Oficjalna wizyta w Szkocji - Dzień V

wtorek, 25 maja 2021

Dziś książę William i księżna Kate rozpoczęli wizytę na Orkadach! Jest to archipelag położony na północ od wybrzeży Szkocji. W jego skład wchodzi ponad 60 małych wysp (!), z czego około 20 z nich jest zamieszkiwana przez ludzi. Tego dnia hrabia i hrabina Strathearn odwiedziła Kirkwall, które jest stolicą Orkadów, ale jest też największym miastem znajdującym się na tym archipelagu. Zapraszam do dalszej części!

twitter.com/KensingtonRoyal

Pierwszym przystankiem była wizyta w The Balfour Hospital. Jest to państwowy szpital znajdujący się na Orkadach. Dwa lata temu wybudowano nowy budynek szpitalny, na którego projekt wydano 65 milionów funtów. Jak można przeczytać na stronie Wikipedii: Nowy, specjalnie wybudowany szpital zaprojektowany przez Keppie Design i zbudowany przez Robertson Group [...] został otwarty w lipcu 2019 roku.

Embed from Getty Images

Kate i William spotkali się z personelem szpitala, aby porozmawiać na temat wyzwań i szkód jakie wyrządził koronawirus w ciągu ostatniego roku. Po zwiedzaniu niektórych części szpitala, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Embed from Getty Images

Kolejnym punktem programu podróży było spotkanie z rodziną Bichan. Mieli okazję dowiedzieć się o ich codziennym życiu na Orkadach oraz z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć w minionym roku czyli wtedy, kiedy wprowadzono lockdown na terenie całego Zjednoczonego Królestwa. Para książęca została powitana herbatą i kawą przygotowaną przez domowników.

twitter.com/KensingtonRoyal

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszcz - Massimo Dutti

Sweter - Temperley London

Szalik - ScotWeb

Kolczyki - Flora Drop

Szpilki - Emmy London

Kopertówka - Emmy London

Embed from Getty Images

Filmiki z wizyty:

Potem Kate i William udali się do European Marine Energy Centre. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie ośrodka:

Założone w 2003 roku European Marine Energy Centre jest pierwszym na świecie i wiodącym ośrodkiem do demonstrowania i testowania konwerterów energii fal morskich - technologii wytwarzających energię elektryczną poprzez wykorzystanie mocy fal i strumieni pływów w morzu. [...] EMEC powstało, aby uruchomić sektor energii oceanu w Wielkiej Brytanii i pobudzić rozwój gospodarczy [...], a chociaż energia oceanu jest nadal w centrum tego, co robimy, teraz wykorzystujemy naszą infrastrukturę, umiejętności i wiedzę - jak pomóc światu w dekarbonizacji [...] i zademonstrować system czystej energii przyszłości.

Embed from Getty Images

Jak to również skomentował Pałac Kensington:

Położona u wybrzeży Orkadów turbina wykorzystująca energię odnawialną, które może pomóc odwrócić bieg zmian klimatycznych. Ta innowacyjna forma wytwarzania energii, opracowana przez European Marine Energy Centre jest częścią wysiłków na rzecz opracowania czystego i zintegrowanego systemu energetycznego na Orkadach. 

Embed from Getty Images

Pałac Kensington dodaje, że ta turbina stanie się najpotężniejszą na świecie, zdolną zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet dwóch tysięcy domów w Wielkiej Brytanii. Praca ta jest zgodna z celami The Earthshot Prize (w którą jest zaangażowany książę William) czyli naprawianiem planety dla przyszłych pokoleń ludzi.

Para książęca spotkała się również z czekającymi na nich dziećmi. W czasie rozmowy jedna z dziewczynek zapytała: ,,Czy jesteś księciem?''. Kate odpowiedziała: ,,Nie, jestem księżną Cambridge''.

Embed from Getty Images

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Kurtka - Seeland

Bluzka - Brora

Buty - See by Chloe

Spodnie - niezidentyfikowane

Embed from Getty Images

Filmiki z wizyty:

1 komentarz

  1. Podoba mi się pierwsza stylizacja Kate. Co prawda Kate jest szczupła i powinna nosić dopasowane rzeczy, ale szerokie spodnie jej pasują

    OdpowiedzUsuń