Jak Brytyjska Rodzina Królewska spędza Święta Wielkanocne?

wtorek, 27 marca 2018

Ze względu na to, że do Wielkanocy zostało już kilka dni, postanowiłam napisać notkę na temat tego, w jaki sposób Brytyjska Rodzina Królewska spędza Święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

ITV.com

Brytyjska Rodzina Królewska zwykle spędza Święta Wielkanocne w Zamku Windsor. W niedzielę wielkanocną Królowa Elżbieta II wraz z rodziną, bierze udział w nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego - XIV wiecznej budowli znajdującej się na dziedzińcu Zamku. Często pod kaplicę zbierają się tłumy, aby zobaczyć rodzinę królewską. Po mszy, monarchini otrzymuje bukiet kwiatów od miejscowych dzieci.

Wikipedia

W Kaplicy ślub brali np. książę Edward i hrabina Sophie w 1999 roku, a także książę Karol i księżna Camilla w 2005 roku. Już za kilka miesięcy ponownie będziemy mogli podziwiać piękną kaplicę podczas ślubu księcia Harry'ego i Meghan Markle w maju oraz ślubu księżniczki Eugenie i Jacka Brooksbanka w październiku. To również tam odbywają się coroczne uroczystości Święta Orderu Podwiązki.

Kaplica św. Jerzego od środka/ Pinterest

Zwykle Królowa Elżbieta II świętuje Wielkanoc prywatnie, w towarzystwie najbliższych. W Wielki Czwartek monarchini uczestniczy w nabożeństwie, w czasie którego rozdaje symboliczną jałmużnę dla osób starszych (tzw.Maundy Money). Co roku Królowa odwiedza katedry znajdujące się w obrębie kraju i rozdaje specjalne monety dla kobiet i mężczyzn za ich wielki wkład dla Wspólnoty czy Kościoła.

People

Co prawda pierwsze takie ceremonie wprowadzono w XV wieku, jednak ta tradycja została na stałe przyjęta za początków panowania Elżbiety. W tamtym roku, wraz z mężem, księciem Philipem odwiedzili Leicester Cathedral (była to pierwsza wizyta monarchini w tym miejscu).

https://www.royal.uk

Również z okazji Wielkanocy, Royal Collection Trust co roku produkuje kilka dzieł sztuki inspirowanych tradycyjnymi pisankami wielkanocnymi. Za autora tych dzieł uważa się rosyjskiego artystę, Petera Carla Faberge. Rok temu, podczas prywatnego spotkania z ambasadorem Ukrainy, Wołodymyrem Khandogiyem, monarchini otrzymała drewniane jajko z jej portret, który został wykonany tuż po jej koronacji w 1953 roku.

https://www.royal.uk

A teraz ciekawostka - w Wielkiej Brytanii organizowane są polowania na jajka. Z okazji Wielkanocy, wiele Pałaców należących do rodziny królewskiej, było gospodarzami różnego rodzaju warsztatów zorganizowanych specjalnie dla dzieci jak i dorosłych. Rok temu na Zamku Windsor oraz w Royal Mews odbyły się polowania na jajka wielkanocne. Dzieci mogły ozdabiać wielkanocne koszyczki, a następnie podążać śladami, aby znaleźć ukryte pisanki.

https://www.royal.uk

Źródło: royal.co.uk5 komentarzy

 1. Bardzo ciekawa notatka

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna ta pisanka z Elżbietą:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę piękne jajko z wizerunkiem królowej i bardzo wiernie odwzorowane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zabawa z poszukiwaniem jajek musi być wesoło 😀 ciekawe czy zobaczymy Meghan w Wielkanoc z rodziną królewską?

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam pytanie do Zuzi :) Jeśli mogę spytać kiedy pojawi się nowy filmik na your majesty ? :)

  OdpowiedzUsuń