12 modowych zasad Brytyjskiej Rodziny Królewskiej

piątek, 28 września 2018

Zasady dotyczące ubioru w BRK są bardzo rygorystyczne i kontrowersyjne. Zapraszam Was do zapoznania się z regułami oraz zakazami, jakie muszą przestrzegać członkowie rodziny królewskiej, podczas oficjalnych wyjść.


1. Wyróżniaj się w tłumie

Królowa nie bez powodu zakłada najczęściej jasne, kontrastowe kolory! Członkowie rodziny królewskiej, swoim strojem powinni wyróżniać się w tłumie, tak, aby jak najwięcej osób, którzy przyszli zobaczyć royalsa, mogło go dostrzec.

Znalezione obrazy dla zapytania queen elizabeth outfit

2. Nakrycie głowy

Jeśli lubicie kapelusze albo toczki, to możecie tylko pozazdrościć członkom BRK, ponieważ oni mogą je nosić przez cały rok. Aż do lat pięćdziesiątych publiczne wyjście członkini rodziny królewskiej bez nakrycia głowy było niedozwolone! Według Diany Mather, nauczycielki angielskiej etyki, w dzisiejszych czasach nakrycia głowy zarezerwowane są na bardziej formalne wydarzenia np. nabożeństwa, wesela, Royal Ascot itp.

Znalezione obrazy dla zapytania duchess kate hat

3. Tiary

Tiary zarezerwowane są tylko dla zamężnych kobiet lub członkiń rodziny królewskiej. Tiary noszone są podczas uroczystych wydarzeń "kapelusze nigdy nie są noszone w pałacu po godzinie 18". Błyskotliwe diamenty i tiary nie są noszone w ciągu dnia. Tylko zamężne panie mają prawo założyć diadem, ponieważ to oznacza, że nie szukają męża.

Znalezione obrazy dla zapytania meghan tiara

4. Rękawiczki

Wyobrażacie sobie kobietę na ulicy idącą latem w długich rękawiczkach? W rodzinie królewskiej to normalność! Królowa ujawniła kiedyś, że nosi rękawiczki aby nie zarazić się np. przeziębieniem od osób, z którymi się wita. Tę zasadę praktykuje regularnie także księżna Camilla.

Podobny obraz

5. Projektanci

Najczęściej każda członkini BRK ma grupę swoich ulubionych projektantów, z którymi na co dzień współpracuje. Na przykład, księżna Cambridge, jeśli poszukuje sukni balowej, zwraca się przeważnie do Jenny Packham. Jej ulubionymi projektantami są również: Alexander McQueen, Michael Kors, Dolce&Gabbana i Diane Von Furstenberg. Codziennie do Pałacu przybywa kilka paczek od projektantów, z ubraniami dla księżnych. Niestety wszystkie są odsyłane, ponieważ kobiety nie mogą przyjmować takich prezentów, a wszystkie ich ubrania muszą być legalnie zakupione.

Znalezione obrazy dla zapytania duchess kate jenny packham

6. Mundur

Moda nie dotyczy tylko kobiet, dlatego ten punkt postanowiłam poświęcić męskim mundurom. Czasami możemy zauważyć panów z rodziny królewskiej, którzy noszą wojskowe mundury. Przeznaczone są one tylko na ważne uroczystości związane najczęściej z wojskiem i obroną kraju np. Trooping the Colour czy St. Patrick's Day. William i Harry postanowili założyć swoje mundury również na ich własne śluby. Książę Harry wywołał jednak kontrowersje, ponieważ istnieje zasada, że do munduru nie wolno mieć brody!

Znalezione obrazy dla zapytania prince harry and william wedding

7. Rajstopy

Według protokołu, każda elegancka kobieta powinna do sukienki założyć rajstopy! Niestety członkinie rodziny królewskiej muszą przestrzegać tej zasady nawet latem!

Znalezione obrazy dla zapytania duchess kate

8. Torebki

Na oficjalne wyjścia księżne muszą mieć ze sobą kopertówkę, albo bardzo małą, zgrabną torebkę, których fankami jest księżna Meghan oraz Królowa. Chodzi tutaj o to, aby kobiety nie dobrały do swojego stroju wielkich, ciężkich torebek z "wszystkim co kobieta potrzebuje mieć przy sobie". Członkinie BRK mają prawo mieć w nich tylko chusteczki, pomadkę, lusterko i ewentualnie okulary, czy (wyłączony!) telefon. Podobno księżne przez trzymanie kopertówki w obu dłoniach maskują drżenie rąk, które spowodowane jest stresem.

Podobny obraz

9. Moda dzieci

Już kiedyś na blogu poruszałam temat protokołu ubioru dzieci, dlatego zostawiam linki dla zainteresowanych osób: 

Podobny obraz

10. Uniwersalny kolor

Każda kobieta w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej współpracuje z ekspertem ds. kolorów. Do każdej urody pasuje inny kolor, dlatego np. księżną Kate tak często widujemy w odcieniach niebieskiego - ponieważ w tym kolorze wygląda najlepiej!

Znalezione obrazy dla zapytania duchess kate blue

11. Mniej oficjalnie

Nawet podczas mniej oficjalnych spotkań członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej muszą przestrzegać odpowiednich zasad. Jeśli panie zdecydują się założyć spodnie, powinny mieć na sobie żakiet, lub przynajmniej koszulę. Jeśli chodzi o panów, do jeansów mogą wybrać tylko zwiewną koszulę lub bluzkę z kołnierzykiem typu polo.

Podobny obraz

12. Kolor paznokci

To temat bardzo kontrowersyjny. Nie istnieje pisana zasada, że kobiety powinny mieć naturalny kolor paznokci, jednak tę zasadę preferuje królowa, która od 28 lat używa tego samego lakieru. Jej zdaniem elegancka kobieta powinna być naturalna, a czerwony kolor jest wulgarny i nie na miejscu. O paznokciach przeczytasz więcej w poście: Dlaczego członkinie BRK nie malują paznokci?.

Znalezione obrazy dla zapytania queen elizabeth nails

12 komentarzy

  1. Czy ja wiem czy młodsze pokolenie sie do tych zasad stosuje....nie sądzę żeby Kate czy Meg sie jakoś wyróżniały z tłumu, ta druga to czasami sie nawet zlewa z tłumem;) Meghan pare razy miała dużą torebkę, nie zawsze mają rajstopy do sukienek, Kate może częściej, Meg dosłownie kilka razy widziałam w rajstopach. Moim zdaniem rękawiczki u królowej jestem w stanie zrozumieć, u innych uważam za głupotę. To samo z kolorami, Kate praktycznie wybiera jasne kolory, Meghan znowu odwrotnie, cały czas ciemne. Niemniej jednak ciekawy post

    OdpowiedzUsuń
  2. Część z tych zasad,jak malowanie paznokci jest więc bardzo uznaniowa i jest cienka granica pomiędzy postępowaniem zgodnie z dress code,a złamaniem jakiejś zasady.Niektóre punkty powinny być naturalne dla każdej kobiety jak np.zakładanie rajstop do szpilek podczas jakiś uroczystości.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem zasadę noszenia rękawiczek podczas powitania,praktykuje księżniczka Anna a nie księżna Kamila.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wszystko jestem w stanie zrozumieć rękawiczki rajstpy ale żeby panny nie mogły nosić tiar to dyskryminacja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W kulturze ludowej mężatki nie noszą wiankow, tylko chusty. Na krolewskim dworze pewnie ich odpowiednikiem są tiary. Ciekawe tylko, co w zamian za to wolno jedynie pannom :-).

      Usuń
    2. Dla mnie te zasady to wogle ograniczanie kobiet od mężczyzn mniej się wymaga niż od kobiet.

      Usuń
    3. Czy ja wiem? Na formalne wyjscie mężczyzna musi założyć garnitur, koszulę z dlugim rękawem, krawat, skarpetki i pełne buty. Nawet jak jest 40 stopni.

      Usuń
    4. Dobrze, że królowa pilnuje tych paznokci. Jak widzę współczesne "elegantki" z hybrydami lub zelami we wszystkich kolorach tęczy, wzorkami, kamykami i szponami jak u ptaka, to mi się słabo robi.

      Usuń
  5. to zbiorowe zdjęcie jest boskie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się! Zuziu, pomożesz rozszyfrować osoby znajdujące sie na tym zdjeciu... nie wszyscy są dla mnie oczywiści. Podejrzewam, że to kuzynostwo królowej

      Usuń
    2. Z tyłu, od lewej do prawej: hrabia Snowdon, księżna Kentu i lord Nicholas Windsor, książę Kentu, książę Michał z Kentu, książę Filip, książę Karol, książę Andrzej i Angus Ogilvy
      Środkowy rząd od lewej do prawej: księżniczka Małgorzata, królowa matka, królowa, hrabia St. Andrews, księżniczka Anna, Marina Ogilvy, księżniczka Aleksandra i James Ogilvy.
      Pierwszy rząd (od lewej do prawej) Lady Sarah Armstrong-Jones, wicehrabia Linley, książę Edward i Lady Helen Windsor.

      Usuń
    3. Dziękuję bardzo :D

      Usuń