowić się nad niektórymi z moich rozmów z członkami Kościoła Szkocji: projekt społeczności Grassmarket i wspaniały personel domu opieki Queen's Bay Lodge w Crossreach sprawił, że Kościół nie jest budynkiem, ale społecznością połączoną ze sobą -przez wspólne wyznanie wiary i wspólne zobowiązanie do służby. Przy filiżance herbaty w ogrodzie rodziny Bichan na Orkadach, Alan i Wilma udowodnili, że Kościół jest również obecny w domach w całym kraju. Czy to działalność online, czy wizyty duszpasterskie u sąsiadów w celu pomocy w zakupach lub realizowaniu recept, czy też wsparcie lokalnych banków żywności - Kościół pokazał, że - nawet w czasie pandemii - chociaż możemy być rozdzieleni, nie musimy być sami."


Pod koniec wizyty hrabia i hrabina Strathearn wzięli udział w pokazie Beating Retreat by the Massed Pipes and Drums of the Combined Cadet Force w Pałacu Holyroodhouse.


Połączona siła kadetów to partnerstwo edukacyjne między szkołą a Ministerstwem Obrony, które ma na celu zapewnić młodym ludziom wyjątkową kombinację możliwości doświadczania wyzwań, sytuacji i działań, które pozwolą im rozwinąć nowe umiejętności i pewność siebie.


Książę i księżna zaprosili również osoby z lokalnych organizacji charytatywnych i szkół do wspólnego oglądania tego wydarzenia.


KATE MIAŁA NA SOBIE:
Stylizacja nr 1:
żakiet - Massimo Dutti
koszula - Jigsaw's
trampki - Superga
kolczyki - Orelia London
naszyjnik - Daniella Draper

Stylizacja nr 2:
sweter - Ralph Lauren

Stylizacja nr 3:
sukienka - Me + Em's
pasek - Boden Lollipop
kolczyki - Missoma Rhodochrosite

Stylizacja nr 4:
płaszcz - Catherine Walke
naszyjnik - Kiki McDonough
kopertówka - Strathberry
szpilki - Emmy London
maseczka - Amaia Kids

Zuzia

zdjęcia: standard.co.uk, hellomagazine.com, dailymail.co.uk

2 komentarze

  1. Mila to przecudowna dziewczynka! Super, że Kate dotrzymała jej obietnicę i założyła różową sukienkę. Co do samego celu podróży do Szkocji - bardzo spodobał mi się plan wizyt. Szczególnie że to było bardziej podporządkowane pod naturę jako czynnik poprawiający zdrowie psychiczne . U nas w Polsce przydałyby się takie akcje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękne kreacje księżnej Kate! A Mila jaka urocza. Na Twitterze widziałam krótki filmik jak podekscytowana machała do Kate i Williama. Dla takiej małej dziewczynki spotkanie z księżną to wielkie przeżycie ;).

    OdpowiedzUsuń