Od Lady Diany Spencer do Księżnej Walii - dzień 1 - młodość

poniedziałek, 24 sierpnia 20151 lipca 1961 roku w rezydencji Park House w Sandringham (Wielka Brytania) o godzinie 19:45 na świat przyszła trzecia córka Johna Spencera, wicehrabi Althorp i jego żony, Frances, hrabiny Althorp. Dziewczynka ważyła 3,5 kilograma i otrzymała imiona: Diana Frances. Para miała już dwie córeczki: 6 letnią Sarah i 4 letnią Jane. Rok przed narodzinami Diany na świat przyszedł upragniony syn Spencerów. Jednak mając 10 godzin, zmarł.
John i Frances byli przekonani że w 1961 roku w końcu doczekają się męskiego potomka, który miałby odziedziczyć godności hrabiowskie. Mieli już dla niego wszystko przygotowane, wybrali nawet imiona. 1 lipca okazało się że to jednak nie chłopiec lecz kolejna dziewczynka. Marzenie Johna i Frances spełniło się dopiero 20 maja 1964 roku. Na świat przyszedł ich syn, Charles.
 Chrzest Diany Frances Spencer miał miejsce 30 sierpnia 1961 roku w kościele św. Marii Magdaleny w Sandringham. Chrztu udzielił biskup Norwich Percy Herbert. Na rodziców chrzestnych Diany wybrano:
Alexander Gilmour - kuzyn ojca
Sarah Pratt - przyjaciółka hrabiny i wicehrabii Althorp.
Carol Fox - przyjaciółka hrabiny i wicehrabii Althorp
John Floyd - szef domu aukcyjnego Christie's i przyjaciel Edwarda.
Lady Mary Colman - siostrzenica Elizabeth Bowes -Lyon
Diana i jej trójka rodzeństwa wychowywała się w posiadłości Park House w Sandringham w hrabstwie Norfolk. Najlepszy kontakt przyszła księżna miała ze swoim młodszym bratem, Charlesem.
W kwietniu 1969 roku rodzice Diany rozwiedli się z powodu m.in  pojawienia się nowego mężczyzny u boku mamy. Hrabina Althorp miała romans z Petter'em Shand Kydd'ą. 
Po rozwodzie rodziców, dziećmi zajęły się nianie, za którymi rodzeństwo nie przepadało. W końcu John Spencer zatrudnił nianię, która nazywała się Mary Clarke. Dzieciaki od razu ją polubiły i miały z nią świetny kontakt.
W 1975 roku zmarł dziadek Diany, Albert, 7. hrabia Spencer. Jego syn odziedziczył tytuł hrabiego Spencera i wszystkie przywileje hrabiowskie natomiast Diana otrzymała tytuł Lady Diana Spencer. Po śmierci Alberta Spencera, rodzina przeprowadziła się do rezydencji Althorp w Northamptonshire.
Najpierw Lady Diana uczęszczała do szkoły dziennej w Sheffield, która stanowiła wstęp do edukacji właściwej. Tę Diana rozpoczęła Riddlesworth Hall Preparatory School w Norfolk. Niestety z nauką nie szło jej zbyt dobrze. 
Po ukończeniu szkoły podstawowej przyszła księżna zapisała się do West Heath School w hrabstwie Kent. Na zakończenie szkoły Diana musiała zdać egzaminy z sześciu wybranych przedmiotów. Niestety, pięciu nie zdała.
Po takiej porażce, trzecia córka Johna i Frances opuściła West Health School i rozpoczęła naukę w Institut Alpin Videmanette w Gstaad (niedaleko Szwajcarii). Po trzech miesiącach opuściła tą szkołę, ponieważ nie czuła się w niej zbyt dobrze. Wróciła do Wielkiej Brytanii.
Institut Alpin Videmanette w Gstaad
John Spencer ożenił się po raz drugi. Jego żoną została Raine, hrabina Spencer.
Córka hrabiego Spencera chciała uzyskać od niego zgodę na możliwość zamieszkania z jej matką i  partnerem matki w Londynie, jednak ojciec nie zgodził się.
Diana rozpoczęła pracę jako niania w rodzinie Whitakerów. Pracowała u nich tylko 3 miesiące, a następnie wyjechała do matki do Londynu.
W 1978 roku John Spencer dostał poważnego udaru mózgu. Diana powróciła wtedy do Althorp by zająć się sparaliżowanym ojcem.
W 1979 roku zmarła babcia Lady Spencer od strony matki. Diana odziedziczyła po niej duży majątek w USA. Kupiła apartament w Coleherne Court. Współlokatorkami Diany zostały:
Virgina Pitman
Anna Bolton
Carolyn Pride
W Londynie, córka hrabiego Spencer znalazła pracę. Najpierw opiekowała się kilkuletnim Patrickiem Robinsonem. Później zaczęła pracować jako przedszkolanka w Young England Kindergarten w dzielnicy Pimlico.


dailymail.co.uk, wikipedia.com, mirror.co.uk, popsugar.com

15 komentarzy

 1. Świetny post, uwielbiam czytać o Dianie. To taka wspaniała kobieta. Z niecierpliwością czekam na kolejne notki. Takie pytanko - Sama to pisałaś?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam to w biografii Diany. Fajnie, że piszecie taki dokładny tekst, a nie tylko to, co wszyscy wiedzą

  OdpowiedzUsuń
 3. właśnie skończyłam czytać biografię Diany (i zabieram się za kolejną). utwierdziłam się w przekonaniu, że była to bardzo skomplikowana osoba, która za bardzo kierowała się w życiu emocjami, a nie racjonalnym myśleniem, przez co dochodziło do wielu konfliktów na linii Diana - Windsorowie, ale niewątpliwie życie miała ciężkie i nie do pozazdroszczenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie macie pojęcia, jak bardzo się cieszę, że piszecie o Dianie. To była wyjątkowa, wspaniała kobieta i nie można o niej zapomnieć.
  Pozwolę sobie jednak na poprawienie kilku drobiazgów: szkoła Diany mieściła się w Sheffield, nie Sieffield. Diana wróciła ze Szwajcarii nie dlatego, że ojciec jej kazał, ale dlatego, że ona sama bardzo tego chciała i pisałą rozpaczliwe listy, by pozwolił jej stamtąd wyjechać. Czuła się tam bardzo źle, głównie dlatego,że w szkole był zakaz mówienia po angielsku. Myślę, że nie można powiedzieć, że Spencerowie rozwiedli się z powodu nowego mężczyzny Frances, ale z powodu licznych konfliktów i problemów (,m.n. na tle tego, że tak długo czekali na męskiego potomka i John obwiniał o to żonę). Wybaczcie, że poprawiam, ale czytałam bardzo dużo książek o Dianie :)
  I jeszcze taka ciekawostka: Diana bya jedynym z czworga dzieci Spencerów, które wśród chrzestnych nie miało nikogo z rodziny królewskiej. Dla porównania, chrzestną Charlesa była Elżbieta II.

  Pozdrawiam!
  alessandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wytknięcie błędów :)
   Ja również pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Sorry, może to drobnostka ale jestem czuła na tym punkcie. Pozwól, że zacytuję: "przyjaciółka hrabiny i wicehrabii Althorp". Raczej powinno być wicehrabiny i wicehrabiego Althorp. Poza tym tytuł powinien brzmieć raczej "Od Lady Diany/ Lady Diany Spencer do ... (lady Spencer bez imienia to tytuł żony hrabiego Spencer). A żeby jeszcze bardziej ponarzekać - najbardziej prawidłowy tytuł posta powinien brzmieć: od Czcigodnej Diany Spencer (The Honourable) do księżnej Walii. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Frances miała tytuł hrabiny Althorp mimo tego, że była żoną wicehrabiego. Tytuł posta jest wg mnie dobry, ponieważ żona hrabiego Spencer'a nosi tytuł hrabiny Spencer, a córka posiada tytuł Lady Spencer :)

   Usuń
  2. Witam, wytknęłam Ci błąd nie złośliwie ale aby uściślić zasady tytułowania albo jako ciekawostkę. Szczególnie, że obowiązują one też innych członków BRK nie będących dziećmi lub wnukami monarchy w linii męskiej (potomków diuków Kentu, Gloucester, przyszłych dzieci obecnego wicehrabiego Severn czy ewentualnych wnuków Harry'ego).

   Dlaczego Frances nie była hrabiną Althorp :
   1. Rodzina Spencerów po prostu nie posiada takiego tytułu. Ich tytuły to (wolę posłużyć się tytułami w oryginale) m.in. Earl Spencer i Viscount Althorp i nie używa się tego wymiennie. Dlatego nie można powiedzieć Earl Althorp (a co za tym idzie Countess Althorp) bo taki tytuł nie istnieje w żadnym parostwie na Wyspach.
   2. Żona nosi tytuł męża, dlatego Frances jako żona wicehrabiego była tylko tylko wicehrabiną. Hrabiną Spencer była wówczas Cynthia, żona ówczesnego 7 hrabiego - dziadka Diany.
   Biedna Frances nie zdążyła zostać hrabiną, bo w momencie odziedziczenia przez jej męża wyższego tytułu była już żoną Petera Shand Kydda.
   3. Są wyjątki od powyższej zasady (np. Patricia hrabina Mountbatten of Burma, żona barona Brabourne) ale tylko dlatego, że sama odziedziczyła wyższy tytuł po swoim ojcu - rzadki przypadek dziedziczenia tytułu w linii żeńskiej.

   I na koniec, bardzo ogólnie bo jest wiele niuansów, hrabina Spencer i Lady Spencer to tytuły przysługujące żonie hrabiego Spencer (analogicznie żona wicehrabiego Althorp to wicehrabina lub Lady Althorp).
   Córka hrabiego, markiza i diuka nosi tytuł Lady przed imieniem a nie nazwiskiem. Przykład z rodziny królewskiej to chociażby Lady Helen Windsor/Taylor; a nie Helen, Lady Windsor/Taylor. Dla brytyjskiej arystokracji to istotna różnica.
   Mam nadzieję, że nie uznasz tego za krytykę ale chęć wyjaśnienia kilku kwestii (dla mnie fascynujących, bo bardzo interesuję się brytyjską arystokracją).

   Usuń
 6. Świetny post :)
  Diana nie miała szczęśliwego życia i to nie tylko dlatego, że jej małżeństwo okazało się katastrofą, ale według mnie wszystko zaczęło się już od wczesnego dzieciństwa - narodziny Diany wywołały w jej rodzinie rozczarowanie, potem doszedł konflikt między rodzicami Diany (który Diana bardzo przeżywała, czytałam nawet, że sądziła, że to ona jest przyczyną tego konfliktu), potem rozwód, drugie małżeństwo ojca... Jej życie naprawdę nie było łatwe

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniały pomysł na serię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wychodzi na to, że ta angielska krew, to lubie bogaci, w korzystnej sytuacji z racji ojczystego/międzynarodowego języka, ale niezbyt rozgarnięci o dosyć niskim poziomie intelektu. Ale dumni (tylko) z powodu błękitnej krwi ;)

  OdpowiedzUsuń