Oficjalna wizyta w Szkocji - Dzień I

sobota, 22 maja 2021

Dziś książę William (na razie solo) rozpoczął kilkudniową wizytę w Szkocji! Powodem tego wyjazdu jest wzięcie udziału w Zgromadzeniu Ogólnym Kościoła Szkocji, na którym książę ma pełnić funkcję Lorda Wysokiego Komisarza. Rozpocznie się on w sobotę 22 maja, a zakończy w czwartek 27 maja. Zapraszam do dalszej części posta!

twitter.com/KensingtonRoyal

Powitanie Jego Królewskiej Wysokości odbyło się na terenie Pałacu Holyroodhouse. Wzięła w nim udział Straż Honorowa, której inspekcji dokonał książę William. Następnie nastąpiło oficjalne przekazanie kluczy do miasta Edynburga. Jest to jedna z tradycji Brytyjskiej Rodziny Królewskiej, kiedy królewski gość przyjeżdża ze specjalną wizytą do Szkocji. Tak jak również zarządziła monarchini, tymczasowym miejscem pobytu będzie Pałac Holyroodhouse. Rzecznik Pałacu Kensington powiedział:

Książę ma zaszczyt pełnić w tym roku rolę Lorda Wysokiego Komisarza Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji. Zarówno on jak i księżna z niecierpliwością czekają na spędzenie czasu w Szkocji, wysłuchania spraw szerokiego grona ludzi, na których im zależy i doceniania osób, które w ciągu ostatniego roku zrobiły wszystko, aby wspierać swoje społeczności.

Embed from Getty Images

Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnego powitania, William udał się na stadion Ainslie Park, gdzie tam drużyna piłkarska Spartan FC prowadzi swoje ćwiczenia przed rozgrywanymi meczami. Ta wizyta miała związek ze zdrowiem psychicznym społeczności. Kwestia dotyczyła tego jak inicjatywy szkockiego futbolu wpływają na zdrowie psychiczne innych.

Embed from Getty Images

Jego Królewska Wysokość miał okazję porozmawiać z członkami zarządu szkockiego FA i panelu doradczego ds. zdrowia psychicznego. W czasie rozmowy powiedział: Młodzi mężczyźni są naprawdę podatni na poważne problemy ze zdrowiem psychicznym i są bardziej skłonni do tłumienia tego w środku i nie rozmawiania w ogóle o tym. Również miał przyjemność spotkać się ze szkockim piłkarzem, Chrisem Iwelumo oraz angielskim piłkarzem, Marvinem Bartleyem. Razem zaprezentowali trofeum Puchar Szkocji, którego finał odbędzie się następnego dnia.

Embed from Getty Images

Ponieważ książę William od dzieciństwa jest zagorzałym fanem piłki nożnej (a szczególnie drużyny Aston Villa), popisał się swoimi umiejętnościami sportowymi. Kilkakrotnie wykonał ruch strzelania do bramki, z czego większość zakończyła się zwycięstwem.

Embed from Getty Images

Jego Królewska Wysokość uczestniczył także w rozmowie wideo z Harrym Kane'm, Davidem Marshallem, Jessem Fishlock i Julie Nelson. Warto podkreślić to, że szkockie FA i panel doradczy mają zamiar utworzyć platformę e-learningową dotyczącą zdrowia psychicznego po podpisanu deklaracji Mentally Healthy Football ustanowionej przez kampanię księcia Williama, HeadsUp. Jej celem jest wykorzystanie mocy futbolu do zmiany dyskusji na temat zdrowia psychicznego.

Embed from Getty Images

Dla przypomnienia - w Szkocji książę William będzie odbywał sam spotkania w dniach 21-23 maja. Natomiast od 24 do 27 maja będzie mu towarzyszyć żona, księżna Catherine. 

Filmiki z dzisiejszego dnia:


JULIA

1 komentarz

  1. Sport jest taką formą aktywności, która naprawdę pomaga polepszyć samopoczucie innych. Ważne, że są ludzie, którzy chcą pomóc innym, szczególnie że ta pandemia odcisnęła piętno na zdrowiu psychicznym każdego z nas. Innym trochę mniej, a innym trochę więcej...

    OdpowiedzUsuń