Dzień Świętego Jerzego - jaka jest jego historia?

sobota, 28 kwietnia 2018

Dokładnie 5 dni minęło od narodzin księcia Louisa, ale również 23 kwietnia w Wielkiej Brytanii obchodzony był Dzień Świętego Jerzego, patrona Anglii. W tej notce pragnę Wam zaprezentować jego historię oraz legendę, która głosi, że brał udział w pojedynku ze smokiem. Zapraszam do dalszej części!

The Independent
Święty Jerzy żył na przełomie III-IV wieku naszej ery. Jest uznawany za świętego przez kościół katolicki, a przez kościół prawosławny - jako Jerzy Zwycięzca, wielki męczennik. Tak jak głosi legenda, był rzymskim żołnierzem pochodzenia greckiego. Przejął także stanowisko oficera gwardii rzymskiego cesarza Dioklecjana.

The Guide Liverpool

Również powstała o nim legenda:

Święty Jerzy wychowywał się w miejscowości Lydda w Palestynie. Jego rodzice byli chrześcijańskimi szlachcicami greckiego pochodzenia. Ojciec, Gerontius był oficerem armii rzymskiej w Kapadocji, a matka, Polychronia - pochodziła z Lyddy. Gdy ojciec umarł (miał wtedy 14 lat), Polychronia podjęła decyzję o przeprowadzce do prowincji Syria Palaestina. 3 lata później umarła matka. W wieku 17 lat wyjechał do Nikomedii i zgodnie ze zwyczajowym przebiegiem życia młodego szlachcica, wstąpił do rzymskiej armii. Kilka lat później usługiwał cesarzowi.

https://en.wikipedia.org

Niedługo potem wybrał się z Konstantynem (przyszłym cesarzem rzymskim) w podróż do Wielkiej Brytanii. Ich głównym celem było zwiedzanie Glastonbury i Caerleon. 24 lutego 303 r. Dioklecjan wydał edykt, który twierdził, że każdy chrześcijański żołnierz powinien zostać zdegradowany i musi złożyć ofiarę rzymskim bogom. Widząc edykt, Jerzy uwolnił niewolników, rozdał pieniądze biednym, choć wiedział, że popełnia wielki błąd. Niedługo potem oznajmił cesarzowi, że jest chrześcijaninem.

https://en.wikipedia.org

Dioklecjan próbował nawrócić Jerzego, oferując ziemię, pieniądze i niewolników, lecz ten się nie zgodził. Uznając daremność swoich wysiłków i nalegając na przestrzeganie jego dekretu, Dioklecjan nakazał aresztować młodego żołnierza. 23 kwietnia 303 roku Jerzy został stracony poprzez ścięcie głowy. Ciało zostało zwrócone do jego rodzinnego miasta, gdzie miejscowi chrześcijanie oddawali mu hołd. Niedługo potem zdecydowali się go uhonorować tytułem męczennika.

Akt świętego Jerzego/ https://en.wikipedia.org

Natomiast Złota Legenda głosi o spotkaniu Jerzego ze smokiem. W mieście Silene (późniejsza Cyrena) przebywał smok, który zrobił swoje gniazdo na źródle, którego woda zaopatrywała miasto. Mieszkańcy chcieli za wszelką cenę wygonić smoka, aby ponownie mieć dostęp do wody. Każdego dnia oferowali mu owcę jako pokarm, a jeśli ich nie znaleźli, musieli oddać jedną z dziewczyn zamieszkujących miasteczko.

https://en.wikipedia.org

Ofiara była wybierana przez losowanie. Tym razem wybór padł na księżniczkę Sabrę. Gdy miała zostać ofiarowana smokowi, w jej obronie stanął Jerzy. Stanął twarzą w twarz ze smokiem, pokonał go, uratował księżniczkę i zdobył wielkie uznanie wśród mieszkańców. Aby mu się odwdzięczyć, miasto porzuciło pogaństwo i przeszło na chrześcijaństwo.

Cyrena / Wikipedia

Święty Jerzy jest patronem kilku państw m.in. Gruzji, Anglii, Katalonii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Etiopii itd. Jest patronem wędrowców, górników, żołnierzy, kowali, bednarzy, artystów, więźniów, skautów oraz harcerzy. Według kalendarza gregoriańskiego, Dzień św. Jerzego obchodzi się w poszczególnych datach: 23 kwietnia/6 maja (rocznica śmierci), 3/16 listopada oraz 26 listopada/9 grudnia.

Pomnik Św. Jerzego przy Zamku Praskim / https://en.wikipedia.org

Dzień św. Jerzego obchodzony jest dość hucznie. Organizuje się liczne parady z udziałem wojsk, a także rekonstrukcje historyczne ukazujące jego życiorys.

https://pl.wikipedia.org

Źródło: Wikipedia

9 komentarzy

 1. Jerzy -walczący ze smokami -dwaj synowie Williama i Kate mają imponującego patrona.
  Taka drobna uwaga stylistyczna,mam nadzieję,że się nie obrazisz -Julia,nadużywasz zaimków -"jego ","jej "nawet kilka razy w jednym zdaniu,co nie jest potrzebne,bo w języku polskim można wiele wywnioskować z kontekstu."Jego ojciec, Gerontius był oficerem armii rzymskiej w Kapadocji, a jego matka, Polychronia, pochodziła z Lyddy. Gdy jego ojciec umarł, miał 14 lat. Jego matka"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No pewnie że nie. Dziękuję że zwróciłas na to uwagę. Jak tylko będę miała dostęp do komputera to pozmieniam treść, żeby lepiej się czytało ;)

   Usuń
 2. Mam pytanie do Zuzi czy wysyłasz list do księżniczki Charlotte z olazji 3 urodzin ? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa notka, szybka reakcja na sytuację, bardzo profesjonalne

  OdpowiedzUsuń
 4. Super notka Julka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. dziewczyny świetny blog.jesteście nie tylko piękne ale kreatywne i pełne pasji.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń