Od Lady Diany Spencer do Księżnej Walii - dzień 2 - Diana i Karol

wtorek, 25 sierpnia 2015

Wszystko zaczęło się w grudniu 1977 roku. Diana przyjechała na Święta Bożego Narodzenia do Althorp. Pewnego dnia, jej siostra Sarah przyprowadziła do posiadłości, syna Królowej Elżbiety II, księcia Karola.  Przedstawiła go najmłodszej siostrze, a Karol od razu poczuł że to będzie idealna kandydatka na jego żonę.
Na początku prasa myślała że to Sarah Spencer zostanie księżną Walii jednak ta w jednym z wywiadów przyznała że z księciem łączy ją jedynie przyjaźń. W 1979 roku Sarah poślubiła Neila McCorguodale'a.
Najmłodsza córka Johna Spencera została zaproszona na przyjęcie w Pałacu Buckingham wyprawione z okazji 30. urodzin księcia Karola. Przyjęcie to odbyło się w listopadzie 1978 roku.
W styczniu 1979 roku Diana i jej siostry zostały zaproszone na kolejne przyjęcie tym razem w rezydencji  Sandringham House.
Karol i Diana zostali parą, jednak książę prawdopodobnie miał romans z Anną Wallace. Trwał on do lipca 1980 roku.
6 lutego 1981 roku miały miejsce zaręczyny Lady Spencer i księcia Walii. Karol oświadczył się Dianie na zamku Windsor. Królowa Elżbieta II zaakceptowała zaręczyny syna.
24 lutego 1981 roku oficjalnie ogłoszono zaręczyny pary.
W wywiadzie, który Diana i Karol udzielali w dniu ich ogłoszenia, dziennikarz zapytał:
-Czy jesteście w sobie zakochani?
Diana: Oczywiście, że tak!
Karol: Cokolwiek to znaczy
Karol tą wypowiedzią spowodował szereg spekulacji na temat szczerości jego uczuć do ukochanej.
9 marca 1981 roku w Royal Albert Hall miało miejsce pierwsze publiczne wystąpienie Diany, już jako narzeczonej księcia. Spotkała się wtedy m.in z księżną Grace z Monako.
29 lipca 1981 roku wyszła za mąż za księcia Karola. Ślub miał miejsce w katedrze św. Pawła w Londynie, a przyjęcie dla gości odbyło się w Pałacu Buckingham. Na ślubie pojawiło się 3500 zaproszonych osób, 600 tysięcy na ulicach Londynu a 750 milionów obejrzało ceremonię w telewizji. Lady Spencer po ślubie otrzymała tytuł Księżnej Walii.
Suknia ślubna Diany została zaprojektowana przez Davida Emmanuela. Kreację w kolorze kości słoniowej zdobiło 10 000 cekinów i pereł, mogliśmy również dostrzec koronkę. Długość trenu wynosiła 7,5 m.
Miesiąc miodowy Diana i Karol rozpoczęli w dawnej posiadłości Louisa Mountbattena,Broadlands w hrabstwie Hampshire. Następnie przenieśli się na statek Britannia, którym udali się w rejs po Morzu Śródziemnym. Pod koniec sierpnia powrócili do Wielkiej Brytanii. Ostatnie dni wakacji spędzili z rodziną w szkockiej, królewskiej rezydencji, Balmoral.
Pierwsze oficjalne wyjście Diany i Karola już jako małżeństwa, miało miejsce w październiku 1981 roku. Udali się w trzydniową wizytę do Walii.
Książęca para doczekała się dwóch synów: Williama i Harry'ego. ( więcej w jutrzejszym poście)
Diana od początku wiedziała, że Karol miał romans z Camillą Parker - Bowles, z którą poznał się podczas meczu polo na początku lat 70 - tych. Romans zakończył w 1973 roku jednak w 1986 roku wrócili do siebie. Podczas wakacji w 1986 roku Diana zapoznała się z oficerem James'em Hewitt'em. Wszystko zaczęło się od prośby Diany. Księżna poprosiła go aby nauczył jej synów jazdy konnej. Romans Diany i Jamesa zakończył się w 1991 roku.
Książęca para stwierdziła, że ich małżeństwo już nie ma sensu. Rozwód orzeczono 28 sierpnia 1996 roku. Po rozwodzie z księciem Walii, Diana:
 •  Utraciła predykat „Jej Królewskiej Wysokości”, ale zachowała tytuł „Księżnej Walii”;
 • Księżna zachowała prawo do mieszkania w zajmowanym dotąd apartamencie w pałacu Kensington (Diana wyprowadziła się z Highgrove, w którym pozostał Karol, który swoje biuro londyńskie umieścił w Pałacu Św. Jakuba)
 • Diana otrzymała odszkodowanie pieniężne (przypuszcza się, że wynosiło 17-20 mln funtów);
 • Opiekę nad synami powierzono obojgu rodzicom;
 • Karol miał ponieść wszelkie koszty utrzymania rezydencji i biura Diany oraz wychowania i kształcenia dzieci;
 • Pałac Buckingham miał organizować i finansować oficjalne podróże Diany jako księżnej Walii.

  (Wikipedia)

dailymail.co.uk, wikipedia.pl, mirror.co.uk, popsugar.com

7 komentarzy

 1. Czytałam kiedyś, że Karol i Camilla mieli romans także w czasie narzeczeństwa Karola i Diany i że Diana często spotykała Camillę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, to prawda, czytałam o tym w jej książce

   Usuń
 2. Świetna notka. Jutro będzie o Dianie jako matce? Już nie mogę się doczekać ���

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobrze się czyta tą serię :) Fajny pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy Diana była w takiej sytuacji jak Kate, to znaczy świeżo po urodzeniu Harry'ego,też nie wychodziła codziennie i nie patronowała 200 organizacjom. Działać zaczęła głównie wtedy, gdy dzieci poszły do szkoły, a jej małżeństwo zacżęło się rozpadać. Natomiast jej działalność charytatywna robiona na własną rękę, bez pomocy dworu, (czyli ta, w któej robiła najwięcej i dzięki czemu zyskała przydomek Królowej Ludzkich Serc) na dobre zaczęła się w latach 90. I księżna patronowała zaledwie kilku fundacjom, starannie wybranym, którym jednak poświęcała się ze wszystkich sił. Więc przestańcie wreszcie dowalać Kate, ona ma jeszcze`czas się wykazać.
  Co do samego postu - świetny. I piękne zdjęcia. Diana była taka ładna i młodziutka, szkoda, że to wszystko sie tak potoczyło...Już w trakcie podróży poślubnej księzna zaczęła podejrzewać, że nie jest jedyną kobietą w sercu Karola i wtedy też zaczęła cierpieć na bulimię.

  alessandra

  OdpowiedzUsuń
 5. Chcę tylko szybko poradzić każdemu, kto ma trudności w jego związku z kontaktem z Dr.Agbazara, ponieważ jest on jedyną osobą zdolną do przywrócenia zerwanych związków lub zerwanych małżeństw w terminie 48 godzin. ze swoimi duchowymi mocami. Możesz skontaktować się z Dr.Agbazara, pisząc go przez e-mail na adres ( agbazara@gmail.com ) LUB zadzwoń / WhatsApp mu na +2348104102662, w każdej sytuacji życia znajdziesz siebie.

  OdpowiedzUsuń