Oficjalna wizyta w Szkocji - Dzień VI

środa, 26 maja 2021

Dziś książę William i księżna Kate rozpoczęli szósty dzień w Szkocji od wizyty na Uniwersytecie St.Andrews. Jest to niezwykłe miejsce dla nich, bowiem tutaj się poznali, zaprzyjaźnili, a następnie zakochali w sobie. Jest to najstarszy uniwersytet powstały w Szkocji. Para książęca uczestniczyła w różnych wydarzeniach związanych z ich ukochaną uczelnią m.in w 2014 roku kiedy obchodzono 600-lecie placówki. Z tej okazji odbyła się gala, na której uczestniczyła para książęca (wtedy Kate była w ciąży z księżniczką Charlotte). Odbyła się ona w Nowym Jorku kiedy Kate i William odwiedzili Stany Zjednoczone. Zapraszam do dalszej części!

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Na początku Ich Królewskie Wysokości zawitali na West Sands Beach, gdzie tam spotkali się z młodymi ludźmi, którzy ćwiczą żeglarstwo lądowe. Fife Young Carers (bo tak nazywa się grupa, z którą spotkała się para książęca) ma na celu wsparcie młodych ludzi w zachowaniu dobrego samopoczucia poprzez organizowanie różnorodnych zajęć na świeżym powietrzu takie jak wycieczki czy warsztaty jak i korzystanie z żeglarstwa lądowego.

Embed from Getty Images

Jak podał do informacji Pałac Kensington:

Książę i księżna usłyszeli również o działaniach organizacji charytatywnej na rzecz podnoszenia świadomości roli młodych opiekunów w okolicy. Niedawno Fife Young Carers uruchomiła program ,,Young Carers Authorisation Card'', który obecnie obowiązuje w szkołach, aptekach i innych placówkach medycznych znajdujących się nieopodal Fife. Pomaga on młodym ludziom w identyfikacji siebie, bez konieczności wielokrotnego przedstawiania swojej sytuacji i osobistych historii członkom lokalnych społeczności.

Embed from Getty Images

W dalszej części piszą:

Młody opiekun jest definiowany jako dziecko lub młoda osoba, której życie zostało dotknięte opieką nad schorowanym członkiem rodziny lub osobą niepełnosprawną fizycznie, uzależnieniem od choroby, a także problemami ze zdrowiem psychicznym. W 2019 roku 6 785 młodych ludzi w Fife określiło się jako młodzi opiekunowie, co oznacza, że 1 na 8 młodych ludzi w Fife pełni na pewnym etapie życia rolę opiekuńczą. Obecnie organizacja charytatywna, która działa od 1995 roku, wspiera 597 młodych ludzi, a liczba ta wzrasta z miesiąca na miesiąc.

Embed from Getty Images

Jak możecie dostrzec na niektórych zdjęciach, para książęca postanowiła zorganizować dla siebie małą rywalizację. Miała okazję skorzystać ze sprzętu przeznaczonego do ćwiczeń żeglarstwa lądowego. Jak się okazało - zwycięstwo odniósł książę William. Podobno w trakcie wyścigu, gdy William nie mógł wydostać się z mokrego piasku, Kate do niego krzyknęła: No dalej, dziadku.

Embed from Getty Images

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Kurtka - Barbour Longshore

Sweter - Campbells of Beauty

Bluzka - Brora

Kolczyki - Orelia London

Buty - See by Chloe

Embed from Getty Images

Później para książęca była widziana w restauracji Forgan's, gdzie tam zjedli lunch.

Filmiki z wizyty:

Kolejnym przystankiem była wizyta na Uniwersytecie St.Andrews. To tam Kate i William uczyli się za czasów młodości - William ukończył studia na kierunku geografia, natomiast Kate - historia sztuki. Na terenie St. Salvador's Lawn spotkali się ze studentami/studentkami geografii i historii sztuki. Następnie razem wzięli udział w dyskusji nad nowym programem, który nazywa się ,,Can Do''. Został on założony przez Samorząd Studencki we współpracy z uniwersytetem. 

Embed from Getty Images

Jego zadaniem jest omówienie własnych doświadczeń związanych z pandemią koronawirusa. Ten program ma na celu wspomóc studentów, którzy przez pandemię borykają się z problemami o podłożu psychicznym, szczególnie gdy tradycyjne nauczanie musiało zostać tymczasowo zlikwidowane. Konsekwencją tego było brak spotkań ze swoimi rowieśnikami. 

Embed from Getty Images

Jak podał do informacji Pałac Kensington:

Ich Królewskie Wysokości włączyli się również w międzywyznaniową dyskusję ze studentami z University School of Divinity, grupami międzywyznaniowymi na kampusie, w tym prowadzoną przez studentów St.Andrews Coexistence Initiative i kapelanem uniwersyteckim, aby usłyszeć jak uniwersytet zachęca do dialogu międzywyznaniowego i jak różne wyznania ze sobą się łączą, aby lepiej się zrozumieć i zapewnić emocjonalne wsparcie podczas pandemii.

Na sam koniec wizyty na kampusie, para książęca zasiała drzewko w St. Andrews Forest. Co ciekawe St Andrews Forest był pomysłem studentów w trosce o środowisko. Ma on na celu osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Ten proces ma osiągnąć sukces do 2035 roku.

Embed from Getty Images

Kolejnym punktem była wizyta w porcie rybackim Pittenweem. Tam spotkali się z lokalnymi rybakami należącymi do Pittenweem Fishermen's Mutual Association i ich rodzinami. Dowiedzieli się więcej na temat funkcjonowania połowu ryb w mieście Fife. Mieli okazję zobaczyć łodzie rybackie przystosowane do łowienia krabów i langustynek.

Embed from Getty Images

Nie zabrakło również spotkań z małymi dziećmi:

Embed from Getty Images

W czasie spotkania w porcie, porozmawiali z osobami odpowiedzialnymi za połów ryb jak i owoców morza - od rybaków, przez kapitanów portu, a skończywszy na handlarzach morskich okazów.

twitter.com/KensingtonRoyal

twitter.com/KensingtonRoyal

Następnie mieli okazję odetchnąć i pójść do restauracji, aby zjeść grillowaną rybę z frytkami. Jak można było się dowiedzieć od mieszkańców, para skorzystała z usług Anstruther Fish Bar. W czasie rozmowy z przechodniami, Kate powiedziała, że to jest wspaniały czas podążać ścieżką z lat młodzieńczym, a William wyznał, że ryba była przepyszna i niczym się nie różni jeśli chodzi o smak sprzed 20 lat, kiedy częściej tam przychodzili. Cieszę się, że mamy okazję widzieć parę książęcą z bardziej ,,prywatnej'' strony. 

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Marynarka - Holland Cooper

Sweter - Erdem

Buty - Veja Esplar

Kolczyki - Freya Rose

Spodnie - niezidentyfikowane

Embed from Getty Images

Filmiki z wizyty:Potem para książęca wróciła do Edynburga aby wziąć udział w ekranizacji filmu Cruella. Pokaz filmowy odbył się w plenerze (dokładnie na dziedzińcu Pałacu Holyroodhouse), a chętni na to wydarzenie mogli go oglądać ze swoich samochodów. Kate i William - aby oddać hołd księciu Filipowi, księciu Edynburga - na miejsce przybyli zabytkowym samochodem należącym do męża Królowej.

Embed from Getty Images

Na początku para książęca miała w planie zorganizować koncert w Glasgow na cześć medyków i ratowników medycznych, którzy przez 15 miesięcy ratowali życie innym oraz sami narażali swoje życie na rzecz potrzebujących. Ze względu na nadal panujące restrykcje w Wielkiej Brytanii, para książęca musiała się ograniczyć do bardziej kameralnego wydarzenia. Dlatego zdecydowali się na zorganizowanie kina samochodowego.

Embed from Getty Images

Na początku Kate i William podeszli do kilku samochodów, aby porozmawiać z uczestnikami, którzy zgodzili się na przyjęcie zaproszenia. Para książęca chciała w ten sposób upamiętnić i uczcić wysiłek jaki włożyli w tak ciężką i intensywną pracę w czasie panującej pandemii koronawirusa.

Embed from Getty Images

Następnie Kate została obdarowana kwiatami przez dziewczynkę, która zagrała młodą Cruellę - Tipper Seifert-Cleveland. Jeszcze przed rozpoczęciem pokazu, księżna Kate wygłosiła krótkie przemówienie:

Dobry wieczór wszystkim i zapraszamy na specjalny pokaz filmu ,,Cruella'' Disneya - tutaj w Pałacu Holyroodhouse. 

Jako patroni NHS Charities Together, William i ja jesteśmy absolutnie zachwyceni, że tak wielu z Was mogło dołączyć do nas dziś wieczorem. Chcielibyśmy podziękować za niezwykłe poświęcenie i zaangażowanie, jakie wykazaliście, wspierając nasze społeczności w czasie pandemii. [...] W ciągu ostatniego roku William i ja rozmawialiśmy z wieloma pracownikami NHS i usłyszeliśmy jak to jest być na pierwszej linii walki z COVID-19; wspieranie cierpiących na tę chorobę i ich rodzin oraz heroiczne stawianie potrzeb innych ponad swoimi - dzień po dniu. [...] Tak więc ogromnie dziękujemy również Jej Królewskiej Mości za umożliwienie nam zorganizowania pierwszego wieczoru filmowego w Holyrood. Ogromne podziękowania również kierujemy do Disneya i BAFTA za przygotowanie tego wieczoru jak i dla wspaniałej aktorki Tipper za dołączenie do nas dziś wieczorem. William i ja zapraszamy Was na popcorn, przytulanie się pod kocem i przeniesienie Wielkiej Brytanii do lat 70. na wieczór zasłużonej zabawy, dramatu, przepychu i eskapizmu!

Życzymy naprawdę wspaniałego wieczoru!

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wszystko, co robicie.

Embed from Getty Images

Tak prezentował się pokaz filmowy:

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszcz - Holland & Cooper

Spódnica - Joseph Fashion

Kolczyki - kolekcja królewska

Szpilki - Manolo Blahnik

Embed from Getty Images

Filmik:

**************************************

Jak się okazało, w poniedziałek para książęca miała okazję porozmawiać z obsadą filmu Cruella. Osoby, które były obecne na rozmowie online to: Emma Thompson i Emma Stone. Mieli okazję porozmawiać o miejscu kręcenia filmu, gadżetów, kostiumów i scenografii. Również tematem konwersacji była praca NHS, która stała się inspiracją i autorytetem dla wielu Brytyjczyków, w tym dla rodziny królewskiej.

2 komentarze

  1. Jak fajnie, że para książęca odwiedziła uniwersytet, do której uczęszczali w młodości. Od razu pojawiają się wszystkie wspomnienia związane z nim... Ogólnie Szkocja jest przepiękna. Chciałabym kiedyś odwiedzić ten region. A patrząc na zdjęcia jak Kate i William urządzili sobie wyścigi z żeglarstwa, dochodzę do wniosku, że ja może kiedyś tego spróbuję :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Najbardziej podoba mi się płaszcz w kratkę ale zdecydowanie wolę Kate w stylu na co dzień

    OdpowiedzUsuń